|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/23: «بازار لحظه اي» چگونه شكل مي گيرد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6801 23/3/97 > صفحه 5 (اقتصادي) > متن
 
      


«بازار لحظه اي» چگونه شكل مي گيرد
كارشناسان در گفت و گو با«ايران» دلايل نوسان قيمت ها و پيدايش بازار لحظه اي را بررسي مي كنند    
    گروه اقتصادي/ بازارهاي مختلف ايران از ارز و طلا گرفته تا خودرو و کالا با نوسان قيمتي بيگانه نيست، اما طي هفته هاي اخير با نوساني فراگير و گسترده در اکثر بازارها روبه رو هستيم. نوساني که گاه به صورت لحظه اي قيمت ها را بالا و پايين مي کند.
    در بازار ارز آزاد با وجود ثبات نسبي قيمت ارز تعادلي قيمت ها صدها تومان بالا مي رود و در انتهاي بازار فرومي ريزد. در بازار طلا سکه با بيش از 800 هزار تومان رشد از ابتداي سال خود را به بالاي 2.5 ميليون تومان رسانده است. خودرو نيز از اين نوسان در امان نمانده و فاصله نرخ کارخانه تا بازار براي برخي از خودروها رکورد 100 ميليون تومان را به ثبت رسانده است. درپي اين نوسان بازار کالا و مواد غذايي هم واکنش نشان داده و برخي از کالاها با وجود اعلام مکرر مسئولان که هيچ گونه مجوزي براي افزايش قيمت صادر نشده راه افزايش درپيش گرفته و 10 تا 20 درصد گران شده اند.
    بازار مسکن هم که سال ها در خواب رکود به سر مي برد و فروشنده ها به سختي به دنبال مشتري مي گشتند، حالا به يکباره 30 تا 40 درصد گران شده و همه را غافلگير کرده است. ظاهراً اين نوسان شديد قيمتي و گراني ها باعث عقب نشيني متقاضيان نشده و رو زبه روز بر تعداد مشتري اين بازار ها افزوده مي شود.
    اما بواقع چه عواملي موجب شده تا بازارهاي مختلف به چنين نوساني دچار شوند. به گفته مسئولان بخش هاي مختلف، بخش تامين و عرضه با مشکل حادي مواجه نيست و تنها تقاضاي روزافزون است که تعادل بازارها را به هم ريخته است. براين اساس بايد ديد که کدام عوامل مردم را براي خريد بيشتر اين نوع کالاها که حالا حکم کالاي سرمايه اي پيدا کرده است، تشويق مي کند. به اعتقاد کارشناسان دراين شرايط عمده مردم ترجيح مي دهند به جاي نگهداري ريال کالاهايي خريداري کنند که در ميان يا بلندمدت سودآوري خوبي براي آنها داشته باشد يا حداقل ارزش دارايي آنها را حفظ کند.
    رئيس کل بانک مرکزي به عنوان متولي دو بازار مهم ارز و طلا «شرايط بين المللي، مسائل رواني، آسمان ريسمان بافتن و بزرگ نمايي برخي مشکلات و مسائلي که ريشه واقعي ندارد» را مهم ترين عوامل اين نوسان نه تنها در بازار طلا بلکه در ساير بازارها مي داند. به گفته ولي الله سيف افزايش قيمت سکه در روزهاي اخير بيشتر عامل رواني دارد و مي تواند بتدريج برطرف شود. حدود هفت ميليون سکه پيش فروش شده است و بتدريج وارد بازار مي شود؛ از اين رو بابت تعادل عرضه و تقاضاي بازار مشکلي نداريم.
    وي افزود: البته منابع طلاي بانک مرکزي نيز در وضعيت مطلوبي قرار دارد و از اين رو مي توان گفت اين افزايش بيشتر عامل رواني دارد و مي تواند بتدريج برطرف شود.
    
    رد پاي دلواپسان
    عباس هشي کارشناس اقتصادي در گفت و گو با «ايران» با اشاره به اينکه ثبات اقتصادي کشور دچار مشکل شده است،گفت:عوامل مهم بر نوسان قيمت به گذشته برمي گردد. به گفته وي ريشه اصلي بي ثباتي اقتصادي در فساد خلاصه مي شود. درحالي که در زمينه مبارزه با فساد قوانين و مقررات بسياري تصويب و ابلاغ شده است ولي در اجراي اين قوانين موفق عمل نشده است.
    وي يکي ديگر از عواملي که به اين وضعيت دامن زده است را دراين مي داند که سياسيون در ايران همواره مقابل يکديگر بوده اند. وي ادامه داد: در بسياري از کشورها دولت سايه که به طور معمول توسط حزب رقيب اداره مي شود با نظارت بر عملکرد دولت کارکرد آن را تضمين مي کند. اين درحالي است که در کشورما به جاي اينکه برخي مديران خود را مستاجر اداره بدانند صاحبخانه مي دانند. بنابراين دراينجا نقش مجلس که اصلي ترين نهاد در کنترل است برجسته مي شود.
    هشي با اشاره به اينکه 60 درصد اقتصاد ايران زيرزميني است که در واقع اقتصاد را در دست دارد، اعلام کرد که از سال گذشته اين بخش از اقتصاد جنگ خود با دولت را علني کرده است که سردمداران آن را دلواپسان تشکيل مي دهند. به اعتقاد وي بخش عمده اي از نگراني که هم اکنون در جامعه ايجاد شده به دليل عملکرد همين اقتصاد زيرزميني و عوامل آن است که پول و قدرت زيادي هم در اختيار دارند. وي تصريح کرد: هم اکنون دلواپسان با تخطئه دولت باعث شده اند تا اعتماد مردم به اين نهاد خدشه دار شود.
     اين کارشناس اقتصادي تاکيد کرد: براي مثال تصويب نشدن لايحه مبارزه با تامين مالي تروريسم که پيش درآمدي براي الحاق ايران به FATF بود بر نگراني هاي مردم اضافه کرد و رفتار آنها را هيجاني تر کرد.
    وي درخصوص تاثير تحريم ها بر شرايط اقتصاد کشور نيز گفت: ايران از سال 1358 توسط امريکا تحريم بوده است ولي درآن زمان به دليل اينکه اروپا و ساير کشورها به تحريم ايران نپيوسته بودند تاثير چنداني نداشت و همچنان با صادرات نفت و کالا ارز مورد نياز خود را تامين مي کرديم. ولي از سال 2010 که امريکا موفق شد تا اروپا را با خود همراه کند شرايط تغيير کرد و از همان زمان نرخ ارز بتدريج افزايش قابل توجهي را تجربه کرد. پس از آنکه بانک مرکزي تحت تحريم قرار گرفت وضعيت بازهم بدتر شد به طوري که کنترل اين بانک بر بازار ارز محدودتر شد.
    وي با بيان اينکه بدنه دستگاه هاي اجرايي با رئيس جمهوري همسو نيستند افزود: در بدنه دولت مديراني حضور دارند که به نفع جريان ديگري حرکت مي کنند. وي با اشاره به اينکه گفته مي شود حدود 30 ميليارد دلارخانگي و خارج از شبکه وجود دارد گفت: به طور قطع سهم مردم عادي دراين ميزان بسيار ناچيز است و اين حجم از ارز توسط کساني خريداري و نگهداري مي شود که صاحب پول و نفوذ هستند.
    اين صاحبنظر اقتصادي در ادامه اظهار داشت: تا اسفند ماه سال گذشته مردم با اعتماد به دولت از رفتارهاي هيجاني پرهيز مي کردند. تا اين مقطع مسئولان دولت با اعلام اينکه نگران نوسان و رشد قيمتي نباشيد مردم را آرام نگه داشتند ولي پس از آنکه شاهد رشد قيمت ها در انتهاي سال گذشته بوديم اين شرايط تغيير کرد.
    به گفته وي دراين مدت عده اي با خريد ارز و طلا سودهاي نجومي به جيب زدند و اکنون تعداد زيادتري به اين افراد اضافه شده است. هشي اظهارکرد: در شرايطي که مردم به دولت اعتماد نداشته باشند رفتارهاي هيجاني از خود نشان مي دهند و هر کسي سعي مي کند ريال خود را به کالايي تبديل کند. به همين دليل در پيش فروش خودرو ظرف چند دقيقه هزاران خودرو به فروش مي رود. اين درحالي است که مردم عادي نمي توانند از اين پيش فروش ها استفاده کنند.
    هشي ادامه داد: رکود تورمي به زيان مردم و به سود کساني تمام مي شود که صاحب پول و کالا هستند.
    وي با اشاره به اينکه در داخل دلواپسان و درخارج امريکا و تحريم ها مشکل اصلي محسوب مي شوند گفت: هم اکنون خدشه دار شدن اعتماد به دولت، شرايط ناپايدار و نبود اطلاع رساني دقيق به مردم باعث شده است تا شاهد نوسان شديد در بازار باشيم. به گفته وي براي حل اين مشکل نيازمند يک وزارت اقتصاد و بانک مرکزي فعال هستيم که با هدايت مردم به سمت بازارهايي که به توليد ضربه نمي زند سودآوري آنها را نيز تضمين کند.
    
    در زمين دشمن بازي نکنيم
    رئيس اتاق اصناف کشور نيز در گفت و گو با «ايران» اعتقاد دارد که مهم ترين عاملي که به نوسان بازارها دامن زده جو رواني و هيجاني است. به گفته علي فاضلي زماني نياز به تنظيم بازار است که در تامين و عرضه مشکلي وجود داشته باشد ولي تمام اطلاعات نشان مي دهد که دراين بخش ها هيچ کمبودي وجود ندارد.
    وي ادامه داد: زماني گفته مي شد که دلار 4200 توماني تخصيص نمي يابد ولي تاکنون گلايه اي درخصوص اينکه ارز تعادلي به بخش هاي مورد نياز تزريق نشده نشنيده ام.
    وي اضافه کرد: هم اکنون شاهد القائاتي هستيم که تحريم چه بلاهايي سرکشور مي آورد که اين گونه اظهارنظرها بازي در زمين دشمن است. ما با تحريم بيگانه نيستيم و از ابتداي انقلاب با آن آشنا هستيم. وضعيتي که امروز درآن قرار داريم به هيچ عنوان بدتر از دهه 60 نيست.
    فاضلي تاکيد کرد: متاسفانه برخي جنگ رواني عليه بازارها راه انداخته اند و زمينه نوسان را ايجاد کرده اند. وقتي که بازاري مانند ارز و طلا دچار نوسان شود ساير بازارها را هم تحت تاثير قرار مي دهد به همين دليل در بازار کالا نيز شاهد رشد قيمت ها هستيم.
    
    «بازار لحظه اي» چگونه شکل مي گيرد / کارشناسان در گفت و گو با«ايران» دلايل نوسان قيمت ها و پيدايش بازار لحظه اي را بررسي مي کنند
    


 روزنامه ايران، شماره 6801 به تاريخ 23/3/97، صفحه 5 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي ژئومورفولوژي كمي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 27)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است