|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: استارت مجدد بورس در بهار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4524
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


استارت مجدد بورس در بهار
بازدهي سهام از محدوده منفي خارج شد


دنياي اقتصاد : پس از چند روز روند کم نوسان، شاخص کل بورس تهران در معاملات روز گذشته با جهش ۵۳۱ واحدي مواجه شد. با اين صعود، نماگر سهام بالاتر از رقم ابتداي سال قرار گرفت و دوباره بازدهي بورس مثبت شد. افزايش قيمت فروش محصولات در بورس کالا، نشانه هاي انعکاس رشد نرخ دلار در سودآوري آينده شرکت ها، بالا ماندن قيمت ها در بازار جهاني و توجه نقدينگي به بازار سهام مهم ترين محرک هاي بورس محسوب مي شوند. به عقيده کارشناسان، در صورت کاهش سايه قيمت گذاري هاي دستوري و سياست هاي مداخله جويانه، ادامه اين روند محتمل ترين سناريوي بازار سهام در سال ۹۷ خواهد بود.
    بورس تهران معاملات روز گذشته را با رشد ۵۵/ ۰ درصدي شاخص کل پشت سر گذاشت تا بازدهي کل بازار از ابتداي سال براي بار دوم در بهار وارد محدوده مثبت شود. نماگر اصلي سهام که طي روزهاي کاري يکشنبه و دوشنبه تحت فشار فضاي احتياطي بازار و با شناسايي سود از سوي برخي فعالان متوقف شده و در بازه منفي قرار گرفته بود، در پايان معاملات ديروز رشد قابل ملاحظه ۵۳۱ واحدي را ثبت کرد و با قدرت در ارتفاع ۹۶ هزار و ۳۷۹ واحد ايستاد. اين رشد وامدار حضور پررنگ سهامداران حقيقي و رشد معنادار ارزش معاملات به ويژه در گروه هاي فلزي و معدني است. سيگنال هاي مثبت از معاملات فيزيکي بورس کالا، نوسان نرخ در بازار غيررسمي ارز و همچنين وضعيت مطلوب بازار جهاني در کنار نخستين نشانه ها از گسيل نقدينگي به سمت سهام از مهم ترين مولفه هاي اثرگذار بر رشد معنادار شاخص سهام در جريان معاملات روز گذشته ارزيابي مي شوند. برآيند اين عوامل شاخص کل را به سطحي رساند که طي دو ماه گذشته آن را تجربه نکرده بود. در واقع، با احتساب رشد شاخص در روز گذشته، نماگر سهام به بالاترين سطح خود از بيست و دوم فروردين ماه رسيد و در نتيجه توانست بازدهي ۱/ ۰ درصدي را از ابتداي سال ثبت کند. سطح عمومي قيمت سهام در روزهاي يکشنبه و دوشنبه عمدتا تحت تاثير اخبار ناخوشايند پيرامون صنايع بزرگ بازار از ادامه حرکت در مسير صعودي بازمانده بود. در نتيجه با ايجاد فضايي احتياطي و بروز سيگنال هاي منفي و همچنين فروش سهام و شناسايي سود به منظور حفظ سرمايه از گزند ريسک هاي احتمالي، قيمت سهام تحت فشار قرار گرفت. با اين حال، حمايت عوامل بنيادي و چشم انداز مطلوب سهام مانع از افت معنادار قيمت ها شد.
    
    پيام مثبت بورس کالا
    معاملات بورس کالا در روزهاي اخير بيش از پيش مورد توجه فعالان اقتصادي قرار گرفته است. معاملات نقدي و فيزيکي اين بازار حاوي پيام هاي مهمي براي فعالان اقتصاي و بورسي طي روزهاي گذشته بوده است. از رويدادهاي مهم و موثر ديروز عرضه محصولات شرکت فولاد خوزستان در بورس کالا بود که مستقيما اثر معناداري بر سهام وابسته داشت. قيمت پايه عرضه محصولات فولاد خوزستان رشد بيش از ۳ درصدي را نسبت به جلسه پيشين معاملاتي ثبت کرد و از سوي ديگر اختلاف نزديک ۱۰ درصدي قيمت تقاضا و عرضه (تاييد قدرت تقاضا) موجب تقويت تقاضاي سهام زنجيره فولاد بورس تهران شد.
    
    سبقت «فولاد» از «فارس»
    بيش از يک چهارم ارزش معاملات خرد بورس تهران طي روز گذشته در سهام گروه فلزات اساسي به گردش درآمد. چنان که انتظار مي رفت نماد «فولاد» به عنوان پيشران اصلي روند شاخص در مرکز توجه بازار قرار داشت و در پايان معاملات ديروز بيشترين اثر مثبت را بر شاخص سهام بر جا گذاشت. پيش از اين، افت قيمت «فولاد» در روزهاي يکشنبه و دوشنبه عامل فشار بر شاخص کل بود که عمدتا ناشي از شناسايي سود از سوي سهامداران و زمزمه هاي مداخله در قيمت گذاري محصولات اين شرکت در بورس کالا بود. با اين حال، پس از وقفه دوروزه شاهد رشد مجدد قيمت «فولاد» و اثرگذاري بر روند عمومي بازار بوديم. نماد «فولاد» با احتساب رشد قيمت روز گذشته توانست عنوان بزرگترين شرکت بورس تهران را از نماد «فارس» بگيرد و بيشترين ارزش بازار را در بازار سهام کشورمان به نام خود ثبت کند.
    نماد «فخوز» با عرضه مطلوب محصولاتش در بورس کالا پس از «فولاد» در رتبه دوم فهرست نمادهاي اثرگذار بر شاخص کل نشست. «کگل» نيز به همراه نماد ملي مس ايران به ترتيب در رتبه هاي سوم و چهارم اين فهرست قرار گرفتند تا جمع فلزي-معدني هاي حمايت کننده از شاخص بيشتر شود. اين چهار نماد بيش از ۳۸۰ واحد در محاسبه نماگر بازار اثر مثبت داشتند که نشان دهنده حمايت قاطع اين دسته از سهام از شاخص بازار است.ملي مس ايران طي معاملات ديروز بيشترين نقدينگي را در بين سهام مختلف جذب کرد. اين نماد در کنار ديگر نمادهاي توليدکننده محصولات مسي به دنبال رشد قابل ملاحظه قيمت جهاني مس با افزايش قيمت مواجه شدند. هر تن فلز مس طي معاملات ديروز در بورس فلزات لندن در محدوده قيمتي ۷ هزار و ۲۵۵ دلار مبادله شد و همچنين فلز روي نيز در بالاي مرز ۳ هزار و ۲۰۰ دلار نوسان داشت. بازه قيمتي دلچسبي که موجب رشد تقاضا در سهام وابسته در بورس تهران طي چند روز اخير شده است. هر چند روند قيمتي فلزات پايه از هفته گذشته وارد اين بازه شد اما اين احتمال وجود داشت که اين روند پايدار نباشد. اما تثبيت قيمت جهاني فلزات مزبور در اين محدوده موجب تقويت اطمينان سهامداران بورس تهران و در نتيجه حضور پررنگ تر در خريد قابل توجه در نمادهاي مرتبط با صنعت مس و روي در روز گذشته شد؛ قدرت تقاضا در اين گروه به حدي بود که علاوه بر گردش قدرتمند نقدينگي در نماد «فملي»، قيمت نمادهايي نظير «فاسمين»، «فرآور» و «فسرب» را به سقف مجاز روزانه نزديک کرد. اما چنان که مي دانيم حضور پررنگ سهامداران حقيقي و جابه جايي بيش از ۵۰ ميليارد توماني در سهام گروه فلزات تنها به سيگنال هاي بورس کالا يا قيمت هاي جهاني وابسته نيست بلکه نشانه هاي بازار ارز نيز بر اين روند اثرگذار است. برآيند معاملات گروه هاي فلزي و معدني در روز گذشته نشان مي دهد که برداشت معامله گران از وضعيت بازار ارز مثبت است.
    
    نشانه هاي گشايش در بازار ارز
    بازار ارز طي دو ماه گذشته دستخوش تحولات و نوسانات زيادي شده است و همين امر معاملات سهام وابسته را تحت الشعاع قرار داده است. در آخرين تحولات شاهد بروز نوسان پردامنه در بازار ارز غيررسمي و تجربه نرخ بي سابقه دلار بوديم که بخشي از اين رشد را به افزايش تقاضا براي تعطيلات هفته گذشته و همچنين عيد فطر نسبت مي دهند. با اين حال، احتمال شروع مجدد فعاليت هاي هسته اي منجر به ايجاد فضاي رواني و در نتيجه دامن زدن به نوسان قيمت ها براي ارز و سکه شد. از سوي ديگر، نرخ دلار رسمي از سوي بانک مرکزي با شيب ملايمي در حال افزايش است. مجموعه اين اتفاقات نشان دهنده عدم موفقيت سياست گذار در حوزه بازار ارز طي ماه هاي اخير است. برابر آخرين تحولات، روز دوشنبه نامه اي از وزارت صنعت و معدن به بانک مرکزي ارسال شد که فهرستي از محصولات پتروشيمي و معدني به آن پيوست شده که مطابق آن صادرکنندگان فهرست ملزم به واريز ارز صادراتي خود به سامانه نيما شده اند. همزمان، رئيس سازمان توسعه تجارت خبر از ايجاد مسير جديد براي ساماندهي بازار ارز در قالب اعطاي مجوز براي معامله اظهارنامه هاي صادراتي داد که حاوي پيام مهمي به سهامداران بود. بر اساس صحبت هاي اين مقام مسوول، بخشي از صادرکنندگان مي توانند اظهارنامه هاي صادراتي را با نرخ توافقي به واردکنندگان بفروشند. به گزارش «دنياي اقتصاد» و بر اساس خبري که از سوي رئيس سازمان توسعه تجارت اعلام شده، بازار جديدي براي صادرکنندگان کالا با پايه غيرنفتي ايجاد شده و آنها ملزم به ارائه ارز به چرخه اقتصاد از طريق سامانه نيما نيستند، بلکه اظهارنامه صادراتي صادرکننده مي تواند براي واردات اقلام خاصي که قرار است به زودي اعلام شود، استفاده شود. در مجموع چنين برداشت مي شود که نوسانات قابل توجه بازار در عقب نشيني سياست گذار از سياست ارزي خود بي تاثير نبوده است. از اين حيث، برداشتي که مطابق نمونه هاي تاريخي از رويکرد اخير دولت مي توان کرد، عقبگرد تدريجي از قلمرو بازار ارز است.
    
    واکنش بازارها به «ديدار تاريخي»
    روز گذشته جهان به تماشاي ديدار تاريخي رئيس جمهوري آمريکا و رهبر کره شمالي نشسته بود. کساني که تا چند ماه قبل در جنگ لفظي يکديگر را «روان نژند» و «مجنون» مي خواندند اکنون در برابر هم قرار گرفته و حضور روياروي هم را «پيش درآمدي بزرگ به صلح» تعبير کردند. همزمان با اين ديدار، در بازارهاي جهاني شاهد کاهش نسبي تقاضا براي دارايي هاي امني چون ارز و طلا و در نتيجه افت قيمت اين دارايي ها در بازار جهاني بوديم.
    افزون بر اين، معامله گران بازارهاي جهاني طي اين هفته در انتظار نتايج رويدادهاي مهم و سرنوشت سازي هستند که از آن جمله مي توان به نشست بانک هاي مرکزي آمريکا و اروپا و همچنين بانک مرکزي ژاپن اشاره کرد. آماري که در هفته هاي قبل از وضعيت بازار کار آمريکا منتشر شد نشان دهنده رشد اشتغال و در نتيجه رسيدن بيکاري به کمترين سطح از سال ۲۰۰۰ شد. اين امر در کنار رشد توليد صنعتي اين کشور از عوامل مهم در تعيين چشم انداز پولي اقتصاد آمريکا هستند. از اين منظر، انتظار مي رود که فدرال رزرو نرخ بهره را براي دومين بار در سال ۲۰۱۸ افزايش دهد. بنابراين با تحقق اين امر شاخص دلار تقويت و در نتيجه فشار بر قيمت جهاني مواد خام از اين ناحيه حفظ خواهد شد. هر چند نشست ديگر بانک هاي اروپا و ژاپن و همچنين گزارش اشتغال انگلستان نيز از تقويت ديگر ارزها در برابر دلار حکايت دارد و مي تواند در فشار بر ارزش دلار اثرگذار باشد. در مجموع تمرکز بازارهاي مالي جهاني در اين هفته به نشست هاي مزبور است که طي سه روز پيش رو برگزار خواهد شد.
    از سوي ديگر، شروع هفته بازار جهاني چندان به کام نفت نبود. گرچه نگراني از کاهش توليد ونزوئلا و تنزل صادرات نفت ايران در پي بازگشت تحريم هاي آمريکا همچنان از قيمت اين کالاي استراتژيک حمايت مي کند اما افزايش توليدات بزرگترين توليدکننده هاي نفت جهان يعني روسيه، آمريکا و عربستان سعودي عامل فشار بر قيمت نفت به شمار مي رود. برآيند اين نيروهاي متضاد قيمت هر بشکه نفت برنت را در معاملات ديروز به نزديکي مرز ۷۶ دلار تنزل داد که گزارش افزايش توليدات اوپک در ماه گذشته ميلادي نيز بر اين روند اثرگذار شد.
    
    خيز نقدينگي براي تصاحب سود
    عواملي که به آن پرداخته شد تا حدود زيادي در شفافيت بازارها و رفع بار احتياطي از دوش سهام اثرگذار بود و موجب تقويت اطمينان در بين فعالان بازار به ويژه مشارکت گسترده در گروه هاي پيشران فلزي و معدني شد. اما علاوه بر نيروهاي سه گانه مزبور (سيگنال هاي مثبت بورس کالا، بازار ارز، بازار جهاني) موضوعي که به طور محسوسي در دادوستدهاي ديروز انعکاس يافت رشد هماهنگ قيمت ها با افزايش گردش نقدينگي در بازار بود. چنان که مي دانيم حجم عظيمي از نقدينگي طي سال هاي اخير در اقتصاد خلق شده که تمام آثار تورمي خود را بروز نداده است. اغلب کارشناسان بر اين باورند که اين حجم انبوه نقدينگي به طور تدريجي در حال نشت و نفوذ در بازارهاي مختلف اعم از مسکن، ارز و سکه است. از اين منظر، مطابق با تعديل قيمت هاي نسبي انتظار مي رود که بخشي از اين نقدينگي به سمت سهام سرازير شود تا تعادل عمومي در تمام بازارها تحقق يابد.
    ارزش معاملات خرد سهام در سه روز گذشته به طور معناداري افزايش داشته است. رشد بيش از ۶۵ درصدي ارزش معاملات اين سه روز نسبت به متوسط سال جاري نشان دهنده خيز نقدينگي به سمت سهام است. با اين حال، شايد اين پرسش مطرح شود که قدرت نقدينگي در صنايع مختلف متوازن نيست، بنابراين نبايد اين واقعيت را به معناي ورود پول جديد به بازار دانست. اما نمونه هاي تاريخي در بورس تهران نشان مي دهد که شروع يک جريان قدرتمند معمولا سهامي را متاثر مي کند که اثر مستقيمي از اين رويداد مي پذيرند که در اين مورد خاص مي توان گروه فلزي و معدني را مثال زد. اما چنان که مي دانيم حجم نقدينگي که انتظار مي رفت در سال جاري در قيمت ها نمودار شود در حال هجوم به بازارهاي مختلف است که سهام نيز از اين قاعده مستثنا نيست. در اين شرايط موضوع ديگري که مي تواند حرکت سهام را در مسير صعودي تقويت کند، حمايت عوامل بنيادي و پايداري روندهاست. در واقع رشد مستمر قيمت ها مي تواند موجب تشديد حسرت جاماندگي در بين سهامداران شود. بنابراين فعالاني که استراتژي خود را به جاي مقاومت در برابر روندهاي بنيادي، بر مدار پذيرش قدرت سهام و مشارکت در خريد مي بندند مي توانند ضمن تزريق نقدينگي به بازار در روند صعودي سهام سهيم باشند.
    
    

    
    استارت مجدد بورس در بهار / بازدهي سهام از محدوده منفي خارج شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جاده هاي سبز
متن مطالب شماره 156، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است