|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 97/3/23: لايحه الحاق ايران به كنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي تروريسم چگونه به تعويق افتاد: پيامك هاي مشهدي
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3172
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3169 23/3/97 > صفحه 6 (بهارستان) > متن
 
      


لايحه الحاق ايران به كنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي تروريسم چگونه به تعويق افتاد: پيامك هاي مشهدي


نويسنده: محمدحسن نجمي

چند روز مانده بود تا لايحه الحاق ايران به کنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي تروريسم (CFT) وارد دستور کار جلسه علني شود. برخي پيامک هايي براي نمايندگان اميدي مجلس مي فرستادند تا آنها را از راي دادن به اين لايحه برحذر دارند؛ آنها منتظر ورود اين لايحه به صحن نبودند. حالا يک عضو هيئت رئيسه گفته مرکز طراحي اين اقدام، «مشهد» بوده است. احمد مازني از نمايندگاني بود که در حساب شخصي خود در توييتر از اين ماجرا خبر داد؛ چند روز بعد از آن بود که لايحه الحاق ايران وارد دستور کار مجلس شد و با فعل و انفعالاتي دور از ذهن، براي دو ماه مسکوت ماند. اما شامگاه دوشنبه، عليرضا رحيمي، نماينده تهران و عضو هيئت رئيسه مجلس، از برگزاري جلسه هيئت رئيسه با حضور علي لاريجاني خبر داد که در آن مبحث پيامک هاي تهديدآميز و گزارش هاي آن بررسي شده است.
    
    

    
    مشهد؛ مرکز طراحي و ساماندهي
     رحيمي در توييت خود نوشته: «امروز از گزارش پيامک‎هاي حاوي تهديد و توهين به نمايندگان در حضور دکتر لاريجاني مشخص شد مرکز طراحي و ساماندهي پيامک‎ها عليه نمايندگان و مجلس (با هدف رد لايحه مقابله با تامين مالي تروريسم) شهر مشهد بوده است. حلقه اولترا-افراطي که از کره شمالي براي ايران تصور بيشتري ندارند».
    پيش از اين هم «مصطفي کواکبيان» در جريان بررسي اين لايحه، در موافقت با آن گفته بود: «از افطار ديشب تا سحر و تا امروز بالاي 600 پيامک براي من ارسال شده است و البته دست بسيج دانشجويي و تشکل هاي دانشجويي درد نکند که دغدغه کشور را دارند. اما من به آنها مي گويم که احتمال بدهيد بنده هم جانباز انقلاب باشم و برادر شهيد».
    
    مودبانه، مشفقانه، دلسوزانه و تهديدآميز
     در همين حال، «محمدرضا تابش»، نايب رئيس فراکسيون اميد، در حاشيه جلسه علني مجلس در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالاتي درباره پيامک ها پاسخ داد. او هم ازجمله نمايندگاني بود که هدف اين پيامک ها هستند.
    او درباره لحن اين پيامک ها به «شرق» مي گويد: «بسته به خاستگاه اجتماعي افرادي که از خودشان مطرح مي کردند، لحن و ادبياتشان فرق داشت. برخي خودشان را به عنوان معلم، برخي به عنوان دانشجو، يا به عنوان فارغ التحصيل دانشگاه و برخي هم بي نام ونشان پيامک مي زدند». تابش ادامه داد: «برخي از پيامک ها مودبانه، برخي مشفقانه و دلسوزانه و برخي هم تهديدآميز بودند». او در پاسخ به اينکه درباره لايحه الحاق به CFT بيشتر پيامک هاي اين چنيني دريافت کرده يا در دوره تصويب برجام، گفت: «در مقايسه با برجام، درباره اين لايحه پيامک هاي بيشتري بود». تابش علت آن را نيز اين مي داند که «سير تصويب CFT بيشتر از برجام طول کشيد و برجام يکدفعه تصويب شد».
    او ادامه داد: «من در فراکسيون نيز پيشنهاد دادم اين موضوع پيگيري شود؛ چراکه بعضي از شماره ها تقريبا ثابت است. ظاهرا تشکيلاتي شماره نمايندگان هر استان را به همان استان مرتبط داده تا آنها اين پيامک ها را ارسال کنند؛ البته ممکن است به صورت کشوري هم اين کار را انجام داده باشند. اما اينکه اين تشکيلات چه تشکيلاتي است، موضوعي است که وزارت اطلاعات بايد آن را عنوان کند».
    
    مسکوت ماندن در نتيجه فرقي ندارد
     نايب رئيس فراکسيون اميد درباره پيشنهاد مسکوت ماندن لايحه پيوستن ايران به کنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم نيز گفت: «در اين باره تصميم فراکسيوني گرفته نشد و خيلي فوري به اين تصميم رسيدند. وقتي آن صحنه ها اتفاق افتاد و طومار پهن شد، گفتند ممکن است اين لايحه راي نياورد. در واقع تصميم بين بد و بدتر گرفته شد. اما فکر مي کنم نتيجه آن فرق چنداني ندارد؛ چراکه تشکيلات بين المللي گفته طبق ضرب الاجل عمل مي کند». تابش با تاکيد بر اينکه فرصت راي فراکسيوني در اين باره وجود نداشته، گفت: «درباره مسکوت ماندن اين لايحه، مشورت هايي با جمع محدودي از فراکسيون ها صورت گرفت، با من هم صحبتي شد و من هم بين بد و بدتر همان را انتخاب کردم تا قدري زمان بخريم، ولي الان فکر مي کنم نتيجه اش فرقي ندارد».
    
    سازماندهي شده بوده
     قاسم ميرزايي نيکو، منتخب مردم دماوند براي مجلس، نيز از نمايندگاني بود که اين پيامک ها را دريافت کرده است. او معتقد است که اين حرکت سازماندهي شده بوده است. ميرزايي نيکو در پاسخ به اينکه آيا در اين دو سال لايحه يا طرحي بوده که اين گونه پيامک هايي دريافت کند، به «شرق» مي گويد: «اصلا؛ به اين شکل نبوده؛ مثلا درباره انتخاب آقاي غلامي براي وزارت علوم بوده که دانشجويان پيامک بزنند که راي بدهيد يا ندهيد يا درباره آقاي ربيعي هم همين طور؛ اما با اين ادبيات سازمان يافته، يکسان و جواب هاي يکسان، تا به حال نداشتيم». او ادامه داد: «من به برخي از آنها جواب مي دادم و بازخوردها و جواب هاي يکساني هم دريافت مي کردم». ميرزايي نيکو ادامه داد: «به نظرم اين حرکت سازماندهي شده و منظم بوده است». او ادامه داد: «از ناحيه طومارها هم سازماندهي شده بود؛ کما اينکه طومارها را کسي متر نکرد و...؛ از اين هم که بگذريم، مجلس جاي بحث، بررسي و تجزيه و تحليل است؛ مجلس جلوي دانشگاه نيست؛ يادمان هست که سال 60 جلوي دانشگاه گروه پيکار يک طرف و يک گروه ديگر طرف ديگر قرار مي‎گرفتند».
    
    مجلس ششمي نشويد
     اين عضو فراکسيون اميد درباره محتواي پيامک ها گفت: «مثلا اين بود که بايد در پيشگاه مردم پاسخ گو باشيد! من هم جواب مي دادم شما مي داني FATF چيست؟ که در پاسخم گفتند که حالا تو باسواد شدي از من داري سوال مي پرسي؟». او درباره اينکه آيا از ردصلاحيت هم صحبتي مي کردند، گفت: «درباره ردصلاحيت اين گونه مي گفتند که اين کاري را که شما مي کنيد، مجلس ششم انجام داد و نتيجه اش را ديد؛ شما مجلس ششمي نشويد!». او افزود: «پيشنهاد داديم فراکسيون همه اين پيامک ها و شماره ها را اسکرين شات و پرينت بگيرند و کنار هم قرار دهند و بررسي شود تا به نتيجه برسند». با تمام اين اوصاف، از کنار هم قراردادن برخي موضوعات و تحرکات در داخل و بيرون مجلس، شايد بتوان به فرستنده و طراح پيامک ها رسيد.
    لايحه الحاق ايران به کنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي تروريسم چگونه به تعويق افتاد: پيامک هاي مشهدي
    


 روزنامه شرق ، شماره 3169 به تاريخ 23/3/97، صفحه 6 (بهارستان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "محمدحسن نجمي"

  محمدجواد ابطحي كوتاه نمي آيد / انتشار خبر تجاوز بهانه اي مي شود براي حمله به مقدسات مردم خميني شهر
محمدحسن نجمي، شرق 24/3/97
مشاهده متن    
  ديپلماسي پشت سد طومار / بررسي لايحه الحاق ايران به كنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم 2 ماه به تعويق افتاد
محمدحسن نجمي، شرق 21/3/97
مشاهده متن    
  لاريجاني با 147 راي، رئيس مجلس ماند / قدرت نمايي «اميد» در بهارستان
محمدحسن نجمي، شرق 10/3/97
مشاهده متن    
  اعتراض به آتش زدن برجام
محمدحسن نجمي، شرق 24/2/97
مشاهده متن    
  حالا چه بايد كرد؟ / «شرق» نظر 3 فراكسيون مجلس را درباره خروج آمريكا از برجام پرسيد
محمدحسن نجمي، شرق 20/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش در هنر و علوم انساني
متن مطالب شماره 9، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است