|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/3/23: بازخواني رفتار ما و سلبريتي هايمان
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3169 23/3/97 > صفحه 16 (روزنامه فردا) > متن
 
      


گردشگري فرهنگي 
بازخواني رفتار ما و سلبريتي هايمان


نويسنده: ليلي فرهادپور

1- دوسال وخرده اي از سخنراني دردمندانه يوسف اباذري در ماجراي مرحوم پاشايي مي گذرد؛ حتما يادتان هست که بعد از آن چه هجمه هايي که به اباذري محترم نشد. خب سلبريتي ها محصول صنايع فرهنگي و رسانه اي شدن فرهنگ هستند و در دوره شبکه اي شدن فرهنگ (يا بهتر است بگوييم اينستاگرامي و تلگرامي شدن فرهنگ) مگر مي شود نقد سلبريتي گري کرد و جان سالم از فضاي مجازي به در برد؟
    2- در ماه گذشته نشست تخصصي «سلبريتي گري؛ منطق دنياي امروز» با حضور هادي خانيکي، سيدمحمدمهدي خويي و صادق پيوسته، در دانشگاه علامه طباطبايي برگزار شد و اين سه استاد سعي کردند اين منطق را باز کنند (البته نه به صراحت اباذري، اما کمي باحوصله تر از او). خوانش من از صحبت هاي اين استادان، پيروزي «نمود» بر «بود» در سلبريتي گري و منطق دنياي امروز است.
    به زبان ساده تر در تاثيرپذيري از سلبريتي گري، آن هم در فضاي مجازي اغلب مغز و تفکر و شنيدن کنار مي روند و فقط ديدن مي ماند! يعني بودنشان مهم نيست و فقط ديدنشان مهم باقي مي ماند.
    3- اما چيزي که به نظرم هنوز درخصوص پديده امروزي رفتار ما و سلبريتي هايمان، مغفول مانده اين است که آيا در منطق شبکه هاي مجازي امروزي، (دارم از ايران حرف مي زنم) اين سلبريتي ها هستند که حاکم اند و افکار عمومي را مي سازند يا افکار عمومي حاصل بغض کاربران ميليوني شبکه هاي مجازي است، نه حب به سلبريتي ها.
    4- در متاخرترين دوره بره کشون سلبريتي گري؛ يعني در عيد نوروز امسال، مهران مديري (سلبريتي تلويزيوني) يک سلبريتي دهه چهلي؛ يعني ناصر ملک مطيعي را دعوت مي کند تا در برنامه «دورهمي» تلويزيون به اصطلاح «آس» رو کند و در رقابت با ديگر برنامه هاي سلبريتي محور، برنده شود. اتفاقا آسش برنده مي شود، اما نه به خاطر آنکه حضور ملک مطيعي برگ برنده اش بود، بلکه به خاطر اينکه اين برنامه سانسور مي شود و سانسورشدنش در منطق اين روزها برايش اعتبار مي آورد و شانسش مي زند و اين برگ دوماه بعد دوباره برنده مي شود، چون ملک مطيعي عمرش به سر مي آيد و آه کشيدن از «رفتارها» در دنياي مجازي لايک ها مي گيرد و تشييع جنازه اي بزرگ برپا مي شود و شبکه مجازي پر مي شود از اينکه مردِ مردهاي ايراني از دنيا رفت! اين يعني زحمات تمام فرهيختگي و روشنفکري يک نسل براي زدودن الگوي منطق زور بازو در لوطي گري و فخر مردانگي زوربازويي و به دنبال آن نجات دادن زن ايراني از جايگاه همواره زير سايه مرد قوي بودن (از نوع نقش هاي ملک مطيعي) و... همه دود شود و به هوا رود و قهرمان مردانگي دهه چهلي دوباره زنده شود و پيروز مي آيد، دوباره مي نشيند بالاي سر ما.
    5- اما اين سوال براي من پيش مي آيد که آيا اين اشتياق به ناصرخان ملک مطيعي، به خاطر الگوي مردانگي زوربازويي او در فيلم ها بوده يا از علت سانسور و ممنوع الکاري او و...؟ وگرنه ناصرخان اگرچه ممنوع الکار شد، ولي زندگي اش را کرد. مغازه اش و درآمدش را داشت و در مقابل او ده ها بازيگر ديگر ايراني (چه ممنوع الکار و چه در حال کار) بودند و هستند که آخر عمري دارند در بي کاري و فقر و فراموشي زندگي مي کنند... .
    6- ماه رمضان مي شود و افطاري ها برقرار. نوبت مي رسد به رئيس جمهور و در شبکه هاي مجازي (که نمودش بيشتر از بودش است) چند سلبريتي کمپين «نه به افطاري رياست جمهوري» راه مي اندازند و جالب آنکه در همان شبکه هاي مجازي بحث هاي شخصيت سوزي دوباره رو مي شود که فلاني همان بود که عروس مشاور احمدي نژاد شد و ديگري همان بود که در کمپين انتخاباتي قاليباف بود و مشخص مي شود منطق لايک گيري در شبکه هاي مجازي تا چه حد به سادگي با منطق خاله زنکي خردوخاکشير مي شود. (جاي تعجب نيست خب از يک جنس هستند!).
    7- اينجاست که ياد بحث خانيکي مي افتم که سلبريتي ها عمر گذرا دارند و لزوما گروه مرجع نيستند. رفتن سلبريتي ها به سمت نوعي ابتذال، سطحي شدن، زيرزميني شدن و امثال آن نگران کننده است، اما درمقابل حضور آنها در فرهنگي زنده ، منتقد و آزاد مي تواند بخشي از آن فرهنگ و ويژگي هاي جامعه شبکه اي شود و اثرات مثبتي در جامعه داشته باشد.
     8- اتفاقا من هم (به عنوان سياهي لشکر!) به افطاري رئيس جمهور رفته بودم. شاهد بودم که دولت آبادي عزيز چگونه سر ميز رئيس جمهور که به بسياري از وعده هايش عمل نکرده نشسته است و در مقابل سوال هاي رئيس جمهور با همان کاريزمايش از توقيف کتابش فقط مي گويد، نه آنکه گله اي کند که مي دانم کاري از دست اين ايشان دراين باره برنمي آيد و کاملا درک مي کنم که خوب مي داند اکنون اپوزيسيون شدن در مقابل دولت کار شجاعانه اي نيست، فقط نبايد گذاشت با وجود ترامپيست هاي داخلي و خارجي مملکت از دست برود... .
    9- درواقع حضور برخي از بازيگران و نويسندگان مانند جمشيد مشايخي و محمود دولت آبادي در مراسم افطاري رئيس جمهور نشان مي دهد که منطق «نمود» احتمالا در مباحث جدي در جايگاه گروه هاي مرجع رنگ مي بازد و مشخص مي کند که سلبريتي گري مساوي با جاي گرفتن در گروه مرجع نيست. ياد مثال ديگري از خانيکي در آن نشست مي افتم که مي گفت در پايش هاي انجام شده، معلمان در صدر گروه هاي مرجع قرار دارند و دلالان در پايين ترين جايگاه؛ اما اگر معلمي (با حقوق معلمي) و دلالي پولدار به خواستگاري دختري بروند، آن خانواده احتمالا دخترشان را به دلال مي دهند، اما گروه مرجعشان همچنان معلمان باقي مي ماند. خداراشکر انگار هنوز سياست کاملا شبيه برندهاي مشهور کيف و کفش چرمي يا عطر و اودکلن نشده که عکس بزرگ سلبريتي ها فروشش را زياد کند.
    گردشگري فرهنگي: بازخواني رفتار ما و سلبريتي هايمان
    


 روزنامه شرق، شماره 3169 به تاريخ 23/3/97، صفحه 16 (روزنامه فردا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 59 بار
    آثار ديگري از "ليلي فرهادپور"

  وضعيت سوسك كافكايي
ليلي فرهادپور، شرق 10/5/97
مشاهده متن    
  روزنامه «ش»، موسسه «ث» و حباب سلبريتي گري
ليلي فرهادپور، شرق 2/5/97
مشاهده متن    
  كاكتوس هاي رنگي و حرف هاي مفت
ليلي فرهادپور، شرق 14/4/97
مشاهده متن    
  براي چه مي خواهيم زنده بمانيم؟
ليلي فرهادپور، شرق 5/3/97
مشاهده متن    
  بر باد رفتن دودمان
ليلي فرهادپور، شرق 25/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه حكومت اسلامي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 88)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است