|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: غلبه سيگنال فدرال رزرو بر مذاكرات ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4527
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


غلبه سيگنال فدرال رزرو بر مذاكرات ترامپ
برآيند مولفه هاي موثر بر بازارها خنثي شد


دنياي اقتصاد : ديروز، ديدار دونالد ترامپ و کيم جونگ اون در سنگاپور برگزار شد. اثر ابتدايي نخستين سيگنال ارسالي از اين نشست با رشد شاخص دلار و سهام هاي آسيايي همراه بود، اما ين ژاپن در برابر دلار تضعيف شد. اين روند با بازگشايي بازار بورس اروپا معکوس شد. يورو و ين از زير فشار دلار بيرون آمده و صعودي شدند، اما طلا راکد باقي ماند؛ چراکه سيگنال گزارش تورم آمريکا براي طلا اهميت بيشتري در تعيين روند آتي قيمت فلز گرانبها دارد. رشد تورم سالانه با معيار شاخص قيمت مصرف کننده سيگنال رشد نرخ بهره را براي فدرال رزرو با قدرت مخابره کرد تا طلا را چند دلاري به پايين رهنمون کند. بازارهاي آتي سهام همگي در محدوده منفي به سر مي بردند که مويد بازگشايي ابتدايي وال استريت در قلمرو زير صفر به شمار مي رفت. بنابراين نشست فدرال رزرو از قدرت بيشتري در راستاي جهت دهي به بازارها برخوردار است و اثر موقت اما ناتمام مذاکرات «ترامپ و اون» تا ساعت ۶ عصر ديروز محو قدرت سياست پولي شد و به حاشيه رفت. پس از اين ساعت وال استريت روز کاري خود را استارت زد و مطابق با پيش بيني ها اندکي پايين تر از سطح روز قبل خود قيمت خورد؛ اما ظرف ۱۵ دقيقه اين اختلاف اندک را پوشش داد تا شرايط نرمال به فضاي بازار بزرگ نيويورک بازگردد.
    بلافاصله پس از ارسال اولين سيگنال مثبت از محل برگزاري مذاکرات ميان کره شمالي و آمريکا، شاخص دلار تقويت شد و فشار محدودي را بر قيمت جهاني طلا و ساير کالاهاي راهبردي وارد کرد. قيمت هر اونس طلا تا ظهر سه شنبه با ۲دهم درصد کاهش به ۱۲۹۸ دلار رسيد. شاخص دلار آمريکا نيز با ۳دهم درصد رشد در برابر ارزهاي رايج بين المللي به بالاي ۸۹/ ۹۳ واحد صعود کرد. پيش از آغاز نشست، دونالد ترامپ ابراز اميدواري کرده بود که به يک توافق واقعي با کره شمالي دست خواهد يافت. بازارهاي جهاني براساس اين رويکرد نسبت به انتشار يک بيانيه مشترک از سوي سران ۲ کشور خوشبين شده بودند و شاخص دلار خود را آماده صعود نشان مي داد. پس از اظهار اميدواري طرفين نسبت به مذاکرات، دلار آمريکا رشد ۲دهم درصدي در برابر ين ژاپن را تجربه کرد و به بالاترين سطح خود در برابر اين ارز ظرف ۳ هفته اخير رسيد. رشد شاخص دلار قيمت طلا را به محدوده منفي کشاند؛ اما ميزان افت قيمت فلز زرد بسيار محدود رقم خورد. قيمت طلادر بلند مدت از نتيجه مذاکرات اخير تاثير بسيار زيادي خواهد گرفت؛ چراکه در صورت مثبت بودن نتايج مذاکرات، تقاضا براي اين محصول به عنوان دارايي امن کاهش ملموسي را تجربه خواهد کرد و در غير اين صورت نيز جهش تقاضا و رشد قابل ملاحظه قيمت به دليل افزايش نااطميناني سياسي ثبت مي شود. اونس طلا در بازار آتي «کامکس» براي قراردادهاي ثبت شده در ماه اوت به ۱۳۰۱ دلار نزول کرد و افت نزديک به ۲ دلاري براي اين فلز گرانبها ثبت شد. البته پس از گذشت ۲ ساعت از زمان امضاي تفاهم نامه در سنگاپور، تحولات ناشي از معاملات بازارهاي آسيايي کمرنگ شدند و بازگشايي بازارهاي اروپايي نيز روند صبح ديروز را خنثي کرد.
    
    اروپا اثر سنگاپور را خنثي کرد
    همزمان با بازگشايي بازارهاي اروپايي، شاخص دلار که به سقف يک هفته اخير خود رسيده بود، به زير مرز ۵/ ۹۳ واحدي بازگشت. يورو در برابر دلار آمريکا که همزمان با نشست سنگاپور افت کرده بود، زيان خود را جبران کرد؛ اما اونس طلا تغيير محسوسي را تجربه نکرد و نزديک به قيمت ۱۲۹۸ دلاري معامله شد. هرچند بازارهاي آمريکا تا ساعت ۶ بعدازظهر ديروز تعطيل بود و تاثير معاملات وال استريت لحاظ نشده بود؛ با اين حال، بازارهاي آتي سهام ايالات متحده پس از خنثي شدن برآيند واکنش بازارهاي آسيا و اروپا، افت محدودي را به ثبت رساندند. شاخص آتي نزدک، داوجونز و S&P ۵۰۰ تا ساعت ۵ بعد از ظهر نزديک به ۱۵صدم درصد تضعيف شدند. البته سيگنال مذاکرات کره شمالي و آمريکا به بازارهاي جهاني تا پايان هفته تاثير واقعي خود را نشان خواهد داد. عوامل اصلي کاهش توجه سرمايه گذاران به سنگاپور، گزارش نرخ رشد تورم (با معيار شاخص قيمت مصرف کننده) آمريکا، نشست امروز «کميته بازار آزاد» ايالات متحده و اجلاس پولي بانک مرکزي اروپا و ژاپن در روزهاي آتي معرفي شده اند. نتايج نشست فدرال رزرو آمريکا امشب اعلام خواهد شد. در شرايطي که سرمايه گذاران بين المللي منتظر برگزاري کنفرانس مطبوعاتي «جي پاول» سکاندار پولي ايالات متحده هستند، حجم معاملات به دليل احتياط در بازار جهاني ارز کاهش يافت. گمانه زني هاي مربوط به افزايش نرخ بهره از سوي فدرال رزرو آمريکا در پايان نشست چهارشنبه پتانسيل حمايت از شاخص دلار را دارا است؛ اما احتياط قابل توجه معامله گران تا ساعت ۶ عصر سه شنبه اجازه مانور افزايشي را به اين ارز نداد. نشست بانک هاي مرکزي اروپا و ژاپن نيز ظرف روزهاي آتي برگزار خواهد شد و بخشي از چشم انداز يورو و ين ژاپن را نمايان مي کند. مهم ترين مولفه اثرگذار بر اين ۲ نشست، نگراني نسبت به تنش هاي تجاري در عرصه بين المللي است. همين نگراني مانع افت بهاي اونس طلا محسوب مي شود.
    
    گزارش هاي آمريکا و ژاپن
    سيگنال رشد تورم در توکيو: دليل پيشروي دلار ديروز صبح دلار نسبت به ين ژاپن، افزايش بازدهي اوراق خزانه داري آمريکا و رشد تقاضا براي سرمايه گذاري روي دارايي هاي پرريسک بود. روز سه شنبه نرخ رشد سالانه شاخص قيمت توليدکننده در ژاپن به ميزان ۷/ ۲ درصد ثبت شد که بالاتر از پيش بيني ۱/ ۲ درصدي بود.تداوم تورم صعودي آمريکا: گزارش شاخص قيمت مصرف کننده براي ماه مه ميلادي (ارديبهشت تا ابتداي خرداد ۹۷) منتشر شد. نرخ رشد نقطه به نقطه اين شاخص نسبت به ماه مشابه سال گذشته ميلادي بالاتر از پيش بيني هاي انجام شده، ثبت شد و سيگنال قدرتمندي به فدرال رزرو مخابره کرد که شرايط براي افزايش نرخ بهره تا سقف ۲ درصدي فراهم است. طلا چند دقيقه بعد از انتشار گزارش تورم آمريکا و ظهور حامي هميشگي دلار (افزايش نرخ بهره)، به عقب بازگشت و تا ۱۲۹۵ دلار افت کرد.
    
    بازگشايي وال استريت
    تحليلگران بازارهاي جهاني با توجه به ۲ سناريو متفاوت بازارهاي آسيايي و اروپايي در ۲ بازه زماني فعاليتشان، افت ابتدايي ارزش شاخص هاي سهام آمريکا را پيش بيني کرده بودند. اين پيش بيني طبيعي اما ناکامل محسوب مي شود؛ چراکه اتصال بازار اروپا به بازار آمريکا، در حالي که بازار اروپا کاهشي پيش رفته است، منجر به پايين بازشدن وال استريت خواهد شد و ناکامل بودن آن ناشي از عدم پيش بيني ساعات بعد از بازگشايي بازار آمريکا است. شاخص هاي ۳گانه نزدک کامپوزيت، داوجونز و S&P ۵۰۰ هر ۳ در سطح پايين تري نسبت به مرز بسته شده روز قبلشان باز شدند که ناشي از افت بازارهاي آتي اين ۳گانه آمريکايي مي شد. پس از دقايقي که روند اوليه وال استريت شکل گرفت، به دليل عدم تغيير قيمت طلاي جهاني و شاخص دلار در ساعات مياني روز، نشانه کاهشي براي بازگشت آنها از سطح پايين دقايق اوليه به ارزش روز گذشته وجود نداشت؛ بنابراين صعود آغاز شد و زيان اوليه به سرعت پوشش داده شد اما در ادامه نيز دليل کافي براي تقويت ارزش وال استريت وجود نداشت و روند طبيعي و محتاطانه اي براي نيمه ابتدايي روز سه شنبه در بازار نيويورک سپري خواهد شد.
    
    
غلبه سيگنال فدرال رزرو بر مذاکرات ترامپ / برآيند مولفه هاي موثر بر بازارها خنثي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 212، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است