|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: ترميم شكاف حقوق بازنشسته ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4524
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


ترميم شكاف حقوق بازنشسته ها
همسان سازي حقوق بازنشستگان براي اجرا ابلاغ شد


دنياي اقتصاد : شکاف به وجودآمده بين حقوق بازنشستگان کشوري و لشکري با کارکنان فعلي ترميم شد. براساس تصميم هيات دولت، افزايش امتياز حقوق بازنشستگان براي اجرا ابلاغ شده و حقوق بازنشستگان با ۳۰ سال سابقه خدمت کمتر از يک ميليون و ۲۰۰ هزار تومان نخواهد بود. آمار اعلامي نشان مي دهد گروه هاي اول و دوم شغلي که کمترين حقوق دريافتي را داشته اند، با افزايش امتياز حقوق قابل ملاحظه ۱۰۸ درصدي مواجه شده اند؛ درحالي که افراد با حقوق بالاتر (گروه ۲۰ شغلي) مشمول افزايش امتياز ۱۰ درصدي شده اند.
    تصميم دولت براي همسان سازي حقوق بازنشستگان لشکري و کشوري براي اجرا ابلاغ شد. پس از ۱۱ سال از تصويب قانون خدمات کشوري، امتيازات گروه هاي شغلي گوناگون ارتقا يافت تا بخشي از شکاف ايجاد شده بين کارکنان شاغل و بازنشسته دولت پر شود. بر اساس ابلاغيه جديد، گروه هاي شغلي اول و دوم دولتي(با کمترين دريافتي) مشمول بيشترين افزايش امتياز شده و امتياز حقوق آنان به بيش از ۲ برابر افزايش يافت. کمترين افزايش امتياز نيز براي گروه ۲۰ شغلي اعمال شده که حدود ۱۰ درصد بوده است.
    
    غائله همسان سازي حقوق بازنشستگان
    پس از سال ها اعتراض بخش عمده اي از بازنشستگان، بالاخره در سال جاري اين غائله خاتمه پيدا کرد و دولت تصميم به همسان سازي حقوق بازنشستگان لشگري و کشوري گرفت. البته يک بار در قانون خدمات کشوري در سال ۱۳۸۶، ضريب حقوق بازنشستگان ارتقا يافت تا اندکي از فاصله ايجاد شده بين حقوق بازنشستگان و شاغلين هم رده کاسته شود، اما طي اين سال ها بار ديگر حقوق شاغلين بر حقوق بازنشستگان فزوني قابل توجهي يافت. دليل آن هم افزايش هاي سالانه شديدتر شاغلين نسبت به بازنشستگان بوده است. چرا که در هر سال حقوق بازنشستگان تنها يک بار و در هنگام بستن بودجه افزايش مي يافت و در مقابل حقوق شاغلين در طي سال نيز با افزايش روبه رو مي شد که دليل آن رشد فوق العاده هاي گوناگوني است که به کارمندان دولتي پرداخت مي شود. حقوق فرد بازنشسته اي که ۳۰ سال خدمت کرده است، معادل ميانگين حقوق و مزايايي است که در ۲ سال پاياني خدمت خود دريافت کرده بود. از اينرو حقوق افراد شاغل شتاب بيشتري نسبت به افراد بازنشسته يافته بود و هنگامي که شکاف به سطح قابل ملاحظه اي رسيد، ميزان اعتراضات بازنشستگان نيز افزايش يافت. همين امر زمينه افزايش امتياز حقوق بازنشستگان را پس از ۱۱ سال مهيا کرد.
    
    تصميم هيات دولت
    هيات دولت ارديبهشت ۱۳۹۷، به پيشنهاد مشترک سازمان هاي برنامه و بودجه کشور و اداري و استخدامي کشور در ماده ۳ تصويب نامه خود مساله همسان سازي حقوق بازنشستگان، موظفين و مشترکان صندوق بازنشستگي کشوري و سازمان تامين اجتماعي نيروهاي مسلح را گنجاند. اين همسان سازي پس از اعمال درصد افزايش حقوق سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ و مطابق با جداولي است که روز گذشته رسانه اي شده است. هرچند اين جداول طبق تصويب هيات دولت بايد تا پايان ارديبهشت ماه براي اجرا ابلاغ مي شد، اما به هر حال با يک تاخير حدودا يک ماهه اين جداول براي اجرا به دستگاه هاي اجرايي کشور ابلاغ شد تا روند اجرايي افزايش حقوق بازنشستگان آغاز شود.
    
    ميزان افزايش حقوق بازنشستگان
    در ابلاغيه جديد افزايش حقوق بر اساس افزايش امتيازات اعمال خواهد شد. ميزان افزايش امتيازات براي گروه هاي شغلي مختلف متفاوت است. گروه هاي گوناگون شغلي براساس مقاطع تحصيلي بازنشستگان، نوع و حساسيت شغل، اهميت وظايف، ميزان مسووليت ها و برحسب رسته ها و رشته هاي مختلف شغلي که درآن خدمت کرده اند، تعيين مي شود. اين دسته بندي براي نيروهاي مسلح به طور مجزا و بر اساس درجه نظامي و براي بازنشستگان قضايي نيز به شيوه اي ديگر انجام مي شود. همچنين اساتيد دانشگاه و اعضاي هيات علمي نيز براساس مرتبه علمي درجه گذاري مي شوند. هر چه گروه شغلي يا مرتبه شغلي بازنشسته اي پايين تر باشد به معني اين است که ميزان حقوق دريافتي او نيز کمتر بوده است. بر اساس اطلاعيه اي که پيش تر دولت اعلام کرده بود، حقوق بازنشستگان، وظيفه بگيران و مشترکان صندوق بازنشستگي کشوري و سازمان تامين اجتماعي نيروهاي مسلح در سال ۱۳۹۷، معادل۱۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ افزايش مي يابد. همچنين حداقل حقوق بازنشستگان، وظيفه بگيران و مشترکان صندوق بازنشستگي کشوري و سازمان تامين اجتماعي نيروهاي مسلح و ساير صندوق هاي وابسته به دستگاه هاي اجرايي به ميزان يک ميليون و ۱۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعيين شده بود و حداکثر حقوق آنان نيز هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگي، يعني حدود ۷ ميليون و ۹۷۰ هزار تومان تعيين مي شود. اما براي بازنشستگاني با ۳۰ سال خدمت که پس از افزايش سالانه و همسان سازي، حقوق آنها کمتر از يک ميليون و ۲۰۰ هزار تومان بود، دولت اجازه داد تا حقوق اين افراد به يک ميليون و ۲۰۰ هزار تومان ارتقا يابد. در مورد سقف حقوقي نيز براي اعضاي هيات علمي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي و پژوهشي قاعده نيست و اين افراد از سقف حقوق مستثني هستند.
    بر اساس دستور هيات دولت، همسان سازي حقوق بازنشستگان، موظفين و مشترکان صندوق بازنشستگي کشوري و سازمان تامين اجتماعي نيروهاي مسلح پس از اعمال درصد افزايش حقوق سال ۱۳۹۷ نسبت به حقوق سال ۱۳۹۶، اعمال خواهد شد که با ضريب حقوق يک هزار و هفتصد و نود و هفت (۱،۷۹۷) ريال اعمال مي شود. بررسي ابلاغيه صادرشده نشان مي دهد که بيشترين افزايش امتياز براي گروه هاي پايين تر اعمال شده است. طوري که براي گروه هاي اول و دوم شغلي که حقوق پايين تري نسبت به ساير گروه ها دريافت مي کردند، امتياز شغلي به بيش از ۲ برابر ارتقا يافته است. هر چه گروه شغلي بالاتر مي رود، ميزان افزايش امتياز نيز کاهش پيدا مي کند، طوري که ميزان افزايش امتياز براي گروه شغلي بيستم، تنها ۱۰ درصد بوده است. اين رويه براي گروه هاي قضايي و نظامي نيز رعايت شده است. مثلا براي مربي ميزان افزايش امتياز ۳۱ درصد بوده در حالي که ميزان افزايش امتياز براي مرتبه استاد ۲۱ درصد گزارش شده است. در مورد مقامات نيز کمترين افزايش امتياز حقوق براي معاون اول رئيس جمهور، نواب رئيس مجلس و اعضاي شوراي نگهبان اعمال شده که ۱۷ درصد بوده است. در مقابل گروه مقامات الف که همان معاونان وزير هستند، مشمول افزايش امتياز ۲۳ درصدي شده اند. اين طور به نظر مي آيد که براي مقامات بند ه (روساي سه قوه) افزايش امتيازي در نظر گرفته نشده است.
    براي محاسبه ميزان افزايش حقوق در هر گروه مي توان فرض کرد که حقوق بازنشسته ها از دو عامل «افزايش ضريب حقوق» و «افزايش امتياز» تغيير کرده و تحت تاثير فاکتور ديگري قرار ندارد. با اين فرض گروه شغلي اول و دوم بيشترين افزايش حقوق را در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته تجربه مي کنند که بيش از ۸۰۰ هزار تومان است. در مقابل گروه شغلي بيستم کمترين افزايش حقوق را بين تمامي گروه هاي دولتي تجربه خواهند کرد که رقمي معادل ۳۷۰ هزار تومان است.
    
    

    
    ترميم شكاف حقوق بازنشسته ها / همسان سازي حقوق بازنشستگان براي اجرا ابلاغ شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 85 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آموزش و توسعه منابع انساني
متن مطالب شماره 17، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است