|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/3/23: حاميان FATF به جاي شفافيت داخلي به دنبال شفافيت براي دشمن!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22106
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21927 23/3/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


حاميان FATF به جاي شفافيت داخلي به دنبال شفافيت براي دشمن!سرويس سياسي- با کارگروه ويژه اقدام مالي به صورت محرمانه و مخفيانه توافق شد و پس از افشاي آن در رسانه ابعاد گسترده به خود يافت، حالا يکي از نمايندگان حامي لوايح 4گانه زيرمجموعه FATF، نوشته است مخالفان کساني هستند که نگران افشاي تراکنش هاي بانکي خود هستند! اين در حالي است که چندي قبل در موضوع قطع يارانه ثروتمندان منتقدان به خاطر شفاف سازي حساب ها مورد هجمه هم حزبي هاي اين نماينده قرار گرفتند.
    روزگاري نه چندان دور امام خميني(ره) با يک جمله به تبيين جايگاه مجلس و نمايندگان آن پرداخت. امام امت گفت: «مجلس در راس امور است» اين يعني نمايندگان مجلس بايد ارزش جايگاهي که در آن حضور يافته اند را بدانند و در پيگيري امور مردمي که وکيل آنها هستند بکوشند و اسير حزب بازي ها نشوند. حال که جايگاه نمايندگان اين است اگر کسي يا کساني از ميان ايشان در تمايلات «ديده شدن» اسير باشد لاجرم زيست در حواشي را برخواهد گزيد. اين زيست به رغم حاشيه سازي و نشر آن باعث مي شود عملا نه تنها نماينده، خود از درک درست امور مختلف و جوانب آنها بازبماند بلکه سبب مي شود تا برخي ديگر نيز در تشخيص «برکه آب» و «سراب» دچار تشکيک شوند.
    
    از پس آفتاب برجام
    قرار بود با اجراي توافق هسته اي (برجام) در دي ماه 1394 تحريم ها به کلي برود. دولتمردان و اصلاح طلبان از جمله سرسخت ترين مدافعان برجام بودند که در جريان مذاکرات روزگار رويايي پس از اجراي برجام را تصوير مي کردند. از جمله اينکه همه مشکلات از رکود و تورم تا آب خوردن مردم را به «بودن يا نبودن» برجام گره مي زدند.
    قرار بود برجام بيايد و تحريم ها برود، اين سخن منتقدان نيست بلکه آن چيزي است که توسط مسئولين ذي ربط و حاميان برجام گفته مي شد و در اين روزگار رسانه هاي برخط (آنلاين) اينها چيزي نيست که بتوانند انکارش کنند. آري قرار بود برجام بيايد و تحريم ها برود و چرخ ها بچرخد؛ همه چرخ ها. اين وعده در آن روزگار سرداده مي شد بدون هيچ تبصره و تخصيص و پي نوشتي.
    
    لوايح 4گانه در اسب تراواي شفافيت
    در آن روزگار سخني از اين موضوع گفته نمي شد که پس از برجام باز هم تحريم ها خواهد ماند يا اينکه برجام زورش به رفع تحريم هاي ظالمانه آمريکا و اروپا نمي رسد و از پس آن قرار است 4لايحه ديگر را به دست و پاي استقلال اين کشور ببندند. اين را هم به حساب «شفافيت» ادعايي حاميان برجام بگذاريد.
     در خرداد 1395 وزارت خارجه و وزارت اقتصاد، بدون هماهنگي و يا اخذ مجوز از مجلس و يا از شوراي عالي امنيت ملي، اقدام به توافق نامه با «گروه ويژه اقدام مالي FATF» (که برنامه کنترل مالي و انجام خودتحريمي در ايران است)، نمودند.
    در اين توافق نامه بين المللي، ايران متعهد و موظف شد 41 مورد دستورات گروه مذکور را که در قالب «برنامه اقدام» Action Plan پذيرفته بود، در زمان بندي هاي مشخص، به اجرا در آورد. از جمله تعهداتي که در برنامه اقدام (بند 29)، به ايران تحميل شده است؛ لزومِ امضا، تصويب و اجراي «کنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي تروريسم» يا ICSFT مي باشد. طبق زمان بندي مندرج در برنامه اقدام، ايران بايد تا دي ماه 1396 (December 2017) که تا تير ماه 97 (2018 Jun) مهلت داده شده است، اين کنوانسيون را تصويب کرده و بلافاصله به اجرا در آورد.
    در اجراي توافقات صورت گرفته با «گروه ويژه اقدام مالي FATF» در دي ماه 96 لايحه الحاق به «کنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي تروريسم»، براي تصويب در مجلس شوراي اسلامي مطرح شده است.
    
    چراغ خاموشِ FATF و ادعاي حاميانش!
    پس از افشاي توافق صورت گرفته با «گروه ويژه اقدام مالي FATF» در رسانه ها؛ وزراي خارجه و اقتصاد و رئيس بانک مرکزي در 12 مرداد 1395، از اينکه «اقدام به توافقي کرده اند که در صلاحيتِ دستگاه هاي ديپلماسي و اقتصادي نبوده و جنبه هاي متعدد سياسي و امنيتي آنها را در توافق در نظر نگرفته بودند، مورد توبيخ قرار گرفتند».
    شفافيت يکي از شعارهاي ويتريني طيف موسوم به اصلاح طلب است که در کلام عزيزش مي دارند و در عمل خارش مي کنند. براي نمونه همين لوايح 4گانه که زيرمجموعه FATF هستند از دل اسب تراواي شفافيت بيرون آمدند. براي روشن شدن موضوعاتي که گفته شد؛ از قبيل «زيست در حاشيه»، «استفاده ابزاري از هنجارها»، «تضاد ميان عملکرد و شعارهاي ويتريني»، «ترجيح عوايد حزبي بر منافع ملي» و... به مواردي که در ادامه مي آيد توجه کنيد:
    
    سخيف نويسي به عشق FATF
    يکي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در فضاي مجازي متوني را در مدح لوايح 4گانه FATF منتشر کرده است. نکته تاسف برانگيز اين است که در يکي از اين متون اين نماينده ليست اميد با ادبياتي سخيف و زشت، منتقدان تصويب لوايح FATF را در ارتباط با قاچاقيان مواد مخدر و متخلفان کلان مالياتي عنوان کرده است.
    اين فرد در مطلب خود چنين آورده است: «از شواهد معلوم است پشت پرده فضاسازي ها عليه لوايح مبارزه با پولشويي، قاچاقچيان مواد مخدر و متخلفان کلان مالياتي اند که نگران شفافيت تراکنش هاي بانکي خود هستند. آنها در لواي شعارهاي انقلابي و تحريک گروه هايي از اصولگرايان، مطامع و منافع خود را دنبال مي کنند.»
    
     کميته نظارت بر رفتار نمايندگان در خواب!
    اين نماينده مجلس در پاسخ انتقادهاي مطرح شده آن قدر بي جواب و پاسخ مانده که به سخنان سخيف و تهمت پراکني روي آورده است. به راستي آيا کميته نظارت بر رفتار نمايندگان در خواب هستند؟! آيا شان مجلس جمهوري اسلامي ايران اين است که نمايندگانش دستي در تهمت پراکني هاي فضاي مجازي داشته باشند؟ اواخر سال قبل بود که نماينده مذکور براي تهمت هاي بي پايه و اساسش عليه اشخاص و مراجع تقليد تنها راه چاره را در عذرخواهي ديد؛ بله عذرخواهي و نه توبه!
    براي اين جماعت هدف توجيه گر هر چيزي است. براي نمونه به يکي ديگر از نوشته هاي مجازي اين آقاي نماينده دقت کنيد: « پشت پرده فضاسازي ها عليه به روز رساني قوانين مبارزه با پولشويي چيست؟! چه کساني از شفاف شدن تراکنش هاي بانکي خود نگرانند؟!»
    
    واقعا يادت نيست؟!
    نماينده مجلس باشي و اين همه از مسايل بي اطلاع باشي؟! و بعد اين قدر مطمئن اظهار نظر کردن به راستي حيرت انگيز است و تاسف آور. ماجرا مربوط به چند دهه گذشته نيست؛ همين اواخر بود که موضوع تخلف دولت در رابطه با يارانه ثروتمندان مطرح شد. دولت مي بايست يارانه 3دهک بالايي جامعه را که پر درآمدترين دهک ها هستند قطع مي کرد اما اين کار را نکرده بود.
    دولت از سختي شناسايي اين افراد سخن گفت و منتقدان و برخي نمايندگان مجلس لزوم بررسي تراکنش ها و حساب ها را براي شناسايي آنها مطرح کردند. اما واکنش دولتمردان و هم حزبي هاي اين نماينده پرحاشيه چه بود؟ آنها با هياهو به اين سخنان روي آوردند که سرک کشيدن در حساب هاي مردم امري ناشايست است و حالا وي نوشته چه کساني از شفاف شدن تراکنش هاي بانکي خود نگرانند؟!
    جناب نماينده به راستي يادت نيست که چه کساني نگران بودند؟!
    
    شفافيت صددرصد اما نه براي بيگانه
    شايد در پاسخ بخواهند به توجيه بپردازند که منظور ما از آن موضوع که قبيح عنوان کرديمش حساب هاي مردم بوده است.
    براي پيشگيري از اين برداشت به توئيتي ديگر اشاره مي کنيم: «بنا برگزارش کارشناس مبارزه با پولشويي وزارت اقتصاد در جلسه غيرعلني مجلس، با اجراي ضوابط مبارزه با پولشويي يک باند بزرگ قاچاق مواد مخدر که شماره حسابشان به نام يک زن خانه دار بود، کشف شد.»
    پس چنين که اينجا گفته اند ممکن است مجرمان از حساب يک خانم خانه دار براي پوشش پول هاي کثيف استفاده کنند پس شفافيت همه تراکنش ها و حساب ها لازم است. همچنانکه پيش از اين گفته شده بود و توسط همين مدعيان شفافيت مورد مخالفت شديد قرار گرفته بود. اصلا اگر کسي پولهاي موجود در حسابش را از طريق امور خلاف قانون و شرع مقدس به دست نياورده باشد چرا بايد از کنترل آن نگران گردد؟ همچنان کسي که در چمدانش جنس قاچاق ندارد و لذا واهمه اي نيز به دل راه نمي دهد حال هر چقدر هم اجناس همراه او زياد باشد.
    قطع به يقين اين شفافيت خوب است. اما نکته اي که توسط اين نماينده مورد توجه قرار نگرفته اين است که منتقدان نه با شفافيت بلکه با قرار گرفتن اطلاعات بانکي و تراکنش هاي ايرانيان در اختيار بيگانگان مخالف هستند. اين اطلاعات قيمتي ترين چيزي است که در شکل جديد جنگ آمريکا عليه ايران و در حالي که اتاق فکر اين جنگ به وزارت خزانه داري آمريکا منتقل شده مي تواند مورد استفاده قرار گيرد.
    حاميان FATF به جاي شفافيت داخلي به دنبال شفافيت براي دشمن!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21927 به تاريخ 23/3/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 73، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است