|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/3/23: مهندسان قرباني يك دعوا
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3169 23/3/97 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


مهندسان قرباني يك دعوا
با تهديد سازمان نظام مهندسي، تعداد حاضران در تجمع مقابل وزارت راه كاهش يافت


شرق: آن قدر دعواي وزارت راه و شهرسازي با سازمان نظام مهندسي به طول انجاميد كه صداي مهندسان ساختمان هم درآمد كه: «ما را قرباني نكنيد.» روز گذشته در مقابل ساختمان اصلي وزارت راه و شهرسازي، بيش از 60 مهندس ناظر در اعتراض به شيوه نامه وزير راه و شهرسازي مبني بر انتخاب ناظر ساختمان از سوي مالك تجمع كردند. هرچند اين تجمع مسالمت آميز بود، اما در نهايت به درگيري انجاميد و آن گونه كه حاضران مي گويند، يكي از اعضا هم دستگير شد. آنها مي گويند در دعواي سازمان نظام مهندسي و وزارت راه و شهرسازي بر سر پنج درصد حق دريافتي از سوي سازمان نظام مهندسي و گردش مالي هزار ميلياردي آن، اين مهندسان هستند كه در حال قرباني شدن اند. بي كاري و احضار به شوراي انتظامي سازمان نظام مهندسي هم نتيجه هرگونه اعتراضي است كه از سوي مهندسان صورت بگيرد. به گفته برخي، قرار بود حدود 500 نفر در اين تجمع حضور پيدا كنند، اما با تهديد مديران سازمان نظام مهندسي، اين تعداد كاهش پيدا كرد. البته ناگفته نماند كه وجه اشتراك در اين تجمع، اعتراض و گلايه بود اما با دو نگاه متفاوت. يكي هدف مقابل را وزارت راه قرار داده بود و عده اي ديگر، سازمان نظام مهندسي را هدف گذاري كرده بودند.
    
     كسي براي شنيدن حرفمان هم نيامد
    يكي از معترضان در گفت وگو با «شرق» با بيان اينكه بيش از 60 نفر از مهندسان مرتبط با ساختمان در اعتراض به شيوه نامه ابلاغي وزير راه و شهرسازي در مقابل اين وزارتخانه تجمع كردند، مي گويد: نه تنها براي شنيدن حرف هاي مهندسان هيچ يك از مقامات مسئول در جمع معترضان حضور پيدا نكردند، بلكه درگيري فيزيكي بين حراست وزارتخانه با معترضان ايجاد و يكي از مهندسان نيز از سوي حراست دستگير شد. اين مهندس حاضر در تجمع، درباره خواسته معترضان مي گويد: اين بي معناست كه ناظر از سوي مالك انتخاب شود. همان طور كه مجري ذي صلاح كه از سوي مالك انتخاب مي شود، صوري شده است، اين احتمال قريب به يقين است كه اين اتفاق درباره مهندس ناظر نيز بيفتد. مي خواهيم ناظران طبق روال سابق، از سوي سازمان نظام مهندسي انتخاب شوند، هرچند معتقديم روند انتخاب ناظران بايد شفاف سازي شود. ديگري به «شرق» مي گويد: مالكان عمدتا کارشان بسازوبفروش است و عموما حاضر نيستند مهندس مجري سر كار حضور يابد و با پروانه مجري به انتخاب خود كار مي كنند. بنابراين امري بعيد نيست كه ناظران هم به همين شيوه از سوي بسازوبفروش ها انتخاب شوند كه در اين صورت نه تنها اشتغال مهندسان به خطر مي افتد، بلكه خريداران يا عموم مردم نيز ديگر نمي توانند اعتمادي به سازه ها داشته باشند، زيرا تخلفات در اين بخش به شدت گسترش پيدا مي كند. به گفته او، با اين اتفاق چند ميليون مهندس ضرر مي كنند، زيرا مهندسان نخواهند پذيرفت كه با تعرفه بسيار اندك كار كنند؛ زيرا در مقابل مسئوليت محول شده قطعا نمي صرفد. ديگري به حق خريدار هم اشاره كرده و مي گويد: ذي نفعاني كه ساختمان را خريداري مي كنند، تضميني وجود ندارد كه سازه قابل اطمينان دريافت كنند. انتخاب مهندس ناظر از سوي مالك، به اين معناست كه سوداگري يا سرمايه گذاري درباره امنيت سازه تصميم بگيرد كه نمي توان پذيرفت امري حاكميتي، اين چنين تنزل پيدا كند.
    
     دعوا سر پول است
    وقتي از او درباره حرف و حديث ها در مورد سهم پنج درصدي سازمان نظام مهندسي مي پرسم، مي گويد: اينها بهانه است؛ اين دعوا سر پولي است كه يك سازمان خصوصي به نام سازمان مهندسي از مردم مي گيرد. مشكل آنجاست كه وزارت راه با فساد درون سيستم نظام مهندسي مشكلي ندارد، بلكه با اين مسئله مشكل دارد كه اين پول نبايد به سازمان نظام مهندسي برسد و بايد در اختيار وزارت راه و شهرسازي باشد.
    
     به سازمان درصد مي دهيم، پول به دلال نه
    آن ديگري به ميان كلامش مي آيد و سخن همكارش را اين گونه ادامه مي دهد: بعد از آنكه در اسفندماه، آقاي وزير شيوه نامه را ابلاغ كرد، در مجمع عمومي سازمان نظام مهندسي، مهندسان راي دادند كه اين پنچ درصد را به سازمان بپردازند تا سازمان نظام مهندسي از حقوق مهندسان دفاع كرده و با آرامش خاطر نظارت كند، اما نظارت به مالك ارجاع داده نشود و پول به مراتب بالاتر از اين درصد را به دلال ندهند.
    ديگري تن صدايش را بالاتر مي برد تا صدايش شنيده شود: اين موارد آدرس غلط دادن است. براي هيچ كدام از دو طرف مهم نيست كه در وسط اين دعوا بر سر پول و منفعت، مهندسان قلع وقمع مي شوند و ذي نفعان كه مردم باشند هم آسيب جدي مي بينند.
    
     وزير صدايمان را بشنود
    يكي ديگر از مهندسان معترض حاضر در اين تجمع، با وجود اعتراض مي گويد: آمده بوديم تا انتقادهايمان را از سازمان نظام مهندسي به گوش وزير راه و شهرسازي برسانيم. اين مهندس ناظر كه سخنانش تقريبا نقطه مقابل ديگر همكارانش است، ادامه مي دهد: هر ماه حق عضويت به سازمان نظام مهندسي مي پردازيم و انتظار خدمت داريم، اما سازمان نظام مهندسي تقريبا هيچ وقت از اعضا حمايت نمي كند و به همين دليل هم اكنون بسياري از مهندسان بي كار هستند و حتي برخي از آنها مسافركشي مي كنند.
    او مي گويد: هرچند وزارت راه و شهرسازي تصميم گرفته بيش از هزار ميليارد تومان گردش مالي سازمان نظام مهندسي را مديريت كند، اما هيچ كس به ابلاغيه هاي وزارت راه در سازمان نظام مهندسي اعتنا نمي كند و در اين بين مهندسان وسط يك دعوا بين وزارتخانه و سازمان نظام مهندسي گير افتاده اند. اين مهندس معترض با اشاره به تهديد به حضورنداشتن در اين تجمع مي افزايد: روساي سازمان هاي نظام مهندسي ساختمان هم در شوراي مركزي و هم در استان ها علاقه اي نداشتند صداي ما به وزير برسد؛ بنابراين هيچ حمايتي از تجمع نكردند. قرار بود با حدود 500 نفر تجمع كنيم، اما با تهديد دوباره مديران سازمان نظام مهندسي مبني بر اينكه براي حاضران در تجمع پرونده شوراي انتظامي درست مي كنند، بسياري از حضور در تجمع منصرف شدند؛ زيرا به هر حال آنها هم به فكر معاش خود هستند كه مي تواند به اين طريق به خطر بيفتد.
    
    خودرايي در سازمان نظام مهندسي
    به گفته او، اگر وزير مي خواهد فساد سازمان نظام مهندسي ساختمان را از بين ببرد، بايد اساسي كار كند. وزير به جاي ابلاغيه هايي که صادر مي كند و روساي سازمان نظام مهندسي اصلا به آن توجهي نمي كنند، به وضعيت شوراي انتظامي سازمان رسيدگي كند؛ زيرا از بين اعضاي سازمان نظام مهندسي، چند نفر را به عنوان اعضاي شوراي انتظامي انتخاب كرده اند كه آنها هم به همين اعضاي اصلي وصل هستند و اگر يكي از مهندسان گلايه يا كاري خلاف خواسته آنها بكند، به سرعت پرونده سازي شده و در درجه بندي هاي متفاوت به مهندسان محكوميت مي دهند. او با اشاره به تضاد منافعي كه بين سازمان نظام مهندسي و مجلس ايجاد شده، مي گويد: اطلاعات اشتباه به مجلس داده اند و طوري وانمود مي كنند كه سازمان نظام مهندسي واقعا مدافع مهندسان ساختمان است، درحالي كه از وقتي رجبي رئيس شوراي مركزي سازمان نظام مهندسي شده كه نماينده مجلس نيز است، يك خودرايي در سازمان نظام مهندسي ايجاد شده و نمي توانيم انتقاداتمان را مطرح كنيم.
    
    مهندسان قرباني يك دعوا / با تهديد سازمان نظام مهندسي، تعداد حاضران در تجمع مقابل وزارت راه كاهش يافت
    


 روزنامه شرق، شماره 3169 به تاريخ 23/3/97، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساينتيا ايرانيكا
شماره 6 (پياپي 126)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است