|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: جادوي بيست و يكم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6857
دوشنبه بيست و نهم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 23 (ورزشي) > متن
 
      


جادوي بيست و يكم
نگاه ديگر ايران به ديگر بازي حساس گروه B

نويسنده: وصال روحاني


    
    
    جام جهاني فوتبال بيست و يک امشب با انجام ديدار افتتاحيه بين تيم هاي روسيه و عربستان در ورزشگاه ترميم و مدرن شده لوژنيکي شهر مسکو آغاز مي شود و ساعتي پيش از آن، مراسم افتتاحيه رقابت ها نيز در همين مکان برگزار مي گردد. مراسمي که با وجود شرکت هنرمنداني مثل رابي ويليامز، خواننده ترانه هاي عامه پسند از کشور بريتانيا، اصلاً به معناي آيين گشايش المپيک ها نيست و پيام رئيس فيفا که جياني اينفانيتنو سوئيسي- ايتاليايي است و آرزوي توفيق ولاديمير پوتين براي مردان نخست دنياي توپ و دروازه، از نقاط بارز آن خواهد بود و پس از آن طبعاً جادوي فوتبال در قالب يک جام جهاني جديد و با انجام 8 ديدار در سه روز نخست رقابت ها همگان را فرا خواهد گرفت.
    
    ميزبان با عربستان آغاز مي کند
    بازي روسيه و عربستان که آغازي بر جام جهاني 2018 است، با اينکه پاي ميزبان را وسط مي کشد و ميزبان معمولاً از مدعيان اصلي درخشش در جام است، اما روس ها چند سالي است که متوسط ترين و معمولي ترين ايام فوتبال خود را سپري مي کنند و تيم فعلي شان شايد ضعيف ترين تيم روسيه ظرف 30 سال اخير باشد. به رسم معمول هر دوره جام، ميزبان با مددهاي آشکار و نهان فيفا با قرعه مساعدي مواجه شده تا راه غير قابل عبوري به سوي مرحله حذفي نداشته باشد اما شاگردان استانيسلاو چرچسوف که در ميان شان سرگي ايگناشيوچ، دنيس چرشيف و الکساندر سمدوف هم مشاهده مي شوند، آنقدر فاقد نبوغند که حتي حذف شان در همين مرحله گروهي نيز واقعه اي دور از ذهن نخواهد بود. در تيم عربستان نيز که رهبري آن با خوان آنتونيو پيتزي آرژانتيني است، ستاره ها چندان پرشمار نيستند اما فهم المواليد که فوتبال باشگاهي اش را در لوانته اسپانيا تعقيب مي کند و چند مرد الهلالي آشنا مانند اسامه هوساوي و عبدالله معيوف سنگرباني که بارها مقابل تيم هاي ايراني هم ايستاده است، مي توانند تفاوت هايي را به سود سعودي ها رقم بزنند. با اين حال رسيدن به مرحله حذفي جام جهاني که در سال 1994 براي سعودي ها روي داد، در اين دوره بسيار سخت و دور از ذهن خواهد بود.
    
     صلاح هست، صلاح نيست!
    از آنجا که در روز نخست مسابقات فقط همان تک ديدار افتتاحيه برگزار مي شود، ديگر بازي گروه اول که بين مصر و اروگوئه است، به عصر روز جمعه در اکاترينبورگ ارجاع شده است. قصه فوتبال مصر در ايام اخير و بويژه در سال هاي 2017 و 2018 چنان به محمد صالح محدود و منحصر شده است که هر نتيجه اي به ديدار فوق وابسته به حضور يا عدم حضور وي در ميدان و چگونگي نمايش وي شده است.پس از آسيب ديدگي شديد صلاح در فينال ليگ قهرمانان اروپا، اخبار ضد و نقيضي درباره نحوه حضور وي در جام جهاني مخابره شده است اما در حالي که گفته مي شد وي به ديدار اول مصري ها نمي رسد، حضور او در تمرينات گروهي شاهين هاي سبز ظرف 4-3 روز اخير باورهاي متفاوتي را به وجود آورده است. در حالي که هکتور کوپر، سرمربي آرژانتيني مصر به شاگردانش تذکر داده است تحت هر شرايطي و در صورت غيبت صلاح نيز موظف به درخشش در اين مسابقاتند، در اردوي اروگوئه، اسکار تابارز سرمربي کهنه کار اين کشور دست هايي باز تر دارد و با خط حمله اي که ادينسون کاواني پاري سن ژرمني و لوئيس سوارس بارسلونايي در آن جلب نظر مي کنند، متکي بر يک فرد خاص نيست بخصوص که در خط مياني هم بازيکنان خلاقي مانند رودريگو بنتاکور از يوونتوس و ماتياس وسينو از اينترميلان براي فرصت سازي آماده اند.
    
    پيکاري گرم در شهر سرد
    علاوه بر ديدار ايران با مراکش، ديگر مسابقه گروه دوم را اسپانيا با پرتغال در شهر سردسير سوچي که فردا گرم است، برگزار خواهند کرد. خيلي ها اين مسابقه را جنگ زودهنگام سرگروهي در اين دسته ناميده اند. ولي اگر اين گمانه زني هم صحيح نباشد و ايران و مراکش ملاحظات و معادلات را درهم بريزند، ترديدي نيست که رويارويي رونالدو با خط دفاعي که سرکردگي آن با هم باشگاهي وي سرخيو راموس و ديگر عضو شاخص آن جرارد پيکه بارسلونيايي است، چشم هاي بسياري را به دنبال خود خواهد کشيد و در آن سوي ميدان نيز ايسکو، ديه گو کاستا و ساير پيکان هاي تهاجمي اسپانيا روبه روي خط دفاعي اي خواهند ايستاد که بر شانه هاي په په و بروتو الوس استوار شده است. فرناندو سانتوس، سرمربي پرتغال تحت فشار فکري و روحي فراواني قرار دارد زيرا پس از قهرماني نه چندان درخشان و نه چندان به حق «برزيل اروپا» در مسابقات يورو 2016، اهالي پرتغال به غلط مي انديشند که زمان قهرماني شان در جام جهاني هم رسيده است. البته در اردوي اسپانيا پيش از شروع جام جهاني اتفاق غيرمنتظره اي رخ داد و لوپتگي سرمربي اين تيم که با رئال مادريد قرارداد بسته بود، برکنار شد تا فرناندو هيرو جاي او را بگيرد و بايد ديد اين تغيير چه تاثيري بر اسپانيا خواهد داشت!
    
    فرانسه هم امتحان پس مي دهد
    شنبه روزي است که بازي هاي دو گروه سوم و چهارم جام نيز کليد مي خورد و پاي فرانسه و آرژانتين را که از مدعيان- ولو درجه دوم- فتح جام هستند، به ميدان مي کشد. در گروه سوم که فرانسه نايب قهرمان «يورو 2016» با تيم هايي به ظاهر درجه دوم مواجه است، شاهد رويارويي فرانسوي ها با استراليا تيم اول نخست آسيا- طبق جدول جديد فيفا- خواهيم بود و اين مسابقه اي است که ديديه دشان، سرمربي فرانسه را در خط آغاز شروع جام قرار مي دهد که شايد واپسين مرتبه حضورش در اين سمت با توجه به شدت گرفتن شايعات انتصاب زين الدين زيدان به عنوان سرمربي بعدي خروس هاي آبي باشد. دست هاي دشان البته تحت هر شرايط پر است و با اينکه کيليمان امباپه يکي از مهاجمان جوان و کارآمد فرانسه در جريان تمرينات روز سه شنبه اين تيم در روسيه آسيب ديد، اما حمله وران نامدار ديگري مانند آنتوان گريزمان اتلتيکو مادريدي، اوليوير ژيرو از چلسي و البته عثمان دمبله از بارسلونا در اختيار سرمربي فرانسه هستند. استراليا که هدايت آن يک بار ديگر با يک هلندي به نام برت فان مارويک است، از دانيل ارزاني بازيکن با استعداد و جوان و ايراني الاصل که زاده خرم آباد است و کارلوس کي روش هم او را براي تيم ملي ايران مي خواست، بهره مي گيرد اما بهترين هايش نه اين بازيکن بلکه مايل جديناک 33 ساله که عضو استون ويلا است و همچنين تيم کيهيل کهنه کار و مارک ميليگان از الاهلي عربستان به شمار مي روند.
    
    پيکار مسي با مردان فيزيکي ايسلند
    آرژانتين بازي هايش را در گروه چهارم روبه روي ايسلند شروع مي کند و اين در حالي است که ليونل مسي، مرد اول فوتبال اين کشور اعتراف کرده است در 31 سالگي اين آخرين بخت جدي و واقعي او براي فتح يک عدد جام جهاني است. خورگه سامپائولي، سرمربي البي سلسته که نيک مي داند تا مسي به حرکت درنيايد، کاري بزرگ از اين تيم سر نخواهد زد، البته روخو، بانه گا، دي ماريا، ماسکرانو، ايگواين، اگه رو و ديبالا را هم در خدمت دارد و دنياي فوتبال از خود مي پرسد اگر اين همه نام بزرگ هم براي فتح سومين جام جهاني تاريخ فوتبال آرژانتين کفايت نکند، پس کدام اسامي و افراد مي توانند براي اين کشور چنين کنند؟ در آن سوي ميدان ايسلندي مي ايستد که سلاح اصلي شان قدرت فيزيکي و دوندگي و فرسوده کردن رقبا از اين طريق و سپس وارد کردن ضربات آخر توسط امثال آلبرت گوندموندسون آيندهووني و گيلفي سيگوروسون، عضو موثر باشگاه اورتون انگليس است و هدايت آن را هم يک مربي 50 ساله به نام هايمير هالگريسون به عهده دارد که چند سالي به طور مشترک با الارس الاگربک سوئدي اين تيم را رهبري مي کرد و حالا در اين سمت يکه و تنها است. اگر هالگريمسون ايسلند را از اين گروه به بهاي حذف کرواسي و نيجريه (که در ديگر مسابقه شنبه شب رو در رو مي شوند) بالا بياورد، به درجاتي بسيار رفيع تر از شرايط فعلي اش در فوتبال ايسلند نائل خواهد شد و اين کشور نيز واقعه اي تاريخي را تجربه خواهد کرد.
    
    برنامه بازي ها
    
    پنجشنبه 24 خرداد
    
    * ساعت 30/19: ديدار افتتاحيه بين روسيه و عربستان (گروه اول) در ورزشگاه لوژنيکي مسکو
    
    جمعه 25 خرداد
    * ساعت 30/16: مصر با اروگوئه (گروه اول) در اکاترينبورگ
    * ساعت 30/19: ايران با مراکش (گروه دوم) در سن پترزبورگ
    * ساعت 30/22: اسپانيا با پرتغال (گروه دوم) در سوچي
    
    شنبه 26 خرداد
    * ساعت 30/14: فرانسه با استراليا (گروه سوم) در کازان
    * ساعت 30/17: آرژانتين با ايسلند (گروه چهارم) در ورزشگاه اسپارتاک مسکو
    * ساعت 30/20: پرو با دانمارک (گروه سوم) در سارانسک
    * ساعت 30/22: کرواسي با نيجريه (گروه چهارم) در کالينينگراد.
    
    برش
    
    3 کشور ميزبان مشترک جام جهاني 2026 شدند
    
    روز گذشته در جريان کنگره ويژه فيفا در شهر مسکو، سه کشور امريکا، کانادا و مکزيک به طور مشترک براي ميزباني مرحله نهايي جام جهاني فوتبال 2026 انتخاب شدند. آنها 134 راي را در اين راه به خود اختصاص دادند و مراکش، ديگر کشور خواهان ميزباني با اکتفا به 65 راي، شکست خورد. امريکا پيش تر به طور انفرادي در سال 1994 هم ميزبان اين جام شده بود و مکزيک هم سابقه دو بار ميزباني را در سال هاي 1970 و 1986 دارد.

    
    
    برش
    
    سرمربي اسپانيا اخراج شد
    يولن لوپتگي، نمي تواند سرمربيگري تيم ملي فوتبال اسپانيا در جام جهاني ۲۰۱۸ روسيه را برعهده داشته باشد و بايد به خانه برگردد. اين شوک بزرگي بود که به ماتادورها پيش از آغاز جام جهاني وارد شد. چرا که فدراسيون اسپانيا پس از اينکه اعلام شد لوپتگي، سرمربي رئال مادريد شده است، او را از کار برکنار کرد و حتي پادرمياني بازيکنان ملي پوش اسپانيا باعث نشد لوئيس روبيالس، رئيس فدراسيون فوتبال اسپانيا از تصميم خود بر اخراج اين سرمربي اسپانيايي صرفنظر کند. سرخيو راموس بيش از ديگر بازيکنان بر ماندن لوپتگي اصرار کرده بود. بازيکنان به رئيس فدراسيون اسپانيا گفتند: «تيم ملي مانند يک باشگاه نيست و ما در روسيه حضور داريم تا قهرمان جهان شويم. ما با اين شرايط مشکلي نداريم. اگر ناراحت هستيد، همه چيز را به ما واگذاريد و اجازه دهيد ما بازي مان را انجام دهيم.»
    
    هيرو سرمربي اسپانيا شد
    در پي برکناري لوپتگي از سرمربيگري تيم ملي اسپانيا، فرناندو هيرو به عنوان سرمربي جديد لاروخا در جام جهاني 2018 روسيه انتهاب شد. هيرو سابقه دستياري کارلو آنچلوتي را در رئال مادريد دارد.
    
    مارکا: استخدام لوپتگي، سونامي ايجاد کرد
    رئالي ها در مسير انتخاب جانشين براي زين الدين زيدان دست به اقدام مهمي زدند. چرا که مديريت اين باشگاه متمول مادريدي با يولن لوپتگي، سرمربي اسپانيا به توافق رسيد و قراردادي 3 ساله را با وي منعقد کرد تا او سرمربي رئال در فصل آينده باشد. اما روز گذشته مطبوعات اسپانيا به تحليل اين تغيير و تحول پرداختند. روزنامه مارکا در گزارشي نوشت: «با اين اقدام، فلورنتينو پرس رئيس پرنفوذ رئال، در اردوي اسپانيا سونامي ايجاد کرد. پرس در فاصله 48 ساعت تا اولين بازي اسپانيا در جام جهاني روسيه مقابل پرتغال، جو آرام حاکم بر تيم ملي را برهم زد و بمب خبري بزرگي منفجر کرد.»
    
    بوسکتس: شک ندارم مقابل ايران به مشکل مي خوريم
    سرخيو بوسکتس، ستاره سرشناس بارسلونا در سومين جام جهاني متوالي با پيراهن اسپانيا، يکي از کليدي ترين بازيکنان لاروخا به شمار مي رود. شبکه TV4 اسپانيا گفت وگوي مفصلي با اين بازيکن انجام داده و پيرامون بازي هاي گروه B نظرات بوسکتس را جويا شده است. او که راه پدرش در تيم ملي را ادامه مي دهد، در پاسخ به اين پرسش که ترجيح مي داد نخستين ديدار اسپانيا مقابل ايران باشد نه پرتغال، گفت: «در جام جهاني ديدارهاي اندکي وجود دارند که آسان باشند. مردم چيزي از ايران و مراکش نمي دانند، چون اين دو، تيم هاي بسيار درخشاني نيستند اما کارها را براي رقبا از جمله اسپانيا دشوار خواهند ساخت. بعداً که با آنها بازي کنيم، خواهيد ديد که پيروزي برابر آنها چقدر دشوار است. ايران و مراکش، مشکلي براي دفاعي بازي کردن و تجمع در جلوي دروازه خود و خطا کردن روي حريف براي اين که بازي تداومي نداشته باشد و نتوانيم به سوي محوطه آنها حمله کنيم، ندارند. از همين رو شک ندارم با اين شکل بازي ما مقابل هر دو تيم به مشکل مي خوريم. درست برعکس بازي با پرتغال.»
    
    سيلوا: تجربه 4 جام جهاني رونالدو به کارمان مي آيد
    برناردو سيلوا، هافبک و وينگر راست پرتغالي ها درباره اولين ديدار اين تيم برابر اسپانيا چنين صحبت کرد: «اسپانيا يکي از قوي ترين تيم هاي دنياست و همين طور قدرتمند نيز باقي خواهد ماند. آنها در اين جام جهاني هم مدعي کسب عنوان قهرماني هستند اما ما هم با پيراهن تيم ملي پرتغال جاه طلبي هاي خودمان را داريم.»
    سيلوا درباره حضور کريس رونالدو در تيم ملي پرتغال هم اين نظر را داد: «رونالدو در چهارمين جام جهاني خود قرار دارد. او براي تمام بازيکنان جوان يک الگوي واقعي است. چرا که تجربيات مهمي به همراه دارد و مي تواند آنها را در اختيار بازيکنان جوان بگذارد.»
    جادوي بيست و يکم / نگاه ديگر ايران به ديگر بازي حساس گروه B
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 23 (ورزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از "وصال روحاني"

  جنگ دوباره ايران و قزاق ها بر سر رتبه چهارمي / سه غول شرق قاره غير قابل دستيابي اند
وصال روحاني، ايران 28/5/97
مشاهده متن    
  «ونيز 2018» در انتظار درخشش تازه ايران / به پيشواز دومين جشنواره بزرگ سينماي جهان
وصال روحاني، ايران 28/5/97
مشاهده متن    
  كلكسيونرها زير سايه پرنده رويايي / ستارگان ايراني بازي هاي آسيايي؛ از ديروز تا امروز
وصال روحاني، ايران 28/5/97
مشاهده متن    
  آزمون بزرگ كهكشاني ها در عصر پسا رونالدو / امشب؛ مصاف رئال و اتلتيكو دو تيم مادريدي در سوپرجام اروپا
وصال روحاني، ايران 24/5/97
مشاهده متن    
  ويترين بارسا و بايرن در انتظار يك جام ديگر / امشب تكليف سوپرجام هاي اسپانيا و آلمان مشخص مي شود
وصال روحاني، ايران 21/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله باليني پرستاري و مامايي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است