|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: واكنش نفت به ديدار تاريخي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4524
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


واكنش نفت به ديدار تاريخي
چرا اثر نفتي نقش كره شمالي با ديگر ناآرامي هاي ژئوپليتيك متفاوت است؟    
    دنياي اقتصاد : ديداري که يک بار از سوي رئيس جمهور آمريکا لغو شده بود؛ در موعد مقرر انجام شد تا دونالد ترامپ و کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي رو در رو مذاکره کنند. بازارهاي جهاني از جمله بازار نفت، از مدت ها قبل در انتظار ديدار روز ۱۲ ژوئن بودند. اين ديدار صبح روز گذشته به وقت ايران، در سنگاپور انجام شد تا به عنوان ملاقات دو دشمن ديرينه در تاريخ ثبت شود. واکنش بازارهاي کالايي به اين ديدار که از نظر ترامپ «بهتر از حد انتظار بود» مثبت بود و بازار نفت نيز از اين قاعده مستثنا نبود.
    قيمت طلاي سياه در ابتداي معاملات روز گذشته تحت تاثير فضاي مثبت ديدار سران کره شمالي و آمريکا با رشد همراه شد. با اين حال، بالا گرفتن اختلافات در اوپک بر سر تصميم يک جانبه عربستان سعودي به منظور افزايش عرضه، قيمت ها را با نوسانات رو به پايين مواجه کرد و مانع رشد آنها شد. وزير نفت عراق روز گذشته با انتقاد از عملکرد عربستان در اوپک هشدار داد که «طرح پيشنهاد افزايش عرضه آن هم بدون مشورت با بقيه اعضا» مي تواند به از بين رفتن توافق تاريخي اوپک و غيراوپک براي کاهش روزانه ۸/ ۱ ميليون بشکه در روز منجر شود.
    به اين ترتيب افزايش ترديدها درباره آينده توافق کاهش توليد، ريسکي بود که در معاملات روز گذشته باعث عقب نشيني نفت از رشدي شد که پس از دريافت سيگنال هاي مثبت از ديدار مسالمت آميز ترامپ و اون به ثبت رسيد. به گزارش «دنياي اقتصاد» تا لحظه تنظيم اين خبر (۱۶:۳۰ به وقت تهران) قيمت هر بشکه نفت خام آمريکا با کاهشي ۱۳ سنتي به ۹۷/ ۶۵ دلار بر بشکه رسيد. هر بشکه نفت خام برنت نيز ۳۷ سنت کاهش يافت و قيمت ۰۹/ ۷۶ دلار بر بشکه را به ثبت رساند. اين ميزان افت قيمت در حالي رقم خورد که در ابتداي معاملات و پس از ديدار اون و ترامپ، اين نفت شاخص در بالاترين سطح به قيمت ۷۷ دلار بر بشکه نيز رسيده بود.
    اما مذاکرات آمريکا و کره شمالي بر ديگر بازارها نيز داراي اثرات متفاوتي است. به گزارش سي ان بي سي، تحقيقات نشان مي دهد چنانچه مذاکرات ميان دونالد ترامپ و کيم جونگ اون به شکلي مسالمت آميز پيش برود، مي تواند باعث رشد بازار سهام چين و همچنين بورس اوراق بهادار ايالات متحده آمريکا شود. اين نتيجه که بر اساس مطالعه واکنش بازارهاي مالي به دست آمده است، همچنين نشان مي دهد که اگر اين مذاکرات شکست بخورد، مي تواند به بازار سهام اروپا آسيب بزند. اين مطالعه بر اساس ۱۹ نمونه از زمان قدرت گرفتن کيم جونگ اون در سال ۲۰۱۱ انجام شده است. براي مثال، سهام صندوق قابل معامله (iShares China) پس از ديدار رهبران دو کره، به طور ميانگين دو روز معاملاتي با رشد ۹/ ۰درصدي همراه شد که نشان دهنده ارتباط مستقيم بهبود روابط و روند معاملات در کشوري همچون چين است.
    بازار نفت روز گذشته در حالي به ديدار تاريخي رهبران دو کشوري که همواره مواضعي خصمانه عليه يکديگر داشتند واکنشي مثبت نشان داد که تا پيش از اين، با افزايش تنش ميان آنها که عمدتا به علت آزمايش هاي موشکي کره شمالي رقم مي خورد، قيمت نفت با ريزش همراه مي شد. واکنش بازار نفت به تحولات ياد شده در حالي است که در گوشه اي ديگر از دنيا، يعني خاورميانه، افزايش ريسک هاي ژئوپليتيک با رشد قيمت نفت ارتباط مستقيم دارد. اما علت تفاوت واکنش نفت به يک ريسک واحد (بروز جنگ در خاورميانه و بروز جنگ ميان کره شمالي و آمريکا) چيست؟ پاسخ اين سوال به منابع نفتي موجود در خاورميانه بازمي گردد. بر اساس گزارش هاي موجود، خاورميانه تامين کننده ۶۰ درصد از نفت توليدي دنيا است و بروز کوچک ترين تنش در هر يک از کشورهاي توليدکننده نفت در اين منطقه مي تواند منجر به ايجاد گسست در عرضه و در نتيجه رشد قيمت ها شود. اين در حالي است که بروز تنش در ميان کشورهاي غربي يا آسياي جنوب شرقي که عمدتا مصرف کننده نفت خام هستند، مي تواند به کاهش تقاضا در نتيجه اختلال در رشد اقتصادي اين کشورها بينجامد. در نتيجه واضح است که با از بين رفتن ريسک جنگ ميان آمريکا و کره شمالي، بازار واکنش مثبت نشان مي دهد، زيرا از تداوم تقاضا اطمينان کسب مي کند.
    از ديگر سو، کره شمالي عاملي بالقوه براي افزايش تقاضاي نفت است. اين کشور به علت اعمال تحريم هاي آمريکا و سازمان ملل متحد، با محدوديت زيادي براي خريد نفت مواجه است. اواخر سال گذشته ميلادي، شوراي امنيت سازمان ملل در واکنش به آزمايش موشکي کره شمالي، تحريم هايش عليه پيونگ يانگ را تشديد کرد. پيش نويس اين قطعنامه از سوي آمريکا تهيه شده بود و بر اساس آن کره شمالي اجازه دارد هر سال فقط حدود ۴ ميليون بشکه نفت خام و حداکثر ۵۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتي مانند بنزين و گازوئيل وارد کند. هرچند ترامپ در کنفرانس خبري که پس از ديدار با اون داشت، تاکيد کرد «تحريم ها عليه کره شمالي همچنان ادامه دارد» اما با بهبود روابط اين دو کشور و لغو احتمالي تحريم ها، واردات نفت خام از سوي کره شمالي با افزايش همراه خواهد شد.
    
    بازگشت اختلافات به اوپک
    اما يکي ديگر از موضوعاتي که روز گذشته بازار نفت را تحت تاثير قرار داد و تاثير ديدار ترامپ و کيم جونگ را از بين برد، نگراني از آن چيزي است که احتمالا در نشست آتي اوپک رخ دهد. نشست ۱۷۴ اوپک ۲۲ ژوئن مصادف با يکم تير ماه در تقويم خورشيدي برگزار خواهد شد و آنچه اين نشست را نسبت به نشست هاي اخير اوپک با حساسيت بيشتري همراه کرده، مذاکراتي است که بر سر افزايش ميزان توليد اوپک و تعديل توافق نفتي در اين نشست خواهد شد. عربستان چندي پيش اعلام کرد که زمان افزايش توليد و تعديل توافق نفتي فرا رسيده است، اما انتشار برخي اخبار نشان مي دهد که اين کشور تحت تاثير توافق و دستورات آمريکا تغيير استراتژي داده است. موضوعي که چندان مورد قبول ديگر کشورها نيست و احتمالا اختلاف آنها را به دنبال داشته باشد؛ اين يعني بازگشت تنش به اوپک.
    توافق نفتي که از آن سخن مي گوييم به اتحاد نفتي باز مي گردد که ۱۱ کشور عضو اوپک به همراه ۱۱ کشور توليدکننده نفت در خارج از اين سازمان از جمله روسيه در دسامبر ۲۰۱۶ منعقد کردند. بر اساس اين توافق توليد اين کشورها -با هدف متعادل کردن بازار و از بين بردن مازاد عرضه نفت- در مجموع بايد ۸/ ۱ ميليون بشکه در روز کاهش مي يافت. اوپک در آخرين نشست خود(آذر۹۶)تصميم به اجراي اين توافق تا پايان سال جاري ميلادي گرفت و حتي عربستان در ماه هاي بعد اعلام کرد که ممکن است توافق نفتي در سال ۲۰۱۹ نيز اجرا شود. اين در حالي بود که اوپک به هدف خود در بازار يعني رسيدن سطح ذخاير انبارهاي نفتي به متوسط ۵ساله دست يافته بود. با اين حال عربستان بعد از گذشت بيش از يک سال از اجراي توافق اعلام کرد، اين هدف گذاري(رسيدن سطح ذخاير انبارهاي نفتي به متوسط ۵ساله) درست و دقيق نيست. وزير نفت سعودي ها از هدف گذاري جديد براي توافق نفتي سخن گفت و اعلام کرد توافق نفتي بايد تا جايي ادامه يابد که قيمت ها سرمايه گذاري در صنعت نفت را تضمين کنند. او مي گفت نگراني از تاثير منفي افزايش قيمت ها بر ميزان تقاضا بي مورد است، چراکه جهان در سال هاي ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ نشان داد که قيمت هاي بالاي ۱۰۰ دلار را نيز تحمل مي کند.
    با اين حال در يک ماه گذشته عربستان موضع جديدي اتخاذ کرده؛ موضعي که با خروج آمريکا از برجام و بازگرداندن تحريم ها عيله ايران بي ارتباط نيست. ۲۶ مه يعني کمتر از سه هفته بعد از اعلام ترامپ مبني بر خروج از برجام، خالدالفالح، وزير نفت عربستان در حاشيه نشست اقتصادي سن پترزبورگ با وزير انرژي روسيه ديدار کرد. بعد از اين ديدار الفالح اعلام کرد که نگران تاثير منفي رشد قيمت نفت بر اقتصاد جهاني است. او گفت که کشورهاي خريدار نفت با عربستان ارتباط گرفته و نسبت به رشد قيمت ها ابراز نگراني کرده اند. از اين رو او به همراه وزير انرژي روسيه و وزير نفت امارات متحده عربي تصميم گرفته اند که توليد نفت افزايش يابد اما درخصوص جزئيات در نشست آتي اوپک و با حضور ديگر اعضا مذاکره خواهد شد.
    
    چرا عربستان تغيير موضع داد؟
    چرخش ۱۸۰ درجه اي مواضع عربستان موضوعي نبود که از چشم کسي پنهان بماند. از آن پس گمانه زني ها درخصوص چرايي اين تغيير موضع شروع شد. اما تمام تحليل ها به توييت ترامپ و نگراني او از رشد قيمت بنزين در اين کشور باز مي گشت. ترامپ چند هفته پيش از اينکه از برجام خارج شود، در توييتر خود اوپک را به دليل افزايش قيمت ها سرزنش کرد. در آن زمان بهاي نفت برنت به حدود ۷۵ دلار بر بشکه رسيده بود. اما او در حالي اوپک را مقصر افزايش قيمت نفت نشان مي داد که بخش مهمي از رشد قيمت ها به ريسک هاي ژئوپليتيک از جمله احتمال برگشت تحريم ها عليه ايران باز مي گشت؛ در واقع ترامپ خود يکي از دلايل رشد قيمت نفت محسوب مي شد.
    اما اخيرا اخباري منتشر شد که نشان داد تغيير موضع عربستان به دستور مستقيم آمريکا بوده است. آن طور که خبر گزاري رويترز مي گويد، برخي منابع اطلاعاتي اعلام کرده اند که درست يک روز پيش از اعلام ترامپ درخصوص برجام، يعني در ۷ مه، يکي از مقامات دولت آمريکا با محمد بن سلمان، وليعهد عربستان تماس گرفته و از او درخصوص همراهي عربستان و افزايش توليد اين کشور بعد از بازگشت تحريم ها عليه ايران تضمين گرفته است. خبرگزاري بلومبرگ نيز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که آمريکا از عربستان خواسته است که عرضه اوپک يک ميليون بشکه افزايش يابد.
    تحليلگران مي گويند، ترامپ نگران رشد شديد قيمت نفت و به دنبال آن افزايش نرخ بنزين است. در واقع هرچند در حال حاضر اقتصاد اين کشور به دليل افزايش سطح توليداتش از اقتصاد يک کشور واردکننده خالص نفت فاصله گرفته و در حال حاضر رشد قيمت نفت تا بيش از ۱۰۰ دلار به افزايش رشد اقتصادي اين کشور منجر مي شود، اما همچنان افزايش قيمت بنزين بر اقتصاد خانوارها فشار آورده و آنها را از دولت پوپوليست ترامپ ناراضي مي کند. در واقع براي عموم مردم افزايش نرخ بنزين بيش از افزايش رشد اقتصادي ملموس است. اين موضوع در شرايطي که امسال انتخابات ميان دوره اي مجلس آمريکا برگزار مي شود اهميت بيشتري يافته است چراکه مي تواند راي مردم را به نفع دموکرات ها(حزب مخالف ترامپ) جلب کنند. اما نتيجه اقدام يک جانبه عربستان خشم برخي اعضاي اوپک بوده است. مخالفت ديگر اعضاي اوپک با تصميم عربستان براي افزايش توليد مي تواند نشست هفته آينده را به يکي از دشوارترين نشست هاي تاريخ اوپک تبديل کند و حتي خطر از هم پاشيدن توافق اوپک را به دنبال داشته باشد.
    
    خطر از هم پاشيدن توافق؟
    ايران اولين کشوري بود که به اظهارات الفالح در روسيه واکنش نشان داد. بيژن زنگنه، وزير نفت ايران با ارسال نامه اي به وزير نفت امارات در مقام رئيس دوره اي اوپک ضمن درخواست براي موضع گيري اوپک در برابر تحريم هاي آمريکا، اقدام يکجانبه و بدون مشورت عربستان را محکوم کرد. اخيرا نيز حسين کاظم پور اردبيلي، نماينده ايران در اوپک در گفت وگو با خبرگزاري رويترز ضمن بيان اينکه اوپک از آمريکا دستور نمي گيرد، در خواست اين کشور براي افزايش يک ميليون بشکه اي توليد اوپک را بهت آور خواند. او گفته بود: «اين غيرمنطقي و مايه تعجب است که از واشنگتن براي سعودي ها دستورالعمل صادر شود تا افزايش توليد خود را جايگزين کاهش صادرات ايران کنند.» در اين ميان ونزوئلا نيز با ارسال نامه اي مشابه نامه ايران به اوپک اين گمانه ها واکنش نشان داد. از آنجا که توليد ونزوئلا به شدت کاهش يافته و اين کشور توان افزايش توليد ندارد، در صورتي که اوپک تصميم به افزايش توليد بگيرد اين کشور با کاهش قيمت‎ ها با افت درآمد مواجه شده و بيش از هر کشور ديگري متضرر خواهد شد.
    علاوه بر اين روز گذشته نيز وزير نفت عراق به طور مشخص به احتمال افزايش توليد اوپک به درخواست آمريکا از عربستان واکنش نشان داد. جبار اللعيبي گفته است: «توليدکنندگان نبايد تحت تاثير فشارها براي افزايش توليد قرار گيرند و تصميمات يکجانبه در زمينه توليد نفت ممکن است ناقض توافق کاهش توليد بين اوپک و متحدانش شده و سقوط احتمالي قيمت ها را به دنبال داشته باشد.» به گزارش خبرگزاري رويترز، وي افزوده است: «قيمت نفت همچنان نيازمند حمايت و ثبات است و توليدکنندگان نبايد در مورد نياز بازار به عرضه بيشتر در وضعيت فعلي اغراق کنند، چراکه مي تواند به آسيب ديدن بازار نفت منجر شود.»
    بر اين اساس تا کنون سه عضو از ۵ عضو موسس اوپک با افزايش توليد و فرمانبرداري عربستان از آمريکا واکنش نشان داده اند. برآوردها نشان مي دهد از آنجا که بسياري از اعضاي اوپک توان چنداني براي افزايش توليد ندارند، ممکن است تعداد مخالفان تصميم عربستان بيش از اين تعداد باشد. حتي برخي تحليل ها از احتمال مخالفت کويت به عنوان يکي از متحدان عربستان و از اعضاي شوراي همکاري خليج فارس سخن به ميان آورده اند. اين اظهارات موجب شد روز گذشته، سهيل مزروعي، وزير نفت امارات در گفت وگو با سي ان ان به رد خبر پيروي عربستان و برخي اعضاي اوپک از عربستان دست زند. مزروعي گفته است: «آمريکا براي ما مهم است، اما چنين پيامي به صورت رسمي يا حتي غيررسمي از آنها دريافت نکرده ايم. اوپک مستقل و تصميم هاي آن براي ايجاد ثبات بازار است.» او در ادامه اظهارات وزير نفت عربستان در روسيه را تکرار کرده و در نظر گرفتن کشورهاي مصرف کننده و نگراني کشورهايي چون چين، هندو آمريکا از رشد قيمت ها و تاثيرمنفي بر رشد اقتصادي را در تصميم اوپک دخيل دانسته است.
    
    هشدار اوپک
    جدا از اين موضع گيري ها به نظر مي رسد عربستان و متحدانش براي عملي کردن آنچه در سن پترزبورگ درباره آن سخن گفتند، بسيار مصمم هستند. رويترز مي گويد توليد نفت روسيه در اين ماه براي اولين بار از زمان اجراي توافق به بيش از ۱/ ۱۱ ميليون بشکه در روز رسيده است. گزارش ماهانه اوپک نيز که روز گذشته منتشر شد از افزايش توليد اين سازمان خبر مي دهد. ميزان توليد اوپک در ماه گذشته ميلادي ۳۵ هزار بشکه در روز افزايش يافته است. اما اگر افت توليد برخي اعضاي اين سازمان از جمله ونزوئلا و نيجريه نبود، افزايش توليد اوپک بيش از اين مقدار مي شد. بر اساس آمار منابع ثانويه، اوپک ماه گذشته حدود ۸۷/ ۳۱ ميليون بشکه در روز توليد کرده که از اين مقدار ۹۹/ ۹ ميليون بشکه به عربستان اختصاص داشته است. بر اساس اين آمار توليد روزانه نفت عربستان ماه گذشته رشد ۵/ ۸۵ هزار بشکه اي را تجربه کرده است. با اين حال آمار دولتي اين کشور رشد توليد بيشتري را اعلام کرده اند، آنها گفته اند توليد عربستان در اين ماه بيش از ۱۶۰ هزار بشکه رشد داشته و به بيش از ۱۰ ميليون بشکه در روز رسيده است. تحليلگران شرکت Energy Aspects در گزارش اخير خود با اشاره به افزايش توليد عربستان نوشته اند: «عربستان سعي مي کند قيمت‎ ها را کاهش دهد تا آمريکا را راضي کند.»
    واکنش نفت به ديدار تاريخي / چرا اثر نفتي نقش کره شمالي با ديگر ناآرامي هاي ژئوپليتيک متفاوت است؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كنترل كيفيت
متن مطالب شماره 94، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است