|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/3/23: تاثير توافق ترامپ و كره شمالي بر برجام
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3169 23/3/97 > صفحه 15 (ديپلماسي) > متن
 
      


تاثير توافق ترامپ و كره شمالي بر برجام
تبعات توافق هسته اي در شبه جزيره كره چيست

نويسنده: زينب اسماعيلي


    
    شرق، همه شواهد نشان مي دهد که ترامپ مي خواهد نسخه برنامه اي را که با کره شمالي پيش برده، با ايران نيز تکرار کند؛ حالا شايد با اندکي تغيير. روز گذشته بعد از چندين بار برهم خوردن ملاقات دو رهبر، بالاخره اين ديدار در سنگاپور انجام شد و دونالد ترامپ و کيم جونگ اون، سند توافقي امضا کردند. مذاکره با کيم جونگ اون نيز براي رئيس جمهوري آمريكا فرصتي است تا به توافق هسته اي با ايران و البته دولت پيشين خود بتازد؛ زيرا موضوع هسته اي در هر دو مورد مشترک است. دونالد ترامپ در نشست خبري بعد از توافق با رهبر کره شمالي در سنگاپور گفته «من مثل اوباما باج ندادم و با کره توافق کردم».او بار ديگر تاکيد کرده که «توافق هسته اي ايران بد بود. من از آن خارج شدم. تحريم هاي خود را ادامه مي دهيم تا رفتار ايران عوض شود». ترامپ چند روز پيش هم در توييتي مدعي شده که با خروج آمريكا از برجام رفتار ايران در منطقه تغيير کرده است. روز گذشته سخنگوي وزارت امور خارجه ايران در واکنش به اين ادعا گفت که گويا ترامپ اتاقش را عوض کرده يا اينکه با تلسکوپ متفاوتي منطقه را نگاه کرده است. به گزارش عصر ايران، ترامپ به کنايه اوباما را به باج دادن به ايران در جريان انعقاد موافقت نامه برجام متهم کرد و از زندانيان آزادشده آمريكايي هم زمان با اجرائي شدن برجام به عنوان «گروگان» ياد کرد و اوباما را متهم کرد که بابت آزادي آنها به ايران باج داده است.
    اما اين توافق خطرناک مي تواند براي جهان و البته ايران نگران کننده باشد. توافق کره شمالي و آمريكا مي تواند آينده برجام و وضعيت تحريم ها عليه ايران را نگران کننده تر از پيش کند و اين را مي توان در اظهارنظر اغلب کارشناسان ديد که اين توافق را با نگراني و البته احتياط رصد مي کنند. واشنگتن تايمز در اين زمينه يک نگراني را مطرح کرده است «در صورت توافق سران کره شمالي و آمريكا، ممکن است پيونگ يانگ اطلاعاتي را که درباره برنامه هسته اي ايران دارد، در اختيار واشنگتن قرار دهد». اگرچه اين گمانه ممکن است با پاسخ منفي ايران مواجه شود؛ اما بالاخره مي تواند تا بخشي نگران کننده باشد.
    محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت، روز گذشته در واکنش به ملاقات رهبر کره شمالي و دونالد ترامپ گفت که «نمي دانم رهبر کره شمالي با چه کسي دارد مذاکره مي کند؟ اين شخص نماينده فهيم آمريكا نيست، اميدواريم خود ملت آمريكا فکري براي او بکند که آدم هاي کوچکي در جاهاي بزرگي قرار گرفته اند». نوبخت گفت: «امروز با کسي روبه رو هستيم که در هواپيما با يک توييت امضاي خود را پس مي گيرد». موضع مشابهي روز گذشته از سوي سخنگوي وزارت امور خارجه ايران اتخاذ شد و به کره شمالي توصيه کرد که هوشيار باشد. دونالد ترامپ تلاش دارد ايران را به نقطه اي برساند که با فشار تحريم ها، به توافق مجددي با او تن بدهد و دونالد ترامپ را از زير سنگيني يوغ توافق دولت اوباما با ايران برهاند. به تبعات اين توافق براي برجام در گفت وگو با دياکو حسيني، عضو ارشد مرکز بررسي هاي استراتژيک رياست جمهوري پرداختيم.
    
     ترامپ در جريان توافق با رهبر کره شمالي، بار ديگر از توافق با ايران انتقاد کرده. او اوباما را متهم به باج دادن به ايران کرده و گفته در توافق با کره شمالي، باج نداده. چقدر اين گزاره صحيح و منطبق بر اصول مذاکراتي است؟
    در اولين بررسي از نحوه آغاز گفت وگوهاي رئيس جمهور آمريكا و رهبر کره شمالي و مطابق با جزئياتي که تاکنون منتشر شده، به نظر مي رسد که نشست سنگاپور بدون دستاورد معيني صرفا به ابراز اراده و تمايل دو کشور براي رسيدن به صلح و تداوم مذاکرات خاتمه يافته باشد. هيچ شکلي از توافق فني که بايد شامل جزئيات زيادي درباره چگونگي برچيدن برگشت ناپذير برنامه هاي هسته اي کره شمالي، رژيم راستي آزمايي آن و همين طور تعهدات امنيتي آمريكا به کره شمالي باشد، اعلام نشده و همه اينها نشان مي دهد که اين نشست چيزي بيشتر از يک نمايش ديپلماتيک براي حل يکي از پيچيده ترين اختلافات بين المللي نيست و به همين دليل نمي توانيم اين به اصطلاح توافق را با برجام که داراي جزئيات بسيار دقيق و پيچيده اي است، مقايسه کنيم. تا همين جاي کار، کره شمالي توانسته است سايه جنگي را که مي توانست براي بقاي اين کشور تعيين کننده باشد، کنار بزند و دولت آمريكا را از طريق سرگرم مذاکره کردن از تهديد به جنگ و تشديد تحريم ها و ساير اقدامات تحريک کننده، دور کند. اين يک موفقيت براي کره شمالي است؛ اما در طرف ديگر ترامپ حاضر شده که بدون هيچ مابازاي قطعي، با رهبر کره شمالي ديدار کند و رزمايش مشترک با کره جنوبي را بي معنا کند. ادبيات به کاررفته از سوي آقاي ترامپ سرشار از تحسين و ستايش رهبر کره شمالي است. همه اينها بدون اينکه آمريكا امتيازي از کره شمالي بگيرد، اتفاق افتاده است؛ نه تنها اين باج دادن به کره شمالي است؛ بلکه يکي از بدترين اشکال دلجويي هم هست.
    
     ترامپ در جريان خروج از برجام نيز به موضوع توافق با کره شمالي به عنوان الگو براي ايران پرداخت. بالاخره اين توافق که با همه کج دار ومريزهايش انجام شده است؛ چقدر مي تواند بر برجام و آينده اين توافق تاثير بگذارد؟
    تمام هدف دولت ترامپ از رفتن به سوي مذاکره با کره شمالي، اثبات اين ادعا در حد يک شو و تبليغات سياسي بود که مذاکره کننده بهتري در مقايسه با باراک اوباماست؛ اما واقعيت اين است که او حتي تيم مشورتي قابل اعتمادي نيز که درک درستي از جزئيات و تاريخچه برنامه هاي هسته اي کره شمالي داشته باشند، در اطرافش ندارد. بنابراين ميان آنچه در توافق هسته اي با ايران و با مشارکت ده ها نفر از متخصصان امور مالي و هسته اي از کشورهاي مختلف در حداقل دو سال به دست آمد، با اين ديدار صرفا تبليغاتي و سطحي بين ترامپ و کيم جونگ اون نسبتي وجود ندارد؛ البته اينها به اين معنا نيست که نتايج اين گفت وگوها تاثيراتي بر مسائل مربوط به توافق هسته اي ايران نخواهد داشت. به اعتقاد من، اين تاثيرات دو دسته هستند؛ در درجه اول، نتايج اين ملاقات ها و توافق ها، آزموني براي سنجش و مقايسه ميان چندجانبه گرايي و پيچيدگي در تفکر و عمل درباره اختلاف هاي ديپلماتيک از يک طرف و يک جانبه گرايي و ساده سازي در طرف ديگر است. بايد منتظر گذشت زمان باشيم و ببينيم کدام يک از اين دو روش نتايج بهتر و پايدارتري به دست مي دهند. دسته دوم تاثيرات مربوط به جسارت بخشيدن به دولت آمريكا براي مواجهه با ايران است. اگر اين مذاکرات ثمربخش باشد، ترامپ اعتمادبه نفس بيشتري پيدا خواهد کرد و ممکن است بي توجه به مشاوره هاي اطرافيانش، خواستار پيگيري مدل رفتار مشابهي با ايران باشد؛ يعني ديپلماسي مخفي براي تشويق ايران به مذاکره؛ اما اگر اين گفت وگوها به نتيجه نرسد، حلقه تندروها در اطراف ترامپ و در راس آنها جان بولتون که از مخالفان مذاکره با کره شمالي نيز بود، نقش بيشتري در هدايت رئيس جمهور آمريكا در استفاده از زور به جاي مذاکره بر عهده خواهند گرفت. براي ايران به دليل منزوي کردن جنگ طلبان تندرو و طرفدار اسرائيل در کاخ سفيد هم که شده، بهتر است مذاکره با کره شمالي موفقيت آميز باشد؛ اما من به اين گفت وگوها خوش بين نيستم. خوشبختانه ماهيت گفت وگوهاي کره شمالي و آمريكا به گونه اي است که مشخص شدن نتيجه آن شايد ماه ها و حتي سال ها طول خواهد کشيد.
    
     ادامه تحريم ها و همکاري با شرکاي ديگر براي فشار بر ايران، مي تواند راهبرد پيش روي واشنگتن باشد؟ کدامشان مي تواند تاثير گذارتر باشد؟
     قبل از هرچيزي آمريكا بايد مشخص کند در رابطه با ايران چه هدفي را دنبال مي کند. از آنجايي که دولت ترامپ علاقه و دلبستگي خاصي به سياست هاي خاورميانه اي و مسائل اين منطقه ندارد، به جز تکرار شعارها و آرزوي هاي کلي، نه دانشي از جزئيات جاري در مسائل مرتبط با ايران دارد و نه مي تواند اهداف يا درخواست هاي روشني را تعقيب کند. امروز سياست آمريكاي ترامپ در برابر ايران چيزي جز تکرار آرزوهاي اسرائيل، عربستان سعودي و گروه تروريستي منافقين نيست. حتي اگر آمريكا به درستي مي دانست چه انتظاري از ايران دارد، همکاري آمريكا با متحدانش براي رسيدن به اين اهداف فرضي، گزينه اي عملي و دردسترس نبود. آمريكا امروز اعتماد متحدان اروپايي اش را به صداقت و صميمت خود از دست داده و به نظر نمي رسد در کوتاه مدت قادر به جبران آن باشد. تنها اميد باقي مانده براي آمريكاي ترامپ، تشديد تحريم هاي يک جانبه براي به زانوانداختن ايران و پذيرش مذاکره از طرف تهران يا تحريک شورش هاي داخلي است. هر دو هدف صرفا يک خيال پردازي بوده و ناشي از نبود شناخت درست از پويايي هاي جامعه و سياست ايراني و همين طور ناآشنايي با ماهيت متفاوت روابط ايران و آمريكا با موارد مشابه ازجمله روابط آمريكا و کره شمالي است.
    
    تاثير توافق ترامپ و كره شمالي بر برجام / تبعات توافق هسته اي در شبه جزيره كره چيست
    


 روزنامه شرق، شماره 3169 به تاريخ 23/3/97، صفحه 15 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 53 بار
    آثار ديگري از "زينب اسماعيلي"

  سهم ايران از خزر و دروغ / صفر اف حرف هايش را تكذيب كرد
زينب اسماعيلي، شرق 24/5/97
مشاهده متن    
  محمود صادقي و مذاكره خزر
زينب اسماعيلي، شرق 22/5/97
مشاهده متن    
  امضاي كنوانسيون رژيم حقوقي خزر؛ خيلي نزديك / يكشنبه تاريخي در قزاقستان
زينب اسماعيلي سيويري، شرق 20/5/97
مشاهده متن    
  ناتوي عربي؛ خاكريزي مقابل ايران
زينب اسماعيلي، شرق 7/5/97
مشاهده متن    
  قانون مسدودكننده دقيقا چيست؟ / اهرمي سياسي براي همكاري شركت هاي كوچك با ايران
زينب اسماعيلي، شرق 28/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات آفات گياهي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 804)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است