|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/23: تغيير نگاه سرمايه گذاران جهان از بانك به بورس
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6801 23/3/97 > صفحه 10 (اقتصادي) > متن
 
      


تغيير نگاه سرمايه گذاران جهان از بانك به بورس
«ايران» از سهم بازارهاي مختلف سرمايه گذاري در ايران و دنيا گزارش مي دهد

نويسنده: رضا بردبار


    
    فراز و نشيب هاي اقتصادي نه متعلق به ديروز است و نه امروز و فردا؛ آنهايي که سن و سالي دارند، بارها طي اين سال ها بحران هاي اقتصادي مختلف را تجربه کرده اند. همه ما کم و بيش ديده ايم چطور در مدت کوتاهي بخشي از ارزش پس اندازمان به واسطه تغيير ناگهاني در اقتصاد يا بحران هاي مرتبط با آن کاهش يافته است. شايد به همين دليل باشد که خيلي ها تمايل ندارند پس انداز و اندوخته هاي مالي خود را به صورت سپرده هاي نقدي نگهداري کنند. از نيمه دوم سال گذشته – پس از آنکه سود بانکي کاهش يافت - بسياري از مردم با سرمايه هاي خرد و کلان تلاش کردند تا به هر نحو ممکن ارزش دارايي ريالي خود را در برابر تورم و تنش ارزهاي خارجي حفظ کنند. تعدادي به خريد سکه و ارز روي آوردند، عده اي خودرو و مسکن را گزينه مناسب تري يافتند. همه اين اتفاقات باعث شد تا بازار عرضه و تقاضا دچار به هم ريختگي بي سابقه اي شود و قيمت ها يک روز با صعود شديد و روز ديگر با سقوط مواجه شود. دراين شرايط همه از اين وضعيت نگرانند و عملاً نمي دانند با سرمايه شان چه کنند؛ کجا بايد سرمايه گذاري کنند که از گزند نوسانات بازار در امان باشند و درعين حال ارزش پولشان هم حفظ شود.
    
     بورس؛ گزينه اي براي کسب سود منطقي
    در سال هاي اخير نقدينگي و پول هاي سرگردان دست مردم به سمت سپرده گذاري سرازير مي شد تا با سودهاي 20درصد و گاه بالاتر ساده ترين راه سرمايه گذاري براي عموم مردم باشد؛ اما از اواسط سال 96 سود حساب هاي بانکي به يکباره کاهش يافت و تغييرات بزرگي را در بازار سرمايه رقم زد. پس از اين اتفاق و با بروز تنش هاي ارزي اخير، ريسک حفظ ارزش ريالي سرمايه و سپرده هاي مردم بالا رفت و به همين دليل سرمايه هاي خرد و کلان راهي بازارهاي ديگري نظير مسکن، خودرو، سکه، طلا و ارزهاي خارجي شدند.
    در اين ميان شواهد نشان مي دهد در بازار مسکن ظرفيت سرمايه گذاري بيش از هر بازار ديگري مهياست و حتي بزرگ ترين سرمايه ها نيز مي توانند سريعاً در اين بازار جذب شوند. وزارت راه و شهرسازي گردش مالي بازار مسکن تهران در سال 96 را بيش از ده ها هزار ميليارد تومان اعلام کرده که چندين برابر کل نقدينگي جمع شده در قالب پيش فروش سکه است؛ اما در اين بازار، در تواتر دوره هاي رونق و رکود مسکن و نقدشوندگي پايين مسکن در دوران رکود و اثرپذيري بالاي آن از عوامل اقتصادي و سياسي، مي تواند جزو چالش هاي اصلي اين بازار محسوب شود؛ به همين دليل آن هايي که تجربه و دانش بيشتري دارند، وارد بازار مسکن -به دليل ابهامات موجود در آن و ريسک بلوکه شدن طولاني مدت سرمايه- نمي شوند.محل بعدي و احتمالي سرمايه گذاري خريد شخصي طلا و سکه است. خريد طلا، اعم از سکه، شمش و زيورآلات نيز يک گزينه احتمالي براي سرمايه گذاري محسوب مي شود که در بلندمدت مي تواند ارزش سرمايه و قدرت خريد افراد را حفظ کند، با وجود اين، خريد در سقف قيمتي اين بازار هم ريسک بالايي دارد و در سناريوي بدبينانه، براي افراد عادي ريسک خريد طلا و سکه تقلبي هم وجود دارد؛ اما راهکاري که اغلب کشورها با اقتصاد مدرن براي چنين شرايطي پيش گرفته اند، سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف بورس است. کارشناسان اقتصادي معتقدند سرمايه گذاري در بورس مي تواند هم نسخه اي براي درمان اقتصاد شکننده کشور و هم گزينه مناسبي براي کسب سود منطقي و حفظ ارزش سرمايه مردم باشد.
    
     هدايت صحيح نقدينگي سرگردان
    هادي مهري، فعال بازار سرمايه درگفت و گو با «ايران» يکي از راهکارهاي برون رفت از شرايط فعلي و هدايت صحيح نقدينگي سرگردان مردم را سرمايه گذاري در بورس دانسته و معتقد است: سرمايه گذاري در بورس مي تواند يکي از گزينه هاي مناسب هم براي پويايي اقتصاد کشور و هم براي افرادي باشد که اين روزها نگران حفظ ارزش سرمايه شان هستند. وي تاکيد مي کند: مردم در اکثر کشورهاي پيشرفته که اتفاقاً اقتصاد پويا و با ثباتي دارند، سرمايه گذاري در بورس را براي حفظ ارزش منابع مالي، درآمد آتي و نهايتاً سودآوري انتخاب مي کنند.
     آمارها نشان مي دهد بيشتر شهروندان کشورهاي پيشرفته و صنعتي جهان، سرمايه گذاري در بورس را روشي مطمئن براي حفظ ارزش پول و درآمدزايي مي دانند؛ بويژه انواع سرمايه گذاري هاي غيرمستقيم که خود فرد(سرمايه گذار) هم ديگر نيازي نيست براي فعاليت اقتصادي اش دغدغه يا اقدام خاصي انجام دهد؛ اما متاسفانه در کشورمان در اين حوزه فرهنگ سازي کمي انجام شده است. وي درباره نحوه و شيوه سرمايه گذاري در جهان مي افزايد: سرمايه گذاري هاي غيرمستقيم ماهيت کلي سرمايه گذاري کشورهاي دنيا را تشکيل مي دهد. در واقع مردم بسياري از کشورهاي جهان ثروت و منابع مالي شان را از طريق موسسات فعال در بورس ، صندوق ها و سبدهاي مختلفي که براي اين کار را ه اندازي شده اند، سرمايه گذاري مي کنند. بيشتر ما در ايران صنعت مالي را به خريدوفروش سهام مي شناسيم، درحالي که صنعت مالي هم در ايران و هم در ساير نقاط جهان کارکردهاي قابل توجه ديگري هم دارد که اکثر مردم از آن بي اطلاع هستند. اين صاحب نظر اقتصادي درباره سرمايه گذاري هاي غيرمستقيم توضيح مي دهد: بررسي آمار و ارقام نشان مي دهد، در کشورهايي که ثبات اقتصادي بيشتري دارند، دارايي هاي مردم در صندوق هاي سرمايه گذاري فعال در بورس متمرکز مي شود.
    
     ارزش صندوق هاي سرمايه گذاري در دنيا
    اين کارشناس بازار سرمايه درباره ارزش صندوق هاي سرمايه گذاري دنيا عنوان مي کند: بيشترين حجم ثروت در صندوق هاي سرمايه گذاري به ترتيب مربوط به امريکا، اروپا، آسيا و بعد هم ساير بخش ها و نقاط دنيا مي شود. تنها درسال 2008 حدود 10هزار ميليارد دلار ارزش صندوق هاي سرمايه گذاري در امريکا بوده که طي 10 ساله اخير اين رقم حدود دو برابر شده است. در واقع در سال 2018 ارزش «سرمايه گذاري غيرمستقيم» در جامعه امريکايي به بيش از 20 هزار ميليارد دلار رسيده است. 43 درصد خانواده هاي امريکايي به نوعي در بحث سرمايه گذاري غيرمستقيم دخيل هستند و مشاهده مي شود به طور متوسط هر خانواده در چهار صندوق سرمايه گذاري کرده اند. بررسي نسبت ارزش دارايي هاي صندوق هاي سهامي به توليد ناخالص داخلي در ايران و چند کشور اروپايي گوياي اين نکته است که کشورهايي که بيشترين توسعه يافتگي را دارند، بيشترين ميزان سرمايه گذاري در صندوق هاي سهامي را هم داشته اند؛ درحالي که ما در ايران در حال حاضر چنين شرايطي را نداريم؛ البته بسترهاي سرمايه گذاري غيرمستقيم در کشورمان فراهم است، اما ازآنجايي که فرهنگ سازي و اطلاع رساني ضعيفي در اين خصوص انجام مي شود، مردم از آن بي اطلاع هستند.
     آمارها نشان مي دهد در ايران نيم درصد از توليد ناخالص ملي کشور در صندوق هاي مختلف سرمايه گذاري شده است. بعد از ايران به ترتيب ترکيه 2درصد، يونان 4 درصد، پرتغال 11درصد، مجارستان 17 درصد، ايتاليا 23درصد و اتريش 31 درصد سرمايه گذاري غيرمستقيم داشته اند. حال در مقابل اين کشورها، آن هايي که اقتصاد پويا و فعال تري دارند نظير انگليس و هلند، بيش از 100 درصد درآمد ناخالص داخلي کشورشان را صرف سرمايه گذاري در صندوق هاي سهامي کرده اند.
    
     مسير پيشرفت اقتصادي ايران
    مهري درباره سپرده هاي بانکي کشورمان و مقايسه آن با ساير نقاط دنيا توضيح مي دهد: مردم کشور ما پول زيادي در سپرده ها سرمايه گذاري کرده اند، البته اين موضوع فقط به کشور ما اختصاص ندارد و در کشورهاي ديگر هم شاهد اين اتفاق هستيم. آمار و ارقام رسمي نشان مي دهد بعضي کشورها اقبال زيادتر و برخي نيز توجه کمتري به سپرده گذاري در بانک ها دارند. اگر روند توسعه يافتگي در اين کشورها را دنبال کنيم، آمار و ارقام کاملاً معنا دار است. به عنوان مثال کشوري مثل يونان، 66 درصد از دارايي مالي اش را در بانک سرمايه گذاري کرده و کشورهاي ديگري نظير اسلواکي، چک، اسلووني و... هم شرايطي مشابه يونان دارند؛ در مقابل کشورهاي دانمارک، ايسلند، سوئد، هلند و... را مي بينيم که حجم سپرده هاي بانکي بسيار پايين تري نسبت به کشورهايي نظير يونان دارند.بررسي ها نشان مي دهد هر چه کشوري پيشرفته تر و اقتصاد پوياتري داشته باشد، مردم منابع مالي و دارايي هايشان را به سرمايه گذاري هاي غيرمستقيم نظير آنچه در بورس شاهد هستيم، مي سپارند. کارشناس بازارسرمايه مي افزايد: حال اگر سپرده هاي بانکي کشور خودمان را با ساير نقاط جهان مقايسه کنيم، متوجه نکات ظريفي خواهيم شد. براساس آمار، ارزش کل سپرده هاي بانکي در پايان دي ماه 1396 بالغ بر 1500 هزار ميليارد تومان بوده است. از کل 431 هزار ميليارد تومان ارزش بورس، 347 هزار ميليارد تومان سرمايه به عنوان سهام غيرشناور در بورس داريم و تنها 84هزار ميليارد تومان سهام شناور ماست. در کشورهاي پيشرفته سرمايه گذاري در سهام و بورس غالب بر سپرده هاي بانکي است، درحالي که در کشور ما اين موضوع برعکس است. اگر ما در ايران بخواهيم مسير پيشرفت را دنبال و به جايگاه بالاتري دست پيدا کنيم، بايد به سمت سرمايه گذاري در بورس حرکت کنيم.
    
     سرمايه گذاري در صندوق هاي طلا
    مهري ضمن تاکيد بر اينکه سرمايه گذاري در بورس مي تواند يکي از راهکارهاي برون رفت از شرايط اقتصادي فعلي هم براي مردم و هم کشور باشد، درباره سرمايه گذاري غيرمستقيم در بورس توضيح مي دهد: در حال حاضر با توجه به بسترهاي مناسبي که در کشور وجود دارد، مردم مي توانند سرمايه هاي خرد و کلان خود را به صندوق هاي سرمايه گذاري بسپارند تا افراد متخصص کار خريد و فروش سهام و مديريت دارايي شان را انجام دهند. در واقع از طريق اين روش، مديريت دارايي هايمان را دست کساني که تجربه و دانش بيشتري دارند، مي سپاريم. با استفاده از چنين روش هايي، سرمايه گذار ديگر نگران از دست رفتن سرمايه اش در خريدوفروش هاي مکرر نخواهد بود.
    يک مثال ساده براي سرمايه گذاري غيرمستقيم، صندوق هاي سرمايه گذاري طلا هستند. صندوق هاي طلا ابزار نسبتاً جديدي هستند که اين امکان را به سرمايه گذاران مي دهد بدون خريد سکه در اين فلز گرانبها سرمايه گذاري کنند. ضمن اينکه با توجه به ذات صندوق هاي سرمايه گذاري مشترک، اين سرمايه گذاري را به صورت غيرمستقيم و از طريق يک سبدگردان حرفه اي انجام مي دهد تا ضمن برخورداري از يک مديريت حرفه اي، از شفافيت و نقدشوندگي قابل توجه نيز برخوردار شوند. همچنين ويژگي ديگر صندوق هاي سرمايه گذاري مشترک ايجاب مي کند که با کمترين مبلغ مورد نظر براي سرمايه گذاري بتواند از منافع آن بهره مند شود، چنان که در صندوق «عيار» اين سرمايه گذاري با مبلغ ناچيز يک هزار تومان آغاز مي شود؛ در حالي سکه طلا در حال حاضر بيش از دو ميليون تومان است. اين بدان معناست که با خريد يک واحد از اين صندوق عملاً مالک يک دو هزارم يک سکه فيزيکي مي شود. اين صاحبنظر اقتصادي، گفت: همين موضوع نشان مي دهد نهادهاي مالي کشور، فضاي بزرگي براي فعاليت هاي اين چنيني دارند و مردم نيز به چنين بسترهايي براي فعاليت اقتصادي مطمئن نياز دارند. حال اگر فرهنگ سازي و اطلاع رساني دقيق تري پيرامون سرمايه گذاري انجام شود، قطعاً کمتر شاهد نوسانات شديد بازار و در ادامه زيان هاي گسترده مردم و صاحبان سرمايه خواهيم بود. بارها شاهد بوده ايم که در بازارهاي فيزيکي و سنتي به خريدارعادي و بي تجربه سکه تقلبي يا طلا با عيار پايين تحويل شده که از اين اتفاق ضرر سنگيني را متحمل شده اند.
    
    تغيير نگاه سرمايه گذاران جهان از بانک به بورس / «ايران» از سهم بازارهاي مختلف سرمايه گذاري در ايران و دنيا گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6801 به تاريخ 23/3/97، صفحه 10 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علامه
متن مطالب شماره 54، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است