|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: واكنش ارزي بورس تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4355
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


يك هفته با تپيكس 
واكنش ارزي بورس تهران


نويسنده: شروين شهرياري

دنياي اقتصاد : بازار سهام در هفته جاري جدي ترين واکنش مثبت خود در دو ماه گذشته و از زمان اجراي سياست ارزي جديد را به نمايش گذاشت و با رشد از ۳/ ۳ درصدي شاخص کل، نخستين نشانه هاي شکل گيري يک موج صعودي محتمل ناشي از تعديل ارزي را بروز داد. واقعيت اين است که در اوايل سال نيز همگام با تضعيف ارزش ريال در بازار آزاد نشانه هايي از افزايش اشتياق به خريد سهام مشاهده شده بود که اين مسير با تصميم ارزي دولت و الزام صادرکنندگان به تحويل ارز صادراتي در سامانه موسوم به نيما به سرعت متوقف شد. حال با ارسال بخشنامه مربوط به کالاهاي مشمول تحويل ارز صادراتي از يکسو و نيز افزايش قابل توجه فاصله نرخ ارز غيررسمي با نرخ بانک مرکزي، اميدواري هايي مبني بر امکان تبديل ارز صادراتي با نرخ هاي بالاتر و پتانسيل تورمي ناشي از رشد قيمت هاي فروش در داخل ايجاد شده است. ترکيب اين دو عامل در هفته جاري به ويژه در دو روز گذشته موجب خوش بيني فزاينده معامله گران و جهش بيش از سه هزار واحدي شاخص کل شد؛ روندي که با توجه به رشد بازارهاي موازي و عقب ماندن بورس از قافله رونق مي تواند در کوتاه مدت تداوم يابد.
    
    سيگنال بخشنامه ارزي به بورس
    بر اساس اعلام رسمي وزارت صنعت و تجارت، کالاهاي مشمول واريز ارز صادراتي به سامانه موسوم به نيما گروه هايي هستند که پايه شيميايي و يا معدني و فلزي دارند. به اين ترتيب، طيف وسيعي از کالاها در صنايع مختلف عملا خواهند توانست تا با استفاده از مکانيزم واريزنامه، ارز صادراتي خود را به متقاضيان واردات که موفق به دريافت ارز به نرخ رسمي نشده اند به قيمت توافقي واگذار کنند. اجراي اين سياست را مي توان نخستين گام در به رسميت شناختن بازار دوم دلار با نرخي متفاوت از نرخ ۴۲۰۰ تومان دانست که بلافاصله در هفته جاري مورد استقبال گسترده سرمايه گذاران در بورس تهران قرار گرفت. واقعيت اين است که اجراي سياست دلار تک نرخي ۴۲۰۰ توماني از همان ابتدا نيز با چالش هاي نظري عمده اي مواجه بود که حال، با گذشت دو ماه، به دليل هجوم براي ثبت سفارش با نرخ ارز دولتي و تشديد شکاف با ارز غيررسمي ناشي از کاهش انگيزه عرضه صادرکنندگان، به التهاب بيشتر بازار ارز منجر شده است.
    با عنايت به شکاف بيش از ۶۰ درصدي بين دو نرخ، اتفاق اخير را مي توان به منزله ايجاد يک انگيزه قوي صادراتي براي طيف وسيعي از کالاها دانست که هر چند ارزش آنها از ۱۵ ميليارد دلار در سال بر اساس آمار سال گذشته فراتر نمي رود اما به دليل افزايش ناگهاني توجيه صادراتي، مي توان به رونق اين بخش و افزايش حجم فروش صنايع مزبور اميد داشت. انتظار مي رود اين گام نخست دولت به تدريج کالاهاي صادراتي بيشتري را در بر بگيرد و با تحريک انگيزه صادر کنندگان هم عرضه ارز را افزايش دهد و هم تقاضا را در بخش کالاهاي اساسي که ناگزير با ارز دولتي وارد مي شوند مديريت کند؛ وضعيتي که در صورت تحقق، پيامد آن براي شرکت هاي بورس تهران عبارت از رونق بخش درآمدي و بهبود سودآوري خواهد بود.
    
    مزاياي ابزارسازي مالي در بازار سرمايه
    در هفته هاي اخير نماد معاملاتي صندوق هاي مبتني بر دارايي طلا توجه بسياري از سرمايه گذاران را به خود جلب کرده است. ارزش معاملات چند ۱۰ ميليارد توماني در هر روز و موج ورود سرمايه گذاران جديد در آستانه يک سالگي تولد اين ابزارهاي نوين مالي بار ديگر اهميت توجه به اين حوزه را به سياستگذاران گوشزد مي کند. واقعيت اين است که بر اساس تجربه جهاني، يکي از عوامل مهم در هدايت نقدينگي مازاد در جامعه و مهار تورم، مالي سازي ابزارها و خلق فرصت هاي جديد براي سرمايه گذاري مبتني بر اوراق بهادار به جاي خريد فيزيکي مستقيم کالا، ارز و حتي سهام است. امروزه در دنيا طيف بسيار وسيعي از صندوق ها و ابزارهاي مالي وجود دارند که سرمايه گذاران مي توانند برمبناي آنها به هر نحو که بخواهند سبد سرمايه گذاري خود را از طريق بازارهاي سرمايه متناسب با استراتژي خود تنظيم کنند، بدون آنکه الزاما نياز به خريد مستقيم خود دارايي پايه باشد.
    در کشور ما متاسفانه محدود بودن توجه به اين حوزه موجب شده تا فرصت هاي سرمايه گذاري به خريد خود دارايي هاي پايه (عمدتا مسکن، ارز و طلا) محدود شود و از اين رهگذر موج هاي تورمي بزرگ و هيجاني در دارايي هاي مزبور شکل گيرد. حال، راه اندازي صندوق طلا و گواهي سپرده سکه نشان مي دهد که با معرفي ابزارهاي جديد مالي مي توان حجم مهمي از نقدينگي را به سمت خود جلب کرد بدون آنکه موج تقاضا متوجه دارايي پايه اصلي شود. راه اندازي صندوق مبتني بر قيمت ارز (بدون نياز به تحويل ارز و تنها بر مبناي نرخ تسويه در بازار موازي) يکي از ايده هايي بود که در اين زمينه مي توانست جالب توجه باشد اما به دلايل نامشخص فعلا مسکوت مانده است. به نظر مي رسد در اين حوزه زمينه مساعدي براي توسعه فراهم باشد و سياستگذاران مي توانند با الهام از تجربه جهاني، با مالي سازي و متنوع کردن فرصت هاي سرمايه گذاري از مزاياي ضدتورمي اين بسترسازي استفاده کنند.
    
    زنگ هشدار ۲۰۲۰ از سوي رئيس سابق
    در حالي که بانک مرکزي اروپا براي پايان سياست هاي انبساطي خود آماده مي شود و فدرال رزرو آمريکا نيز نرخ بهره پايه را يک مرحله ديگر افزايش مي دهد، رئيس سابق بانک مرکزي آمريکا با استفاده از تشبيه پرنده تيزپاي کارتوني، نسبت به احتمال سقوط اقتصاد آمريکا از صخره در سال ۲۰۲۰ هشدار داده است. بن برنانکي معتقد است با محو تدريجي آثار سياست هاي ترامپ از جمله افزايش مخارج و کاهش مالياتي که بانک مرکزي آمريکا را مجبور به اتخاذ سياست هاي انقباضي بيشتر براي مهار تورم کرده است، اقتصاد اين کشور در معرض يک رکود ناگهاني در افق دو ساله قرار مي گيرد که مي تواند قبل از پايان دوره رياست جمهوري، گريبان مستاجر کاخ سفيد را بگيرد. اگر اين پيش بيني صحيح باشد دلالت آن در پيش بودن فاز آخر رشد اقتصاد جهاني است. مشخصه بارز چنين دوره هايي درجا زدن قيمت هاي سهام در محدوده قله هاي تاريخي و رشد همزمان ارزش کاموديتي ها است. به اين ترتيب اگر پيش بيني رئيس سابق فدرال رزرو صحيح باشد هر چند در ميان مدت تهديد مهمي متوجه بازارهاي جهاني خواهد کرد اما در کوتاه مدت به ويژه در افق يک ساله خبر خوبي براي بازار مواد خام و فلزات در جهان به شمار مي رود. وضعيتي که براي سرمايه گذاران بورس کالامحور ايران نيز نويد روزهاي بهتري را از محل تداوم رونق بازارجهاني در کوتاه مدت مي دهد.
    یک هفته با تپیکس: واکنش ارزي بورس تهران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از "شروين شهرياري"

  فنر جهش بورس تهران دنياي اقتصاد تحليل مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 31/3/97
مشاهده متن    
  افت سرعت صعود هفتگي بورس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 10/3/97
مشاهده متن    
  مثبت ممتد در بازار سهام
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 3/3/97
مشاهده متن    
  هفته استثنايي بورس از دي ماه / شاخص سهام ۳/ ۱ درصد رشد كرد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 27/2/97
مشاهده متن    
  عبور بازارها از ابهام برجام «دنياي اقتصاد» گزارش مي دهد / نوسان گيران ارزي غافلگير شدند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 20/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه آسانسور، پله برقي و بالابر
متن مطالب شماره 48، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است