|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/23: تغيير يك تقدير
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5350
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5127 23/3/97 > صفحه 3 (رسانه) > متن
 
 


تغيير يك تقدير
جام جم تاثير پخش يك گزارش خبري را بررسي مي كند

نويسنده: نوشين مجلسي

همين چند شب پيش در اخبار شبانگاهي شبکه سوم سيما، گزارشي از کودک تويسرکاني پخش شد که از بيماري نادر و مادرزادي رنج مي برد. گزارش نشان مي داد که اميرعلي، 11 سال با استخوان هاي شکننده اش سر کرده و ديگر تاب و تواني برايش نمانده و تنها آرزويش راه رفتن است.
    به گفته پزشک اميرعلي، کمبود نوعي پروتئين در بدن او باعث شکستگي مدام استخوان هايش مي شود، به طوري که از دو سالگي چندين بار پاهايش گچ گرفته شده اند و در اثر آسيب هاي پياپي استخوان لگنش تغيير شکل داده است. بيماري اين کودک استئوژنز ايمپرفکتا نام دارد و آنچنان که پدرش مي گويد به طور مکرر و گاه بدون هيچ صدمه اي قسمتي از بدنش دچار شکستگي مي شود و هنوز خوب نشده نوبت به استخوان ديگر مي رسد.
    روايت قصه اميرعلي و خانواده اش که ديگر ياراي تامين هزينه هاي درماني فرزندشان را نداشتند، در قالب گزارش تصويري، با واکنش هاي فراواني مواجه شد و تا امروز نتايج مثبتي براي او به بار آورده است. اين نتايج نشان از تاثير و توانايي رسانه در شنيده و ديده شدن بخش خاموش جامعه دارد. البته بخت هميشه با همگان يار نيست و متاسفانه اين فرصت نصيب و قسمت همه نمي شود.
    در اين مورد بختياري امير علي و خانواده اش بعد از سال ها تحمل رنج و درد آشنايي با خبرنگار محلي تويسرکان است که گزارشي از شرايط دشوار او تهيه کرد و باعث شد صداي امير علي به گوش مردم و از همه مهم تر پزشکي خير برسد. جام جم به اين بهانه با مجيد موغاري سردبير اخبار شبانگاهي و امکير عربي گزارشگر قصه امير علي گفت وگو کرده و از آغاز و انجام اين اتفاق برسيده است.
    همين چند شب پيش در اخبار شبانگاهي شبکه سه سيما، گزارشي از کودک تويسرکاني پخش شد که از بيماري نادر و مادرزادي رنج مي برد.
    گزارش نشان مي داد امير علي، 11 سال با استخوان هاي شکننده اش سر کرده و ديگر تاب و تواني برايش نمانده و تنها آرزويش راه رفتن است. به گفته پزشک امير علي، کمبود نوعي پروتئين در بدن او باعث شکستگي مدام استخوان هايش مي شود. به طوري که پاهايش از دو سالگي چندين بار گچ گرفته شده اند. روايت قصه اميرعلي در قالب گزارش تصويري، با واکنش هاي فراواني مواجه شد و تا امروز نتايج مثبتي براي او به بار آورده است.
    
    يکي از هزار
    امير عربي خبرنگار بومي تويسرکان، گزارشگر اين قصه به جام جم مي گويد که از اين دست سوژه ها هميشه براي خبرنگاران شهرستان پيش مي آيد. او بيان مي کند: مثلا مدتي پيش پاهاي يک دانش آموز پس از تصادف عفونت کرده بود و خانواده اش به دليل مشکلاتي که داشتند نمي توانستند اين موضوع را پيگيري کنند. به کمک رسانه هاي محلي و بنا بر اعتمادي که به من داشتند عکسي از اين موضوع کار کرديم و کمک هايي جمع شد. مورد امير علي به دليل بيماري نادر، ناتواني مالي و ديگر مشکلات خانواده کمي خاص تر و استثنايي بود و ما را مجاب کرد که حتما يک گزارش از اين خانواده تهيه کنيم.
    
    قول مي دهم
    عربي مي گويد که تمام تلاشش در لحظه لحظه گزارش اين بوده که بينندگان را براي کمک ترغيب کند و ادامه مي دهد: آدم هاي خير بسياري در استان داريم اما فکر نمي کردم تا اين حد بازخورد دريافت کنيم! براي کمک به امير علي تماس هاي زيادي داشتيم. يکي ديگر از دلايل واکنش هاي گسترده، پخش سراسري اين گزارش بود. با اين اتفاق الان خيلي ها انتظار دارند که گزارش مشکلاتشان از اخبار سراسري پخش شود، اما واقعا نمي شود چنين کاري کرد. اين مورد به دليل شرايط خاصي که داشت و البته به خاطر ديد بازي که در صدا و سيما و همچنين مديران استاني خودمان وجود دارد از اخبار شبانگاهي پخش شد. راستش از ابتدا خيلي دوست داشتم اين گزارش از شبکه سراسري پخش شود، اما فکرش را نمي کردم که اين اتفاق بيفتد. تا پيش از اين، دکترها به من مي گفتند براي بهبود اميرعلي قول نمي دهند و ما قصد داشتيم، گامي رو به جلو براي سلامت او برداريم و نمي خواستيم وضعيتش با جراحي از اين که هست بدتر شود؛ اما دکتر طاهري اعظم قول داد و وقتي به او گفتم امير علي مي تواند راه برود؟ گفت: اگر من عمل کرده ام بايد راه برود.
    
    جلب نظر خيران
    مجيد موغاري، سردبير بخش خبري شبانگاهي ساعت 22 که گزارش وضعيت امير علي در آن پخش شده است، به جام جم مي گويد: ما اغلب گزارش هاي شهرستان را پخش مي کنيم. اين گزارش ها معمولا به مرکز استان ها ارسال مي شوند، از آنجا به اداره کل اخبار استان ها مي آيد و سپس به بخش اصلي خبر هدايت مي شوند. پيش از اين نيز گزارش هايي در مورد نيازمندان بخش کرده بوديم تا نظر خيرها جلب شود. در اين مورد هم بعد از پخش گزارش خيران زيادي تماس گرفته اند؛ از جمله اين افراد، دکتر افشين طاهري اعظم، فوق تخصص جراحي لگن بود که براي جراحي رايگان اين پسر داوطلب شد. ظاهرا بعد از پخش گزارش به دکتر طاهري اعظم منتقل اطلاع داده مي شود که چنين موردي وجود دارد و او هم تماس مي گيرد و تمام هزينه جراحي و بستري امير علي را قبول مي کند.
    
    آرزويي که برآورده شد
    آخرين گزارش پخش شده از بخش خبري 22 شبکه سه سيما نشان مي داد که در شب قدر دکتر طاهري اعظم طي جراحي چهار ساعته، پاهاي امير علي را تا حد زيادي به حالت طبيعي بازگردانده است. موغاري درباره وضعيت کنوني امير علي مي گويد: آخرين تصاويري که خانواده اميرعلي برايم ارسال کرده اند نشان مي دهد که او با واکر در حال تمرين راه رفتن است. امير علي هميشه مي گفت آرزو دارد مثل بچه هاي ديگر راه برود و بدود، خدا را شکر اين آرزو برآورده شد و با جراحي که در شب قدر انجام شد، انحناي پاي او بهتر شده است.
    
    خبر، محملي براي اشاعه نيکوکاري
    موغاري معتقد است پخش چنين گزارش هايي بستگي به فضا و جنس بخش خبري دارد و اين را نمي توان الزاما جز رسالت هاي خبر دانست، اما به طور کلي آنتن خبر مي تواند محملي براي اشاعه نيکوکاري باشد. او مي گويد: بايد بخش خبري داشته باشيم که نياز مردم و همچنين کارهاي خوب آنان در حق يکديگر را پخش کند؛ يعني پرداختن به نيازهاي آنان و در عين حال پخش خبرهاي خوب از موقعيت هايي که مردم به کمک يکديگر، محيط زيست و کشور مي شتابند. تا به حال پيش آمده که ما يک معضل مردمي را پخش کرديم و از جاهاي مختلف حتي از خارج کشور کساني براي امدادرساني اعلام آمادگي کرده اند. گويي به محض اين که خبرهايي از اين جنس را در اخبار شبانگاهي پخش مي کنيم، رستاخير همگاني در کشور راه مي افتد. در ميان مسئولان دولتي، محلي و مردم تکاپو ايجاد مي شود و آنان با ما تماس مي گيرند. گاهي تماس مستقيم و پيدا کردن شماره تحريريه براي اين افراد دشوار است، اما موردي داشتيم که گفته با 40 جاي سازمان تماس گرفته تا بالاخره شماره تحريريه اخبار شبانگاهي را پيدا کرده است تا براي کمک کردن اعلام آمادگي کند.
    تغيير يک تقدير / جام جم تاثير پخش يک گزارش خبري را بررسي مي کند
    


 روزنامه جام جم، شماره 5127 به تاريخ 23/3/97، صفحه 3 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بارآثار ديگري از "نوشين مجلسي"

  «صدا»ي پاي نور مي آيد / همه چيز درباره پايگاه مذهبي ايران صدا
نوشين مجلسي، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  اجرا با چاشني نمايش / پرسش و پاسخ جام جم با حميد گودرزي، مجري برنامه 5ستاره
نوشين مجلسي، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  سرسراي محبت / جام جم از برنامه تركيبي «سرسرا»ي شبكه 5 سيما گزارش مي دهد
نوشين مجلسي، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  همه چي «ايرانيش» خوبه / روايت متفاوت «افق» از وضع توليدكنندگان ايراني
نوشين مجلسي، جام جم 11/6/97
مشاهده متن    
  راديو از انقلاب دفاع كند / گزارش جام جم از نشست هم انديشي مديران و برنامه سازان معاونت صدا به مناسبت 40 سالگي انقلاب
نوشين مجلسي، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تبليغات بازرگاني
متن مطالب شماره 100، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است