|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: انتشار كارنامه سال دوم مجلس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4527
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


انتشار كارنامه سال دوم مجلس
تذكرات كتبي كاهش يافت؛ تذكرات شفاهي افزايش    
    دنياي اقتصاد : گزارش نظارتي از عملکرد يک ساله پارلمان ديروز در مجلس قرائت شد؛ گزارشي از اقدامات نظارتي پارلمان نشين ها در سال دوم مجلس دهم در بازه زماني هفتم خرداد سال ۹۶ تا ۱۵ ارديبهشت امسال.
    براساس آنچه در اين گزارش آمده، مجلس در سال دوم کار خود، در مجموع ۴۸ فقره قانون به رئيس جمهوري ابلاغ کرد. نکته جالب اما اين است که مقايسه عملکرد دولت يازدهم در سال اول و دوم مجلس دهم نشان مي دهد که تعداد روزهاي تاخير رئيس جمهوري در ابلاغ قوانين به دستگاه هاي اجرايي و روزنامه رسمي ۹۰۰ درصد کاهش يافته است.
    
    تذکرات کتبي و شفاهي
    همچنين در اين گزارش آمده است، مجلسي ها طي دومين سال نمايندگي خود، ۲۴۳۶ تذکر کتبي و ۱۳۱۵ تذکر شفاهي به مسوولان اجرايي داده اند. بررسي تذکرات کتبي نشان مي دهد پس از حسن روحاني رئيس جمهوري، مخاطب بيشترين تذکرات کتبي نمايندگان، عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي با محور جاده هاي شهري و روستايي و محمود حجتي وزير جهادکشاورزي با محور خريد تضميني محصولات کشاورزي بوده اند؛ اما سيدمحمود علوي وزير اطلاعات کمترين تذکر کتبي را از مجلسي ها دريافت کرد. البته در تذکرات شفاهي نمايندگان هم، رئيس جمهوري مخاطب بيشترين تعداد تذکرات شفاهي است اما در اين تذکرات، وزير دفاع با داشتن ۵ مورد، کمترين تذکر شفاهي را از نمايندگان گرفته است. با اين همه اين گزارش حاکي از آن است که ميزان تذکرات کتبي نمايندگان در سال دوم مجلس دهم، ۴۴ درصد کاهش يافته است. همچنين ميزان تذکرات کتبي نمايندگان مجلس دهم در سال دوم، نسبت به اجلاسيه اول اين دور، ۹ درصد کاهش يافته است. همچنين بررسي مقايسه اي عملکرد نظارتي مجلس در موضوع تذکر شفاهي که در سال اول مجلس دهم ۱۱۸۴ مورد و در سال دوم ۱۳۱۵ عدد ثبت شد، حاکي از افزايش ۱۱درصدي تذکرات شفاهي در اجلاسيه دوم است.
    
    تذکرات خلاف قانون
    نکته ديگر درباره تذکرات نمايندگان که در اين گزارش به آن اشاره شده، آن است که تذکرات به سازمان هايي خارج از مجموعه دولت نظير صداوسيما، قوه قضائيه و... داده شده که اين امر از لحاظ آيين نامه داخلي مجلس، خلاف قانون محسوب مي شود. در اين گزارش به نمايندگان توصيه شده است که در ارائه تذکرات شفاهي اين موضوع از سوي نمايندگان و هيات رئيسه مجلس مورد توجه قرار گيرد.همچنين نمايندگان در سال دوم کاري مجلس دهم، هزار و ۳۱۵ تذکر شفاهي به مسوولان اجرايي داده اند که ميزان اين تذکرها نسبت به سال اول مجلس دهم ۱۱ درصد افزايش داشته است.
    
    سوال از وزيران
    مجلسي ها همچنين طي مدت يک سال، ۸۳۴ سوال از وزيران پرسيده اند که از اين تعداد ۳۹ سوال در صحن علني بررسي شد و شش سوال نيز منجر به دريافت کارت زرد وزيران شده است. اين تعداد سوال نمايندگان در اجلاسيه دوم مجلس دهم نسبت به اجلاسيه دوم مجلس نهم، ۲۳ درصد افزايش را نشان مي دهد. براساس اين گزارش از کل سوال هاي مطرح شده، ۱۰۳ سوال مربوط به وزير راه و شهرسازي و ۱۳۰ سوال نيز مربوط به کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي از وزيران جهاد کشاورزي و نيرو بوده است. طبق گزارش معاونت نظارت مجلس، اين آمارها نشان مي دهد که در مقايسه با سال اول مجلس دهم، تعداد سوال هاي نمايندگان از وزيران رشد داشته است. از اين تعداد سوال، در ميان وزيران، عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي با ۱۰۳ سوال مخاطب بيشترين سوال و امير حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح با ۱۰ سوال، مخاطب کمترين سوال نمايندگان بوده اند.
    همچنين مقايسه تعداد و موضوعات مورد تذکر و سوال، ارتباط معنادار بين اين دو ابزار نظارتي را نشان مي دهد؛ به طوري که وزيران «راه و شهرسازي»، «جهادکشاورزي» و «نيرو» مخاطب بيشترين سوال و تذکر نمايندگان بوده اند و وزير «اطلاعات» و «دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح» با کمترين سوال و تذکر مواجه بوده اند. همچنين در ميان کميسيون هاي مجلس، کميسيون کشاورزي با ۱۲۰ سوال بيشترين و کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات با يک سوال کم ترين سوالات ارجاعي را داشته اند. بيشترين تعداد سوالات مطروحه در صحن علني مجلس نيز از علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با فراواني ۶ سوال پرسيده شده است. نمايندگان مجلس، يک مورد از اين سوالات را وارد دانسته و از پاسخ هاي وزير قانع نشدند. در ۵ سوال ديگر اما پاسخ هاي وزير را قانع کننده دانستند. مقايسه تعداد سوالات مطرح شده از وزرا در صحن علني مجلس با اجلاسيه نخست که ۲۸ سوال در صحن علني مجلس مورد بررسي قرار گرفته بود، حکايت از افزايش ۳۹ درصدي طرح سوال از وزيران در صحن علني مجلس دارد.
    
    استيضاح وزيران
    طي اجلاسيه دوم مجلس دهم، جلسه استيضاح سه وزير «تعاون، کار و رفاه اجتماعي»، «راه و شهرسازي» و «جهادکشاورزي» مورد طرح و بررسي قرار گرفت که پس از راي گيري، وزراي مربوطه در سمت هاي خود ابقا شدند.
    
    راي اعتماد
    مجلس دهمي ها سال گذشته تجربه راي اعتماد به فهرست وزيران پيشنهادي رئيس جمهوري را در کارنامه ثبت کردند. در سال گذشته، جمعا براي ۱۹ وزير پيشنهادي، ۶ جلسه راي اعتماد برگزار شد که در نتيجه به تشکيل دولت دوازدهم انجاميد. پس از انتخاب حسن روحاني به عنوان رئيس دولت دوازدهم، مجلسي ها در دور اول جلسات راي اعتماد، ۱۶ نفر از ۱۷ وزير پيشنهادي را به عنوان وزير به کابينه دوازدهم فرستادند که در اين ميان وزير پيشنهادي نيرو نتوانست راي اعتماد نمايندگان را کسب کند. همچنين براي تصدي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري نيز فردي معرفي نشده بود. در دور دوم نيز دو وزير پيشنهادي «علوم، تحقيقات و فناوري» و «نيرو» توانستند براي تصدي اين وزارتخانه ها از مجلس راي اعتماد بگيرند.
    
    شکايت به کميسيون اصل ۹۰
    در اين مدت ۲۶۰۸ فقره شکايت نيز به کميسيون اصل۹۰ مجلس واصل شده است. همچنين بر مبناي آنچه در اين گزارش آمده است، بررسي عملکرد کلي مرکز پژوهش هاي مجلس در سال ۱۳۹۶ نشان مي دهد که در مجموع ۵۵ گزارش نظارتي ازسوي معاونت هاي پژوهشي اين مرکز تهيه شده است.
    انتشار کارنامه سال دوم مجلس / تذکرات کتبي کاهش يافت؛ تذکرات شفاهي افزايش
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه آسانسور، پله برقي و بالابر
متن مطالب شماره 55، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است