|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/3/24: جريان اصلاحات 2 پا دارد
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3170 24/3/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


جريان اصلاحات 2 پا دارد
مصطفي تاجزاده در گفت و گو با «شرق»

نويسنده: مرجان توحيدي


    انتقاد دروني از جريان اصلاح طلب، اين روزها يکي از موضوعاتي است که در محافل اصلاح طلبي و فضاي مجازي مطرح بوده و هر روز هم شعاع آن گسترده تر مي شود. يکي از دلايل آن عملکرد نهادهاي انتخابي است که يا با پشتوانه جريان اصلاح طلب برگزيده شده اند يا نمايندگان جريان اصلاح طلب اداره آنها را برعهده دارند. ضعف عملکرد اين نهادها که مطابق وعده ها و شعارهايي که در انتخابات ارائه کردند، نبوده، باعث شده تا مطالبه «اصلاح اصلاحات» گسترده شود. با مصطفي تاج زاده درباره همين موضوع گفت وگو کرده ايم.
    
     همان طورکه در اين يک سال گفته شده، به نظر مي رسد جريان اصلاح طلبي در حال تهي شدن از مفاهيم و آرمان هاي خود بوده است. علت هم ورود به عرصه قدرت و گرفتارشدن در اين بازي است. اين روند از سال 92 آغاز شد و تا به امروز شدت گرفته است. با اين تحليل موافق هستيد؟
     اجازه دهيد ابتدا مقدمه کوتاهي بگويم. نامه صد نفر از اصلاح طلبان نسل دوم، مرا اميدوار کرد. خوشبختم که جريان اصلاحي در کشور متوقف شدني نيست. بايد روحيه نقادي نسل دوم اصلاح طلبان را به فال نيک گرفت و از آن حمايت کرد. چنين تفکر و حرکتي در هيچ يک از جريان هاي سياسي مخالف و موافق متاسفانه ديده نمي شود؛ يعني نه جوانان اصولگرا چنين جايگاهي را براي خود قائل هستند و نه هواداران آقاي احمدي نژاد. حتي در اپوزيسيون خارج از کشور نيز چنين وضعي ديده نمي شود که نسل بعد، ضمن احترام گذاشتن به نسل پيشين خود و با تکريم دستاوردهايشان و البته در جهت تثبيت و تعميق همان دستاوردها در دوره معاصر به نقد عملکرد آنان بنشينند و راهکار ارائه کنند و نور اميد بپراکنند. من به اين دوستان بابت نوشتن چنين متن متين و منطقي و پر از نکات درست تبريک مي گويم. اگرچه ممکن است با برخي از موارد آن همدلي کامل نداشته باشم که مهم نيست. حال پاسخ پرسش اول شما.
    به نظر من حرکت اصلاحي در ايران در دو دهه گذشته جرياني دوپا بوده است؛ يک پا در قدرت و يک پا در جامعه مدني داشته و بايد به اين شکل هم باقي بماند. با اين تاکيد که زادگاه و تکيه گاه اصلاحات مردم و جامعه مدني است، اما پيشبرد اصلاحات در گرو مشارکت جدي در قدرت است که دلايل آن را در سخنراني اخير خود براي اصلاح طلبان دماوند شرح دادم؛ يعني دلايل حضور هواخواهان اصلاحات و بهبود اوضاع ايران را از اميرکبير تاکنون براي حضور در عرصه حکومت برشمردم و به همين دليل تکرار نمي کنم؛ ولي حضور در قدرت به هيچ وجه نبايد باعث قطع يا تضعيف رابطه ما با جامعه مدني شود و مردم خداي ناکرده احساس کنند که مسئله اصلاح طلبان رسيدن به قدرت و استفاده از مواهب و امتيازات آن است. ما بايد ارتباط خود را با جامعه حفظ کنيم و اگر چنين کنيم، به طور طبيعي مجبور خواهيم بود که گفتمان خود را به روز كنيم و اجازه تهي شدن و بي محتواشدن به آن ندهيم. من البته موافق عملکرد اصلاح طلبان از 92 تا 96 هستم و فکر مي کنم بهترين کار ممکن انجام شده است، اما با توجه به تغيير و تحولاتي که در ايران و نيز در سطح بين المللي رخ داده، بر اين باورم که آن مشي به تنهايي جواب نمي دهد و بايد اصلاحاتي در روند اصلاحات ايجاد شود.
    
     به نظر مي رسيد ورود به قدرت بايد به مثابه ابزاري براي تحقق اهداف و گفتمان اصلاح طلبي باشد، اما اکنون هدف به تنهايي ورود به قدرت و حفظ آن به هر قيمتي با توجيه شرايط حساس است. نتيجه اين روند تغيير چهره اصلاح طلبي به جرياني است که زمين بازي آن قدرت بوده و در حال تئوريزه کردن اين رفتار است.
    با شما کاملا همدلم و فکر مي کنم هر جرياني که خود را به قدرت محدود كند، در نهايت و پس از رنج و تلاش بسيار به همان نتيجه اي خواهد رسيد که سيدجمال الدين اسدآبادي در آخر عمر خويش گفت: بذرهاي گران قيمت خود را در شوره زار پاشيدم و هيچ يک به ثمر ننشست.
    به باور من اصلاح طلبان امروز بايد صريح تر از هميشه، هم با مردم سخن بگويند و هم با مسئولان. همچنين بايد مواضع شفاف و روشن تري را درباره موضوعات مبتلابه جامعه به ويژه در عرصه سياست خارجي و اقتصادي اخذ کنند و حقايق را با مردم که صاحبان اصلي کشورند در ميان بگذارند تا با جلب احترام و مشارکت آحاد ايرانيان بتوانيم هم بر مشکلات غلبه کنيم و هم اجازه ندهيم که اصلاحات در افکار عمومي تضعيف شود.
    
     نقد اصلاحات و به بيان ديگر اصلاح اصلاحات که به تازگي از سوي برخي فعالان اين جريان مطرح شده است، بايد ناظر به چه بخش هايي باشد؟
     نقد اصلاحات در همه زمينه ها لازم است؛ هم به لحاظ گفتماني و اينکه بايد به روز شود، هم به لحاظ ارائه برنامه براي اداره بهينه کشور و حرکت به سوي حکمراني خوب و هم در زمينه تشکيلاتي و باز کردن دايره و جذب نيرو؛ در همه اين موارد اصلاح طلبان نيازمند نقدند.
    به نظر من نکاتي که در نامه صد نفره اصلاح طلبان آمد، تا حدود زيادي به اين ابعاد پرداخته است، گرچه به يک نکته اصلي کم توجه کرده و آن مسئله تحزب است که بايد اين عزيزان به اين مسئله توجه ويژه اي کنند. درحقيقت مادام که سياست ورزي در ايران حزبي نشود، سياست ورزان ما مسئوليت پذير نشده و شفافيت بر عرصه سياست حاکم نخواهد شد، کادر پرورش نمي يابد و کشور با برنامه اداره نمي شود.
    
     براي اصلاح اصلاحات تا چه اندازه موافق ايد که بايد توليد محتواي فکري و انديشه اي شود.آيا در اين فضا لازم است اهداف جديدي تصوير شود يا اينکه فقط لازم است پيرايه هايي که در اين سال ها به گفتمان اصلاح طلبي چسبيده است، زدوده شود؟
     امروز فقط به رفع اتهام ها و ابهام ها و زدودن پيرايه ها نبايد بسنده کرد. تغييرات جدي در جامعه و جهان رخ داده است و ما متناسب با آنها بايد ديدگاه هاي خود را به روز و نو کنيم. از تبيين ضرورت احترام به حق انتخاب سبک زندگي تا تامين حقوق زنان، از لزوم دفاع از تشکيل اتحاديه و سنديکاي صنوف مختلف، به ويژه کارگران و کشاورزان تا اصلاح سياست خارجي کشور و اينکه جهت گيري ديپلماسي کشور در خدمت رفاه ميهن قرار گيرد. در امور اجتماعي و فرهنگي هم بايد شفاف تر از هميشه و با برنامه هاي روشن تر از پيش به جامعه نشان دهيم که اصلاحات در ايران هنوز گفتمان برتر در همه عرصه هاست؛ يعني همچنان که اصلاحات، امنيت ايران را چه در زمان آقاي خاتمي و چه در حال حاضر تامين و ايران را از جنگ دور کرده، و با تحريم ها جنگيده است و کوشيده ايران جايگاه مناسب تري در عرصه بين المللي به دست آورد و همچنان که همه پذيرفته اند اصلاحات مدافع حقوق شهروندي آحاد مردم است و ايران را براي همه ايرانيان مي خواهد، اما اينها ديگر به تنهايي کافي نيست و مردم انتظار دارند که براي رفع محدوديت از سوي ديگر تلاش بيشتري شود.
    
     از نظر شما چه تغييرات تاکتيکي اي لازم است تا در تحرکات جريان اصلاح طلب براي بازگشت اعتماد عمومي به اين جريان صورت بگيرد؟ نمونه واضح آن عملکرد شوراي سياست گذاري و نقدهايي است که به ترکيب و نحوه مديريت اين شورا مطرح است. شورايي که تقريبا تصميمات آن پشت درهاي بسته گرفته شده و منافع جمعي محدود را تامين مي کند که حاصل آن کمک کردن به تهي شدن اصلاحات از معني بوده است.
    شوراي سياست گذاري بايد به نامه صد نفر توجه جدي کند. همچنان که آقاي خاتمي نيز بايد به آن بذل توجه كند و خوب است جلساتي با نمايندگان اين عزيزان برگزار کند و از نزديک انتقادها و پيشنهادهاي آنان را بشنود. صدالبته شوراي عالي سياست گذاري اصلاح طلبان نيز لازم است که با اين دوستان به مشورت بنشيند و راهي پيدا کند براي جلب مشارکت همه نيروهاي اصلاح طلب، به طوري که شوراي سياست گذاري سخنگوي فقط بخشي از اصلاح طلبان نشود و همه احساس کنند که در روند اصلاحات نقش دارند و سهيم اند و مي توانند فردايي بهتر را براي همه ايرانيان رقم بزنند.
    
    جريان اصلاحات 2 پا دارد / مصطفي تاجزاده در گفت و گو با «شرق»
    


 روزنامه شرق، شماره 3170 به تاريخ 24/3/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 65 بار
    آثار ديگري از "مرجان توحيدي"

  ائتلاف ناز ي آبادي ها / عزت الله ضرغامي و عمادالدين باقي 5 ساعت جلسه داشتند
مرجان توحيدي، شرق 10/5/97
مشاهده متن    
  اصلاح طلبي در سراشيبي مقبوليت و مشروعيت است / گفت و گو با «محمدرضا تاجيك» 21 سال پس از دوم خرداد
مرجان توحيدي، شرق 2/3/97
مشاهده متن    
  مرتضوي را مي بخشم / ماشاءالله شمس الواعظين، نخستين متهم مطبوعاتي قاضي سابق، از خاطراتش مي گويد
مرجان توحيدي، شرق 3/2/97
مشاهده متن    
  ناگفته هاي استعفاي شهردار / در گفت وگو با مشاور نجفي مطرح شد
مرجان توحيدي، شرق 27/1/97
مشاهده متن    
  اصلاح طلبان در بن بست؟ / گفت وگو با حسين مرعشي و علي تاجرنيا درباره كناره گيري نجفي
مرجان توحيدي، شرق 21/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه حوزه
متن مطالب شماره 2 (پياپي 177)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است