|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: جام جهاني؛ فرصت گفت وگو براي صلح
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6857
دوشنبه بيست و نهم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اول دفتر 
جام جهاني؛ فرصت گفت وگو براي صلح


نويسنده: نعمت الله فاضلي*

مسابقات جام جهاني فوتبال يکي از شناخته شده ترين مولفه هاي زندگي جهان وطنانه امروز ما است. المپيک و مسابقات جام جهاني به عنوان آييني جهاني اين توانايي را دارند تا نماد يا نشانه اي بارز و همگاني از «موقعيت زيست جهان وطنانه» همه ملت ها باشد. آيين فرهنگي جام جهاني زبان يا مجموعه گسترده اي از دال ها و نشانه هايي است که ما از طريق آن با يکديگر در درون ملت ها و ميان ملت ها سخن مي گوييم.
    ظاهر اين زبان ساده است؛ مسابقه. همه ملت ها و تيم هاي ورزشي شان در اين آيين جهاني شرکت مي کنند تا از طريق نوعي رقابت انساني، اخلاقي، مسالمت جويانه و قاعده مند، توانايي هاي انساني خود را ارتقا داده و جهاني در صلح و آرامش را شکل دهند. تشکيل «جامعه صلح» از طريق «رقابت دوستانه» مهم ترين وجه اين جشن ها يا آيين هاي فرهنگي و ورزشي است. ملت ها در اين آيين ها ضمن رقابت با يکديگر و تلاش براي ربودن گوي سبقت، تلاش مي کنند تا به يکديگر نشان دهند که صلح، دوستي و با هم بودن ضرورت اکنون جهان ماست. اين آيين هاي فرهنگي و ورزشي زباني براي گفت وگوي ميان ملت ها و بين آنهاست، گفت وگويي که طي آن ما بتوانيم از طريق نشانه هايي که طرح مي کنيم و براساس قواعد اخلاقي و انساني پذيرفته شده، ضمن ارتقاي شايستگي هاي خود، ارزش هاي اخلاقي والا و مشترک ميان ملت ها را نيز ارتقا ببخشيم.
    مسابقات جام جهاني و تمام آيين هاي ورزشي منطقه اي، بين المللي و جهاني به نوعي يادآوري و تداعي ضرورت و درعين حال «امکان زيست مشترک» ما در جهان امروز است. ما اکنون در لحظه اي اين جام جهاني را آغاز مي کنيم که صحنه جهان نمايشي متضاد را به رخ کشيده است، صحنه اي که در آن دونالد ترامپ با سياست هاي يکجانبه و يکسويه خود تلاش مي کند قدرت امپراطوري ايالات متحده امريکا را بر ملت ها به اشکال گوناگون اثبات و سيطره اقتصادي، سياسي و نظامي اش را نشان دهد. اين تعارض و تضاد يعني تضاد ميان جام جهاني به عنوان جام جهان نماي صلح و رقابت امپراطوري امريکا و تلاش آن براي تثبيت سيطره همه جانبه اش بر سرنوشت ملت ها، بيان کننده ضرورت و اهميت خاصي در اين لحظه است.
    اکنون که ما مردم ايران يکي از شرکت کنندگان در جام جهاني هستيم، فرصت اجتماعي و بين المللي در اختيار داريم تا نشان دهيم در اين لحظه تاريخ، براي «صلح و دوستي جهاني» مبارزه مي کنيم و تاريخ چند هزار ساله اين کشور نيز بيان کننده اين است که همواره همنشيني با فرهنگ ها، ملت ها و جوامع مختلف را بر جنگ و رقابت منفي ترجيح داده است.
    ما اگرچه در تاريخ چند هزار ساله مان بيش از 1300 سال يکي از امپراطوري هاي بزرگ جهاني بوده ايم، اما تاريخ ما گواهي است از همنشيني، صلح و مدارا و تسامح در برابر فرهنگ ها، ملت ها و گروه ها با زبان ها، دين ها، نژادها و ويژگي هاي متفاوت و متضاد.
    امروز ما جام جهاني را در لحظه اي تجربه مي کنيم که ملت و جامعه ايران بيش از تمام جوامع ديگر در معرض هجوم و سيطره امپراطوري ايالات متحده قرار گرفته است. اين لحظه که فشارهاي اقتصادي امريکا نوعي جنگ تمام عيار را در برابر ما قرار داده است، لحظه اي است که مردم از گروه هاي مختلف به نوعي تلاش مي کنند تا نشان دهند ايران عزيز را دوست مي دارند و براي پايداري و ماندگاري آن مبارزه مي کنند و از هر فرصت و امکاني استفاده مي کنند تا عشق و علاقه خود به اين تاريخ و فرهنگ را به جهان نشان دهند و با صدايي بلند، فرياد صلح و دوستي را به تمام مردم دنيا ابراز کنند. جام جهاني در لحظه اي خاص از تاريخ ما اکنون آغاز مي شود، لحظه اي که جنگ اقتصادي و جنگ سياسي در منطقه خاورميانه و در سطح جهاني در حال فوران و آتش آن در حال شعله گرفتن است.
    اکنون مردم ما با دين ها، زبان ها، تاريخ ها و ويژگي هاي متفاوت خود فرصتي دارند تا با «زباني جهاني»، با خود و ديگران سخن بگويند و ارزش هايي که در چند هزارسال زندگي و مبارزه به دست آورده اند، به دنيا نشان داده و به شيوه اي جهان وطنانه و امروزي با مردم جهان سخن بگويند و نشان دهند که اين مردم نه تنها ايران، زادگاه، وطن و سرزمين خود را دوست مي دارند، بلکه دوستدار همه ملت ها و فرهنگ ها و دين ها و زبان ها هستند و مي خواهند در پرتو صلح جهاني با همه ملت ها زندگي کنند و از راه مسالمت آميز با آنان مبادله، معادله، معاشرت و همزيستي انساني و جهاني داشته باشند.
    جام جهاني فرصتي است تا آذربايجاني ها، خوزستاني ها، مازندراني ها و بلوچ ها و همه اقوام ايراني به اين بينديشند که در اين لحظه چگونه مي توانند از اين موقعيت بسيار دشوار سربلند بيرون آييم و نه تنها آينده امروز ايران را اميدبخش و سازنده بسازيم، بلکه کمک کنيم خاورميانه و تمام جهان در نوعي صلح و آرامش زندگي کنند.
    ما مانند همه ملت هاي ديگر بايد تلاش کنيم تا به نوعي به همه سياستمداران، جنگ طلبان، گروه ها و کساني که منافع خود را در خشونت، افراط گري، ويرانگري و خون ريزي مي دانند، نشان دهيم که راه هاي انساني تر و بشردوستانه ديگري نيز براي رسيدن به منافع و زندگي جمعي وجود دارد. جام جهاني فرصت اجتماعي است براي تشکيل محفل ها و موقعيت هاي تفسيري که در آن درباره نقش و جايگاه ورزش، هنرها، ديپلماسي و ديگر فرصت هاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي براي همزيستي و صلح، هم در سطح ملي و منطقه اي و جهاني با يکديگر سخن بگوييم.
    جام جهاني موقعيتي است که بايد دردهاي مشترک را با هم در ميان بگذاريم. اين مسابقات براي اين نيست که بتوانيم قدرت را به نمايش بگذاريم، بلکه فرصتي براي به نمايش گذاشتن فضيلت هاست. شايد در ميان همه فضيلت هاي اجتماعي بالاتر، گفت وگو براي صلح و همزيستي ميان مردم و ملت ها باشد. به اميد اينکه جام جهاني ما را سرگرم نسازد بلکه هوشيار و بيدارتر کند و همه براي زندگي بهتر و عبور از اين بحران، بينديشيم و گفت وگو کنيم.
    
    
    *انسان شناس، دانشيار پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگياول دفتر: جام جهاني؛ فرصت گفت وگو براي صلح
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "نعمت الله فاضلي"

  نمونه آرماني انسان آكادميك
نعمت الله فاضلي، شرق 27/3/97
مشاهده متن    
  اخلاق كينه ساز / تاملي انسان شناسانه بر تاريخچه «اعتراضات و كين توزي در ايران معاصر»
نعمت الله فاضلي*، ايران 30/11/96
مشاهده متن    
  با زبان «شهروندي» با مردم سخن بگوييم نه زبان «شهرياري»
نعمت الله فاضلي*، ايران 12/10/96
مشاهده متن    
  زلزله و مسئله سرمايه عاطفي سرگردان / بياييد «سرمايه هاي عاطفي نابسامان» را سامان دهيم
نعمت الله فاضلي، شرق 2/9/96
مشاهده متن    
  آهاي مردم! بياييد از جامعه دفاع كنيم- ٢
نعمت الله فاضلي *، شرق 17/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه طبيعت ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 10)، مرداد و شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است