|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: ممتاز بودن يا استاد بودن؛ مساله اين است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6983
پنج شنبه 4 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 21 (فرهنگي) > متن
 
      


گزارش 
ممتاز بودن يا استاد بودن؛ مساله اين است
گزارش «ايران» درباره اهداي درجه يك هنري و حواشي آن

نويسنده: مريم سادات گوشه


    
    موضوع اهداي «درجه يک هنري» يعني همان نشاني که وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اعطا مي کند، سال هاست که به موضوع بحث و جدل ميان اصحاب هنر دامن زده است. آخرين مثال از اين دست، که به بحث داغي در برخي رسانه ها دامن زده و سر از فضاي مجازي نيز درآورده است، بحث «اهداي نشان درجه يک هنري» به سيد مجتبي حسيني، معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است؛ جنجالي که با نامه غلامرضا مشعشعي، استاد خوشنويسي و عضو شوراي ارزشيابي هنري، به وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و انتشار آن در برخي رسانه ها پا گرفت. مشعشعي در نامه خود مدعي شده که خط سيد مجتبي حسيني در حد ممتاز بوده است، نه استادي و اينکه وزارت متبوع روال قانوني و معمول اين ماجرا - که به تقاضاي هنرمند انجام مي شود- را طي نکرده است. داستان اهداي درجه هنري (و نه نشان هنري که رياست جمهوري اهدا مي کند) به سال هاي قبل از انقلاب بر مي گردد. دوراني که برخي هنرمندان صاحبنامي که تحصيلات آکادميک نداشتند و براي اينکه به حقوق حقه خود برسند، اقدام به گرفتن درجه هنري از وزارت فرهنگ مي کردند تا با معادل سازي اين گواهي با مدارک آکادميک بتوانند از مزايا و حقوقي که حق شان بود، بهره مند شوند. هنرمندان از شورايي با عنوان شوراي ارزشيابي چنين درجه اي را تقاضا مي کردند و پس از گذراندن مراحلي موفق به دريافت اين نشان مي شدند. بعد از انقلاب هم اين کار تا سال 66 به تعويق افتاد اما با درخواست هنرمندان رشته هاي مختلف باز هم شوراي ارزشيابي هنرمندان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تشکيل شد تا هنرمندان فاقد مدرک باز هم بتوانند از اين طريق درجه هنري دريافت کنند.
    اين موضوع سال ها ادامه داشت، تا اينکه هنرمندان هنرهاي سنتي هم از شوراي انقلاب فرهنگي درخواست شکل گيري شوراي ارزشيابي هنرمندان سنتي مي کنند. شورا با پيشنهاد آنها موافقت مي کند و دو شوراي مجزا يکي در وزارت ارشاد و ديگري در سازمان ميراث فرهنگي براي اهداي درجه هنري تشکيل مي شود. در سال ۸۴ شوراي عالي انقلاب فرهنگي طبق مصوبه ۵۶۹ متممي تصويب مي کند که اين دو شورا در يکديگر ادغام شوند و از آنجا که متقاضيان صرفاً هنرمندان شاغل در دستگاه هاي دولتي نبودند، در نهايت تصويب شد که همه هنرمندان مي توانند براي اعطاي درجه هنري درخواست بدهند؛ حتي هنرمندان آزاد. اين شورا به رياست شخص وزير و با حضورنماينده اي از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، يک نماينده ازسازمان برنامه وبودجه کشور، يک نماينده از فرهنگستان هنر و دو نفر از استادان برجسته از هريک از رشته هاي هنري با توجه به موضوع جلسه برگزار مي شود.
    
    درجه هنري صرفاً به درخواست هنرمند اهدا نمي شود
    محمدحسين نيرومند، دبير اسبق شوراي ارزشيابي هنرمندان، نويسندگان و شاعران، پيش تر درباره اين موضوع گفته بود: اساس کار درخواست خود هنرمند است و همه هنرمندان متقاضي دريافت درجه هنري بايد يک مسير مشخصي را طي کنند. به عبارتي، اصل بر آن است که همه هنرمندان خودشان اقدام به درخواست درجه از شورا کنند، اما برخي از هنرمندان برجسته و تراز اول کشور چندان تمايلي به چنين نوع درخواستي ندارند، لذا طبق مصوبه شورا قرار شد با معرفي معاون مربوطه اين نوع هنرمندان خارج از نوبت ارزيابي شوند.
    
    جنجال بر سر اهداي درجه يک هنري
    بحثي که اين روزها درگرفته، بر سر اين است که چرا مدارک حسيني به کميته تخصصي موردنظر ارجاع داده نشده است؟ علي شيرازي، عضو شوراي ارزشيابي انجمن خوشنويسان و عضو کميته تخصصي ارزشيابي وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي، دراين خصوص به «ايران»مي گويد: «بسياري از هنرمندان شناخته شده بدون اينکه کارشان به کميته تخصصي ارجاع شود يا خود تقاضا دهند با نظر شورا و شخص وزير مدرک درجه يک هنري مي گيرند، و اين کار نيز کاملاً قانوني است و کوچکترين اشکالي بر آن وارد نيست.» او با اشاره به اينکه در روزهاي اخير عده اي در اين خصوص بحث کرده و فضا را غبارآلود مي کنند، مي گويد: «متاسفانه بعضي از استادان مي گويند ما استاد ارشد هستيم در صورتي که رسيدن به اين رتبه روند خاص خودش را دارد. 30 سال پيش استاد سيد حسن ميرخاني و سيد حسين ميرخاني (برادران ميرخاني) به استاد کيخسرو خروش اين رتبه را دادند و بعد از اين استادان ديگر استاد ارشد نداريم.» شايد نظرها نسبت به درجه استادي متفاوت باشد. اينکه مقياس و معيار استادي در حوزه هنر کيست و چيست باز هم کار بسيار سختي است؟ و نظرها هم متفاوت. غلامرضا مشعشعي که اين روزها نسبت به اهداي اين درجه معترض است، از درجه استادي در انجمن خوشنويسان مي گويد: قريب 50 سال است که در انجمن خوشنويسانم. براي اينکه کسي درجه استادي داشته باشد، نياز است بجز خط نستعليق خط دومي نيز بياموزد. يا شکسته نستعليق يا خط شکسته که مي تواند به دلخواه خط ثلث يا نسخ که خط عربي است و با آن کلام الله را مي نويسند.» مشعشعي مي گويد:«بعد از فوت استادان ارشد حالا انجمن خوشنويسان در حوزه خط نستعليق، شکسته نستعليق و خط ثلث و نسخ استادان ارشد و بنامي دارد. که من هم جزو همين استادان هستم و اگر کسي بخواهد درجه استادي ارشد از انجمن بگيرد بايد زير نظر هيات 5 نفره استادان ارشد که من هم جزو آنها هستم باشد.» او پس از برشمردن نام هاي استادان ارشد اين انجمن در ادامه مي گويد: « پس از بررسي آثار دانش آموختگان در شوراي ارزشيابي انجمن افراد به شوراي ارزشيابي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي گرفتن مدرک درجه هنري پيشنهاد مي شوند.» اودر خصوص خط حسيني مي گويد: «من و استاد کابلي در مورد خط ايشان نظر داديم که ايشان خط شان در حد ممتازي است نه استادي.»
    
    بودن يا نبودن شوراي ارزشيابي
    قطعاً پاسخ مديران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي که پيگيري بسياري براي صحبت با آنها کرديم در شفاف کردن موضوع بي اثرنيست. اما با اين حال به نظر مي رسد بعد از انقلاب اسلامي که تعداد دانشکده هاي هنر بسيار شده و با توجه به مدارک و مدارج علمي معتبري که در خصوص درجه هنري به دانش آموختگان اين دانشگاه ها داده مي شود شايد ديگر نيازي به شوراي ارزشيابي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي هم نباشد. شورايي که هر از گاهي باعث سوءتفاهم ميان اهالي هنر مي شود.
    
    سکانس آخر
    در لحظات پاياني اين گزارش از نامه روابط عمومي انجمن خوشنويسان ايران مطلع شديم که خطاب به سيد عباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نوشته: استاد غلامرضا مشعشعي استاد ارشد و عضو شوراي ارزشيابي تعيين شايستگي استادي انجمن هستند. در اين نامه ضمن معرفي سيد مجتبي حسيني از سوي استاد غلامحسين اميرخاني به معاونت هنري وقت جهت اخذ رتبه هنري اشاره شده است و همچنين در پايان به سوابق حسيني که برگزيده جشنواره بين المللي جهان اسلام در سال ۸۱ و برگزيده جشنواره ملي خوشنويسي امام علي(ع) در سال ۷۹ و نيز برگزيده جشنواره خوشنويسي فجر سال ۷۴ اشاره شده است.
    
    گزارش: ممتاز بودن يا استاد بودن؛ مساله اين است / گزارش «ايران» درباره اهداي درجه يک هنري و حواشي آن
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 21 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    آثار ديگري از "مريم سادات گوشه"

  لايحه نظام جامع حقوق مالكيت فكري در اختيار بهارستان / سيدهادي حسيني معاون حقوقي و پارلماني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مطرح كرد
مريم سادات گوشه، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  بازگشت به اشعار اصيل آييني در عزاداري ها / «ايران» در گفت و گو با شاعران و مديحه سرايان بررسي كرد
مريم سادات گوشه، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  چه كساني و چرا بايد تكريم شوند؟ / لزوم اصلاح و بازنگري طرح تكريم هنرمندان
مريم سادات گوشه، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  DVD از سبد فرهنگي خانوار ايراني حذف مي شود؟ / «ايران» از تاثير نوسانات نرخ ارز روي محصولات فرهنگي ديجيتال گزارش مي دهد
مريم سادات گوشه، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  مدير عامل صندوق اعتباري هنر خبر داد: افزايش مبلغ طرح تكريم و كمك مستمري از ابتداي مهر ماه
مريم سادات گوشه، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه لعل سرخ
متن مطالب شماره 8، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است