|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/3/23: خبر
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9411
چهار شنبه 26 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9237 23/3/97 > صفحه 4 (اقتصادي) > متن
 
      


خبروزير اقتصاد : افزايش قيمت كالاها توجيه ندارد
    وزير اقتصاد گفت: مواد اوليه وارداتي به كشور به صورت مداوم رصد مي شود و ارز ۴۲۰۰ تومان به آن اختصاص مي يابد بنابراين نبايد با افزايش قيمت روبه رو باشيم. به گزارش خبرگزاري تسنيم، مسعود كرباسيان وزير امور اقتصادي در حاشيه آ يين بهره برداري از 6 سامانه و خدمات الكترونيك وزارت امور اقتصادي و دارايي در رابطه با نوسانات ارزي روزهاي اخير و تاثير آن روي قيمت كالاها و خدمات، گفت:مواد اوليه وارداتي به كشور به صورت مداوم رصد و كنترل مي شود و ارز 4200 تومان به آن اختصاص مي يابد بنابراين نبايد با افزايش قيمت روبه رو باشيم.بعضاً انعكاس افزايش قيمت ها بيشتر از كاهش قيمت كالاها است.وي گفت: چند ماه پيش قيمت هاي واردات با ارز بالاتري انجام مي شد اما اكنون كه با ارز پايين تري نيز انجام مي شود به تبع بايد كاهش بيشتري به لحاظ قيمت وجود داشته باشد؛آرامش بيشتري به مردم در اين زمينه بدهيم و حتماً دولت وظيفه خود را انجام مي دهد.وزير اقتصاد در خصوص طرح جامع مالياتي به منظور شفافيت و ساده سازي پرداخت ماليات، گفت: اين موضوع را با همكارانم پيگيري مي كنيم. سازمان مالياتي به خصوص وزارت ارتباطات سهم مهمي در همكاري ها دارند، يكي از موارد به طرح جامع مالياتي بازمي گردد شايد برخي امور سهم زيادي در درآمدهاي مالياتي نداشته باشد اما با ارباب رجوع در ارتباط است.
    
    
    ساخت فرآوري لجن هاي نفتي در ايران براي اولين بار در دنيا
    رئيس هيئت مديره پالايشگاه كرمانشاه از ساخت انواع كاتاليست هاي تزريقي لجن هاي نفتي در پالايشگاه كرمانشاه براي اولين بار خبر داد.به گزارش تسنيم، سهراب برانديشه افزود: با ساخت انواع كاتاليست هاي تزريقي لجن هاي نفتي، پالايشگاه كرمانشاه به عنوان تنها مجموعه توليدكننده اين محصول ، مرجع تمامي لجن هاي نفتي صنعت نفت شد.وي با بيان اينكه صنايع نفت در سراسر دنيا روزانه بيش از 4/1 ميليون بشكه لجن هاي نفتي مخاطره آميز براي محيط زيست توليد مي كنند، افزود: ميليون ها بشكه لجن نفتي بدون هيچ توجيه اقتصادي درون مخازن ذخيره موقت، گودال ها و حوضچه ها نگهداري مي شود.وي افزود: لجن هاي نفتي در كليه محل هاي ذخيره نفت خام مانند مخازن ذخيره، ايستگاه هاي انتقال، كشتي هاي نفت كش، تانكرها و پالايشگاه ها تشكيل شده و مشكلات بسياري را ايجاد مي كند.برانديشه با اشاره به اينكه در حال حاضر لجن هاي نفتي در دنيا به دو روش امحاء يا دفن در سايت هاي لندفيل و يا روش سوزاندن در كوره زباله سوز امحا مي شود، يادآوري كرد: در هر دو حالت آلودگي زيست محيطي بسياري به بار مي آيد. به عنوان مثال دفن اين لجن ها در خاك، باعث نفوذ آلودگي هاي آن به لايه هاي زيرين آب ها و سفره هاي آبي زيرزميني مي شود.
    
    
    سكوت مسئولان در آشفته بازار سكه
    قيمت انواع سكه در بازار تهران با ادامه رشد قيمت ها مواجه شد به طوري كه نرخ قيمت سكه تمام بهار آزادي طرح جديد ركورد زده و به ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان رسيد.به گزارش الف، موج افزايش قيمت طلا كه بعد از تعطيلات هفته گذشته آغاز شد، و ابتداي هفته سكه تمام بهار آزادي به سوي مرز ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان حركت كرد و سقف جديدي را به ثبت رساند. در ادامه اين افزايش قيمت، روز يك شنبه سكه تا ساعت ۴ بعدازظهر ۱۵۵ هزار تومان افزايش را به ثبت رساند و به قيمت ۲ ميليون و ۴۶۵ هزار تومان رسيد. اين ميزان رشد روزانه از ابتداي سال ۹۲ بي سابقه بود و موجب شد كه سقف تاريخي جديدي در بازار به ثبت برسد. اين افزايش قيمت تا جايي ادامه داشت كه ديروز سكه را به ۲ ميليون و پانصد هزار تومان رساند و بار ديگر بازار طلا و سكه شاهد نرخ هاي جديد و البته نجومي بود.به گفته فعالان بازار طلا نمي توان پيش بيني دقيقي از آينده اين بازار داشت ولي مي توان اذعان كرد كه قيمت هاي اين روزهاي سكه واقعي نيست و حباب حداقل ۵۰۰ هزار توماني دارد.اين اولين بار نيست كه بازار طلا حبابي شده است، سال قبل و زماني كه قيمت سكه رشد چشمگير داشت و به يك ميليون و ۵۰۰ هزار تومان رسيد مسئولان بانكي و بازاري ها از حباب 3۰۰ - 4۰۰ هزار توماني قيمت سكه سخن مي گفتند و بعد از آن شد كه بانك مركزي دستور آغاز حراج سكه در بانك كارگشايي را داد.حراج سكه در بانك كارگشايي چند ماه ادامه داشت و بانك مركزي به منظور مديريت بيشتر بازار تصميم گرفت بار ديگر طرح پيش فروش سكه را براي مردم اجرا كند و با اين حساب پيش فروش نيز چند ماه اجرا شد. ولي با اين حال بازار سكه به آرامش نرسيد و اين طرح بانك مركزي سرنوشت شومي يافت. اين طرح نه تنها كمكي به بازار سكه نكرد بلكه اكنون سكه از قيمت ۲/۵ ميليون تومان عبور كرده و حتي شايد اين قيمت را هم رد كرده و ركورد ديگري بزند.
    
    
    حاجيان فرد: واردات از مناطق آزاد سه برابر صادرات بوده است
    يك كارشناس اقتصادي با اشاره به اينكه در مناطق آزاد طي ۴ سال اخير حدود ۷ميليارد دلار واردات و حدود ۲ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار صادرات در مناطق آزاد داشته ايم گفت: واردات از مناطق آزاد ۳ برابر صادرات بوده است.به گزارش تسنيم،آرمان حاجيان فرد، كارشناس مسائل اقتصادي در گفتگو با تسنيم، درباره توسعه مناطق آزاد گفت:مدل تعريف برخي مناطق به عنوان مناطق آزاد تجاري صنعتي در اغلب كشورها براي توسعه ،رشد و شكوفايي اقتصادي با رويكردهاي ملي و منطقه اي از جمله اشتغالزايي،افزايش درآمد ناشي از ارائه خدمات،جذب سرمايه گذار خارجي،كسب درآمدهاي ارزي حاصل از صادرات،رونق توليد،كسب فناوريهاي نوين ،ورود به بازارهاي جهاني ،رشد توليد ناخالص ملي و.....بوده و دولت ها با صرف نظر از برخي درآمدهاي مقطعي و ارائه مشوق ها ومعافيتهاي مختلف سعي در جذب سرمايه هاي خارجي ،راه اندازي كسب و كارهاي توليد محور و سپس صادرات كالاها و خدمات استراتژيهاي بلند مدت اقتصادي خود را دنبال مي كنند. وي ادامه داد: همچنان كه مناطق آزاد مي توانند محرك اقتصاد وتوسعه پايدار كشورها باشند در صورت سوء مديريت و انحراف از راهبردهاي اصلي و اقتصادي خود،به پاشنه آشيل اقتصاد كشور تبديل شده و خود به برخي بحران هاي اقتصادي داخلي از جمله بحران ارزي ،بحران كاهش ارزش پول،بحران اشتغال،بحران واردات بي رويه كالاهاي مصرفي،بحران قاچاق كالا و....كه هريك به مثابه سونامي براي هر اقتصادي مي باشد و دولت و مردم كشورمان بابت اين چالش هاي مديريت نشده هزينه هاي فراواني را پرداخت كرده و مي كنند.
    
    خبر
    


 روزنامه رسالت، شماره 9237 به تاريخ 23/3/97، صفحه 4 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه خون
متن مطالب شماره 4 (پياپي 62)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است