|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/3/23: جنگ سرد سياست و اقتصاد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4162
پنجشنبه بيست و پنجم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4109 23/3/97 > صفحه 8 (ورزش) > متن
 
      


گزارش 
جنگ سرد سياست و اقتصاد
در اهميت ميزباني جام جهاني

نويسنده: علي كربلايي


    
     ٢٠٠ هزار شغل، ٢٧ هتل و ١٣ بيمارستان جديد سوغات جام جهاني براي روسيه
    رشد توليد ناخالص داخلي روسيه: ٣٠ميليارد دلار در ١٠ سال

    
    كسب ميزباني جام جهاني يكي از پيچيده ترين پروسه هاي ممكن را دارد و كشوري كه مي خواهد به اين مهم دست پيدا كند، بايد از قدرت سياسي و ديپلماتيكش نهايت استفاده را ببرد. لابي هاي زيادي انجام مي شود و براي خريدن راي كشورهاي ممتنع خرج هاي هنگفتي مي كنند. در مورد تمام ميزباني هاي جام جهاني در طول تاريخ مناقشات زيادي شكل گرفته و همواره كشور ميزبان به عدم رعايت اخلاق متهم شده اند. اين مورد حتي در مورد كشوري مثل آلمان كه كسي توقع فساد در آن را ندارد هم رخ داده و براي كسب ميزباني مبالغي به عنوان رشوه به نمايندگان برخي كشورها پرداخت كرده بودند. اما اين ميزباني چه ره آوردي دارد كه كشورها حاضرند براي به دست آوردن آن هر كاري انجام بدهند؟ سود حاصل از برگزاري اين تورنمنت براي ميزبانان چقدر است و آيا از منظر اقتصادي برگزاري جام جهاني به صرفه هست يا نه؟ در ادامه، همه اين موارد را بررسي مي كنيم.
    دولت روسيه عنوان كرده براي تامين شرايط ميزباني و برگزاري بازي ها با بالاترين كيفيت ممكن، تاكنون چيزي حدود هفت ميليارد دلار خرج كرده است. اين هزينه ها عمدتا براي زيرساخت ها و امكانات سخت ا فزاري برگزاري جام بوده است. سايت فيفا اعلام كرده كه ١٢ استاديوم ورزشي در يازده شهر با ظرفيت ۵۵۰ هزار نفر در روسيه ميزبان بازي ها هستند. ٢٧ هتل جديد، ١٣ بيمارستان و ١٢ ايستگاه برق براي برگزاري بهتر مسابقات ايجاد شده است و براي بازسازي يا ساخت ١٠ استاديوم ١٣ هزار نفر به كار گرفته شدند. برگزاري جام جهاني در روسيه ٢٠٠ هزار شغل ايجاد كرده است. با بالا رفتن قيمت كالاها به خاطر افزايش تقاضا، توليدكنندگان و فروشندگان هم سود سرشاري نصيب شان مي شود. صنايع دستي روسيه و توليدكنندگان خرده هم حتي از اين بازار بزرگ سهمي دارند و اوضاع شان در يك ماهه برگزاري بازي ها از اين رو به آن رو خواهد شد. بخش مهمي از اين خرج صرف زيرساخت ها شده و روس ها بعد از پايان رقابت ها هم مي توانند از اين ساخته ها استفاده كنند. پيش بيني مي شود در طول برگزاري مسابقات، دوميليارد و سيصد ميليون دلار توسط توريست ها وارد روسيه شود و رشد اقتصادي سرزمين تزارها يك تا دو درصد افزايش پيدا كند. همچنين استفاده از شيوه خريد با كارت اعتباري چهل درصد در اين كشور بيشتر از قبل مي شود. اينها درآمد و تاثير مستقيم توريست ها براي روسيه در زمان برگزاري جام جهاني هستند. موسسه اقتصادي مككنزي مي گويد سود نهايي روسيه از برگزاري جام جهاني بيش از ١٣ميليارد دلار خواهد بود. اما از طرفي ديگر برخي پيش بيني ها پا را از اين هم فراتر مي گذارند. طبق گزارشي جديد از آسوشيتدپرس درباره تاثير اقتصادي مسابقات جام جهاني، رشد توليد ناخالص داخلي روسيه مي تواند در يك بازه ١٠ ساله از ٢٠١٣ تا ٢٠٢٣ به ٢٦ تا ٣٠،٨ ميليارد دلار برسد. همچنين روسيه بعد از جام جهاني دچار تورمي دو تا سه درصدي خواهد شد.
    اين سود اقتصادي پر ريسك، تنها دليل كشورها براي اين تلاش بي وقفه نيست. بهره برداري هاي سياسي يكي از دلايل توجيه كننده براي اين همه تلاش است. به خصوص در مورد روسيه و قطر، استفاده سياسي نسبت به بهره برداري اقتصادي از اولويت برخوردار است. در سال هايي كه داعش در فرانسه در حين برگزاري ديدار تيم ملي اين كشور با آلمان اقدام به بمب گذاري و گروگان گيري مي كند، روسيه قبول مي كند بيش از يك ونيم ميليون نفر بدون ويزا وارد كشورش شوند يك نمايش اقتدار براي پوتين است و جايگاه سياسي او را به عنوان مرد اول جهان تثبيت مي كند. در مورد قطر هم اوضاع مشخص است. اين كشور مي خواهد موجوديت خودش را به عنوان يك قدرت منطقه اي تثبيت كند. برگزاري تورنمنتي مثل جام جهاني در يك كشور به اين كوچكي سابقه نداشته و قطر با اين كار يك رزمايش اقتدار بزرگ برگزار خواهد كرد. بخش بسيار مهمي از اين جنگ سرد براي به دست آوردن ميزباني جام جهاني همين مسائل سياسي است. نگاه مردم به كشوري كه جام جهاني برگزار مي كند به شكل ديگري است و سياستمداران از محبوبيت فوتبال براي رسيدن به اهداف خودشان استفاده مي كنند. يكي از دلايل اعتراضات چند هزار نفره در برزيل در خلال برگزاري جام جهاني همين مساله بود كه معتقد بودند دولت در حال بهره برداري سياسي از اين بازي هاست و سياستمداران مي خواهند به واسطه فوتبال ضعف هاي خود در زمينه سياست داخلي و اقتصاد را پوشش بدهند.
    يكي از مسائل مهم اينجاست كه روسيه و قطر در راه كسب ميزباني جام جهاني، كشورهايي مثل انگلستان و امريكا را شكست دادند. اين دو كشور با توجه به زيرساخت هايي كه در اختيار دارند مي توانند بدون كوچك ترين هزينه اي ميزباني جام جهاني را عهده دار شوند. اما روسيه، قطب مخالف امريكا در جهان يكي از ميزباني ها را مال خود كرد و قطر كوچك هم موفق شد يكي ديگر از ميزباني ها را بگيرد. نتيجه اين اتفاقات اين شده كه نيروهاي اطلاعاتي امريكا و انگليس به صورت جدي به موضوع فساد در فيفا ورود كردند و پلاتيني و بلاتر جايگاه شان را از دست دادند. اينها همه نشان دهنده يك جنگ پنهان در خفا براي جبران از دست دادن ميزباني توسط رقبا بود.
    به موضوع اقتصاد بازمي گرديم. در اين دوره از جام جهاني فيفا براي تيم قهرمان ٣٨ميليون دلار پاداش در نظر گرفته است. بيش از هر زمان ديگري تا امروز. در حقيقت فيفا براي اين دوره از مسابقات ٤٠٠ ميليون دلار فقط براي جوايز كنار گذاشته است. فيفا براي برگزاري اين مسابقات ٧٩١ميليون دلار به روسيه پاداش مي دهد. پاداشي به مراتب بيشتر نسبت به دوره هاي گذشته كه گسترش تجارت فوتبال را به ما يادآوري مي كند. در جدول منتشرشده مي توانيد پاداش هايي كه ميزبان هاي مختلف از فيفا دريافت كرده اند را با هم مقايسه كنيد.
    
    

    
    براي اينكه بدانيم در روسيه چه اتفاقي رخ خواهد داد و چه مقدار پول جابه جا خواهد شد، بايد نگاهي تاريخي به ماجراي درآمد كشورهاي ميزبان جام جهاني بيندازيم. گردش مالي فيفا و برزيل در جام جهاني به چيزي حدود ١٥ميليارد دلار رسيد. آفريقاي جنوبي به درآمدي حدود ٧ميليارد دلار دست پيدا كرد. اختلاف رقم معنادار بين برزيل و آفريقاي جنوبي، به استقبال كم توريست ها در مسافرت به قاره آفريقا برمي گردد. هرچند كه درآمدهاي تلويزيوني و اسپانسرينگ فيفا در اين دوره بيشتر از دوره پيشين شده بود، اما مساله عدم جذب توريست به ميزاني كه پيش بيني مي شد كار آفريقايي ها را سخت كرد. جام جهاني آلمان از نظر اقتصادي موفق ترين جام تاريخ بوده است. آلماني ها با هزينه هايي به مراتب پايين تر از كشورهايي مثل برزيل، روسيه، آفريقاي جنوبي و كره - ژاپن موفق شدند درآمد فوق العاده ١٤ميليارد دلاري را ثبت كنند. اين كشور زيرساخت هاي لازم براي برگزاري اين مسابقات را داشت و هيچ استاديومي براي دولت آلمان تبديل به «فيل سفيد» نشد. در كشورهاي روسيه، برزيل و آفريقاي جنوبي، تعدادي از ورزشگاه ها فقط براي جام جهاني ساخته شدند و در آينده هيچ استفاده خاصي از آنها نشد و نخواهد شد. ورزشگاه هايي با هزينه سرسام آور ساخت و نگه داري كه نبود آنها در آلمان باعث شد سود خوبي نصيب ژرمن ها بشود. كره و ژاپن هم در اين بين موفق شدند به يك سود مالي خوب برسند و فوتبال شان را هم متحول كردند. برخي كارشناسان اقتصادي البته چنين سودهايي را تكذيب مي كنند و مي گويند هزينه هاي سرسام آور و پيش بيني نشده در اين راه آنقدر زياد هستند كه به جام جهاني نتوان به عنوان يك پروژه سودده نگاه كرد. اين دسته از كارشناسان معتقدند كه جام جهاني يك سرمايه گذاري براي كشورهاست تا طي يك دوره بلندمدت اقتصادشان را دچار تغيير كنند.
    

    
    گزارش: جنگ سرد سياست و اقتصاد / در اهميت ميزباني جام جهاني
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4109 به تاريخ 23/3/97، صفحه 8 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "علي كربلايي"

  اميد به روزهاي بهتر / تساوي ايران و عربستان در اولين بازي مسابقات آسيايي
علي كربلايي، اعتماد 25/5/97
مشاهده متن    
  مشت آهنين مارگارت تاچر / راهكار نابودي هوليگانيسم در فوتبال انگليس
علي كربلايي، اعتماد 24/5/97
مشاهده متن    
  فوتبال در شهر خيس و خسته / باشگاهي شبيه نساجي مازندران
علي كربلايي، اعتماد 23/5/97
مشاهده متن    
  در باب علاقه پاپ ژان پل دوم به فوتبال: دروازه بان قديس
علي كربلايي، اعتماد 22/5/97
مشاهده متن    
  پاواروتي فرا تر از بوفون / از دروازه باني تا خوانندگي اپرا
علي كربلايي، اعتماد 20/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه راهبرد
متن مطالب شماره 87، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است