|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/3/24: موگريني: تلاش ما براي حفظ برجام همسو با منافع آمريكاست
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22106
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21928 24/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


موگريني: تلاش ما براي حفظ برجام همسو با منافع آمريكاستمسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: عزم ما براي حفظ توافق هسته اي، در راستاي منافع آمريکاست.
    
    سرويس سياسي- فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: توافق هسته اي (برجام) پنجره اي براي پرداختن به موضوعات غيرمرتبط با مسائل هسته اي با ايران را باز کرده است.
    موگريني افزود: فرصت داشته ايم در ديدار با مقام هاي ايران با آنها درباره مسائل موشکي و حقوق بشر گفت وگو کنيم.
    وي در ادامه گفت: در صورت فروپاشي برجام، فرصت براي گفت وگو درباره اين مسائل از بين خواهد رفت.
    مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا تصريح کرد: عزم ما براي حفظ توافق هسته اي، در راستاي منافع ايالات متحده هم هست.
    موگريني در ادامه با لحني طلبکارانه گفت: ايران بايستي به تعهداتش پايبند بماند.
    وي افزود: بيانيه اخير ايران براي افزايش ظرفيت غني سازي نقض برجام نيست، اما کمکي به ايجاد اعتماد نمي کند.
    مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اظهار داشت: پروژه هاي بازطراحي رآکتور اراک به رهبري چين و تغيير کاربري فردو به يک مرکز فيزيک و فناوري هسته اي که پروژه اي به رهبري روسيه است ادامه دارند.
    گفتني است در روزهاي گذشته، موگريني در پايان نشست وزراي خارجه اتحاديه اروپا گفته بود: «درباره برنامه موشکي ايران و موضوعات منطقه، اختلافي با آمريکا نداريم.»
    
    هدف مشترک
    دستيار وزير خارجه آمريکا با اشاره به برجام گفت: در موضوع ايران با اروپا هدف مشترک داريم و اختلاف ها صرفا تاکتيکي است.
    «کريستوفر فورد» دستيار وزير در اداره امنيت بين الملل و منع اشاعه وزارت خارجه آمريکا که در انديشکده «مرکز امنيت جديد آمريکايي» صحبت مي کرد، گفت خروج اين کشور از توافق هسته اي، فعلا به از بين رفتن برجام و بازگشت وضعيت برنامه هسته اي ايران به وضعيت پيش از توافق منجر نشده است.
    فورد افزود: با اين وجود، تا امروز به نظر مي رسد آژانس بين المللي انرژي اتمي تاييد کرده که ايران هنوز کاري بر خلاف تعهداتش در برجام انجام نداده است. شايد ايران حقيقت هشدار ۸ مي رئيس جمهور [دونالد] ترامپ را که گفت اگر اين کشور به جاه طلبي هاي هسته اي خود ادامه دهد «با مشکلاتي مواجه مي شود که از هر مشکلي که تاکنون با آن مواجه بوده بزرگترند»، درک کرده است.
    وي تصريح کرد: بر خلاف آنچه برخي کارشناسان هشدار مي دادند، خروج آمريکا از توافق هسته اي به بر هم خوردن اين توافق و ارتقاي سطح غني سازي ايران منجر نشده است.
    لازم به ذکر است که پايگاه تحليلي «پوليتيکو» در هفته هاي گذشته به نقل از «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نوشته بود: «از حسن روحاني رئيس جمهور ايران تضمين گرفته که اين کشور عليرغم تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا براي خروج از برجام و وضع مجدد تحريم ها عليه ايران، همچنان در توافق مي ماند.»
     عراقچي نيز در روزهاي گذشته تاييد کرد که روحاني قبل از خروج آمريکا به اروپا تضمين داده بود که در برجام مي مانيم.
    اين مقام ارشد آمريکايي با اشاره به برجام گفت: در موضوع ايران با اروپا هدف مشترک داريم و اختلاف ها صرفا تاکتيکي است.
    فورد در ادامه گفت: ما و شرکاي مذاکره کننده ما همگي درباره چالش هاي کليدي عمده توافق کرديم. ما درباره تهديد ناشي از توسعه موشکي ايران و ارسال اين موشک ها و فناوري موشکي به بازيگران منطقه اي، توافق کرديم. ما درباره تهديد ناشي از حمايت ايران از تروريسم بين المللي توافق کرديم. ما درباره مسائل برآمده از ثبات زدايي ايران از منطقه و همچنين تراژدي نقض حقوق بشر در داخل اين کشور، توافق کرديم. ما درباره اهميت همکاري براي مقابله با اين چالش ها و برخورد با اقدامات تحريک آميز ايران، توافق کرديم.
    وي تصريح کرد: واشنگتن و اتحاديه اروپا به ميزان زيادي به توافق براي تحت فشار قرار دادن ايران در عين حفظ برجام نزديک شده بودند، اما نتوانستند پيش از موعد تمديد تعليق تحريم هاي ايران به توافق مد نظر ترامپ دست يابند.
    گفتني است در هفته هاي گذشته رسانه هاي منطقه اي محتواي مذاکرات اخير دولت آمريکا با اروپا را فاش کردند که نشان مي دهد آمريکا قبل از خروج از برجام از اروپا براي ادامه فشار به ايران تضمين گرفته است.
    
    توافق جديد
    کريستوفر فورد در ادامه گفت: در صورتي که ايران بپذيرد وارد توافقي جديد با آمريکا شود، اين کشور آماده است «مولفه هاي اصلي نظام تحريم ها» را خاتمه دهد.
    فورد افزود: همان طور که وزير خارجه گفت لازم است ايران غني سازي اورانيوم را متوقف کند، هرگز به دنبال بازفرآوري پلوتونيوم نباشد، رآکتور آب سنگين خودش را تعطيل کند و به بازرسان آژانس، دسترسي هاي بي قيد و شرط بدهد. لازم است اين کشور اشاعه موشکي، ساخت و پرتاب موشک هاي قادر به حمل کلاهک هاي هسته اي را متوقف کند. و لازم است به کشورهاي همسايه اش احترام بگذارد و به مجموعه اي از فعاليت هاي بي ثبات کننده خود و حمايت از شبه نظاميان و نائبانش پايان دهد.
    لازم به ذکر است که يکي از انديشکده هاي معروف آمريکا، در زمان رياست جمهوري «باراک اوباما»- رئيس جمهور سابق آمريکا- پروژه «نرمال سازي ايران» را پيشنهاد کرد. براساس اين پروژه آمريکا مي بايست سلسله اقداماتي را درخصوص ايران اجرا کند. اولين مورد آن بحث هسته اي و از بين بردن دستاوردها و پيشرفت هسته اي ما بود به طوري که مقامات آمريکايي با اجراي برجام تاکيد کردند که واشنگتن توانست بدون شليک حتي يک گلوله برنامه هسته اي ايران را از بين ببرد. محدودکردن و توقف فعاليت هاي موشکي، قطع حمايت ايران از محور مقاومت، پذيرفتن اينکه ايران نبايد قدرت منطقه اي باشد، پذيرفتن شروط غرب در مسئله حقوق بشر و در نهايت به رسميت شناختن رژيم صهيونيستي. در حقيقت برجام نه به عنوان عاملي براي لغو تحريم ها، بلکه نقشه راهي براي نرمال سازي ايران است. به همين دليل است که تاکنون تقريباً و تحقيقاً هيچ دستاوردي براي ايران نداشته است.
    
    تضمين نداده اند!
    محمدجواد ظريف وزير امور خارجه عصر سه شنبه پس از ورود به آفريقاي جنوبي در جمع خبرنگاران درباره روند مذاکرات با اتحاديه اروپا و چين و روسيه پس از خروج آمريکا از برجام گفت: در آخرين دور گفت وگوهاي کارشناسي که هفته گذشته در تهران برگزار شد، يک بار ديگر همه اعضاي باقيمانده برجام تعهد خود را براي اينکه اقدامات لازم را انجام بدهند براي تضمين برخورداري ايران از دستاوردهاي اقتصادي برجام اعلام کردند.
    ظريف افزود: هنوز ما بسته عملياتي لازم را دريافت نکرده ايم، همکاران ما در اتحاديه اروپا و هم همکاران چيني و روسيه عنوان کردند که مشغول کار کردن بر روي همين بسته هستند.
    وي خاطرنشان کرد: درباره دور بعدي مذاکرات با وزرا (١+٤) در حال گفت وگو هستيم و مذاکرات وزرا در آينده انجام خواهد شد و همچنين ساير مذاکرات کارشناسي که ممکن است براي آماده سازي نشست وزرا لازم باشد.
    گفتني است در هفته هاي گذشته «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در پاسخ به سوالي درخصوص ارائه تضمين از سوي اروپا به ايران براي اجراي تعهدات برجامي گفته بود: «تضمين نمي دهيم»! علاوه بر اين «امانوئل ماکرون» رئيس جمهور فرانسه در هفته هاي گذشته در حاشيه نشست غيررسمي سران اروپا در بلغارستان گفته بود: «به خاطر مسئله ايران، عليه شرکت هاي آمريکايي جنگ تجاري يا راهبردي راه نخواهيم انداخت. اين کار منطقي نيست. ثانيا، شرکت هاي فرانسوي را به ماندن در ايران مجبور نخواهيم کرد.» همچنين «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در حاشيه نشست غيررسمي سران اروپا در بلغارستان گفته بود: «نبايد اين توهم را ايجاد کرد که مي توانيم تمام خسارات ناشي از تحريم ها را جبران کنيم.»
    متاسفانه دولت همچنان در حال اجراي رويکرد خسارت بار «حفظ برجام به هر قيمت» است!
    به گزارش فارس وزير خارجه همچنين درباره سفرش به آفريقاي جنوبي گفت: آفريقاي جنوبي از شرکاي نزديک ايران است از نظر سياسي ما همواره در کنار مردم اين کشور بوده ايم و ارتباطاتمان را با رژيم آپارتايد قطع کرديم و بعد از رژيم آپارتايد بهترين روابط را با آفريقاي جنوبي داشتيم. دولت آفريقاي جنوبي همواره حامي حقوق مردم ايران در بحث هسته اي بوده چه در ابتداي مذاکرات هسته اي و چه بعد از برجام.
    وزير امور خارجه ايران که به آفريقاي جنوبي سفر کرده در ديدار با همتاي خود ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه و تحولات پس از خروج آمريکا از برجام را مورد بحث و گفت وگو قرار داد.
    موگريني: تلاش ما براي حفظ برجام همسو با منافع آمريکاست
    


 روزنامه كيهان، شماره 21928 به تاريخ 24/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 80 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مهندسي مكانيك مدرس
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1903)، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است