|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/3/24: گراني امروز حباب است يا وعده هاي ديروز؟!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21928 24/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


گزارش خبري - تحليلي كيهان 
گراني امروز حباب است يا وعده هاي ديروز؟!در شرايطي که بازارهاي مختلفي از جمله مسکن، خودرو، سکه و مواد غذايي با افزايش قيمت هاي قابل توجهي رو به رو شده اند، برخي دولتمردان با حباب ناميدن اين گراني ها سعي در توجيه گراني ها دارند اما مشکلات بازار نه با اين حرف ها که با اقدامات عملي سامان پيدا مي کند.
    
    گروه اقتصادي- طي هفته هاي اخير موج گراني کم سابقه اي وارد اقتصاد ايران شد، از طرفي گراني قيمت دلار که از سال پيش شروع شده بود و پس از تعطيلات عيد اوج گرفت، اثر خود را بر بازار هاي ديگري مانند مسکن، سکه، گوشي و... گذاشت و از طرف ديگر برخي اقلام مصرفي مردم با افزايش قابل توجهي روبه رو شد.
    يکي از مهم ترين موارد اين گراني ها مربوط به افزايش قيمت کالاهاي مصرفي و اساسي بوده که طي دو ماه و نيم سپري شده از سال جاري بروز و ظهور جدي تري يافته است.
    براساس جديدترين آمار بانک مرکزي، که حاصل بررسي قيمت کالاهاي اساسي در هفته منتهي به 18 خرداد امسال است، از 11 گروه کالاهاي اساسي، هشت گروه با افزايش قيمت مواجه شدند که برخي از آنها گراني سرسام آوري را تجربه کرده اند.
    به عنوان نمونه قيمت تخم مرغ، گوشت قرمز و ميوه هاي تازه به ترتيب 52 درصد، 22.7 درصد و 17.4 درصد افزايش يافته است، ضمن اينکه قيمت برنج خارجي در اين آمار ذکر نشده که بر اساس آماري که مرکز آمار در ارديبهشت امسال منتشر کرده بود 37.2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل گران شده بود.
    به عبارت ديگر طي اين مدت، برخي اقلام مصرفي مردم افزايش قيمت قابل توجهي داشته که هرچند برخي کالاها هم با کاهش قيمت مواجه شدند اما تاثير گراني ها بر توان اقتصادي مردم بسيار بيشتر از نفع کاهش قيمت هاي اندک است.
    
    کوچک شدن سفره مردم
    در همين راستا، يکي از شهروندان در تماس با کيهان با اشاره به گراني بيش از حد گوشت قرمز طي ماه هاي اخير اعلام کرد: چند روز پيش براي خريد يک کيلو گوشت به قصابي محلمان واقع در خيابان جيحون مراجعه کردم که با کمال تعجب با قيمت سرسام آور هر کيلو تا مرز 55هزار تومان مواجه شدم.
    وي افزود: دولتي که خودش از کوچک شدن سفره در دولت قبلي شکايت مي کرد، در حال حاضر چه کار خاصي براي جلوگيري از کوچک شدن دوباره سفره هاي مردم کرده است.
    همچنين قيمت مرغ هم طي روزهاي اخير حدود 500 تومان در هرکيلو اضافه شده که توليد کنندگان با اشاره به صرفه پايين توليد مرغ خواهان گراني بيشتر هم هستند.
    روند گراني کالاهاي خوراکي بعضا در گروه هاي ديگري از کالاهاي مصرفي مشاهده شده و موضوع قابل کتماني نيست تا حدي که نوبخت، سخنگوي دولت سه شنبه شب در يک برنامه تلويزيوني به موضوع گراني ها اشاره کرد و گفت: «مردم بايد بدانند ما افزايش 50 تا 60 درصدي نرخ برخي کالاها را تکذيب نمي کنيم.»
    البته نوبخت در اظهارات ديگري براي توجيه گراني هاي اخير مدعي حباب در بازارهاي مسکن، خودرو و سکه شد و گفت: «تبديل نقدينگي و سرمايه مردم در بازار مسکن،خودرو و سکه باعث به وجود آمدن حباب شده و وظيفه دستگاه هاي نظارتي است که با مسببان اين افزايش قيمت ها برخورد جدي داشته باشد.»
    چه بسا توجيه حباب دانستن گراني هاي اخير تا حدودي امر معقولي به نظر برسد اما نکته اي که در اين ميان مهم است اينکه صرفا با اعلام اين موضع مشکل گراني ها حل نمي شود و مردم از دولتمردانشان انتظار اقدام عملي دارند که اين اقدامات هم با تکيه بر توانمندي هاي داخلي و مديريت جهادي محقق مي شود.
    ضمن اينکه بايد از اين مسئول دولت روحاني پرسيد آيا گراني هاي امروز حباب است يا وعده هاي برجامي ديروز که حتي آب خوردن مردم را هم به توافق هسته اي گره زديد؟آيا همين مقامات دولتي نبودند که برجام را «آفتاب تابان» و «فتح الفتوح» مي ناميدند يا اينکه شخص آقاي روحاني در فروردين95 و پس از برجام مدعي شدند :امروز زنجيرهاي تحريم را گسسته ايم و رابطه خوبي بين بانک هاي ايراني و جهان برقرار است و گشايش ها يکي پس از ديگري انجام مي شود!
     يا در انتخابات سال 92 وعده دادند:دولت تدبير و اميد به دنبال اين است که آن چنان مردم را از درآمد سرشار کنند که اصلاً به يارانه 45 هزار توماني نيازي نداشته باشند...يا گفتند: در حوزه مسائل اقتصادي زمينه اي فراهم خواهد شد که گراني و تورم مهار شده... دولت تدبير گراني را با فکر و برنامه کنترل و کاهش خواهد داد.
    واقعا جناب نوبخت خوب است پاسخ دهند آيا اين وعده ها حبابي نبود؟
    
    اگر اقدامي نشود...
    بهرحال اگر دولتمردان شرايط کنوني را چندان خاص ارزيابي نکرده و توجهي به ريشه يابي اتفاقات اخير نداشته باشند، احتمال وخامت بيشتر شرايط هم وجود دارد.
    چنانچه چند روز پيش مهدي يوسف خاني، رئيس اتحاديه فروشندگان پرنده و ماهي نسبت به افزايش قيمت مرغ تا مرز 15 هزار تومان هشدار داد و گفت: «اگر مسئولان فکري به حال وضعيت هزينه هاي سربار توليدکنندگان مرغ نکنند، به مرور توليدکنندگان از جوجه ريزي امتناع خواهند کرد و با کمبود عرضه قيمت مرغ تا مرز 15 هزار تومان خواهد رفت.»
    همين الان هم اتفاقاتي از اين دست رخ داده و بازار ميوه از همين الان با اين شرايط مواجه شده است. چنانچه خبرگزاري حامي دولت ايسنا نوشته است: بازار ميوه در حالي با افزايش قيمت همراه شده که اين افزايش قيمت فقط مربوط به نوبرانه ها نيست و همه محصولات اين شرايط را دارند.
    به عنوان مثال هر کيلوگرم زردآلو بسته به انواع آن از دو هزار تومان تا ۱۳ هزار تومان در ميدان مرکزي ميوه و تره بار تهران فروخته مي شود اما اين محصول در ميوه فروشي هاي سطح شهر تا ۲۵ هزار تومان نيز فروخته مي شود؛ يعني ۱۰ هزار تومان بيشتر از قيمت منطقي براي هر کيلوگرم زردآلوي درجه يک!
    هلو و شليل درجه يک نيز بايد کيلويي 9 هزار و 450 تومان فروخته شود اما مصرف کنندگان اين ميوه ها را تا کيلويي ۱۹ هزار تومان در بازار مشاهده مي کنند؛ يعني گرانفروشي ۱۰ هزار توماني در بازار مصرف براي هلو و شليل. اين رويه براي ميوه هاي ديگري مانند هندوانه، گيلاس و انگور هم وجود دارد که حاکي از تفاوت چشمگير بعضا تا 10 هزار توماني بين تره بار و بازار مي باشد.
    به ليست بلند بالاي گراني ها مي توان خودرو که قيمت آن عملا سر به فلک کشيده و مسکن که روز گذشته به تفصيل درباره آن نوشتيم را هم اضافه کرد؛ هرچند گراني هاي اخير دامنه بيشتري داشته و به عنوان نمونه يک فروشنده گوشي به خبرنگار کيهان گفت قيمت گوشي ها 70 درصد افزايش يافته، اما گراني هاي مربوط به مواد خوراکي و ارز (که بر روي بازار هاي ديگري هم اثرگذار است) از اهميت بيشتري برخوردار است و نگراني بيشتري ايجاد مي کند.
    در حال حاضر، اگر دولت مدبرانه عمل کرده و حضور موثري داشته باشد مي تواند حداقل از بروز اتفاقات ناخوشايند بعدي جلوگيري کند، اما اگر قرار باشد با «حباب» ناميدن شرايط کنوني و اکتفا به چنين جملاتي از چرايي اين رفتارهاي بازار غافل شد نمي توان انتظار شرايط بهتري داشت.
    
    سکه همچنان در مدار صعود است
    در حال حاضر، با توجه به اينکه مردم اقدامي از سوي بانک مرکزي براي کنترل بازار سکه نمي بينند، مدام تحريک مي شوند که به بازار سکه ورود کنند.
    قيمت سکه که در سال جاري روند افزايشي خود را به شکل شگفت آوري ادامه داده، روز گذشته به دو ميليون و 580 هزار تومان هم رسيد تا فقط در يک روز 50 هزار تومان و طي نزديک به 20 روزي که از ماه جاري مي گذرد، 530 هزار تومان افزايش يافته باشد.
    بازار سکه طي يکسال اخير نزديک به 113 درصد افزايش قيمت داشته که در نوع خود بي سابقه بوده و رکورد حيرت انگيزي از نظر افزايش قيمت در يک بازار به شمار مي آيد. با اين حال، همانطور که روز گذشته هم نوشتيم، ولي ا... سيف، رئيس بانک مرکزي اعلام کرده وضع اين بانک براي ايجاد تعادل در عرضه و تقاضا مناسب است و اين افزايش قيمت ها جنبه رواني دارد.
    سوالي که اينجا پيش مي آيد اين است که اولا اگر بانک مرکزي توان ايجاد تعادل را دارد پس چرا هر روز بازار بيشتر از روز قبل دچار نوسان و گراني مي شود؟ و ثانيا صرف گفتن اينکه گراني هاي اخير جنبه رواني دارد، پاسخ کاملي براي ريشه يابي اين حوادث نيست.
    همانطور که اشاره شد دولتمردان اعلام کرده اند گراني هاي بازار سکه مربوط به دلايل رواني و عدم اطمينان است، دلايلي که هرچند به نظر مي رسد رنگ و بويي از واقعيت دارد اما نمي تواند تمام آنچه که در بازار در حال اتفاق افتادن است را توجيه کند.
    
    رسيدگي به گراني ها، انشاء ا... هفته بعد!
    کسي منکر تلاش هاي دولت درخصوص مقابله با نوسانات نيست، ولي نقدي که در اينجا به دولت وارد است اين است که وقتي اغلب توان دولت صرف برجام شد و از توان داخلي غفلت صورت گرفت، در چنين شرايطي طبيعي است که کشور با مشکل رو به رو شود.
    در همين زمينه خبرگزاري تسنيم نوشته است: «سخنگوي دولت مي گويد بايد براي رفع کاستي هاي کشور تلاش کرد؛ حال سوال مردم از ايشان اين است که براي کاهش گراني ها چقدر در دولت تلاش کرده اند؟! گراني هاي سرسام آور بازارهاي مختلف اقتصاد ايران درحالي اين روزها به دغدغه جدي مردم تبديل شده است که متاسفانه هنوز دولتمردان گامي عملي در راستاي برقراري آرامش در کشور انجام نداده اند. خواسته اصلي مردم بعد از خروج آمريکا از برجام از دولت محترم اين بود که حداقل از اين پس و در چند سال باقي مانده کشور را بدون اميد به برجام اداره کنند و آب خوردن مردم را هم به برجام گره نزنند.»
    در همين حال، محمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهور گفت: «آقاي روحاني، وزرا و مسئولان ذيربط را مسئول کرده و هفته آينده (دوشنبه) ايشان جلسه اي را براي تصميم گيري در مورد اين موضوع برگزار خواهد کرد.»
    
    
    گزارش خبري - تحليلي كيهان: گراني امروز حباب است يا وعده هاي ديروز؟!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21928 به تاريخ 24/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 163 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تنشهاي محيطي در علوم زراعي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 28)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است