|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: فرآيند پذيرش در بورس ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


تحليل 
فرآيند پذيرش در بورس ها
(قسمت چهارم)


اداره برنامه ريزي فرابورس ايران: در يادداشت هاي قبل به بررسي چارچوب هاي موجود و روند تکوين معماري بازار سرمايه و بررسي فرآيند پذيرش در بورس هاي هنگ کنگ، توکيو و نزدک پرداختيم. در ادامه به بررسي وضعيت بورس هاي لندن، کره، شانگهاي و ژوهانسبورگ در اين زمينه خواهيم پرداخت. همچنانکه مشاهده مي شود در اين بورس ها مسووليت پذيرش بر عهده خود بورس و نظارت و مقررات گذاري توسط نهاد ناظر بازار سرمايه است.
    بورس لندن: شاخص ترين عامل موجود در زنجيره فرآيندهاي مربوط به پذيرش در بورس لندن مشاورين پذيرش هستند. اين مشاورين(Key Advisors) در بازارهاي اصلي بورس لندن به عنوان مشاور پذيرش و در بازار هدف لندن به عنوان NOMAD شناخته مي شوند و اقدام شرکت ها به پذيرش تنها از طريق توصيه اين شرکت ها امکان پذير است. فرآيند پذيرش در بورس لندن پيچيده تر از ساير بازارهاي آن است. براي ورود به اين بازار يک شرکت بايد هم مورد پذيرش بورس لندن و هم به صورت مجزا مورد پذيرش UKLA که نهاد ناظر بر درج و پذيرش شرکت ها در انگلستان است، قرار گيرد. در واقع اين نهاد يکي از نقش هايي است که نهاد ناظر بازارهاي مالي انگلستان (FCA) آن را انجام مي دهد. نقش هاي ديگر نهاد ناظر مالي انگلستان بر اساس مقررات مربوط به بازارهاي مالي در اروپا و انگلستان نقش هاي نظارتي و اعمال جرايم و مجازات ها، نظارت بر شفافيت بازارها و نظاير آن است. درج شدن در ليست بورس لندن يک دسته بندي واحد نيست که شرکت ها بعد از احراز شرايط آن بتوانند در يک ليست قرار گيرند. نهاد ناظر مالي انگلستان(FCA) بعد از احراز شرايط کلي و حداقل هاي درج در ليست که با حداقل هاي تمامي بازارهاي اتحاديه اروپا سازگار است، گواهي اين نوع از درج را براي شرکت ها صادر مي کند. اما بورس لندن تمامي شرکت ها را به يک صورت پذيرش نمي کند. انواع پذيرش موجود در بورس لندن متفاوتند و هر گروه داراي شرايط خاص خود است.
    بورس کره: فرآيند پذيرش در بورس کره تاکيد بر قابل پيش بيني بودن فرآيند و زمانبندي هاي مربوط به آن و کارآيي فرآيند پذيرش دارد. بر اساس مقررات پذيرش بورس کره، نتيجه اقدام يک شرکت به درخواست پذيرش در بورس کره بايد حداکثر ظرف مدت ۶۵ روز کار به آن شرکت اعلام شود. در اسناد مربوط به پذيرش، مدت زمان ۳ تا ۴ ماه براي طي تمامي مراحل مربوط به پذيرش يک شرکت بعد از تکميل درخواست و ارائه مستندات براي مرور اوليه تا انتهاي بازه پذيرش و انجام عرضه اوليه پيش بيني شده است. شرکت فقط در موارد اقدامات رسمي و قانوني وارد تعامل با بورس کره مي شود. اين امر منجر به کاهش زمان و هزينه پذيرش براي شرکت هاي متقاضي مي شود.
    بورس شانگهاي: در بورس شانگهاي مرکز پذيرش و عرضه زير نظر مستقيم مدير عامل بورس اداره مي شود. اطلاع رساني به شرکت ها در مورد مزاياي عرضه و به طور کلي تبليغات براي جذب شرکت ها به انتشار سهام در بازار بورس شانگهاي جزو وظايف اين مرکز است. اين مرکز همچنين ارائه خدمات خارج از بورس به شرکت ها که مرتبط با فرآيند عرضه آنها در شرکت هستند را بر عهده دارد. در انتهاي اين فرآيند اين مرکز متولي فرآيند پذيرش و عرضه اين شرکت ها است. در بورس شانگهاي نيز همانند بورس لندن دو مرحله عمده براي پذيرش يک شرکت در بورس وجود دارد. مرحله نخست توسط نهادي به نام کميته بررسي عرضه عمومي (زيرمجموعه کميسيون مقررات گذاري اوراق بهادار چين - CSRC) طي مي شود. براساس مقررات مرتبط با پذيرش که توسط نهاد مقررات گذاري اوراق بهادار چين وضع شده است، اين کميته متولي بررسي احراز شرايط عرضه عمومي سهام توسط يک شرکت است و اين کميته مسووليت رسيدگي به اعتبار و بررسي مستندات شرکت ها را بر عهده دارد. CSRC نهادي در سطح وزارت است که از ۱۸ دپارتمان عملياتي تشکيل شده است. اعضاي کميته بررسي عرضه عمومي در چين تماما توسط کميسيون مقررات گذاري اوراق بهادار چين تعيين مي شوند. بورس شانگهاي در مقايسه با بورس هاي مورد بررسي از حيث ارائه زمانبندي براي طي فرآيند پذيرش شفافيت پايين تري دارد.
     بورس ژوهانسبورگ: بر اساس مقررات بازارهاي مالي آفريقا که طي قانوني در سال ۲۰۱۲ نهايي شده و توسط دولت، اجرايي اعلام شده است، مسووليت تمامي امور مربوط به پذيرش و درج اوراق بهادار با بورس ژوهانسبورگ است و نهاد ناظر بازارهاي مالي که زيرمجموعه وزارت اقتصاد است نقش مقررات گذاري و نظارتي را انجام مي دهد. فرآيندهاي مربوط به پذيرش و درج شرکت ها تماما توسط بورس ژوهانسبورگ انجام مي گيرد. جزئيات اين فرآيند در بند ۱۱ اين آيين نامه با عنوان درج اوراق بهادار آمده است. در اين بازار بخشي از شرايط اعمال شده براي پذيرش شرکت ها توسط خود بورس ژوهانسبورگ تعيين مي شود و در طول زمان قابل اصلاح است. فرآيند پذيرش و درج در ليست اين بورس ۱۳ هفته به طول مي انجامد و مسووليت طي رويه هاي مربوط به آن با واحدهاي کاري مرتبط در داخل بورس ژوهانسبورگ است. براي طي اين فرآيندها هر شرکتي که تمايل به پذيرش در بورس ژوهانسبورگ را دارد بايد يک حسابرس مورد تاييد اين بورس و همچنين يک اسپانسر (بخشي از يک بانک) داشته باشد. در تمامي مراحل شرکت با اسپانسر و حسابرس خود در تعامل است و بورس ژوهانسبورگ صرفا با اسپانسرها و حسابرسان ارتباط دارد. رکورد بهترين عملکرد در زمينه تعداد شرکت هاي پذيرش شده متعلق به بورس نزدک است. با توجه به آمار ارائه شده عملکرد بورس هاي کشورمان در حوزه پذيرش در مقايسه با ساير بورس ها قابل تامل است. البته بايد محيط اقتصادي کشورها و ساير استعدادهاي زمينه اي آنها را نيز از نظر دور نداشت اما بي ترديد سهولت، سرعت و شفافيت فرآيند پذيرش در بورس ها به بهبود عملکرد در اين زمينه خواهد انجاميد.
    قسمت اول اين گزارش در تاريخ ۳۰ ارديبهشت در صفحه ۱۰، قسمت دوم روز دوشنبه هفته گذشته (مورخ ۷ خرداد) در صفحه ۹ و قسمت سوم چهارشنبه هفته گذشته نهم خرداد ماه در صفحه ۱۰ روزنامه «دنياي اقتصاد» منتشر شد.
    تحلیل: فرآيند پذيرش در بورس ها / (قسمت چهارم)
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رشد فناوري
متن مطالب شماره 56، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است