|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: روند انتشار اطلاعات ناشران در ۴ سال اخير نشان داد: مهار بي نظمي در شركت هاي بورسي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


روند انتشار اطلاعات ناشران در ۴ سال اخير نشان داد: مهار بي نظمي در شركت هاي بورسيدنياي اقتصاد : اهميت افشاي به موقع اطلاعات، پيش نياز شفافيت اطلاعاتي در بورس به شمار مي رود. روز گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار وضعيت آماري عملکرد شرکت ها در زمينه انتشار اطلاعات (صورت هاي مالي و گزارش فعاليت ماهانه) در ۴ سال اخير را منتشر کرد و به مقايسه روند اطلاع رساني در انتشار به موقع اطلاعات پرداخت. طبق اين گزارش درصد افشاي اطلاعات به موقع با رشد چشمگيري همراه شده و با افزايش حدود ۳برابري به ۸۶ درصد رسيده است (از سال ۹۳ تا ۹۶). بر اساس اين گزارش در حالي که سال ۹۳ بيش از ۴۴ درصد از اطلاعات قبل از انتشار در سامانه هاي رسمي در بين سهامداران درز پيدا مي کرد که اين امر در سال ۹۶ به ۵ درصد کاهش يافته است. اين امر را مي توان نويد مهار بي نظمي ناشران دانست که خود مي تواند زمينه را براي بهبود شفافيت در بازار سهام فراهم کند.
    شفافيت در بازار سرمايه بي ترديد يکي از پيش نيازهاي قطعي توسعه اين بازار و ارتقاي نقش آن در اقتصاد کشور است. در اين راستا انتشار به موقع اطلاعات يکي از مهم ترين ابعاد براي توسعه شفافيت در بازار سرمايه است.در سال هاي اخير سهامداران شاهد بهبود روند نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار و نهادهاي ناظر درخصوص عملکرد شرکت ها و گزارش هاي مالي آنها بودند. اين امر سبب افزايش شفافيت و دقت در اطلاعات شرکت ها شده است. طبيعي است که هر چه اين نظارت ها دقيق تر و کارآمدتر باشد، عملکرد شرکت ها شفاف تر و قابل اعتمادتر خواهد بود.
    همانطور که عنوان شد اعلام به موقع اطلاعات يکي از مهم ترين ابعاد رسيدن به بازاري شفاف و قابل اتکا است. در اين راستا وظيفه اصلي مقام ناظر بازار حرکت در راستاي شفافيت هر چه بيشتر معاملات بورس اوراق بهادار تهران است. به طوري که مقام ناظر در مواردي که بازار شايعات پيرامون سهام يک شرکت در بازار داغ است، بايد به سرعت اقدام به در خواست شفاف سازي از سوي شرکت کند. امري که در ماه هاي اخير عملياتي شده است.
    سرعت اقدام مقام ناظر در اين موارد بيش از ديگر اطلاع رساني ها حائز اهميت است، چرا که در برخي مواقع تاخير در اقدام اين نهاد براي شفاف سازي وضعيت يک شرکت، نه تنها ايجاد رانت و درز اطلاعاتي را افزايش مي دهد، بلکه ممکن است موارد بحراني را در وضعيت بنگاه ايجاد کند. از سوي ديگر بايد توجه داشت که به لحاظ قانوني هر گونه اطلاع رساني در مورد وضعيت شرکت ها، اعم از انعقاد قراردادهاي جديد و به طور کلي هر گونه تغيير و تحولي در وضعيت سودآوري شرکت اولين بار بايد از طريق سامانه کدال اعلام شود چرا که انتشار اين موارد در مراجع غير رسمي براي اولين بار، علاوه بر اينکه خلاف قانون معاملات است، درهاي سوء استفاده در بازار سهام را نيز باز مي کند.
    در اين راستا سازمان بورس و اوراق بهادار در سال هاي اخير کوشيده است تا با ابزارهاي در اختيار خود علاوه بر بهبود چارچوب هاي افشاي اطلاعات از لحاظ صحت و دقت اطلاعات افشا شده، بر الزام رعايت بازه هاي زماني مورد اشاره نيز تلاش کند. در اين ميان ابزارهاي تشويقي و تنبيهي براي ناشران قرار داده است تا ناشران را به ارائه اطلاعات به موقع ترغيب کند. اين گزارش مي افزايد همکاري بسيار نزديک ناشران با سازمان بورس در اين حوزه بسيار موثر بوده است.
    در گزارش سازمان بورس تاکيد شده است: ناشراني که به صورت پذيرفته شده و يا درج شده وارد بازار سرمايه کشور مي شوند، مطابق با دستورالعمل هاي موجود موظف هستند در بازه هاي زماني مشخص نسبت به افشاي اطلاعات خود اقدام کنند.
    
    نقش ارسال پيامک در کاهش تاخير
    در اين راستا در کنار رسيدگي به تخلفات ناشران متخلف، از پاييز سال ۹۶ و پس از عملياتي شدن دستورالعمل جديد افشاي اطلاعات، موارد مرتبط با بازه هاي زماني قانوني و نيز موارد تاخير در افشاي اطلاعات براي ذي نفعان ناشر مورد نظر از جمله مدير مالي، مديرعامل و اعضاي هيات مديره در قالب پيامک ارسال مي شود. اين امر به عقيده فعالان بازار نقش بسزايي در کاهش چشمگير تاخير در افشاي اطلاعات داشته است.
    
    نگاهي به جزئيات گزارش دهي در ۴سال اخير
    بر اساس گزارش تهيه شده توسط سازمان بورس روند انتشار اطلاعيه ها در سامانه کدال همراه با وضعيت آنها، براي صورت هاي مالي و گزارش فعاليت ماهانه به تفکيک زمان هاي سررسيد ارائه اطلاعات در ۴ سال گذشته بررسي و منتشر شده است.
    بر اين اساس در حالي که درصد افشاي اطلاعات به موقع در فروردين سال ۹۳ معادل ۳۲ درصد بوده است، اين سرفصل در اسفندماه سال ۹۶ به ۸۶ درصد افزايش يافته است. اين امر تاکيدي بر بهبود وضعيت اطلاع رساني ناشران دارد. بررسي ها نشان مي دهد در سال ۹۳ از ۳۰۵ اطلاعيه قابل انتشار تنها ۹۹ اطلاعيه در زمان مقرر منتشر شده است. ۲۱ درصد ناشران با تاخير ۳۰ روزه و ۳ درصد با تاخير انتشار اطلاعات بيش از ۳۰ روز همراه بوده اند. اين در حالي است که ۱۳۳ اطلاعيه يعني معادل ۴۴ درصد از گزارش هاي درخواستي با عدم انتشار مواجه شدند.
    اين روند طي سال هاي اخير نشان از بهبود عملکرد در اين حوزه دارد. در فروردين ماه سال ۹۶ از ۶۶۵ اطلاعيه قابل انتشار، ۲۷۷ اطلاعيه (معادل ۴۴ درصد) در زمان مقرر منتشر شدند و تنها ۱۸ درصد از بنگاه ها با عدم انتشار گزارش مواجه بودند.
    بررسي روند مزبور در پايان سال ۹۶ نيز بيانگر اين است که عدم ارسال اطلاعيه شرکت ها ۵ درصد بوده است. همچنين در اسفندماه سال گذشته در حالي بايد ۴۸۷ اطلاعيه منتشر مي شد که تعداد ۴۱۹ گزارش در موعد مقرر بر سامانه کدال قرار گرفته است. اين موضوع به اين معناست که ۸۶ درصد از بنگاه ها شفافيت اطلاعاتي در موعد مقرر را داشته اند. ۱۴ درصد باقي مانده نيز با ميانگين تاخير ۳ روز منتشر شده اند که نشانگر تعهد ناشران در ارائه به موقع اطلاعات است.
    چنانچه از نمايش اطلاعات در نمودار هاي ارائه شده، قابل مشاهده است در دو مقطع زماني تغيير رفتار ناشران در انتشار به موقع اطلاعات قابل ملاحظه است؛ مقطع اول در تير و مرداد سال ۱۳۹۵ که انتشار به موقع اطلاعات حدود ۱۵ درصد افت داشت.
    در اين ميان با تمهيدات سازمان بورس مبني بر معرفي متخلفين به مراجع ذي صلاح پيگيري تخلفات در ماه هاي بعد از آن رشد چشمگيري در افشاي به موقع اطلاعات رخ داده است. مقطع زماني دوم مربوط به پاييز سال ۱۳۹۶ است که دستورالعمل جديد افشاي اطلاعات به ناشران اعلام شد. به اين ترتيب سهامداران شاهد پيگيري هاي لازم براي رعايت اين دستورالعمل جديد بودند.
    
    
روند انتشار اطلاعات ناشران در ۴ سال اخير نشان داد: مهار بي نظمي در شرکت هاي بورسي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پيشرفت هاي نوين در روانشناسي، علوم تربيتي و آموزش و پرورش
متن مطالب شماره 8 (پياپي 108)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است