|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/3/23: وقتشه بهتر زندگي كنيم
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5127 23/3/97 > صفحه 4 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


وقتشه بهتر زندگي كنيم
گفت و گو با كامران تفتي، مجري برنامه «وقتشه»

نويسنده: نوشين مجلسي

انبوهي از تماشاگران مشتاق پشت در اتاق گريم صف بسته اند تا بعد از آماده شدن وارد استوديو برنامه وقتشه شوند. از ميان آنها مي گذرم و به اتاق کوچک تري مي رسم که پشت در بسته آن کامران تفتي، مجري برنامه لحظات قبل از اجرا را در آن سپري مي کند. او که آماده به نظر مي رسد در حال گوش دادن به موسيقي ملايم و دکلمه اي است که از تلفن همراهش پخش مي شود. کامران تفتي علاوه بر بازيگري در حوزه هاي گوناگوني چون خوانندگي ، گويندگي راديو و... فعاليت مي کند و مدتي است با اجراي برنامه متفاوت وقتشه مهمان مخاطبان شبکه نسيم است.
    
    چه شد به گروه اين برنامه اضافه شديد؟
    از شروع برنامه با آن همکاري داشتم. خدا را شکر فصل اول با رضايت مخاطبان همراه بود، فصل دوم اما با يک فرمت ديگر ساخته شد که من بيشتر دوستش دارم. در اين فصل، سراغ بعد از ازدواج و مسائل اجتماعي که مردم در بستر خانواده با آن مواجه هستند رفتيم. در واقع اين فصل مي گويد چگونه بهتر زندگي کنيم، چگونه درباره موضوعات مختلف با يکديگر تشريک مساعي کنيم و حرف بزنيم. مثلا در اين مورد حرف مي زنيم که شرايط اقتصادي خوب نيست، گراني و چند مشکل ديگر هست اما در ادامه مي گوييم در مقابل آن چه بايد بکنيم. وقتي رويکرد برنامه اينچنيني شد، احساس کردم وظيفه دارم در ادامه هم باشم.
    
    قبل از اين صرفا به مساله ازدواج مي پرداختيد که به نظرم بسياري از مسائلي که امروز در موردش صحبت مي کنيد مي تواند نتيجه آن باشد.
    درست مي فرماييد آن هم خيلي مهم است، اما جا نداشت بيشتر راجع به آن حرف بزنيم. در فصل اول و 21 قسمتي که پخش شد تلاش هاي زيادي در اين زمينه کرديم و حتي دو نفر از جواناني که با ما بودند در نهايت به ازدواج رسيدند. سعي کرديم نگاه اجمالي به مشکلاتي که سر راه ازدواج جوانان قرارداد، بيندازيم. فصل جديد اما جامعه شمول تر است و براي همين پذيرفتم در آن حضور داشته باشم و با تمام اشتياقم سراغ کار آمدم. احساس مي کنم اين بيشتر به کار مردم مي آيد تا اين که يک برنامه بسازيم و من فقط بيايم جلوي دوربين چيزهايي را بگويم، پولم را بگيريم و دنبال زندگي ام بروم. براي اجراي «وقتشه» دغدغه دارم و به نظرم الان وقتشه بهتر زندگي کنيم.
    
    چقدر از تجربه خود و اطرافيانتان در گفت وگوها استفاده مي کنيد؟
    خيلي زياد. بيشتر مهمانان ما مردم هستند و اصلا قرارمان اين است که مهمان مردمي داشته باشيم تا فاصله اي بين بينندگان و مهمان نباشد. البته سلبريتي ها را در بخش اول و نوروز داشتيم ولي فرمت و سياست کلي مان حضور خود مردم و گفتن از اعتراض مردم، سختي ها، شرايط و به طور کلي قصه هاي مردم است.
    
    چقدر دست تان براي گفتن مسائل و مشکلاتي که اشاره کرديد باز است؟
    من و مهمانانم تا جايي که بتوانيم درباره دغدغه هاي مردم صحبت مي کنيم.
    
    ايده هايي داشته ايد که در برنامه اجرايي شده باشد؟
    بله، در ادامه برنامه خواهيد ديد. به هر حال ما گروه هستيم. تهيه کننده، کارگردان هنري و تلويزيوني، گروه ايده پرداز، نويسنده و من همگي سعي مي کنيم در راستاي هدف مشترکمان که همان بيان دغدغه هاي مردم و ساختن زندگي بهتر است، حرکت کنيم.
    
    اين گونه برنامه ها چقدر مي تواند درباره مسائلي که گفتيد، گره گشا باشد؟
    به نظرم بهتر از دست روي دست گذاشتن، الکي سر مردم را گرم کردن و صرفا زمان مخاطب را پر کردن است. اساسا کار رسانه همين است. الان هر آدم با تلفن همراه خود يک رسانه است. کانال مي زند، از خودش ويدئو مي گيرد، حرف و غرش را مي زند و فعاليت مدني و اجتماعي اش را انجام مي دهد. پس رسالت يک برنامه تلويزيوني و به طور کلي رسانه اين است که بتواند درباره اين مسائل صحبت کند، راهکار بدهد و حتي اگر نمي تواند راهکار بدهد، توصيف کند. توصيف دست کم يعني دانستن و اطلاع رساني. يعني ابتدا ما به شرايطي که در آن هستيم واقف بشويم و بعد راهکار براي آن ارائه بدهيم. اگر 200 قسمت از اين برنامه پخش شود و دو نفر تاثيري که مي خواهيم بگيرند براي ما بس است.
    
    بازخوردها چگونه بوده است؟
    خدا را شکر خيلي خوب و زياد است. من هميشه مديون مردم و طرفدارانم هستم. آنها ارتباط قوي با سري جديد «وقتشه» برقرار کرده اند چون احساس مي کنند دروغ نمي گوييم. مردم متوجه شده اند که در اين برنامه من خود خودم هستم. با زندگي شخصي و تجربه هايي که مانند آنان داشته ام در برنامه حاضر مي شوم. سعي مي کنم درگفت وگوهايم هم اينچنين باشم. چون برنامه آيينه وار است مردم آن را دوست دارند.
    
    ميان صحبت از زندگي شخصي، ازدواج و در عين حال حفظ حريم شخصي مهمان مرز باريکي است، بويژه در فرهنگ ما.
    بله، بسيار سخت است.
    
    مهماني داشتيد که براي گفت وگو حد و مرز تعيين کند.
    وقتي من و مهمانم راجع به مشکلي که با آن درگير است صحبت مي کنيم شايد شخص سومي همزمان گرفتار همان مساله باشد و بتواند از تجربه مهمان استفاده کند، اما مهماني داشته ام که گفته است من راجع به زندگي شخصي ام حرف نمي زنم و من هم گفته ام دمت گرم. اين حق او است و ما احترام مي گذاريم. هيچ گاه نخواسته ايم کسي به اجبار مقابل دوربين صحبت کند يا حتي به دروغ حرفي بزند که ما با آن حرف بخواهيم بگوييم که واي ما چقدر خوبيم! در آنونس سري دوم هم گفتم که اصلا ادعا نمي کنيم برنامه خيلي متفاوتي ساخته ايم همه داعيه مان اين است که تفاوتش خود مردم هستند، يعني عريان، ساده و بي شيله پيله داريم با مردم حرف مي زنيم و حتي مهمانانمان مردم هستند. به همين دليل احساس مي کنم مردم با اعتماد به اين برنامه نگاه مي کنند و اين مسئوليت ما را سنگين مي کند.
    
    نمي خواهيد خودتان مهمان يک قسمت از برنامه باشيد؟
    من که درباره خودم خيلي حرف مي زنم.
    
    مثلا مانند ديگر سلبريتي ها با خانواده به برنامه بياييد؟
    نه.
    
    پس شما از آن دسته هستيد که به مرز ميان حرفه و زندگي شخصي تان پايبنديد؟
    بله. زندگي شخصي من به هيچ وجه جلوي دوربين نخواهد آمد.
    
    موضوعي هست که دوست داشته باشيد در برنامه مطرح شود، اما هنوز به آن نپرداخته ايد؟
    نه. موضوعات زيادي را تا به امروز طرح کرده ايم و البته آنقدر سوژه زياد است که هنوز جا دارد در ادامه در موردشان برنامه بسازيم. اميدوارم شرايط پخش و... به گونه اي جلو برود که بتوانيم روي آنتن بمانيم و چيزهايي که مدنظرمان هست را بگوييم تا مردم از برنامه نتيجه بگيرند نه اين که فقط يک برنامه ديده باشند و تمام.
    
    کدام قسمت از برنامه برايتان جذاب تر است؟
    صحبت با مهماناني که از جنس خود مردم هستند برايم جذاب تر است. از پيرمرد 90 ساله مسگر بگير تا پسر پنج ساله اي که اعجوبه ورزش است. تک تک شان برايم ارزشمند هستند چون اين آدم ها با دغدغه به برنامه من مي آيند. استعدادهايي هستند که ديده نشدند و اگر حمايت بشوند مي توانند بهترين باشند.
    
    مايليد در آينده در برنامه هاي ديگر هم به اجرا بپردازيد؟
    موضوع برنامه براي من مهم است چون در اصل بازيگرم. «وقتشه» فقط براي سرگرمي و خنده نيست و از آن طرف فقط براي انتقاد و فحش دادن هم نيست. برنامه اي است که قصدش نمايش درست زندگي کردن است. من فيلم بازي مي کنم و آهنگ مي خوانم که همين را بگويم. اين برايم هدف مقدس و بزرگي است؛ اگر برنامه اي در اين راستا باشد چرا که نه.
    
    اولويتم بازيگري است
    درست است که در زمينه خوانندگي، راديو، دوبله و اجرا فعالم اما هميشه شماره يک براي من بازيگري است. همه فعاليت هايي که من انجام مي دهم يک مجموعه است که در نهايت همان بازيگري است. سعي مي کنم در هر کدام از اين موقعيت ها با تمام سواد، جان، قلب و انديشه ام حضور داشته باشم و براي مخاطبم ذره اي کم نگذارم.
    
    وقتشه بهتر زندگي كنيم / گفت و گو با كامران تفتي، مجري برنامه «وقتشه»
    


 روزنامه جام جم، شماره 5127 به تاريخ 23/3/97، صفحه 4 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بارآثار ديگري از "نوشين مجلسي"

  آنچه از «مردان آنجلس» نمي دانيد / بازخواني پرونده يك سريال تاريخي
نوشين مجلسي، جام جم 28/4/97
مشاهده متن    
  اسباب بازي هاي آدم بزرگ ها / جام جم بررسي مي كند ؛ چگونه ابزار هاي زندگي مدرن، تغييرات بنيادي در شخصيت و نظام ارزش ها را ايجاد مي كند
نوشين مجلسي، جام جم 25/4/97
مشاهده متن    
  آدم فضايي هاي خوشبخت
نوشين مجلسي، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  فوتبال «بازي» كردن / مروري بر سريال هاي فوتبالي تلويزيون كه در سال هاي اخير پخش شده اند
نوشين مجلسي، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  كسي از عروسك هاي ايراني خبر داره؟ / نگاه جام جم به سرنوشت عروسك هاي محبوب تلويزيون
نوشين مجلسي، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Analytical Research in Clinical Medicine
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، Winter 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است