|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/23: بازخواني يك پرونده
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5133
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5127 23/3/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
 


بازخواني يك پرونده
گزارشي از پيدا و پنهان موضع 20 سال پيش ايران در قبال طالبان به بهانه واكنش ها به يادداشت جام جم

نويسنده: فتاح غلامي

پس از انتشار يادداشت مهدي فضائلي با عنوان «خميني ثاني» در روز شنبه در روزنامه جام جم بحث هايي در سطح رسانه اي و کارشناسي درباره بخشي از اين يادداشت که به حمله طالبان به سرکنسولگري ايران در مزارشريف و نحوه تصميم گيري جمهوري اسلامي ايران نسبت به اين واقعه مربوط است شکل گرفته است.
    در آن مقطع در سال 77 پس از آنکه يازده نفر از ديپلمات هاي ايراني در کنسولگري کشورمان در مزارشريف به شهادت رسيدند شوراي عالي امنيت ملي تصويب کرد که ايران با حمله نظامي به اين اتفاق، واکنش نشان دهد اما رهبر معظم انقلاب با اين تصميم مخالفت کرده و کشور را از ورود به جنگ محافظت کردند.
    فضائلي در بخشي از يادداشتي که روز شنبه در جام جم منتشر شد نوشته بود: بعد از حمله طالبان به مزار شريف در افغانستان، در آگوست ۱۹۹۸(۷۷ شمسي) سرکنسولگري ايران در اين شهر مورد تهاجم طالبان قرار گرفت و در اين حمله يازده ايراني (ده ديپلمات و يک خبرنگار) شهيد شدند. در پي اين ماجرا جلسه فوق العاده شوراي عالي امنيت ملي تشکيل و اکثر اعضاي اين شورا به رياست رئيس دولت اصلاحات راي به حمله به افغانستان(طالبان) دادند و به عنوان مصوبه شوراي عالي امنيت ملي براي رهبري ارسال شد. موضوع حمله به طالبان آنقدر جدي بود که همزمان با طي فرآيند در شوراي عالي امنيت ملي، ده ها هزار نيروي نظامي در مرزهاي شرقي کشور مستقر و آماده عمليات شده بودند، ليکن حضرت آيت ا... خامنه اي برخلاف رويه غالب خود که مصوبات شوراي عالي امنيت ملي را تائيد مي کنند، به صورت مستدل با اين مصوبه مخالفت کردند و ايران اسلامي را از ورود به جنگي پرخسارت حفظ کردند.
    در واکنش به اين يادداشت، مصطفي تاجزاده، معاون وزير کشور دوره اصلاحات در گفت وگو با امتداد گفته است دولت اصلاحات مخالف حمله نظامي به افغانستان بود. بر اساس اين مطلب که تاجزاده آن را تحت عنوان «رد ادعاي روزنامه جام جم» در کانال شخصي خود در فضاي مجازي منتشر کرده، مي گويد: «بلافاصله پس از کشتار ديپلمات هاي ايراني توسط طالبان، مرزهاي شرقي کشور با نقل و انتقالات سنگين نظامي مسلح شد. تا اين مرحله همه موافق بودند؛ اقدامي مقتدرانه در واکنش به جنايتي عليه ملت ايران صورت بگيرد. اما در مرحله بعد فرماندهان سپاه به شدت خواهان حمله به افغانستان و اشغال هرات بودند. غيرنظامياني چون علي لاريجاني رئيس صدا و سيماي وقت نيز خواهان جنگ و اشغال هرات بودند. اما رئيس جمهور خاتمي و اعضاي کابينه در شوراي عالي امنيت ملي شامل وزير خارجه و نيز دبير و دبيرخانه شورا و همچنين فرماندهان ارتش مخالف حمله بودند. در نهايت رهبري نظر مخالفان را تائيد کرد. وزارت خارجه دولت اصلاحات نيز موفق شد حمايت بين المللي عليه اين جنايت را به نفع ايران جلب کند و اين اقدام در آرام کردن فضا موثر بود».
    
    تاجزاده چه چيزي را تکذيب کرد؟
    دقت در محتواي ارائه شده از سوي تاجزاده البته نافي مطالب مندرج در يادداشت مهدي فضائلي در روزنامه جام جم نيست چون اساسا ادعايي مبني بر موافقت اصلاح طلبان و يا دولت اصلاحات مطرح نشده بلکه صرفا به اين موضوع اشاره شد که در شوراي عالي امنيت ملي که رياست آن با خاتمي و اعضاي مهم دولت وقت بوده است مصوبه اي درباره حمله نظامي به طالبان به تصويب رسيد. بنابراين اساسا اين که آقاي تاجزاده قصد رد کردن کدام ادعا را داشته معلوم نيست. اما در مجموع صرف نظر از محتواي يادداشت فضائلي و واکنش تاجزاده پيرامون واکنش ايران در برابر اقدام تروريستي طالبان روايت هاي متعددي وجود دارد. به عنوان نمونه سردار سرلشکر سيد يحيي رحيم صفوي، فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در برنامه تلويزيوني شناسنامه به اين قضيه اشاره کرده و با بيان اين که قصد ورود به جزئيات ماجرا را ندارد ابراز کرد: آن زمان من فرمانده سپاه بودم. ظرف 48 ساعت دو لشکر را در مرز افغانستان مستقر کرديم. ما براي اولين بار با هواپيما تانک پياده کرديم. اين کار در تاريخ ترابري هوايي ايران بي سابقه بوده است. آن موقع حضرت آقا مشهد مشرف بودند. ما اجازه خواستيم که به آنها يک گوشمالي بدهيم اما حضرت آقا قبول نکردند و گفتند به مصلحت نيست. با دلايل بسيار منطقي با اين کار مخالفت کردند. اما ما اين قدرت را نشان داديم که ظرف 48 ساعت مي توانيم دو لشکر پياده کنيم درضمن قدرت برخورد را هم داريم اما آقا اجازه ندادند. بعداً من يک اجازه اي از حضرت آقا گرفتم و به صورت ديگري آنها را تنبيه کرديم. و آنها ديگر مشکلي براي ما ايجاد نکردند.
    در همين رابطه سيد حسين موسويان ديپلمات سابق هم در مصاحبه اي با خبرگزاري آنا اعلام کرد: آن مقطع بسيارحساس بود زيرا چند ديپلمات ما مظلومانه به شهادت رسيده بودند و ده ها هزار نيروي نظامي ايران درمرز به حالت آماده باش درآمده و منتظر دستور مرکز براي ورود به خاک افغانستان بودند. در شوراي امنيت ملي جلسات زيادي داشتيم. نهايتا دو ديدگاه وجود داشت. يک ديدگاه معتقد به ورود به خاک افغانستان و جنگ باطالبان بود و ديدگاه ديگر هم مخالف ورود ايران به يک جنگ جديد آن هم بعد از جنگ تحميلي هشت ساله بود. دکتر روحاني و من جزو کساني بوديم که مخالف ورود نيروهاي مسلح ايران به خاک پاکستان براي جنگ با طالبان بوديم. نهايتا گزارش دو ديدگاه تقديم مقام معظم رهبري شد و معظم له نيز با ورود نيروهاي مسلح به خاک افغانستان مخالفت کردند. وي مي افزايد: وقتي که آمريکا تصميم به جنگ با طالبان گرفت، جبهه شمال متفقا مايل به همکاري با آمريکا براي سرنگوني طالبان بودند. ايران هم با خواست جبهه شمال مخالفت نکرد. رايان کراکر، سفير پيشين آمريکا در افغانستان هم در خاطرات خود نوشته که او با ديپلمات هاي ايران ديدار و آنها هم براي سرنگوني طالبان به طور مثبت همکاري کردند. به هرحال ايران و آمريکا هر دو البته با اهدافي متفاوت يک منفعت مشترک در مورد ساقط کردن حکومت طالبان داشتند. ضمن اين که ما منتظر فرصتي براي انتقام از طالبان درمورد شهادت ديپلمات هايمان هم بوديم. شرايطي پيش آمد که بدون هزينه به بخشي از اهدافمان دست يابيم.
    
    وتوي رهبري
    موسويان همچنين در بخشي از خاطرات خود با عنوان «ايران و آمريکا، گذشته شکست خورده و مسير صلح» درباره جلسه مذکور در شوراي عالي امنيت ملي مي نويسد: اکثريت اعضاي شوراي عالي امنيت ملي با اقدام نظامي موافق بودند و تصميم فراخوان صدهزار سرباز براي استقرار در مرز با افغانستان گرفته شد. حسن روحاني که در آن زمان دبير شوراي عالي امنيت ملي بود، به همراه برخي ديگر از جمله خودم جزو اقليت مخالفان دخالت نظامي در افغانستان بوديم. ايران در کل نمي خواهد آغازگر جنگي عليه هيچ کدام از همسايگانش باشد. در اين مورد اقليت (اعضاي شورا) معتقد بودند که طالبان نماينده ملت افغانستان نيست. حاميان حمله اما تاکيد داشتند که طالبان و القاعده هر دو تهديدي جدي عليه امنيت ايران، منطقه و حتي کل جهان هستند. وضعيت بسيار خطير و حساس شده بود. با بسيج قابل ملاحظه نيروهاي نظامي در طول مرزهاي افغانسان، تنها يک قدم با درگيري در جنگي احتمالا طولاني مدت و خونين فاصله داشتيم. در نهايت، گزارش نهايي درباره وضعيت به رهبر معظم انقلاب آيت ا... خامنه اي ارائه شد. بر اساس تجربه شخصي ام، رهبرانقلاب بيش از ۹۰ درصد ازمواقع نظر اکثريت شوراي عالي امنيت ملي را وتو نمي کند. بر اساس ماده ۱۷۶ قانون اساسي، ايشان اختيار وتو کردن تصميمات شوراي عالي امنيت ملي را دارد.
    در دو متن ارائه شده از سوي موسويان ضمن اشاره به وجود موافقان حمله به عنوان اکثريت و مخالف حمله به طالبان به عنوان اقليت اشاره اي به چهره ها يا نهادهاي موافق و مخالف حمله به طالبان نشده است.
    
    تلاش آمريکا براي ايجاد جنگ ميان ايران و طالبان
    يک ديپلمات سابق در گفت و گو با جام جم، با بيان اين که روايات متعددي در مورد آن مقطع وجود دارد گفت: اما به طور قطع رهبر انقلاب در آن زمان مخالف جنگ با افغانستان بودند.
    وي با اشاره به موافقت عده اي در داخل براي جنگ با افغانستان افزود: در اين ارتباط برخي در داخل کشور چراغ سبز آمريکا را براي حمله کشورمان به افغانستان گرفته بودند. حتي در آن مقطع شنيدم که ملا عمر گفته بود آمريکا مي خواهد طالبان را با ايران درگير کند و به دنبال اين است که «سر مار» را به «سر شير» بکوبد.
    اين ديپلمات سابق کشورمان ادامه داد: در صورت کوبيده شدن سر مار به شير، هم شير به دليل نيش مار کشته مي شود و هم شير، مار را مي کشد.
    وي با بيان اين که رهبر انقلاب از چنين مساله اي آگاه بودند گفت: در آن مقطع مصوبه شوراي عالي امنيت ملي حمله به افغانستان بود، نيروها مستقر شده بودند و همه در انتظار جنگ بودند اما عده اي نيز در مقابل معتقد بودند حمله به بيابان سودي ندارد و هزينه موشک باران مواضع طالبان از تخريب آن بيشتر مي شود. وي در عين حال تصريح کرد: عدم حمله به افغانستان اقدام بسيار مناسبي بود چرا که انجام عمليات نظامي اشتباه محض بود و فرمانده کل قوا چنين تصميمي براي انجام عمليات نگرفت.
    اين ديپلمات سابق کشورمان همچنين در مورد اظهارات موسويان مبني بر اين که در جلسه شوراي عالي امنيت ملي، او و حسن روحاني از مخالفان جنگ بودند گفت: افرادي که در آن جلسه حضور داشتند بايد در اين زمينه نظر بدهند اما در هر صورت امکان دارد مصوبه شوراي عالي امنيت ملي برخلاف نظر دبير شورا و حتي رئيس شورا يعني شخص رئيس جمهور باشد.
    همچنين حشمت ا... فلاحت پيشه، عضو کميسيون امنيت ملي مجلس در گفت وگو با جام جم گفت: براساس اطلاعات بنده در آن مقطع بخشي از مسئولان امنيتي، سياسي و نظامي کشور خواستار جنگ بودند و حتي آرايش نيروهاي ايران در مرز به عنوان آرايش پيکاني يا تهاجمي شکل گرفته بود.
    وي افزود: در آن زمان و در عمل دنيا منتظر حمله ايران به افغانستان بود، در چنين شرايطي رهبري در دانشگاه تربيت مدرس تهران سخنراني و رسما اعلام کردند به افغانستان حمله نظامي نخواهيم کرد. اما در عين حال وعده مجازات مسببين را دادند و اين اتفاق شکل گرفت. اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: يکي از عقلاني ترين تصميمات ايران بعد از جنگ تحميلي مربوط به آن مقطع بود.
    وي در عين حال گفت: من نشنيده ام که در آن مقطع مصوبه اي از سوي شوراي عالي امنيت ملي براي حمله به افغانستان، صادر شده باشد.
    
    هدفم تبيين تيزبيني هاي رهبري بود
    سيد حسين موسويان در گفت و گو با روزنامه جام جم در اين باره گفت: اولين بار اين موضوع را من در کتاب ايران و آمريکا مطرح کردم. هدف من تبيين تيزبيني هاي مقام رهبري بود. منتهي الان با مباحثي که مطرح شده، اين موضوع دارد به يک دعواي سياسي، جناحي و داخلي تبديل مي شود و من اساسا از ورود به آن پرهيز دارم و سعي مي کنم فراي دعواهاي جناحي، در سطح بين المللي از منافع کلان ملي دفاع کنم.
    بازخواني يک پرونده / گزارشي از پيدا و پنهان موضع 20 سال پيش ايران در قبال طالبان به بهانه واکنش ها به يادداشت جام جم
    


 روزنامه جام جم، شماره 5127 به تاريخ 23/3/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 5 بارآثار ديگري از "فتاح غلامي"

  منافقين دچار «خطاي محاسباتي» شدند / گفت و گو با اكبر طاهري ،استاد دانشگاه و كارشناس مسائل مربوط به سازمان مجاهدين خلق (منافقين) درباره حادثه 30خرداد سال 1360
فتاح غلامي، جام جم 30/3/97
مشاهده متن    
  حل معضل دو قطبي سازي با قطب نماي رهبري / جام جم از آفت هاي اختلاف افكني هاي داخلي براي منافع ملي  گزارش مي دهد
فتاح غلامي، جام جم 24/3/97
مشاهده متن    
  حجت الاسلام والمسلمين دكتر عبدالحسين خسروپناه در گفت و گو با جام جم:جمهوري اسلامي، اختراع امام بود
فتاح غلامي، جام جم 13/3/97
مشاهده متن    
  انتخاب «هيات رئيسه» در مجلس غير قابل پيش بيني / جام جم در ميزگردي با حضور نمايندگان بررسي مي كند
فتاح غلامي *، جام جم 6/3/97
مشاهده متن    
  محمدرضا باهنر عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفت و گو با جام جم:به طرز عجيبي همه سياه نمايي مي كنند
فتاح غلامي*، جام جم 30/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه هوش محاسباتي در مهندسي برق
متن مطالب شماره 4 (پياپي 804)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است