|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/3/23: مرور
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3169 23/3/97 > صفحه 9 (ادبيات) > متن
 
      


مرورهشت جستار در تاريخ موسيقي
    «آواز زمين» نام کتاب تازه اي است از بابک احمدي که در نشر مرکز منتشر شده است. اين کتاب شامل هشت جستار در تاريخ موسيقي است و چنان که بابک احمدي خود در پيش گفتار آن توضيح داده است شش جستار از اين هشت جستار درباره شاهکارهاي تاريخ موسيقي است و اين آثار را شامل مي شود: مِس در سي مينور اثر باخ، سمفوني شماره ي 3 اروئيکا اثر بتهوون، اپراي تريستان و ايزولده اثر واگنر، يک رکوييم آلماني اثر برامس، سمفوني شماره ي 2 اثر مالر و کنسرتو براي ويولون و ارکستر به ياد يک فرشته اثر برگ. دو جستار ديگر کتاب هم باز بنا به آن چه در همين پيش گفتار آمده «درباره ي رشته اي از آثار موسيقي اند که با هم نزديکي دارند، يکي آثار باخ براي تک نوازي سازهاي ويولون و ويولونسل و ديگري واپسين کوارتت هاي زهي بتهوون». بابک احمدي از آثاري که در اين جستارها به آن ها پرداخته به عنوان «برخي از عزيزترين آثار موسيقايي» که به زندگي او معنا داده و لذت بخش ترين لحظه هاي عمر او را ساخته اند ياد کرده است. او درباره رويکرد خود در اين کتاب مي نويسد: «اين جستارها بر زمينه ي تاريخ موسيقي جاي مي گيرند. اميدوارم به چنين پرسش هايي پاسخ دهند: چرا اين آثار ساخته شدند؟ بر زمينه ي کدام سنت موسيقايي، هنري و فلسفي ساخته شدند؟ نسبت شان با زندگي و ديگر آثار آهنگ سازاني که چنين شاهکارهايي ساختند چه بود؟ نوآوري هاي شان کدام است؟ چه تاثيري بر آهنگ سازان بعدي داشتند؟» روح مطلق، جادوي زندگي، دوران قهرماني، نگاه آخر، مرگ عاشقانه، يادِ رفتگان، بازگشت ابدي و مرگ و خاطره عنوان هاي جستارهاي کتاب «آواز زمين» است. آن چه در ادامه مي خوانيد قسمتي است از جستار سوم کتاب با عنوان «دوران قهرماني» که درباره سمفوني «اروئيکا»ي بتهوون است: «بسياري از صاحب نظران موسيقي بر اين باورند که اين سمفوني مهم ترين سمفوني در تاريخ ساختن اين نوع موسيقي و يکي از بهترين آثار بتهوون است. خود بتهوون به اين سمفوني علاقه ي زيادي داشت و به دوست اش فرديناند ريس گفته بود که سمفوني سوم زيباترين اثري است که تا آن زمان ساخته است. پس از آن هم به گفته ي ديگر دوستان اش و بنا به متن شماري از نامه هايش بارها به اهميت اين سمفوني اشاره کرد. براي مثال در 1817، زماني که هشت سمفوني خود را ساخته بود، به دوست شاعرش کريستف کوفنر که از او پرسيده بود کدام سمفوني اش را بيش تر دوست دارد پاسخ داد سمفوني اروئيکا را. سمفوني سوم که در نوآوري بيان موسيقايي، ساختار محکم، تنوع حالت ها حتا در يک موومان، اقتدار مسير روايي و تاثيرگذاري عاطفي بي همتاست، نوع سمفوني را براي هميشه دگرگون کرد و راه را بر آهنگ سازان بعدي از شوبرت تا شستاکويچ گشود. بي هيچ گزافه، بزرگ ترين سمفوني هاي تاريخ موسيقي را که پس از بتهوون ساخته شدند، نظير سمفوني شماره 8 ناتمام د. 759 اثر شوبرت، سمفوني شماره ي 3 از آنِ راين اپوس 97 اثر شومان، سمفوني شماره ي 4 اپوس 98 اثر برامس و شاهکارهاي سمفونيک مندلسون، برليوز، دِوُرژاک، بروکنر، مالر، سيبِليوس، چايکوفسکي و شستاکويچ، مديون سمفوني سوم هستيم».
    آواز زمين بابك احمدي نشر مركز
    
    
    

    
    درباره پروست
    «مارسل پروست» نوشته اف. دابليو. جي همينگز کتابي است درباره زندگي مارسل پروست و اثر سترگش «در جستجوي زمان ازدست رفته». اين کتاب که مترجم آن زنده ياد مهدي سحابي است قبلا در سال 1380 در نشر ماهي منتشر شده بود و اکنون نشر مرکز آن را تجديدچاپ کرده است. نويسنده در بخش اول کتاب به اختصار به زندگي مارسل پروست پرداخته است. بخش دوم با عنوان «آثار» مروري است بر رمان «در جستجوي زمان ازدست رفته» و معرفي ويژگي هاي آن و نوآوري هايي که اين رمان را از سنت رمان نويسي پيش از خود متمايز مي کند. از جمله نوآوري هايي که در اين بخش به آن اشاره شده نبودِ طرح داستاني در رمان پروست است. همينگز دراين باره مي نويسد: «تا پيش از در جستجوي زمان ازدست رفته، داستانِ رمان طرح معيني گاه ساده و گاه بغرنج و پيچاپيچ داشت که به سوي اوجي دراماتيک پيش مي رفت و اين اوج، اغلب همان مرگ شخصيت اصلي بود؛ حال آن که اثر پروست را مي توان کمابيش يک رمان بدون طرح داستاني خواند. البته در اين کتاب نيز، رويدادها يکي پس از ديگري مي آيند، اما به حالتي که گويي با حرکتي طبيعي خواه ناخواه به دنبال جريان کُند زمانِ گذرا کشيده مي شوند؛ بدون هيچ تغيير و تحول خيره کننده و بدون چندان حادثه ي غيرمنتظره و تصادف استثنايي که آن جريان را به هم بزند. در کتاب، هرگز به استاد داستان سرايي که سرنخ دست او باشد برنمي خوريم». بخش هاي بعدي کتاب به واکاوي برخي مفاهيم عمده رمان «در جستجوي زمان ازدست رفته» اختصاص دارد. اين مفاهيم عبارتند از: جامعه، عشق، مرگ و عشق، خاطره و حافظه و تحقق هدف. در پايان کتاب نيز کتاب شناسي پروست، از جمله کتاب شناسي آثاري که از او به فارسي ترجمه شده، آمده و همچنين گاهشمار زندگي مارسل پروست. آن چه در ادامه مي خوانيد از بخشي از کتاب انتخاب شده که در آن به «خاطره و حافظه» در رمان «در جستجوي زمان ازدست رفته» پرداخته شده است: «پروست، با انتخاب عنوان در جستجوي زمان ازدست رفته، به آن خاطرات محو و ريز و زريني نظر دارد که نمي توان به گونه اي ارادي فراخواندشان؛ خاطراتي که در پسِ ذهن، خانه دارند يا در ژرفاهاي ضمير ناخودآگاه آدمي مي پلکند و به نظر مي رسد که برخي تاثرات حسي گذرا و نه چندان مهم، ارتباط غيرمستقيمي با آنها دارد، اما براي فراخواندنشان به ضمير خودآگاه، به عزم، تمرکز و حواس کاملا جمع نياز است. راوي، هنگامي که کلوچه ي خيسانده در چاي را به دهان مي برد، در آغاز اصلا دليل آن همه شادماني خويش را نمي فهمد؛ قاشق دومي از چاي و شيريني مي خورد و سپس قاشق سومي؛ اما تنها در پي تاملي طولاني و ژرف، پس از ساکت کردن صداهاي اتاق مجاور، سرانجام حس مي کند که حافظه ي غيرارادي، که در ژرفاهاي ضمير مي جنبد، مي کوشد صحنه ي بَصَري مرتبط با آن احساس چشايي را به خاطر او بياورد».
    
    مارسل پروست اف. دبليو. جي . همينگز ترجمه مهدي سحابي نشر مركز
    
    مرور
    


 روزنامه شرق، شماره 3169 به تاريخ 23/3/97، صفحه 9 (ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه خون
متن مطالب شماره 4 (پياپي 62)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است