|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/3/23: چهار صحنه ماندگار
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3169 23/3/97 > صفحه 14 (ورزش) > متن
 
      


چهار صحنه ماندگار
ايران در تاريخ جام جهاني چه كارنامه اي به جا گذاشته است؟


ايران با سابقه چهار بار حضور در جام جهاني جزء تيم هاي باتجربه اين تورنمنت معتبر محسوب نمي شود. ايران البته فرصت حضور در تمامي 20 دوره گذشته را هم نداشته و تلاش ايران براي حضور در بين بزرگان، از جام جهاني 1974 شروع شد. جام هاي جهاني 1978، 1998، 2006 و 2014 ادواري بوده که ايران موفق شده حضور در اين رويداد بزرگ را تجربه کند. ايران هرگز موفق به صعود از گروه خود نشده است و در 12 بازي ايران در جام جهاني تنها يک برد ديده مي شود. تاريخچه ايران در جام جهاني را مي توان در چهار صحنه مشاهده کرد.
    
    

    
    يک- اولين گل، اولين امتياز
    ايران با بدبياري حضور در جام جهاني 1974 را از دست داد. اين تيم در آن زمان قدرت اصلي فوتبال آسيا بود. دليل اينکه ايران به جام جهاني 1974 نرسيد، اين بود که در آن زمان براي آسيا و اقيانوسيه تنها يک سهميه در نظر گرفته شده بود و ايران در گام آخر مقابل استراليا کم آورد. چهار سال بعد اما اين اشتباه تکرار نشد. ايران پس از سه بار قهرماني در جام ملت هاي آسيا، حضور مداوم در المپيک و قهرماني بازي هاي آسيايي با اقتدار به جام جهاني 1978 آرژانتين صعود کرد، صعودي تاريخي و مقتدرانه. شاگردان حشمت مهاجراني در جام جهاني 1978 با هلند، پرو و اسکاتلند هم گروه شدند؛ يک گروه سخت. ايران در اولين بازي خود در آرژانتين به مصاف نايب قهرمان جام جهاني قبل، هلند، رفت. تيم ناپخته ايران در اولين بازي خود در تاريخ جام جهاني با سه گل «رنسينبرينگ» مغلوب حريف قدرتمند خود شد. چهار روز بعد، تيم ملي کشورمان در دومين ديدار خود مقابل اسکاتلند قرار گرفت. اسکاتلند جمعي از بزرگان فوتبال بريتانيا را در ترکيب خودش داشت. تيم ملي درحالي که با گل به خودي آندرانيک اسکندريان از حريف خود عقب افتاده بود، با گل ايرج دانايي فرد کار را به تساوي کشاند تا اولين امتياز خود در تاريخ جام جهاني را کسب کند؛ يک نتيجه تاريخي براي ايران. اولين صحنه ماندگار تاريخ فوتبال ايران در دقيقه 60 بازي ايران و اسکاتلند رقم خورد. زماني که ايرج دانايي فرد، گوش چپ ايران با عبور از آرچي جميل از زاويه بسته دروازه حريف مغرور را باز کرد. بازي کردن دانايي فرد هم در آن بازي جالب بود. در بازي با هلند، حسن نايب آقا گوش چپ ايران بود. حشمت مهاجراني، مربي ايران براي بازي دوم ايران يک تصميم هوشمندانه گرفت؛ او ايرج دانايي فرد را جانشين نايب آقا کرد. دانايي فرد مامور مهار آرچي جميل، هافبک معروف اسکاتلند شده بود. دانايي فرد علاوه بر اينکه ماموريتش را به خوبي انجام داد، زننده گل تساوي ايران در آن بازي هم بود. ايران در بازي آخر خود 4 بر يک به پرو باخت و به خانه برگشت.
    
    

    
    دو- گل قرن
    ايران 20 سال انتظار کشيد تا حضور دومش در جام جهاني را تجربه کند. تيم ملي ايران با ستارگانش؛ علي دايي، خداداد عزيزي، کريم باقري، مهدي مهدوي کيا و احمدرضا عابدزاده به صورت معجزه آسايي به جام جهاني 1998 صعود کرد. ايران در جام جهاني 1998 فرانسه با يوگسلاوي، آمريکا و آلمان هم گروه بود. همه نگاه ها به ديدار حيثيتي ايران-آمريکا بود.
     چند روز مانده به شروع جام جهاني يک تغيير بزرگ در تيم ملي به وجود آمد؛ توميسلاو ايويچ، سرمربي نامدار ايران، پس از باخت در ديدار دوستانه با رم برکنار شد. ايران با هدايت جلال طالبي راهي فرانسه شد. ايران در بازي اول مقابل يوگسلاوي يک-صفر باخت. 31 خرداد 1377 ايران و آمريکا در ورزشگاه ژرلان ليون به مصاف هم رفتند و ايران موفق شد در يک بازي به يادماندني با دو گل حميد استيلي و مهدي مهدوي کيا 2 بر يک پيروز شود. گلي که حميد استيلي در دقيقه 40 آن بازي به ثمر رساند را مي توان مهم ترين صحنه تاريخ فوتبال ايران دانست. براي ايراني ها بردن آمريکا خيلي مهم بود. دو تيم در روز بازي جوانمردانه فيفا رفتاري دوستانه با هم داشتند. عکس مشترکشان به يکي از تصاوير ماندگار جام تبديل شد. به هرحال اين استيلي بود که گل اول بازي را زد. بازيکني که ذاتا گل زن نبود، روي سانتر جواد زرينچه گلي تاريخي به ثمر رساند. گلي که در آن زمان گل قرن لقب گرفت. مهدي مهدوي کيا در نيمه دوم گل دوم را زد تا ايران اولين بردش در تاريخ جام جهاني را جشن بگيرد. ايراني ها اولين پيروزي شان در تاريخ جام جهاني را جشن گرفتند. تيم شايسته ايران در بازي سوم نتوانست مقابل آلمان خودي نشان دهد و به کارش در فرانسه پايان داد.
    
    

    
    سه- لگد کريمي
    ايران اميدوارانه به سومين جام جهاني اش پاي گذاشت. تيم ملي با هدايت برانکو ايوانکوويچ بدون دردسر پاي به جام جهاني 2006 آلمان گذاشت. ايران در آن زمان تيمي پرستاره بود؛ از طرفي در جام ملت هاي آسياي 2004 هم نمايشي دلپذير ارائه کرد. انتظارها از تيم بسيار بالا بود. مردم و رسانه ها انتظار داشتند ايران از گروه خود در مصاف با مکزيک، پرتغال و آنگولا بالا بيايد. آنچه در آلمان رقم خورد، با انتظارات فاصله زيادي داشت. در آن مقطع چند بازيکن ايران از جمله علي کريمي، مهدي مهدوي کيا، وحيد هاشميان، فريدون زندي و رحمان رضايي در اروپا بازي مي کردند، اکثر آنها اما قبل از جام مصدوم شدند و با ناآمادگي راهي آلمان شدند. از طرفي در اطراف تيم درگيري شديد بين فدراسيون فوتبال و سازمان تربيت بدني وجود داشت. در تيم هم آن انسجام سال هاي قبل ديده نمي شد. بازيکنان وفاق قبل را نداشتند. به هر ترتيب ايران در بازي اول در شرايطي که مي توانست از مکزيک مساوي بگيرد، 3– يک باخت. ايران در بازي دوم با دو گل مغلوب پرتغال شد تا مشخص شود نمي تواند از گروه خود بالا بيايد. در بازي آخر هم که يک ديدار تشريفاتي بود، با آنگولا يک – يک مساوي کرد. در بازي پرتغال يک صحنه تاريخي رقم خورد که نشان دهنده حال و هواي فوتبال ايران در آن تورنمنت بود. در دقيقه 65 بازي ايران و پرتغال علي کريمي تعويض شد و جاي خود را به مهرزاد معدنچي داد. کريمي، هافبک بايرن مونيخ قرار بود ستاره ايران باشد اما مصدوميت سخت چند ماه قبل به او اجازه هنرنمايي نداد. کريمي هنگام تعويض لگدي به ساک پزشک تيم زد. او البته عنوان کرد از اينکه نتوانسته خوب کار کند، خشمگين بود. ايران با خاطره اي تلخ جام جهاني را ترک کرد.
    
    

    
    چهار- پنالتي سوخته
    صعود ايران به جام جهاني 2014 برزيل هم صعود شيريني بود. ايران در برزيل با سه تيم نيجريه، آرژانتين و بوسني وهرزگوين هم گروه شد. تيم ملي براي اولين بار جام جهاني را با امتياز شروع کرد و مقابل نيجريه صفر-صفر کرد. ايران براي نخستين مرتبه در يک ديدار جام جهاني گل نخورد. اوج کار تيم منظم کي روش در بازي با آرژانتين بود. همه انتظار برد پرگل ياران مسي را داشتند اما نمايش عالي ايران همه را غافلگير کرد. يوزها در نهايت در دقيقه 90 مغلوب نبوغ ليونل مسي شدند و يک-صفر باختند. داور بازي اگر کمي با تيم ملي منصف بود يکي از شگفتي هاي بزرگ جام رقم مي خورد. صحنه جنجالي بازي در دقيقه 56 رقم خورد؛ جايي که «پابلو زابالتا» مدافع سرشناس آرژانتيني ها اشکان دژاگه را در محوطه جريمه با خطاي پنالتي متوقف کرد. «ميلوراد مازيچ» داور صرب اين صحنه را پنالتي نگرفت تا تيم ملي ايران از رسيدن به بهترين نتيجه تاريخش محروم شود. اگر آن صحنه پنالتي گرفته مي شد، شايد يکي از شگفتي هاي بزرگ تاريخ جام جهاني رقم مي خورد. ايران در بازي سوم خود هم به بوسني وهرزگوين 3-يک باخت و مانند سه دوره قبل نتوانست از گروه خود صعود کند.
    
    
    چهار صحنه ماندگار / ايران در تاريخ جام جهاني چه کارنامه اي به جا گذاشته است؟
    


 روزنامه شرق، شماره 3169 به تاريخ 23/3/97، صفحه 14 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 74، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است