|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/3/23: مقصد دوم نقدينگي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4162
پنجشنبه بيست و پنجم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4109 23/3/97 > صفحه 10 (اقتصاد) > متن
 
      


بازار 
مقصد دوم نقدينگي
ايرانيان ٦٠ تن طلا در ٦ ماه خريدند

نويسنده: فرزان خدادادي


    
     چرا بازار سكه به ايستگاه جذب دارايي ها تبديل شده است؟
    سكه حافظ دارايي هاي مردم شد

    
    چرا مردم به سمت بازار سكه رفته اند؟ دليل نوسانات قيمت سكه در چند روز اخير چه بوده و چه آينده اي را مي توان براي بازيگران اصلي اين بازار متصور شد؟ براساس اعلام مسوولان بانك مركزي، مردم ايران از آذرماه گذشته تاكنون از طريق طرح پيش فروش سكه بيش ازهفت ميليون قطعه سكه تمام بهار آزاد ي خريده اند كه معادل ٦٠ تن شمش طلا ست. سكه در اقتصاد ايران داراي چهار ويژگي است. نقد شونده است، قابليت خروج از كشور را دارد، قيمت دلار در آن مستتر است و ارزش پول در آن حفظ مي شود. تمامي اين ويژگي ها سبب شده تا بازار سكه ريسك پذيري كمتري نسبت به ساير بازارها داشته باشد. فعاليت در چنين بازاري براي همه بازيگران جذاب است. چه آنها كه قصد دارند ارزش دارايي هاي خود را حفظ كنند، چه كساني كه كسب و كارشان از اين راه است و چه افرادي كه فعاليت هاي سوداگرانه در بازار دارند. در شرايطي كه انتظارات تورمي در اقتصاد ايران افزايش يافته، هوش اقتصادي آحاد اقتصادي حكم مي كند كه دارايي شان به سمت بازارهاي كم ريسك حركت كند كه در غياب بازار ارز، سكه جذاب ترين بازار براي حفظ دارايي هاست. در اين ميان اما يك خطر براي اقتصاد ايران در بلندمدت وجود دارد و آن اينكه با سرازير شدن سرمايه ها به سمت بازار سكه، علاوه بر اينكه انتظارات تورمي افزايش مي يابد، كاهش سرمايه گذاري در بخش توليد سبب خواهد شد تا در آينده، ركود بر اقتصاد كشور حاكم شود. جنس اين ركود تورمي خواهد بود و ممكن است بار ديگر اقتصاد ايران در معرض تورم هاي بالا و رشدهاي پايين قرار گيرد كه معني آن كوچك شدن سفره مردم خواهد بود.
    
    راه آرامش بازار سكه
    قيمت سكه ظرف سه ماه اخير با روند صعودي مواجه شده است، هر چند در مقاطعي هم افت قيمت داشت اما چند هفته اي است كه بار ديگر به شيب افزايش قيمت بازگشته است. روند صعودي افزايش قيمت سكه از اواخر سال گذشته شروع شد، جايي كه سكه تمام به يك ميليون و ۶۰۰ هزار تومان رسيد كه تا آن زمان بالاترين رقم براي قيمت سكه تمام بود. با شروع سال جديد روند صعودي قيمت سكه ادامه پيدا كرد و قيمت سكه تمام به يك ميليون و ۹۰۰ هزار تومان رسيد و پس از آن به دو ميليون تومان هم نزديك شد. اما به دنبال سياست جديد ارزي و تعيين دلار ۴۲۰۰ توماني به عنوان تك نرخي، قيمت سكه هم به يك باره ۲۰۰ هزار تومان كاهش پيدا كرد. اما در دو، سه هفته اخير حركت قيمت سكه دوباره افزايشي شده و به كانال دو ميليون و پانصد هزار تومان وارد شده است. روز گذشته قيمت هر سكه بهار آزادي به قيمت ٢ ميليون و٤١٢ هزارتومان رسيد، قيمتي كه نسبت به روز دوشنبه، تغييري ٢،٤٢ درصدي معادل با افزايشي ٥٧ هزارتوماني را نشان مي داد. حال سوالي كه وجود دارد اين است كه اين افزايش قيمت ها ناشي از چيست و آيا درآينده نيز شاهد اين روند افزايشي خواهيم بود؟اگر بخواهيم عوامل موثر بر تغيير ارزش سكه را بررسي كنيم به طور كل مي توان به نرخ بهره، قيمت دلار و نرخ تورم اشاره كرد.
    
    نرخ بهره
    با كاهش يا ثابت ماندن نرخ بهره و كاهش تدريجي ارزش پول نقد، افراد ديگر تمايلي به سپرده گذاري سرمايه هاي نقدي خود ندارند. بنابراين با كاهش تمايل به نگهداري پول نقد و از آنجا كه طلا از ويژگي هاي ثبات ارزش حتي در شرايط جنگ، بحران و تنش هاي بين المللي برخوردار است، افراد تمايل به خريد آن پيدا مي كنند كه خود باعث افزايش قيمت طلا مي شود. به صورت عكس، اگر نرخ بهره بانكي افزايش پيدا كند، افراد سپرده گذاري در بانك را جذاب دانسته و منابع خود را به سمت آن روانه مي كنند. حال اگر به بازارهاي جهاني نگاهي بيندازيم، پيش بيني مي شود بانك مركزي اروپا برنامه خود براي پايان دادن به خريد اوراق قرضه را تا اواخر امسال اعلام كند. اتفاقي كه در صورت وقوع مي تواند افزايش نرخ بهره را به دنبال داشته باشد، همچنين پيش بيني مي شود فدرال رزرو امريكا در نشست چهارشنبه خود نرخ بهره را براي دومين بار در سال ٢٠١٨ ميلادي افزايش دهد. در نتيجه اينكه روند سياست هاي پولي و نرخ بهره امريكا و تصميمات بانك مركزي اروپا طي ماه هاي آينده چگونه خواهد بود، مي تواند تاثير مهمي بر نوسانات قيمت ارز و قيمت جهاني طلا داشته باشد. نوساناتي كه مي تواند بازارهاي داخلي را با بي ثباتي همراه كند. در بازارهاي داخلي نيز روند تغيير نرخ بهره، و اينكه درآينده چه تصميمي براي آن گرفته مي شود مي تواند ارزش سكه طلا را دستخوش تغيير كند.
    
    قيمت دلار
    قيمت طلا در بازارهاي جهاني فلزات قيمتي، توسط دلار تعيين مي شود، به نظر اكثر كارشناسان مهم ترين عامل افزايش ارزش طلا، ارزش دلار است كه عوامل اثرگذار ديگر نيز از اين عامل تاثير مي پذيرند. هنگامي كه ارزش دلار كاهش پيدا مي كند، مقدار زيادي پول از بازار خريد و فروش ارز وارد بازارهاي كالايي مي شود كه در بورس معامله مي شوند. در چنين شرايطي در بازار طلا نيز پول هاي بسيار زيادي ورود پيدا كرده كه اين خود مي تواند دليل اصلي افزايش قيمت در اين بازار باشد.
    از سوي ديگر تنزل ارزش دلار به كاهش ذخيره ارزي بانك مركزي كشورهاي مختلف منجر مي شود و آنها براي جبران اين مساله به دنبال افزايش ذخيره طلاي خود مي افتند كه به رشد چرخش پول در بازار طلا و افزايش قيمت آن مي انجامد. بنابراين هم بانك هاي مركزي و هم سرمايه گذاران در جهت جلوگيري از كاهش دارايي هاي خود طلا را بهترين گزينه به جاي دلار مي دانند. طي ماه ها و هفته هاي گذشته ارزش دلار با نوساناتي همراه بوده است در نتيجه اين تلاطمات، ديگر بازارها از جمله بازار سكه كه عامل مهمي در تعيين ارزش قيمت دلار است، حال چون قيمت دلار روندي افزايشي داشته و تا زماني كه انتظار تغييرات ارزش دلار وجود داشته باشد، بايد شاهد حاكم بودن بي ثباتي در بازار سكه بود. به طور مثال اعمال تحريم ها از سوي امريكا و انتظار كاهش فروش نفت و به تبع آن كاهش عرضه ارز، مي تواند خود انتظارات افزايش قيمت دلار را بالا ببرد در نتيجه قيمت سكه نيز روندي افزايشي داشته باشد.
    
    نرخ تورم
    افزايش سطح قيمت ها و انتظار تداوم آن در آينده، تقاضا براي كالاهاي فيزيكي را افزايش مي دهد. زيرا در شرايط تورم اين كالاهاي فيزيكي هستند كه مي توانند ارزش حقيقي پول نقد افراد را نگه دارند. سكه و طلا نيز به عنوان دارايي هاي فيزيكي و البته عرضه محدود آنها، در شرايط تورمي با حجم بالايي از تقاضا روبرو هستند. البته ديگر كالاها همانند مسكن نيز اين پتانسيل را دارند تا پذيرنده افزايش تقاضا باشند ولي سكه به دليل اين ويژگي خود كه با حجم كمي از منابع نيز قابل خريد و فروش است اين پتانسيل را دارد كه منابع خرد را نيز جذب خود كند در نتيجه مقصد بهتري براي تقاضاهاي سوداگرانه و احتياطي است. نگاه به روند گذشته افزايش قيمت ها چه در بخش توليدكننده و چه مصرف كننده، حاكي از روند افزايشي است. در نتيجه انتظارات حاكم بر بازار، افزايشي است: لذا مي توان افزايش اخير قيمت ها در بازار سكه و طلا را تا حدودي ناشي از رشد شاخص قيمت ها دانست و اگر اين روند همچنان افزايش پيدا كند آنچه بر بازار سكه و طلا سايه انداخته ادامه روند افزايش قيمت ها است. با توجه به مطالب بيان شده، مهم ترين تصميمي كه نهاد سياست گذار بهتر است اتخاذ كند، ايجاد آرامش در بازار است. آرامشي كه از طريق كنترل انتظارات مي تواند از بي ثباتي آينده جلوگيري كند. چرا كه انتظارات از آينده روابط سياسي كشور قيمت دلار را به شدت متاثر از خود كرده است، همچنين انتظار افزايش قيمت در آينده نيز خود به دليل نامشخص بودن آينده متغيرهاي اقتصادي، بر بازار حاكم است. لذا فرونشاندن اين انتظارات از مهم ترين اولويت ها است.
    در كنار اين موضوع، تصميم گيري در مورد تغيير نرخ بهره در جهت كنترل تورم و همچنين قيمت ساير دارايي ها از اولويت هاي پيش روي نهاد سياست گذار است. البته امكان معاملات به صورت قراردادهاي آتي سكه نيز از گزينه هاي پيش روي بانك مركزي است كه البته هماگونه كه مشاهده شد به رغم پيگيري اين سياست، به دليل ضعف در اجرا و مديريت، با حجم بالايي از تقاضا روبه رو شد كه درنهايت متوقف شد. لذا در ادامه مي توان با درك شرايط حاكم براقتصاد به نحو بهتري از اين ابزارها استفاده كرد تا بلكه التهابات از بازار خارج شود.
    بازار: مقصد دوم نقدينگي / ايرانيان ٦٠ تن طلا در ٦ ماه خريدند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4109 به تاريخ 23/3/97، صفحه 10 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    آثار ديگري از "فرزان خدادادي"

  هم گندم داريم هم برنج
فرزان خدادادي، اعتماد 17/4/97
مشاهده متن    
  تقدير از گذشته ، انتقاد از امروز / گزارش «اعتماد» از سالگرد بزرگداشت عالي نسب
فرزان خدادادي، اعتماد 16/4/97
مشاهده متن    
  سرگرداني سكه / قيمت سكه روز گذشته اندكي كاهش يافت
فرزان خدادادي، اعتماد 13/4/97
مشاهده متن    
  اتو، ريش تراش و موز به اندازه كافي / نام برخي كالاها در ليست دريافت كنندگان ارز دولتي نيست
فرزان خدادادي، اعتماد 11/4/97
مشاهده متن    
  ٦ مانع سرمايه گذاري / چرا اقتصاد ايران از جذب سرمايه هاي خارجي ناتوان است؟
فرزان خدادادي، اعتماد 10/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني بيوسيستماتيك جانوري
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1302)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است