|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: در كنفرانس ترتيبات امنيتي خاورميانه در بيروت مطرح شد: سه طرح پيشنهادي موسويان براي همكاري هاي منطقه اي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


ديدگاه 
در كنفرانس ترتيبات امنيتي خاورميانه در بيروت مطرح شد: سه طرح پيشنهادي موسويان براي همكاري هاي منطقه ايدنياي اقتصاد : کنفرانس دوروزه «ترتيبات امنيتي خاورميانه» به دعوت امين جميل، رئيس جمهور پيشين لبنان و رئيس انديشکده «بيت المستقبل» با حضور حدود ۲۰۰ تن از صاحب نظران سياسي امنيتي جهان به منظور بررسي ترتيبات جديد امنيتي در خاورميانه برگزار شد و سيدحسين موسويان از ديپلمات هاي پيشين ايران در حوزه سياست خارجي و مذاکرات هسته اي از جمله سخنرانان اين کنفرانس بود.
    موسويان در اين کنفرانس با اشاره به اينکه بخش عمده آسياي غربي در بحران هرج و مرج و ناامني به سر مي برد و جنگ هاي جاري در سوريه، يمن، عراق و افغانستان کشته هاي زيادي به جا گذاشته است، گفت: «هنوز راه حل سياسي براي اکثر بحران ها يافت نشده ضمن اينکه راه نظامي براي هيچ يک هم متصور نيست. گروه هاي تروريستي همچنان فعال هستند و تبديل به بزرگ ترين تهديد امنيت منطقه و جهان شده اند. بي ثباتي در خاورميانه صلح و امنيت جهاني را به خطر انداخته است.» به گزارش «ايسنا» وي ادامه داد: «اين منطقه با دو درگيري مرتبط با هم مواجه است. يکي بين قدرت هاي بزرگ که عمدتا آمريکا و روسيه هستند و دوم بين قدرت هاي منطقه اي. همکاري روسيه و ايران در مورد بحران سوريه معادلات بحران سوريه را تغيير داده است. اختلافات بين قدرت هاي منطقه به سطح کم سابقه اي رسيده که نمونه آن در شعارها، اقدامات و اتحاد اسرائيل و عربستان و امارات عليه ايران مشهود است.» اين ديپلمات پيشين ايراني ريشه بي ثباتي ها و بحران هاي جاري را مرتبط به چند دهه قبل و داراي سه عامل اصلي شامل ۱- حمايت بي چون و چراي آمريکا و ساير قدرت هاي جهاني از ديکتاتورهاي فاسد در منطقه، جهان عرب و جهان اسلام، ۲- چک سفيد امضاي واشنگتن به اسرائيل براي اشغال و ظلم و تصرف خاک کشورهاي عربي و ۳- جنگ هايي که در منطقه روي داد، دانست.
    
    پنج اشتباه آمريکا و قدرت هاي جهاني
    موسويان در ادامه به تشريح اشتباهات آمريکا و ساير قدرت هاي جهاني و منطقه اي طي سال هاي اخير پرداخت و به پنج مورد اشاره کرد. او گفت: «اولين اشتباه آمريکا و ساير قدرت هاي جهاني و منطقه اي، حمايت از تجاوز صدام به خاک ايران و استفاده از سلاح شيميايي بود که ده ها هزار ايراني را شهيد و مجروح کرد. نتيجه اين حمايت، تجاوز صدام به خاک کويت بود. دومين اشتباه آمريکا و متحدانش، حمله نظامي به عراق و افغانستان بعد از حادثه يازده سپتامبر ۲۰۱۱ بود که موج بي ثباتي و تروريسم را در منطقه به راه انداخت تا جايي که بعد از ۱۷ سال اشغال افغانستان توسط آمريکا، امروز بخش عمده اي از خاک افغانستان در اختيار طالبان است. سومين اشتباه بزرگ، تجاوز نظامي ناتو و متحدان عربش به ليبي بود که اين کشور را به يک کشور شکست خورده در جهان عرب و جهان اسلام تبديل کرد.» وي درباره چهارمين اشتباه آمريکا نيز گفت: «همان طور که نخست وزير سابق قطر اذعان داشت، حمايت آمريکا و متحدانش از تروريست هاي مهاجم به خاک سوريه بود، موضوعي که جو بايدن معاون سابق رئيس جمهور آمريکا هم آن را تاييد کرد. طبق گزارش ديويد ايگنيشس نويسنده واشنگتن پست، عمليات سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا با همکاري متحدان منطقه اي اش موجب کشته شدن يکصد هزار سرباز ارتش سوريه شده است.» اين ديپلمات خاطرنشان کرد: «جنگ سوريه يک پديده جديد در تاريخ معاصر خاورميانه است. زيرا اين منطقه قبلا سه شيوه تغيير رژيم را به خود ديده بود: انقلابات مردمي مثل انقلاب اسلامي در ايران يا انقلاب مصر، کودتاهاي نظامي مثل کودتاي آمريکا و انگليس عليه مصدق و تجاوز نظامي همچون تجاوز آمريکا به عراق و افغانستان و ليبي. اما طرح «تغيير رژيم» در سوريه از طريق سازماندهي حدود صد هزار تروريست از ده ها کشور مختلف و اعزام آنها به سوريه صورت گرفت که اين شيوه تغيير رژيم، پديده اي جديد در تاريخ معاصر خاورميانه محسوب مي شود.» موسويان پنجمين اشتباه فاجعه بار در منطقه را حمله نظامي عربستان، امارات و آمريکا به يمن عنوان کرد و افزود: «طبق ارزيابي سازمان ملل، اين مساله بدترين فاجعه انساني را خلق کرده است. در اين منطقه مصيبت زده، در کنار ساير قدرت هاي منطقه اي، ايران و ترکيه دو کشوري هستند که مي توانند نقش کليدي در مديريت بحران ها ايفا کنند. روابط دو کشور بعد از بحران سوريه دچار مشکلاتي شد چون ترکيه به دنبال تغيير رژيم در دمشق از طريق حمايت از گروهاي تروريستي بود و ايران از دولت مرکزي حمايت مي کرد. منتها ترکيه اخيرا از يک متحد بلاشرط آمريکا و ناتو فاصله گرفته و مستقل تر عمل مي کند که نمونه آن را در همکاري سه جانبه روسيه ترکيه ايران معروف به «پروسه آستانه»، در مديريت بحران سوريه مشاهده مي کنيم.» وي گفت: «علت موفقيت پروسه آستانه، مبارزه جدي با تروريسم و علت عدم موفقيت پروسه ژنو به رهبري آمريکا، شعار مبارزه با تروريسم و حمايت عملي از تروريسم بوده است. ترکيه بعد از ورود به پروسه آستانه، اقدامات عملي خوبي عليه گروه هاي تروريستي انجام داده است.»
    
    نقش موازنه گر ايران و ترکيه در منطقه
    موسويان در مورد روابط ايران و ترکيه نيز اظهار کرد که دو کشور در ۴۰۰ سال گذشته جنگي با هم نداشته و در صلح و دوستي زيسته اند. واقعيت اين است که بدون همکاري قدرت هاي منطقه اي و جهاني، ما شاهد صلح و ثبات در منطقه نخواهيم بود. اين کارشناس مسائل بين الملل در ادامه يک بخش از اختلافات عمده منطقه را بين کشورهاي عربي و غيرعربي دانست و افزود: «ايران و ترکيه دو قدرت منطقه اي غيرعربي هستند که داراي مشکلاتي در روابط با کشورهاي عربي هستند. ترکيه با درهم کوبيدن اخوان المسلمين توسط مصر و عربستان و امارات مخالف است و ايران هم با تهديد صدور ايدئولوژي وهابيت مواجه است زيرا اين تفکر، شيعه را کافر دانسته و گروه هاي تروريستي هم پيرو اين مکتب هستند. اين تقابل تا حدي پيش رفته که محمد بن سلمان وليعهد سعودي ايران و ترکيه و اخوان المسلمين را علنا مثلث شرارت خوانده است. ايران و ترکيه دو قدرتي هستند که مي توانند بين قدرت هاي جهاني در منطقه موازنه برقرار کنند.» وي ادامه داد: «بخش ديگر اختلافات منطقه اختلافات عربي عربي است مثل خصومت عربستان و امارات با قطر و برخي از کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس با عراق. در نهايت دو مشکل اساسي امروز خاورميانه، «خلا سيستم همکاري جمعي» و «مداخله قدرت هاي خارجي» است.»
    ديدگاه: در کنفرانس ترتيبات امنيتي خاورميانه در بيروت مطرح شد: سه طرح پيشنهادي موسويان براي همکاري هاي منطقه اي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش پيشگيري و مديريت بحران
متن مطالب شماره 0 (پياپي 901)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است