|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/23: مناقشه مجازي برسر مرگ قباد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4349 23/3/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


مناقشه مجازي برسر مرگ قباد
حسن فتحي سكوتش را شكست و از احتمال ساخت سري جديد «شهرزاد» خبر داد    دنياي اقتصاد : سريال شهرزاد بعد از سه فصل با مرگ قباد به پايان رسيد. مرگ کاراکتر قباد با بازي شهاب حسيني در آخرين قسمت سري شهرزاد با انتقادها و اعتراض هاي گسترده دوستداران اين سريال مواجه شد. کاربران پرشماري در شبکه هاي اجتماعي از «پايان بد»، «پايان تلخ»، «پايان غيرجذاب» و... سخن گفته اند و دامنه انتقادها به جايي رسيده که برخي از آنها تصميم به تحريم سريال هاي حسن فتحي و حتي مصطفي زماني گرفته اند. شايد در مواجهه با اين انتقادها بود که حسن فتحي کارگردان سريال در يادداشتي که ديروز منتشر کرد، از احتمال ساخته شدن فصل چهارم و بازگشت قباد خبر داده است. سريال شهرزاد نخستين سريال بخش خصوصي در شبکه نمايش خانگي است که توانست رکورد ۵۰۰ هزار مخاطب-خريدار و عنوان پرمخاطب ترين سريال بخش نمايش خانگي را به نام خود ثبت کند. اين در حالي است که برخي معتقدند شهرزاد پربيننده ترين سريال تاريخ مجموعه هاي نمايشي در ايران است. به هر روي اين سريال بيش از هر سريال ديگري توانسته همزادپنداري مخاطبانش را برانگيزد و توجه مخاطبان و عامه مردم را به خود جلب کند.
    
    شهرزاد در دنياي مجازي
    شهرزاد در فضاي مجازي وبه ويژه در شبکه اينستاگرام دنبال کنندگان فراواني داشته و دارد. در اينستاگرام هشتگ هاي متعددي که مربوط به شهرزاد هستند، در پست ‎هاي کاربران اين شبکه اجتماعي مورد استقبال قرار گرفته است. «#شهرزاد» در اينستاگرام شامل چيزي در حدود ۲۸۷ هزار پست است که از اين تعداد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد پست ها به تبليغات تجاري نامربوط به اين سريال و حدود پنج درصد نيز به پست هاي متفرقه اختصاص دارد. با اين اوصاف در مجموع بيش از ۲۲۰ هزار پست اينستاگرامي کد پرونده ساز «#شهرزاد» منتشر شده که با تخمين منطقي و بر اساس طبقه بندي پست ها بر اساس ميانگين لايک ها در مجموع بيش از ۱۰ ميليون بار لايک يا پسنديده شده اند. در ديگر شبکه هاي اجتماعي ازجمله توييتر، فيس بوک و البته پيام رسان هاي مختلف نيز هشتگ شهرزاد با پيام ها و پست هاي متعددي همراه بوده است که البته شمارش تعداد پست ها و پيام هاي مربوط به اين هشتگ ممکن نيست.
    نکته جالب اين است که نظرات کاربران شبکه هاي اجتماعي درباره سريال شهرزاد بسيار متفاوت و توجه برانگيز است. بسياري از آنان از پايان اين سريال ناراضي هستند و برخي ديگر راضي. يک کاربر اينستاگرام در واکنش به نوع پايان بندي اين سريال نوشته: «من امروز صبح ديدم و انقدر گريه کردم که نگو سه سال وقت گذاشتم تا شهاب و شهرزاد بالاخره عاشقانه به هم برسن. اما حيف شد، حيف!» اما در پاسخ به او کاربر ديگري نوشته است: «عالي بود قباد بايد مي مرد شکي توش نيست، فقط کاش سکانس آخر شهرزاد و فرهاد واضح تر بود اينکه آينده و سرنوشتشون چي ميشه؟»
    با اين حال تعداد منتقدان به پايان فيلم و کشته شدن قباد کم نيست. کاربراني نظرات خود را اين گونه نوشته اند: «با اينکه فيلم تموم شد همه تو جو فيلمن اين به خاطر قباد و شهرزاده وگرنه فرهاد تاثيرگذار نبود به اندازه اين دونفر. پس اونيکه تکراريه قباد نيست فرهاده»، «نبود شيرين خيلي پاک و معصوم جلوه داده شد در صورتي که هم آدم کشته بود هم زندگي قباد و شهرزاد رو خراب کرد، منفعت طلب و افاده اي بود اين وسط قباد بازيچه دست بزرگ آقا بود، حق قباد مرگ نبود مي تونست زندگي خوبي داشته باشه.»
    
    بازگشت قباد؟
    اما حسن فتحي روز گذشته يادداشتي را به مناسبت پايان سريال منتشر کرد و در ابتداي آن از احتمال ساخت فصل چهارم شهرزاد با حضور دوباره قباد خبر داد. او در اين يادداشت نوشت: «سه فصل سريال شهرزاد به پايان رسيد واميد است در آينده اي نزديک امکان ساخت فصل چهارم آن که در آن شاهد بازگشت مجدد قباد، شهرزاد و فرهاد به متن قصه خواهيم بود، فراهم شود!»
    حسن فتحي در اين يادداشت در موارد متعددي به مستقل بودن و خصوصي بودن منابع مالي ساخت شهرزاد اشاره کرده و بارها بر روايت مستقل تاريخي در اين سريال تاکيد کرده است. او نوشته: «سريال شهرزاد براي مخاطبانش، ماجراي تراژيک و آميخته با تخيل «عشق و سياست و پول» در ايران دهه سي شمسي بود و براي من و همکارانم تجربه اي دشوار و طاقت فرسا در دهه نود شمسي! در اينجا و در اين زمانه که ماييم، واقعيت ها، بسياري اوقات از امر تخيلي تخيلي تر هستند و از همين رو بايد در ميان گذاشته شوند تا بتوان باور کرد و اعتماد کرد. شفاف سازي اين واقعيت هاي تاريک و تو در تو تنها راه تداوم و بقا براي همگان و به خصوص هنرمند است. ساخت سريال شهرزاد طي اين پنج سال، کلکسيوني از آزمون هاي رنگارنگ براي هنر و هنرمندي شد که مي خواهد بيافريند، مستقل بماند و اخلاقي عمل کند؛ آزمون هايي که عبارت باشند از تلاش براي پيدا کردن نسبت ميان هنر از يکسو و سه گانه «سرمايه، سياست روز، افکار عمومي» از سوي ديگر.»
    او در ادامه تاکيد کرده است: « اما همزمان با از سر گيري فصول بعدي سريال، اثري که مباهات مي کرد به اعتمادي که در ميان مردم برانگيخته بود، ناگهان در معرض اتهام قرار گرفت. اين بار شايعه شبهات مالي بحران ايجاد کرد. بايد جواب مي داديم: سرمايه از کجا آمده است؟ از متولي قانون تا فعال مدني، از چپ و از راست، از رومي روم تا زنگي زنگ، ارکستروار، هماهنگ و پر سر و صدا و گسترده، منابع مالي اين سريال را که مستقل بود و خارج از نهاد صدا و سيما پخش مي شد به پرسش گرفت و اين بار با وارد آوردن اتهام پولشويي و اختلاس، همه اعتماد عمومي را نشانه رفت! چه بايد مي کرديم؟ تن مي داديم به شايعه و شبهه و بازار داغ جو سازي و کار را تعطيل مي کرديم؟ و يا به رغم تهمت ها و افتراهاي ريز و درشت که علاوه بر حيثيت تهيه کننده سريال، آبروي من، همکار نويسنده ام و يکي دو تن از بازيگران اصلي سريال را نشانه رفته بود و با اميد بر طرف شدن شبهات و شايعه پراکني افرادي که با هر نيت و انگيزه توقف فيلم برداري شهرزاد را هدف قرار داده بودند، کار را ادامه مي داديم؟»
    
    پايان بندي
    به هر روي سريال پر ستاره شهرزاد پس از پنج سال از زمان آغاز توليد تا پايان توزيع و در سه فصل که به ترتيب ۲۸، ۱۵ و ۱۶ قسمت بود، به پايان رسيد. تيراژ اين سريال در فصل نخست به ۵۰۰ هزار نسخه در هر هفته هم رسيد. اما فصل دوم سريال با توجه به افت کيفي و کاهش استقبال مخاطبان با کاهش تيراژ مواجه شد؛ اما آمار رسمي از ميزان تيراژ آن منتشر نشد. در فصل سوم و البته با اوج گيري دوباره سريال، مخاطبان دوباره به آن اقبال نشان دادند و تيراژ سريال افزايش قابل توجهي نسبت به فصل دوم پيدا کرد و طبق برآوردهاي تخميني به عدد ۳۵۰ هزار هم رسيد؛ اما موفقيت فصل اول را دوباره به دست نياورد. در مجموع مي توان گفت که چيزي در حدود ۲۰ ميليون نسخه از سريال شهرزاد به صورت قانوني و از سوي توليدکنندگان اين سريال توزيع شده و احيانا به طور کامل فروش رفته که درصورت صحت اين امر و با احتساب ميانگين قيمت ۳۵۰۰ توماني براي هر نسخه دي.وي.دي مي توان گفت درآمد سازندگان سريال از محل فروش نسخه هاي آن در شبکه نمايش خانگي دست کم حدود ۷۰ ميليارد تومان بوده است. اين در حالي است که بسياري از تلويزيون هاي اينترنتي نيز با ارائه قسمت هاي مختلف سريال شهرزاد به صورت آنلاين، درآمدهايي را کسب کرده اند.
    
    
    مناقشه مجازي برسر مرگ قباد / حسن فتحي سكوتش را شكست و از احتمال ساخت سري جديد «شهرزاد» خبر داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4349 به تاريخ 23/3/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد مقداري
متن مطالب شماره 4 (پياپي 59)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است