|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: تلاش براي رفع موانع توليد كالاي ايراني
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6979
يك شنبه 30 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 19 (ايران زمين) > متن
 
      


تلاش براي رفع موانع توليد كالاي ايراني
استاندار چهارمحال و بختياري در گفت و گو با «ايران» تاكيد كرد

نويسنده: راضيه زماني دهكردي


    
     طبق آمار گمرک چهارمحال و بختياري، عمده کالاهاي صادراتي اين استان در سال گذشته شامل لوازم خانگي، مغز بادام، مواد پلاستيکي و اشياي ساخته شده از اين مواد، موکت، محصول هاي لبني، مصنوعات از چدن و آهن، فرآورده هاي خوراکي، نخ، الياف و خوراک دام بوده که در مجموع ميزان صادرات استان 40 هزارتن به ارزش تقريبي 85 ميليون دلار برآورد شده است. با توجه به ورود کالاهاي خارجي از مبادي مختلف اعم از رسمي و غيررسمي و ساير استان ها آمار دقيقي از ميزان کالاهاي مورد نياز مردم اين استان که از خارج از کشور تامين مي شود در دسترس نيست، اما براساس آمار ارائه شده توسط گمرک، عمده کالاهاي وارداتي به استان در سال گذشته شامل خطوط توليد کارخانه ها، ماشين آلات و دستگاه هاي برقي به ميزان حدود 19 هزار تن به ارزش 210ميليون دلار بود. براي بررسي بيشتر موانع موجود بر سر راه توليدکنندگان استان و راهکارهاي برون رفت از آن با «اقبال عباسي» استاندار چهارمحال و بختياري به گفت و گو نشستيم.
    با توجه به شعار امسال مبني بر حمايت از کالاي ايراني، چه برنامه هايي براي برون رفت چهارمحال و بختياري از مصرف کالاهاي خارجي و حمايت از توليدکنندگان استان در نظر گرفته ايد؟
    تدوين سياست ها، اقدامات، تکاليف و تعيين اهداف کمي در قالب برنامه حمايت از کالاي ايراني در بخش هاي مختلف اقتصادي به دستگاه هاي اجرايي ذيربط محول شده و بررسي اين برنامه ها در دستور کار ستاد اقتصاد مقاومتي استان قرار دارد. از جمله سياست هاي در نظر گرفته شده براي حمايت از کالاي ايراني مي توان به منع خريد کالاي خارجي با وجود کالاي مشابه توليدي در داخل از محل بودجه هاي دولتي، اجراي سياست ها و اقدام هايي در راستاي کاهش هزينه هاي توليد توسط دستگاه هاي اجرايي، تسهيل و تسريع در فرآيندهاي صدور مجوزهاي توليدي، بهبود فضاي کسب و کار و ايجاد بستر مناسب براي سرمايه گذاري به منظور توليد کالاهاي داخلي، بازاريابي کالاهاي توليد داخل با تمرکز بر بازار کشورهاي منطقه، توجه ويژه به محصول ها و خدمات شرکت هاي دانش بنيان استان، ارتقاي کيفيت کالاهاي توليد داخل به منظور رقابت پذيري با نمونه هاي خارجي و فرهنگ سازي و استفاده از ظرفيت هاي رسانه اي در راستاي تشويق مردم به مصرف اجناس توليد داخل اشاره کرد.
    
    چند شرکت صنعتي و واحد توليدي در استان وجود دارد؟
    885 واحد توليدي صنعتي فعال و 189واحد صنعتي غيرفعال در استان وجود دارد که از مجموع 189 واحد صنعتي غيرفعال 50 واحد توليدي راکد از سال 95 تا پايان سال 96 دوباره راه اندازي شده است. يک هزار و 111 واحد دام و طيور صنعتي نيز در استان وجود دارد که 889 واحد (80 درصد آن واحدهاي صنعتي دام با ظرفيت 94.6 هزار راس و 222 واحد با ظرفيت 20 درصد) پرورش طيور با ظرفيت 4.7ميليون قطعه است. همچنين 200 واحد کارخانه صنايع تبديلي جهاد کشاورزي نيز در استان در حال بهره برداري و 800واحد کارخانه هاي صنايع تبديلي جهاد کشاورزي نيز داراي جواز تاسيس است.
    
    عمده ترين محصول ها و کالاهاي توليدي واحدهاي صنعتي چهارمحال و بختياري در چه زمينه اي است؟
    مهم ترين محصول هاي توليدي در واحدهاي صنعتي استان (داراي پروانه بهره برداري) نظير بسته بندي آب معدني و انواع نوشابه، آهن اسفنجي، ورق گالوانيزه، ورق قلع اندود، ميلگرد، فرآورده هاي نسوز، شيرخشک صنعتي، شير خشک نوزاد، لوازم خانگي، فرش نمدي، الياف و نخ پلي استر، پارچه چادرمشکي، کاشي و سراميک، مفتول آهني، شکر، فرآورده هاي لبني، روغن خوراکي، سيمان و کلينکر، مصنوعات پلاستيکي، خميرمايه، خوراک دام، خوراک آبزيان، مفتول آلومينيوم، بسته بندي مواد غذايي، ريخته گري شمش و مصنوعات آهني و فولادي، مصنوعات چوبي، چيني بهداشتي، انواع موکت و زنجيره کامل محصول هاي وابسته به موکت، انواع لوله و اتصالات پلي پروپيلن، دارو، مالت جو و فرآورده هاي وابسته، انواع محيط هاي کشت ميکروب و... است.
    
    محصولات کشاورزي استان در چه زمينه اي است؟
    از يک هزارو 403 تن توليدات کشاورزي استان، حدود 915 هزار تن (65 درصد) مربوط به محصول هاي زراعي، حدود 181 هزار تن (12.9درصد) به محصولات باغي، حدود 275 هزار تن (19.7درصد) به محصولات دام و طيور، 23.5هزار تن (1.7درصد) به محصولات شيلاتي، حدود 2.4 هزار تن(.،2 درصد) به محصول هاي گلخانه اي و حدود 6.5هزارتن (.، 5 درصد) به قارچ دکمه اي اختصاص داشته است. از حدود 181هزار تن محصولات باغي استان، سيب با 46 هزار و 500 تن (25.7 درصد) هلو با 34هزار تن (18.8 درصد)، زردآلو با 3هزار و 600 تن (2 درصد) انگور با 62هزار و 3 تن (34.3 درصد)، بادام با 23 هزار و 241 تن (12.8 درصد)، گردو با 6 هزار و 965 تن(3.8 درصد) و ديگر محصولات باغي با 4هزار و 636تن (2.6درصد) است. از 915هزار تن توليدات محصولات زراعي استان حدود 855 هزار تن(93.4درصد) از کشت آبي و حدود 60 هزار تن (6.6 درصد) از کشت ديم به دست آمده است. در بين تمام محصول هاي زراعي، سيب زميني با توليد حدود 2هزار و 208 تن (22.8درصد)، يونجه با توليد 161هزار تن (17.6 درصد) و گندم با توليد 2هزار و 117تن(13 درصد) از توليدهاي زراعي استان را به خود اختصاص داده است.
    
    کالاهاي توليدي چه ميزان ارز آوري براي استان دارد؟
    بر طبق آمار گمرک، ميزان کالاهاي صادراتي استان در سال گذشته 40هزارتن به ارزش تقريبي 85 ميليون دلار بوده است.
    براي رفع موانع توليد و صادرات چه اقداماتي انجام داده ايد؟
    نوسانات شديد نرخ ارز، قيمت بالاي تمام شده کالا و خدمات، نبود توان در رقابت پذيري محصول هاي توليدي، وجود نابرابري در بازار رقابت براي صادرکنندگان، نرخ بالاي تسهيلات براي صادرکنندگان، نبود اقدام موثر در برندسازي و تجاري سازي محصول ها، انجام نشدن مطالعات و نيازسنجي بازارهاي هدف خارجي به منظور حضور موثر و مستمر محصولات توليدي استان و کشور در اين بازارها از مهم ترين موانع صادرات بشمار مي آيد. همچنين تاکنون اقداماتي نظير برنامه ريزي به منظور تمرکز بر بازار کشورهاي منطقه با اولويت کشورهاي همسايه، اعزام هيات هاي تجاري استان به خارج از کشور با هدف بازاريابي محصول هاي توليدي داخلي، تلاش در راستاي تقويت توان مالي صادرکنندگان و تجار، برنامه ريزي به منظور برندسازي و تجاري سازي محصول هاي استان، پيگيري به منظور ارائه مشوقات و جوايز صادراتي براي صادرکنندگان برتر محصول هاي توليدي و ارائه آموزش هاي لازم به توليدکنندگان براي محصول هاي استاندارد با قابليت صادرات انجام شده است.
    
    برش
    
    اقدامات انجام شده براي ترغيب مردم در استفاده از توليدات داخلي
    استاندار چهار محال و بختياري در خصوص ترغيب مردم به مصرف کالاهاي ايراني، اظهارداشت: در برنامه حمايت از کالاي ايراني، سياست گفتمان رسانه اي در حمايت از کالاي توليدي در داخل کشور و استان پيش بيني شده و دستگاه هاي اجرايي متولي نظير صداوسيماي مرکز استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي، اتاق بازرگاني و شهرداري هاي استان تعيين شده اند. در راستاي فرهنگ سازي به منظور تشويق مردم به مصرف کالاي داخلي اقداماتي نظير ترغيب توليدکننده براي برندسازي و بسته بندي مناسب و تبليغ گسترده، آموزش و فرهنگ سازي براي مصرف کنندگان از طريق رسانه هاي ديجيتال و رسانه هاي ديداري و شنيداري، معرفي واحدهاي توليدي براي اخذ برند و استاندارد لازم با کمترين هزينه و زمان ممکن، برگزاري همايش تجليل از نمونه ها و توليدکنندگان برتر در استان، برگزاري مراسم تجليل از واحدهاي توليدکننده درسطح ملي و برگزاري نمايشگاه هاي تخصصي توليدات و محصولات در استان انجام شده است.
تلاش براي رفع موانع توليد کالاي ايراني / استاندار چهارمحال و بختياري در گفت و گو با «ايران» تاکيد کرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 19 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "راضيه زماني دهكردي"

  ورشكستگي فعالان آبزي پروري چهار محال و بختياري با واردات «تيلاپيا» / مساله واردات «تيلاپيا» تا حدي جدي شده كه فعالان آبزي پروري از سال 94 سودآوري خود را از دست داده اند
راضيه زماني دهكردي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  استاندار چهارمحال و بختياري در گفت و گو با «ايران» تشريح كرد: اولويت هاي برنامه ريزي براي «بيكارترين» استان كشور
راضيه زماني دهكردي، ايران 3/12/96
مشاهده متن    
  منظر آبشار كوهرنگ، قرباني اسكلت فلزي
راضيه زماني دهكردي، ايران 15/11/96
مشاهده متن    
  تلاش گسترده براي احياي تالاب هاي چهارمحال و بختياري / طرح جامع مديريت زيست بوم تالاب «چغاخور» با هدف سهيم بودن مردم در حفظ تالاب ها در مرحله اجراست
راضيه زماني دهكردي، ايران 25/10/96
مشاهده متن    
  راهكارهاي جديد جذب گردشگران زمستاني در چهار محال و بختياري / به دنبال تداوم خشكسالي و از دست رفتن گردشگران اين فصل، در كوهرنگ اجرايي مي شود
راضيه زماني دهكردي، ايران 14/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علامه
متن مطالب شماره 54، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است