|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/3/23: تضمين آزادي پس از اعتراض را هم مي دهيد؟
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3169 23/3/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


تضمين آزادي پس از اعتراض را هم مي دهيد؟
پرسش مسجدجامعي درباره مصوبه تعيين محل هايي براي برگزاري تجمعات اعتراضي    
    شرق، گروه جامعه: احمد مسجدجامعي به عنوان پيشنهاددهنده تعيين فضاهايي براي تجمع و اعتراضات مردمي که پيشنهادش از سوي هيئت تطبيق فرمانداري تهران رد شد، اما بعدا به عنوان پيشنهاد در دولت سر درآورد و تصويب شد، روز گذشته در نطق پيش ازدستور خود در صحن شورا اين مصوبه را در مقابل سوال مهمي قرار داد: تضمين آزادي پس از اعتراض را هم مي دهيد؟
    ريشه مصوبه اي که دولت براي تعيين محل هاي قانوني تجمع تصويب کرد به حوادث دي ماه سال گذشته برمي گردد و خواسته هميشگي که بر مبناي اصل 27 قانون اساسي بارها گفته و شنيده نشده بود. عضو شورايي که سال گذشته در ميانه سکوت و حاشيه سازي و منفي شدن فضايي كه دي ماه در تهران و چند استان به وجود آمده بود، درباره تعيين فضايي براي تجمعات قانوني مردم در صحن علني صحبت کرد، احمد مسجدجامعي بود. او در صحن شورا به سازوکار اداري و قانوني اخذ مجوز از وزارت کشور اشاره کرد و گفت: شهرداري تهران هم مي تواند در راستاي تحقق منشور حقوق شهروندي جايي براي گفت وشنود و اعتراض مردم فراهم کند. با اتفاقات اخير (تجمعات دي ماه 96) صحبت هاي زيادي درباره به رسميت شناختن اعتراضات مردم و اينکه اين اعتراضات چطور و کجا باشند مطرح شد، درحالي که با توجه به حق به رسميت شناختن اعتراضات بايد شرايط و امکاناتي فراهم شود که اين حق در جاي خود به درستي ديده شود.در آن زمان مسجدجامعي مبتني بر تصويب منشور حقوق شهروندي در دولت يازدهم پيشنهاد داد فضاهايي مانند پارک گفت وگو يا خيابان مردم را به طور پيشنهادي براي تجمعات معرفي کنند تا شهرداري فضاهاي اصلي را معرفي کند که البته بعدها معلوم شد خيابان مردم در کنار مجلس شوراي اسلامي در دوره مديريت شهري قبل به مجلس شوراي اسلامي فروخته شده و ديگر خيابان مردم شهر تهران نيست.
    مبناي اين پيشنهاد مسجدجامعي البته تنها اتفاقات دي ماه نبود؛ در سال هاي اخير اقشار مختلف مردم که به اقدامات و برنامه ها يا رويه هاي شهري و کشوري اعتراض داشته اند، در مقابل مجلس شوراي اسلامي، شورا و شهرداري تهران يا ارگان هاي دولتي مرتبط بدون مجوز يا با مجوز تجمع و راهپيمايي برگزار کرده اند؛ تجمعاتي که در برخي موارد به درگيري و دخالت نيروهاي انتظامي و امنيتي کشيده شده و مهم تر اينکه در ميان اين اعتراض ها و تجمع ها افرادي هم دستگير شده اند. معلمان و کارگران به عنوان غالب ترين گروه هايي که مجبور به اين تجمعات مي شوند، بيشترين تعداد تجمعات و دستگيري ها را هم داشته و دست آخر هم مجرم شناخته شده اند.
     در سال هاي گذشته بارها موضوع تعيين محل هايي براي اجتماعات هيجاني (عموما شادي) مطرح شده بود، اما تاکنون براي اين نياز شهر و شهروندان معترض مکاني مشخص نشده و همچنان در حوادث تلخ و شيريني که نياز است شهروندان زماني را در کنار هم باشند، خيابان هاي اصلي اشغال و شريان هاي اصلي پايتخت قفل مي شوند.
    حالا اما پس از بررسي و تصويب مصوبه تعيين مکان براي اعتراضات مردمي از سوي دولت، احمد مسجدجامعي نقدي مهم بر اين مصوبه گذاشت و يک سوال مهم را مطرح کرد: آيا آزادي پس از اعتراض هم تضمين مي شود؟ او در تذکر خود که در صحن شورا مطرح کرد، گفت: متاسفانه نقش مديريت شهري و محلي در اين مصوبه ديده نشده است، چراکه بسياري از فضاهاي عمومي در تملک شهرداري هاست و از سويي شناخت نمايندگان مردم در شورا و شهرداري از فضاهاي عمومي بيشتر است و نمايندگان مردم در شهر بيشتر از هيئت دولت که تصميم ملي مي گيرند با نظرات و انتقادات محلي آشنا هستند. مسجدجامعي با بيان اينکه بسياري از اعتراضات محلي است و بهتر است در حوزه مديريت محلي از آن پشتيباني شود، تصريح کرد: بايد نظر شهرداري ها را نيز در اين مصوبه جويا مي شديم.
    وي با بيان اينکه آزادي اعتراض مهم است، اما آزادي پس از اعتراض نيز مهم تر است، گفت: وقتي به صالحي که يک شخصيت ملي و بين المللي است در راهپيمايي رسمي تعرض مي شود و کسي کاري هم نمي کند، حالا براي چهار نفر آتش نشان يا راننده اتوبوس چه تضميني وجود دارد که وقتي اعتراض مي کنند مشکلي ايجاد نشود؟
    عضو شوراي شهر تهران با بيان اينکه پارک شهر نيز محل تجمعات است، گفت: بارها ديده ايم که وقتي يک عده اعتراض مي کنند بعدا در محل کارشان مشکلاتي ايجاد مي شود و بايد بگويم آزادي بيان اعتراض مهم است، اما آيا آزادي پس از اعتراض هم وجود دارد؟ و بايد ضمانت هايي باشد که آزادي پس از اعتراض را هم تضمين کنند.
    او درعين حال از محمدعلي افشاني، شهردار تهران، هم خواست تا اين ايراد مهم مرتبط با مصوبه را در هيئت دولت مطرح کند تا در اجراي اين اصل مهم از ظرفيت هاي شوراهاي شهر و استان بهره ببرند.
    در مصوبه هيئت دولت، ورزشگاه هاي دستجردي، تختي، معتمدي، آزادي و شهيد شيرودي، بوستان هاي گفت وگو، طالقاني، ولايت، پرديسان، هنرمندان، شهر و ضلع شمالي مجلس شوراي اسلامي (خيابان مجاهدين اسلام) به عنوان محل هاي مناسب برگزاري تجمعات در کلان شهر تهران تعيين شده است. فارغ از اهميت و ضرورت اين تصميم مهم بايد پرسيد که آيا آمادگي زيرساختي و به خصوص ترافيکي اين محل ها ارزيابي شده است؟ اين همان اشاره مسجدجامعي است که چطور بدون ارزيابي هاي موقعيتي در شهر (فارغ از مسائل امنيتي و انتظامي) که در حيطه مسئوليت و آشنايي مديريت شهري است، چنين موقعيت هايي نظير ضلع شمالي مجلس ديده شده است! باوجوداين، برگزاري تجمعات و اعتراضات مردمي در چنين مکان هايي در آينده نزديک مي تواند شروعي براي آزمون وخطايي لازم براي مردم و شهر باشد تا اشکالات و کمبودهاي اين مصوبه ديده شود.
    تضمين آزادي پس از اعتراض را هم مي دهيد؟ / پرسش مسجدجامعي درباره مصوبه تعيين محل هايي براي برگزاري تجمعات اعتراضي
    


 روزنامه شرق، شماره 3169 به تاريخ 23/3/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه توان ياب
متن مطالب شماره 70، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است