|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: پرواز سه كانالي بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


پرواز سه كانالي بورس
سهام در يك روز ۹/ ۲ درصد سود داد

نويسنده: فاطمه اسماعيلي


    دنياي اقتصاد : نماگر بورس تهران معاملات روز گذشته را با جهش بي سابقه ۲ هزار و ۷۶۸ واحدي به پايان رساند تا با ثبت سه کانال شکني به رقم ۹۹ هزار و ۱۴۶ واحد برسد. همچنين ورود نقدينگي از سوي معامله گران به ويژه حقيقي ها ارزش معاملات خرد را به بيش از ۴۰۰ ميليارد تومان رساند که از ۱۷ فروردين ۹۴ تکرار نشده است. اين رونق معاملاتي در شرايطي رقم مي خورد که ميانگين ارزش روزانه معاملات در سال جاري به زحمت به ۱۲۰ ميليارد تومان مي رسد. مهم ترين محرک رشد ديروز سهام را مي توان به مباحث ارزي اين روزها و افزايش قيمت ها ناشي از انتظارات تورمي ارتباط داد. جايي که اختلاف جدي ميان نرخ ارز در بازار غيررسمي و دلار ۴۲۰۰ توماني بسياري را نسبت به انعکاس نرخ هاي بالاتر دلار در سودآوري شرکت ها اميدوار کرده است. با توجه به محرک هاي موجود، به غير از ريسک هاي غيراقتصادي همچون مداخله سياست گذار در روند قيمت گذاري و رخدادهاي سياسي، عامل ديگري نمي تواند سد راه رونق سهام شود. بنابراين و از آنجا که حدود ۱۰۸ ميليارد تومان نقدينگي در صف هاي خريد سهام در پايان معاملات ديروز باقي مانده بود، انتظار مي رود در آغاز معاملات هفته آينده شاهد تداوم صعود سهام و ۶ رقمي شدن شاخص بورس باشيم.
    بورس تهران روز گذشته همگان را شگفت زده کرد. به اين ترتيب ديروز شاخص سهام با جهش بي سابقه ۲ هزار و ۷۶۸ واحدي (معادل ۹/ ۲ درصد) ضمن ثبت سه کانال شکني، بيشترين ميزان رشد شاخص از ۲۰ بهمن ۹۴ را تجربه کرد. حالا نماگر اصلي سهام با قرار گرفتن در سطح ۹۹ هزار و ۱۴۶ واحدي (بيشترين رقم شاخص از ۸ بهمن ۹۶)، تنها ۸۵۴ واحد تا ۶ رقمي شدن فاصله دارد. اين جهش در حالي رقم خورد که ارزش معاملات خرد سهام نيز با هجوم سهامداران حقيقي به بيشترين مقدار از ۱۷ فروردين ماه ۹۴ رسيد. ضمن اينکه نماگر سهام به لحاظ مقداري بيشترين رشد روزانه خود را در طول تاريخ فعاليت خود ثبت کرد. در شرايط کنوني به نظر مي رسد محرک هايي چندگانه پيش روي سهام بورسي قرار گرفته و به جز ريسک هاي غيراقتصادي ناشي از افزايش مداخله سياستگذار در روند قيمت گذاري و همچنين ريسک هاي سياسي، عامل ديگري نمي تواند مانع از تداوم رشد سهام شود.
    
    محرک هاي رشد سهام
    همانطور که در گزارش روز چهارشنبه «دنياي اقتصاد» تحت عنوان «استارت مجدد بورس در بهار» اشاره شد، بالا ماندن سطح قيمت فلزات در بازارهاي جهاني، افزايش قيمت فروش محصولات در بورس کالا، نشانه هاي انعکاس رشد نرخ دلار در سودآوري آينده شرکت ها و روانه شدن نقدينگي به بازار سهام از جمله مهم ترين محرک هاي بورس تهران به حساب مي آيند. رشد خيره کننده قيمت سهام طي معاملات روز گذشته در کنار افزايش قابل ملاحظه ارزش معاملات نيز نشان از هجوم کم نظير نقدينگي به بورس تهران دارد (روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام از ۴۰۰ ميليارد تومان فراتر رفت). در عين حال ۳۰ درصد سهام بورسي با صف هاي خريد به معاملات روزانه خود پايان دادند.
    
    فرصتي مناسب براي جذب نقدينگي
    در شرايط کنوني با توجه به نقش پايدار عوامل بنيادي پيرامون سهام به نظر مي رسد ريسک هاي غيراقتصادي همچون ريسک مداخله نهاد سياستگذار در قيمت گذاري ها مي تواند مانعي در برابر تداوم رشد بازار باشد. در عين حال تشديد فشار اقتصادي از جانب آمريکا از ريسک هاي سياسي پيش روي بازار سهام است که ادامه روند صعودي را با ترديد همراه ساخته است. در نبود ريسک هاي مذکور اما رشد قيمت ها در بازار سهام روندي ادامه دار ديده مي شود؛ چرا که شاهد کوچ نقدينگي از بازارهاي موازي همچون سکه، ارز و مسکن به سهام هستيم. نگاهي به ميزان تقاضا در نمادهاي بورسي طي معاملات روز گذشته خود گواهي بر اين مدعا است. ديروز بيش از ۶۰ سهم بورسي با صف هاي خريد پرحجم همراه شدند. به اين ترتيب ۱۰۸ ميليارد تومان نقدينگي در انتظار ورود به معاملات سهام قرار گرفت.
    فرصت به وجود آمده در بازار سهام مي تواند براي گروه هاي مختلف جذاب باشد. در اين ميان نقش مقام سياست گذار، پررنگ تر به نظر مي رسد. بجاست سازمان بورس اوراق بهادار از فرصت به وجود آمده براي تقويت عرضه هاي اوليه و توسعه هر چه بيشتر بازار بدهي استفاده کرده و به جذب نقدينگي بازارهاي سفته بازانه به اين بازار کمک کند. بازاري که کمترين آثار تورمي را به دنبال دارد. در شرايط کنوني، نقدينگي موجود در کشور يا مي تواند با ورود به بخش هاي توليدي کشور افزايش رشد اقتصادي را به ارمغان بياورد يا با ورود به بازارهاي سفته بازانه، رشد تورم را به دنبال داشته باشد. به عبارتي روشن تر، بازار سرمايه (سهام و اوراق بدهي) بازاري است که با جذب نقدينگي در نهايت منجر به افزايش سرمايه گذاري در بخش هاي توليدي کشور، به کارگيري نيروي کار بيشتر و افزايش توليد و صادرات مي شود. شرايطي که کمترين اثر تورمي را داشته و زمينه رشد و رونق اقتصادي را فراهم مي آورد. اين در حالي است که ورود نقدينگي به بازارهاي سفته بازانه همچون ارز، سکه و مسکن تنها نويددهنده رشد تورم است. سهامداران عمده نيز مي توانند از فرصت به وجود آمده براي تامين نقدينگي مورد نياز خود بهره جويند.
    در اين ميان اما همواره رشدهاي پرشتاب اينگونه با چاشني نگراني همراه است. البته اين به آن معنا نيست که رشد کنوني بازار، رشدي حبابي بوده و احتمال ترکيدن اين حباب وجود دارد بلکه نگراني اصلي به رفتار معامله گران باز مي گردد. هر چند در بازه ميان مدت و بلندمدت، چشم انداز بازار سهام صعودي است اما تغيير اندکي در شرايط مي تواند به هيجاني منفي بدل شود. در عين حال پس از هر رشد پرشتابي، يک دوره اصلاح طبيعي به نظر مي رسد. به اين ترتيب انتخاب سبد صحيح سرمايه گذاري حائز اهميت است و مي تواند بازدهي مناسبي نصيب سرمايه گذاران کند.
    
    مروري بر معاملات سهام
    روز گذشته بيش از ۸۰ درصد شرکت هاي بورسي با رشد قيمت همراه شدند. در اين ميان ۶۳ سهم تا سقف مجاز قيمتي نوسان کردند. بيشترين بار رشد شاخص اما با توجه به ارزش بزرگ بازاري در اختيار نمادهاي فلزي – معدني و هلدينگ هاي پتروشيميايي قرار داشت. به اين ترتيب دو فولادساز مطرح بورس يعني «فولاد» و «فخوز» در کنار «کگل» به نمايندگي از معدني ها و سه پتروشيمي «فارس» و «جم» و «تاپيکو» بيشترين اثر فزاينده بر شاخص را در اختيار داشتند. رشد اين نمادها در حالي رقم خورد که در بازارهاي جهاني شاهد کاهش قيمت فلزات بوديم. روز سه شنبه نشست کميته سياست گذاري بانک مرکزي آمريکا آغاز شد. بارناباس گان، تحليلگر موسسه او سي بي سي درخصوص اين نشست گفته است: «افزايش نرخ بهره تقريبا قطعي است و اين کاملا روشن است که فدرال رزرو در پايان نشست نرخ بهره را ۲۵/ ۰ درصد ديگر افزايش خواهد داد، اما بازار بيشتر مي خواهد لحن بيانيه فدرال رزرو را ببيند نه تصميم افزايش نرخ بهره را.» افزايش نرخ بهره عاملي براي افزايش ارزش دلار است. در اين ميان اما شاهد پيش خور شدن اين موضوع توسط بازار و رشد شاخص دلار هستيم. در عين حال گزارش ها نشان از افت محسوس نقدينگي چين دارد. موضوعي که عامل فشار بر بازارهاي کالايي به حساب مي آيد.
    
    همگام با بازيگران
    بررسي روند تغيير مالکيت هاي روز گذشته نيز نشان از ثبت رکوردي جديد دارد، به طوري که در اين ميان سهامداران حقيقي نيز رکوردشکن ظاهر شدند؛ معامله گران خرد بازار که از ابتداي سال جاري تا کنون به دليل فضاي غيرشفاف اقتصادي، ريسک هاي سياسي و عدم اعتماد به آينده بازار، تحرک چنداني در بورس نداشتند، طي روزهاي اخير با کمرنگ شدن اين موارد فعال تر شدند. به طوري که اين روند در جريان معاملات روز چهارشنبه به ثبت رکوردي جديد در تغيير مالکيت هاي اين گروه ختم شد. در نهايت حدود ۶۰ ميليارد تومان نقدينگي از پرتفوي معامله گران عمده بازار به سبد سهامداران حقيقي منتقل شد. در اين راستا بيشترين حجم خريد توسط سهامداران خرد در گروه فلزات اساسي به ثبت رسيد. به اين ترتيب خالص خريد حقيقي ها در صنعت مزبور به بيش از ۳۷ ميليارد تومان رسيد. در صدر اين خريدها تمايل به جمع آوري سهام فولاد مبارکه اصفهان قرار داشت به طوري که خالص خريد حقيقي ها در نماد مزبور حدود ۲۰ ميليارد تومان بود.
    ملي مس ايران نيز از ديگر نمادهاي مورد توجه سهامداران خرد در روز گذشته بود؛ «فملي» روز گذشته اقدام به انتشار گزارش عملکرد سال مالي ۹۶ با تعديل مثبت ۲۸ درصدي در پيش بيني سود هر سهم خود کرد. به اين ترتيب درآمد هر سهم «فملي» براي سال مالي منتهي به پايان اسفندماه ۹۶ به رقم ۴۹۲ريال رسيد. شرکت دلايل اين رشد سودآوري را مربوط به افزايش نرخ جهاني مس ( LME) و افزايش نرخ ارز درسه ماه پاياني سال ۹۶ عنوان کرده است. به اين ترتيب نماد مزبور يکي از تاثيرگذارترين نمادها بر رشد روز گذشته شاخص کل بود. همچنين نوسان مثبت ۵ درصدي را تجربه کرده و در پايان با صف خريدي در حدود ۵۵ ميليون سهم به کار خود پايان داد. در اين راستا سهامداران خرد بازار خريدهاي پرحجمي را در اين نماد به ثبت رساندند. به طوري که در نهايت جابه جا يي بيش از ۱۲ ميليارد توماني نقدينگي در مسير پرتفوي سهامداران حقوقي به حقيقي «فملي» صورت گرفت.
    
    
    
    پرواز سه كانالي بورس / سهام در يك روز ۹/ ۲ درصد سود داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بارآثار ديگري از "فاطمه اسماعيلي"

  رونق سنجي بورس با سه نشانه / شاخص سهام ۲۳۶۲ واحد صعود كرد
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  كورس بورس با ارز و سكه / بازدهي بازار سهام از ۵۰ درصد گذشت
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  جريان شناسي پول ها در سهام / «دنياي اقتصاد» نقدشوندگي در ۳۷ صنعت بورسي را بررسي مي كند
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  فاز احتياطي در بازار سهام / شاخص بورس ۲۷۰ واحد كاهش يافت
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  شاخص سهام ۱۵۸۲ واحد صعود كرد: چرخش بورس با دو اهرم
فاطمه اسماعيلي، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جاده هاي سبز
متن مطالب شماره 156، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است