|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/23: ضيافت تسليم و تحريم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5127 23/3/97 > صفحه 6 (دور دنيا) > متن
 
 


ضيافت تسليم و تحريم
آمريكا مي كوشد بدون رفع تحريم ها همه توان هسته اي كره را نابود كند


سرانجام روز گذشته در ميان موجي از ناباوري و شک و ترديد، رهبران آمريکا و کره شمالي براي نخستين بار با يکديگر در سنگاپور ديدار کردند. اين درحالي بود که تا چند ماه پيش دونالد ترامپ و کيم جونگ اون همديگر را به حملات هسته اي تهديد کرده و موجي از نگراني و وحشت ناشي از احتمال وقوع يک جنگ هسته اي جديد را برانگيخته بودند. اين دو بعد از مدت ها تهديد و جدال لفظي ناگهان تغيير لحن داده و از در آشتي در آمدند. سياست هاي خلق الساعه و غير قابل پيش بيني دونالد ترامپ از يک طرف و عهدشکني هاي مکرر آمريکا در توافقات بين المللي از طرف ديگر موجب شده است که جهانيان همچنان نسبت به آينده اين توافق خوشبين نبوده ودر باره آن ترديد داشته باشند.
    به گزارش گاردين، دونالد ترامپ در حدود هفت دقيقه زودتر از کيم جونگ اون هتل خود را براي شرکت در نشست مشترک ترک کرد. بااين حال رهبر کره شمالي طبق يک سنت کره اي به دليل جوان تر بودن زودتر از ترامپ حاضر شد. دو طرف مدتي در کنار يکديگر قدم زده و سرانجام ترامپ دست خود را به سمت «اون» دراز کرد. دو طرف تلاش کردند در مقابل دوربين رسانه ها با يکديگر گفت وگو کنند. زمان دست دادن آنها 12 ثانيه طول کشيد. گاردين در ادامه نوشت: اين اشتباه است که ديدار دو طرف را يک مذاکره فرض کنيم. اين ديدار در حقيقت يک نمايش بود که توسط دو رهبر که اهداف متفاوتي از گفت وگوها دارند، ترتيب داده شده بود. ديدار ترامپ و اون در هتل کاپلا واقع در جزيره سنتوزاي سنگاپور برگزار شد. ترامپ اين ديدار را «بسيار مهم، جامع و تاريخي» خواند و اضافه کرد: کل روابط ما با کره شمالي بسيار متفاوت از گذشته خواهد بود. ما پيوندي بسيار ويژه برقرار کرده ايم. رهبر کره شمالي نيز ديدار ديروز را «تاريخي» خواند و گفت که وي و ترامپ تصميم گرفته اند گذشته را به تاريخ بسپارند. کيم تاکيد کرد: جهان شاهد تغيير مهمي خواهد بود.
    
    استقبال همسايگان
    چين با استقبال از توافق ديروز آن را يک توافق تاريخي در جهت عاري سازي شبه جزيره کره از سلاح هسته اي و رفع تنش از اين منطقه از جهان توصيف کرد. پکن همچنين خواستار تسهيل و برچيده شدن تحريم هاي سازمان ملل عليه کره شمالي شد. رئيس جمهوري کره جنوبي نيز در واکنش به اين ديدار اظهار کرد: «توجه تمامي مردم ما اکنون به سمت سنگاپور معطوف است». شينزو آبه، نخست وزير ژاپن که متحد آمريکا در منطقه شرق آسياست نيز اظهار اميدواري کرد نشست آمريکا و کره شمالي موفقيت آميز و قدمي مهم در راستاي صلح و ثبات در شرق آسيا باشد.
    
    ترامپ: هيچ امتيازي نداديم
    دونالد ترامپ پس از امضاي توافقنامه با کيم جونگ اون رهبر کره شمالي در نشستي خبري با حضور رسانه هاي جهان گفت: اگر کره شمالي برنامه هاي خلع سلاح را شروع نکند، تحريم ها عليه اين کشور برداشته نمي شود. وي افزود: 70سال پيش تنش و جنگ در منطقه شبه جزيره کره اتفاق افتاد. تاريخ نشان داده است که دشمنان ديرين نيز مي توانند دوست شوند. ما هر چه سريع تر برنامه خلع سلاح را شروع خواهيم کرد و کيم در ديدارش گفت که کره شمالي در حال
    از بين بردن موشک هايش است.
    ترامپ افزود: بايد بگويم ما هيچ امتيازي نداديم بلکه امتيازهايي از جمله تعهد براي خلع سلاح هسته اي کره را به دست آورديم.
    دونالد ترامپ و کيم جونگ اون که از روز يکشنبه در سنگاپور حضور داشتند ديروز اين کشور را ترک کردند. قرار شد مايک پمپئو، وزير امور خارجه آمريکا و يک مقام ارشد کره شمالي گفت وگوهاي آتي فيمابين را ادامه دهند.
    
    خلع سلاح بدون رفع تحريم
    پيش از اين بسياري از صاحب نظران به کره شمالي هشدار مي دادند که از سرنوشت کشورهايي همچون ليبي و عراق که به وعده هاي آمريکا اعتماد کرده بودند، درس بگيرد و محتاطانه مذاکره کند. اکنون با مشخص شدن نيت آمريکا که خواهان از بين رفتن تمامي تسليحات هسته اي کره شمالي تا پيش از رفع تحريم هاست، نگراني از بدقولي هاي آمريکا شدت گرفته است. بخصوص آن که تجربه توافق هسته اي با ايران نيز در پيش چشم است. گذشته از آن، سابقه کوتاه ترامپ نيز مملو از بدعهدي است. او کمتر از دو سال بعد از به قدرت رسيدن، بسياري از توافق نامه ها با نزديک ترين متحدان آمريکا را پاره کرد. او توافق مبادلات تجاري آزاد با متحدان اروپايي خود را لغو کرد و يک جنگ تجاري عليه آنان به راه انداخت. روزنامه راي اليوم نيز با اشاره به بدعهدي هاي آمريکا به کره شمالي هشدار داد و نوشت: کسي که نشست خود با متحدان آمريکا يعني کشور هاي صنعتي گروه هفت را بر هم زد، به هيچ وجه براي بر هم زدن توافقات نشست سنگاپور به هر علتي ترديد نخواهد کرد؛ چرا که ترامپ يک تاجر مغرور، افراطي و نژادپرست است و تنها بايد منتظر ماند و نتيجه را ديد.
    
    شرط مهم کره شمالي
    جيمز هرشبرگ، استاد تاريخ و روابط بين الملل دانشگاه جورج واشنگتن در تفسيري با عنوان «حفره اي در دل نشست کره شمالي»، گفت: به نظر مي رسد بحث نشست ميان دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا و کيم جونگ اون رهبر کره شمالي براي غير هسته اي کردن پيونگ يانگ دچار سردرگمي شده و يا حتي غير واقعي شده باشد. به گفته وي که در پايگاه پوليتيکو منعکس شده: مشکل مهمي که در اين ميان وجود دارد آن است که پيونگ يانگ شرط کرده اين امر بايد شامل خلع سلاح تمامي شبه جزيره کره باشد. به اين معنا که حتي بر فرض اين که کره شمالي با تمامي بازرسي ها موافقت کند، بايد همان بازرسي هاي مشابه از تمام تاسيسات قابل مقايسه در کره جنوبي و همه پايگاه هاي نظامي آمريکا از جمله همه کشتي هاي جنگي آمريکايي يا هواپيماهاي قادر به حمل سلاح هاي هسته اي که وارد آب هاي کره جنوبي و يا آسمان آنجا مي شوند، صورت بگيرد. اما آيا آمريکا و متحدانش حاضر به انجام اين تعهدات خواهند بود؟
    
    حاشيه ها
    ديدار روز گذشته حاشيه هاي فراواني داشت. براي مثال مون جائه اين، رئيس جمهور کره جنوبي ديروز گفت من شب گذشته نخوابيدم. اين اظهار نظر ميزان نگراني همسايگان را از اين اتفاق نشان مي دهد. در يک خبر ديگر آمده بود که ناهار کاري دونالد ترامپ و کيم جونگ اون ساعت ۱۱ و 30 دقيقه به وقت محلي در سنگاپور صرف شد و غذاهاي موجود در اين برنامه شامل انواع غربي و کره اي بود.رئيس جمهور آمريکا که از ديدار با رهبر کره شمالي بسيار ذوق زده بود، از کيم جونگ اون خواست تا ليموزين رياست جمهوري آمريکا را از نزديک ببيند. درخبري ديگر آمده بود که رهبر کره شمالي در سفرش به سنگاپور در کنار تمامي تدابير امنيتي نظير بردن ليموزين ضد گلوله خود به همراه تيم محافظان مخصوص ليموزين و استفاده از دو هواپيماي گمراه کننده در کنار هواپيماي حامل خودش، توالت شخصي اش را نيز همراه خود برده بود ! يک سنت شکني عجيب اين که رسانه هاي کره شمالي برخلاف رويه هميشگي خود به انعکاس وسيع اين ديدار پرداختند.
    
    بخشي از سند امضا شده
    در سند مشترک امضا شده از سوي ترامپ و اون آمده است: ۱ آمريکا و جمهوري دموکراتيک خلق کره متعهدمي شوند، روابط جديدي ميان آمريکا جمهوري دموکراتيک خلق کره مطابق با ميل مردم دو کشور براي صلح و موفقيت ايجاد کنند./ ۲ آمريکا و جمهوري دموکراتيک خلق کره تلاش هاي مشترکي را براي ايجاد يک نظام صلح پايدار و باثبات در شبه جزيره کره آغاز مي کنند./۳ جمهوري دموکراتيک خلق کره با تاکيد مجوز بر بيانيه ۲۷ آوريل ۲۰۱۸ پانمونجوم متعهد به تلاش در جهت خلع سلاح هسته اي کامل شبه جزيره کره مي شود./۴ آمريکا و جمهوري دموکراتيک خلق کره متعهد مي شوند که موارد باقي مانده مربوط به اسراي جنگي و مفقودين در جنگ را از جمله با استرداد گروهي که تاکنون شناسايي شده اند، حل و فصل کنند.
    
    ضيافت تسليم و تحريم / آمريكا مي كوشد بدون رفع تحريم ها همه توان هسته اي كره را نابود كند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5127 به تاريخ 23/3/97، صفحه 6 (دور دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تهويه و تبريد
متن مطالب شماره 170، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است