|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/3/23: عبادت تجلي حب الهي در قلب انسان
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21927 23/3/97 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


عبادت تجلي حب الهي در قلب انسان
عبادت، دعا و بندگي در ماه ميهماني خدا - بخش پاياني

نويسنده: فريده شريفي


    ملکا ذکر تو گويم که تو پاکي و خدايي
    نروم جز به همان ره که توام راه نمايي
    همه درگاه تو جويم همه از فضل تو پويم
    همه توحيد تو گويم که به توحيد سزايي
     (سنايي)
    امام صادق(ع) در جمله اي مي فرمايد: «نزد خداوند مقامي است که جز با دعا و نيايش نمي توان به آن رسيد و اگر بنده اي، دهان خود را از دعا فرو بندد و چيزي تقاضا نکند چيزي به او داده نخواهد شد پس از خدا بخواه تا به تو اعطا شود چرا که هر دري را بکوبيد و اصرار کنيد سرانجام گشوده خواهد شد.»
    هنگامي که نام خدا برده مي شود يک دنيا عظمت، قدرت، علم و حکمت در قلب انسان متجلي مي شود چرا که او داراي اسماء حسني و صفات عليا و صاحب تمام کمالات و منزه از هر عيب و نقصي است.
    توجه به چنين معبودي موجب احساس حضور دائم در پيشگاه اوست و با اين احساس، انسان از گناه و آلودگي فاصله مي گيرد.
    
    نقش عبادت در زندگي انسان ها
    اعمالي که انسان ها در طول زندگي خود انجام مي دهند از جمله خوردن، آشاميدن، پوشيدن، نظافت، رسيدگي به امور مردم، آموختن مسائل زندگي و... اگر با نيت نزديکي به خداوند و خشوع و خضوع در مقابل ذات باريتعالي باشد سبک زندگي انسان را تغيير مي دهد و انسان را به سوي کمال هدايت مي کند.
    انساني که در همه شرايط خداوند را در نظر دارد و هر کاري که انجام مي دهد به قصد رضايت او صورت مي گيرد انساني موفق، منظم و باانگيزه است که پراکندگي، بي نظمي و آشفتگي در زندگي او جايي ندارد و هم خود و هم ديگران را از اين سبک زندگي مناسب و ايده آل بهره مند مي سازد.
    دکتر «امان الله قرائي مقدم» جامعه شناس و عضو هيئت علمي دانشگاه در گفت وگو با گزارشگر کيهان در اين باره مي گويد: «دين و اعتقادات و باورها ريشه در ذات انسان ها دارد و يک کودک از همان لحظه که متولد مي شود در گوش او اذان مي گويند و او را به نام هاي فاطمه يا محمد، علي، حسن و... نامگذاري مي کنند، بنابراين بچه ها از همان ابتدا با دين و اعتقادات آشنا مي شوند و از لحظه تولد دين در وجود آنان نهادينه مي شود، لذا استحکام دين و باورها از همان آغاز کودکي در فطرت انسان ها، مغز انسان ها نهادينه مي شود و سبک زندگي آنان را مشخص مي سازد.»
    وي اضافه مي کند: «از لحاظ جامعه شناسي نيز هيچ جامعه شناسي نيست که دين را لازمه جامعه نداند حتي مارکس و انگلس که بدبين بودند و نسبت به دين نظرات خوبي نداشتند منکر وجود دين در جامعه نبودند بنابراين از لحاظ مردم شناسي و جامعه شناسي هيچ جامعه اي وجود ندارد که دين نداشته باشد، به غير از اديان بزرگي همچون اسلام، مسيحيت و يهود، در تمام جوامع حتي جوامع قبيله اي، قومي و... يک سري اعتقادات و باورهايي وجود دارد که ساکنان آن قبيله به آن تکيه مي کنند و زندگي خود را بر همان اساس پايه گذاري مي کنند چرا که دين و اعتقادات نياز جامعه است، نياز انسان ها است و هر فردي از لحاظ فکري نياز دارد که يک تکيه گاه معنوي و ديني داشته باشد و اگر کسي ادعا مي کند که هيچ اعتقاد يا باوري ندارد دروغ مي گويد!»
    به گفته اين جامعه شناس و مدرس دانشگاه، يکي از مهم ترين کارکردها و تاثيرات دين در يک جامعه، بازدارندگي از آسيب هاي اجتماعي، بزهکاري، جرم و جنايت است به نحوي که مشاهده مي کنيم در ماه مبارک رمضان يا در دهه اول ماه محرم آمار جرم و جنايت و بزهکاري کاهش پيدا مي کند بنابراين به همين نتيجه گيري مي رسيم که در وجود همه افراد اعتقاد و دين و مذهب نهادينه شده است چرا که دين خودکنترلي را تقويت مي کند، يعني افراد خود را کنترل مي کنند و خيلي از کارها را انجام نمي دهند. به طور مثال اگر ميل به خوردن يا آشاميدن در ماه مبارک دارند سعي مي کنند احترام روزه داران را بنمايند و جلوي آنها از خوردن و آشاميدن جلوگيري کنند پس دين يک حالت کنترل کننده و پليس دارد و از انجام خيلي از گناهان جلوگيري مي کند.»
    وي همچنين مي گويد: «در جوامعي که به دين احترام بيشتري مي گذارند افراد موفق و سالم تري به اجتماع تحويل داده مي شود و والدين مي توانند فرزندان مومن و شايسته تري تربيت کنند. در جوامع ديگر هم به همين صورت است، مثلا مي بينيم که افراد خانواده به هنگام غذا خوردن ابتدا دعا مي کنند و از خداوند به خاطر موهبت هايش قدرداني مي کنند و پس از آن به خوردن و آشاميدن مشغول مي شوند. پس دين، عبادت و دعا براي همه افراد جامعه مهم و ضروري است و به اصلاح جامعه کمک مي کند. دين براي سلامت جامعه براي ارتقاي روحي و رواني افراد جامعه ضروري است و در سياست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع هم تاثير فراواني دارد.»
    اين استاد دانشگاه خاطرنشان مي کند: «دين در زندگي جوانان نيز نقش مهمي ايفا مي کند، مثلا مي بينيم که در ماه مبارک رمضان يا هنگام عزاداري امام حسين(ع) در ايام محرم جواناني که به نظر مي رسد اعتقادات کم رنگي دارند چگونه با دل و جان براي امام حسين عزاداري مي کنند، زنجير مي زنند و نوحه خواني مي کنند پس دين در وجود همه افراد نهادينه شده و باورها و اعتقادات آنان را تشکيل مي دهد. پس وقتي که زندگي انسان رنگ و بوي خدايي گرفت سلامت جامعه تضمين مي شود و آن جامعه به سوي تعالي و کمال پيش مي رود.»
    
    
عبادت روح زندگي
    «سيد محمد شفيعي مازندراني» در کتاب «عبادت روح زندگي» درباره ضرورت دين و عبادت از ديدگاه انديشمندان بزرگ جهان مي نويسد: «بشر از سويي در پرتو علم روز به روز قوي تر مي شود و از سوي ديگر به سبب دارا نبودن عامل بازدارنده درون يعني ايمان خطرناک تر مي گردد، زيرا به انواع سلاح هاي کشتار جمعي و فردي مجهزتر شده و اخلاق، تعهد و انضباط نفساني خود را از دست مي دهد.
    نگراني، افسردگي و اضطراب در زندگي و پناهنده شدن به الکل، مواد مخدر و خودکشي روزبه روز بيشتر مي شود که همه اين موارد در جوامع غربي و سکولار نمود عيني دارد. ضرورت توجه به مباني ايماني و اصول اعتقادي بر کسي پوشيده نيست و بديهي است که فرهيختگان جامعه، جويندگان علم و دانش اعم از حوزوي و دانشگاهي بايد بيش از ديگران در اين راه گام بردارند.
    
    آثار و برکات عبادت
    ياد خداوند آثار و برکات فراواني دارد که در آيات و روايات به آن اشاره شده است از جمله «فاذکروني اذکرکم»، «مرا ياد کنيد تا شما را ياد کنم» انساني که در تمامي لحظات زندگي به ياد ذات پاکي است که سرچشمه تمام خوبي ها و نيکي هاست، روح و جان خود را پاک و روشن مي سازد و خداوند نيز او را در سختي ها و مشکلات تنها نمي گذارد.
    آقاي «ساجدي» راننده تاکسي درباره نقش عبادت در زندگي انسان به گزارشگر کيهان مي گويد: «شايد کسي باورش نشود ولي من به جرات مي گويم و اعتراف مي کنم که هر زمان که ايمانم کم شد و عقيده ام سست شد بدترين مشکلات و سختي ها براي من پيش آمده است!»
    وي اضافه مي کند: «متاسفانه گاهي انسان غرق در ماديات و هواهاي نفساني و شيطاني مي شود و از ياد خداوند غافل مي شود که در اين مدت انواع و اقسام بلاها و مصيبت ها براي انسان پيش مي آيد در حالي که ياد خداوند و دعا و نيايش به درگاه او هرگونه بدي و بلا را دفع مي کند.»
    به گفته اين راننده زحمتکش، عبادت مانند کشتي نجاتي است که يک فرد غرق شده در دنياي گناهان، غفلت ها و اشتباهات را نجات مي دهد و او را به ساحل امن و مطمئن مي رساند. وي به مسئله بيماري فرزندش اشاره مي کند و مي گويد: «چند سال پيش پسرم به طور ناگهاني يک بيماري سختي گرفت و همه پزشکان از مداواي او نااميد شدند و گفتند که دعا کنيد و به خداوند متعال اميدوار باشيد، ما هرکاري که مي توانستيم انجام داديم، آن موقع من نماز نمي خواندم و عبادت زيادي به جا نمي آوردم اما همسرم زن بسيار مومن و معتقدي است و فرايض خود را به طور کامل انجام مي دهد و بسيار به فضل و کرم خداوند اميداوار بود، به همين دليل به من پيشنهاد داد تا سفري به مشهد مقدس داشته باشيم و به زيارت امام رضا (ع) مشرف شويم و همين کار را کرديم و چند روز در جوار حرم آقا امام رضا (ع) مانديم و من از ديدن نحوه راز و نياز و عبادت و نيايش همسرم و افراد ديگر که گرفتار بودند يا بيمار داشتند درخودم احساس شرمساري کردم و پيش خودم گفتم وقتي شرايط راز و نياز و عبادت فراهم شده و من در بارگاه امام هشتم (ع) قرار گرفته ام چرا بي نصيب از اين فضاي معنوي باشم و براي فرزند خودم و ديگر بيماران دعا نکنم؟!
    به همين دليل با تمام وجود و با خلوص نيت و از ته قلبم براي همه بيماران دعا کردم و از امام رضا (ع) خواستم بچه ام را شفا دهد و راه زندگي من را عوض کند تا بعد از اين اگر عمري باقي باشد زندگي خود را وقف خدمت به ديگران ، نيکوکاري، امورخير و عبادت در راه خدا کنم که به ياري خداوند فرزندم درمان شد و پزشکان از شرايط بهبود او کاملا متعجب و حيران شدند.
    
    محبت خداوند
    انساني که پيوسته به ياد خداوند است حب الهي در قلبش جاي مي گيرد. «من اکثر ذکر الله احبه» هر کس زياد خداوند راياد کند محبت خداوند در قلبش حاکم مي شود. حضرت علي (ع) اميرمومنان نيز مي فرمايد: «دوستي در راه خدا محکم ترين پيوند است» يک کارشنانس مسائل اجتماعي در اين باره مي گويد: «از آنجا که فطرت انسان برگرفته از عشق و حب الهي است، دوستدار زيبايي ها، محبت ها، علايق و دوست داشتن است. انسان يک موجود اجتماعي است و به تنهايي نمي تواند زندگي کند به همين دليل نياز به پيوند، ارتباط و محبت دارد و اساس ازدواج و تشکيل زندگي مشترک هم به همين دليل است که انسان زوج شود، مزدوج شود و در کنار همسر خود آرامش پيدا کند، اما آنچه که از عشق انساني و محبت انساني بالاتر است حب الهي است، اگر محور دوستي خدا باشد، دوستي دوام پيدا کرده و بسيار محکم خواهد بود و تا قيامت ادامه خواهد يافت.»
    به گفته اين کارشناس اگر دوستي با خداوند استحکام پيدا کند ديگر علايق و دوستي هاي دنيوي زودگذر و ناپايدار خواهند بود و انسان حاضر است همه مال و دارايي و متعلقات خود را در راه خداوند و براي خداوند اهدا کند.
    نماز و عبادت جلوه اي از عشق انسان به معبود و پروردگار خويش است، ابراز عشق و نياز، قدرشناسي و شکر نعمت و سپاس وستايش است، عبادت و نيايش حب خدا را در دل ها عميق و ريشه دار مي کند و آنچنان استحکامي به اين پيوند مي دهد که با هيچ احساس ديگر نمي توان آن را بيان نمود.
    
    عبادت تجلي حب الهي در قلب انسان / عبادت، دعا و بندگي در ماه ميهماني خدا - بخش پاياني
    


 روزنامه كيهان، شماره 21927 به تاريخ 23/3/97، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    آثار ديگري از "فريده شريفي"

  ياري ستمديدگان درس بزرگ مكتب حسيني (ع) / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 25/6/97
مشاهده متن    
  حمايت از مظلومان آرمان بلند انقلاب اسلامي / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر- بخش نخست
فريده شريفي، كيهان 24/6/97
مشاهده متن    
  كارآفريني ناجي چرخ اقتصادي / بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور- بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 18/6/97
مشاهده متن    
  بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور: تبديل تهديدها و تحريم ها به فرصت با كارآفريني و خلاقيت
فريده شريفي، كيهان 17/6/97
مشاهده متن    
  غربت كتابخواني در عصر ارتباطات / بررسي دلايل ضعف كتابخواني در جامعه امروز - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه امداد و نجات
متن مطالب شماره 4 (پياپي 36)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است