|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/3/24: تصميم كانادايي عليه ايرانيان كانادا
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3170 24/3/97 > صفحه 6 (ديپلماسي) > متن
 
      


تصميم كانادايي عليه ايرانيان كانادا
ترودو به مخالفان احياي رابطه با تهران پيوست    
    جاستين ترودو، در رابطه با تهران 180 درجه چرخش کرده است. نخست وزير جوان کانادا روز گذشته اولين فردي از جناح ليبرال بوده که در حمايت از طرح توقف احياي رابطه با تهران قيام کرد.
    مجلس عوام کانادا روز سه شنبه طرح توقف همه مذاکرات با ايران براي ازسرگيري روابط ديپلماتيک را تصويب کرد. طبق اين مصوبه، سپاه پاسداران ايران در «فهرست گروه هاي تروريستي» قرار گرفته است. کانادا در سال 2012 بسيج و سپاه پاسداران را تحريم کرده بود. سال 95 نيز آمريکا، سپاه پاسداران را در فهرست گروه هاي تروريستي قرار داده بود.
    هنگام راي گيري درباره اين طرح که به صورت قيام و قعود انجام شد، ابتدا نمايندگان محافظه کار به عنوان حمايت از اين طرح قيام کردند. جاستين ترودو، نخست وزير کانادا، نيز نخستين کسي بوده که از جناح ليبرال به عنوان موافق با اين طرح قيام کرد. اعضاي کابينه نفرات بعدي بودند. قيام ترودو و موافقت او با اين طرح موجب شگفتي بسياري از رسانه ها شده است. ترودو نخست وزيري است که از زمان روي کارآمدن دنبال احياي رابطه اتاوا- تهران بوده از همين رو، چندين دور مذاکره کارشناسي بين کارشناسان دو کشور نيز برگزار شده است. طرح توقف احياي رابطه تهران- اتاوا به پيشنهاد گارنِت جِنِس، نماينده محافظه کار، در مجلس عوام کانادا مطرح شد.
    روزنامه «تورنتوسان» حمايت جاستين ترودو از اين طرح را غيرمنتظره دانسته و نوشته است: ماه گذشته جناح ليبرال در سنا باعث ناکامي طرح مشابهي شد و محافظه کاران در مجلس عوام کانادا انتظار نداشتند ليبرال ها از اين طرح حمايت کنند؛ اگرچه اين طرح هنوز نهايي نيست و براي تصويب نهايي بايد به سنا برود.
    
    قدم به قدم موفق خواهيم شد
     طرح توقف احياي رابطه با تهران، آن هم در کشوري که ايرانيان مقيم آن جمعيت و تکاپوي بالايي دارند، بدون بازتاب نخواهد بود. کنگره ايرانيان مقيم کانادا، براي مواجهه با اين طرح کمپين مخالفت راه انداخت و مذاکراتي نيز انجام داد. سه روز قبل، رئيس کنگره ايرانيان کانادا در توييتر خود نوشت: «نيم ساعت پيش مطلع شديم محافظه کاران [سناي کانادا] طرحي را عليه ايران در مجلس کانادا به راي خواهند گذاشت. بخشي از اين طرح از دولت کانادا مي خواهد هرگونه گفت وگو و مذاکره ديپلماتيک با ايران را متوقف کند». او سپس از مخاطبان خواست به کمپيني که عليه اين طرح درست شده بود، بپيوندند. او همچنين گفت که با وجود تلاش ها، برخي نمايندگان احزاب ديگر مجلس کانادا نيز از طرح پيشنهادي محافظه کاران حمايت مي کنند؛ ولي بازهم مخاطبان را تشويق به پيوستن به کمپين و گذاشتن پيام براي نمايندگان مجلس کرد. 13 ژوئن اما روز خوبي براي ايرانيان مقيم کانادا نبود. احمدي نوشت: «سعي خودمان را کرديم؛ اما متاسفانه طرح پيشنهادي محافظه کاران راي آورد. نمايندگان حزب نئودموکرات و حزب سبز راي منفي دادند. هزاران نفر از ايرانيان کانادا در 24 ساعت گذشته براي اعتراض به اين طرح با نمايندگان خود تماس گرفتند. از آنها متشکرم و اطمينان دارم قدم به قدم موفق خواهيم شد».
    
    مصوبه مجلس کانادا الزام آور نيست
     به گزارش ايرنا، تارنماي خبري تورنتوسان دراين باره نوشت: طرح يادشده با محکوم کردن «حکومت ايران» خواستار «توقف فوري هرگونه مذاکرات يا گفت وگو با تهران براي احياي روابط ديپلماتيک» شده است. اين مصوبه گرچه الزام آور نيست، اما حمايت حزب حاکم و نخست وزير کانادا از آن مي تواند نشان دهنده چرخش مواضع در قبال تهران باشد. مشخص نيست چه موضوعي موجب اين چرخش ناگهاني شده است. شايد آن طور که يک منبع امنيتي گمانه زني مي کند، رئيس جمهوري آمريکا در اجلاس گروه هفت، ترودو را در اين زمينه تحت فشار گذاشته باشد. دليل ديگر هم مي تواند کسب حمايت جامعه ايرانيان مخالف جمهوري اسلامي در کانادا باشد که نارضايتي شان از ترودو رو به افزايش گذاشته است. هفته اي که گذشت اجلاس گروه هفت، با نتايج نه چندان خوشايندي به پايان رسيد، جنگ آمريکا با کانادا و کشورهاي اروپايي بر سر تعرفه ها در اين اجلاس شدت گرفت و ملاقات ترامپ و ترودو نيز بدون دستيابي به نتايج مثبت برگزار شد.
    
    لابي پرقدرت اسرائيل
     کانادا سال 2012 اندکي قبل از انگليس در گرماگرم دولت احمدي نژاد، رابطه اش با ايران را قطع کرد. ۱۷ شهريور ٩١ (هفتم سپتامبر ۲۰۱۲) وزارت امور خارجه دولت تندروي وقت کانادا، سفارت خود در تهران را تعطيل کرد. کانادا کارمندان سفارت ايران در اين کشور را «عنصر نامطلوب» توصيف کرد و به همه کارمندان سفارت ايران در خاک کانادا مهلت داد بعد از پنج روز خاک اين کشور را ترک کنند. آنها همان زمان حضور ايران در سوريه و تلاش براي حفظ بشار اسد و برنامه هسته اي ايران را بهانه اين قطع رابطه اعلام کردند. اما از کسي پوشيده نبود که دولت وقت کانادا به شدت تحت تاثير اسرائيل و لابي هاي اين رژيم بود. پس از روي کارآمدن دولت ليبرال «جاستين ترودو»، او ابراز علاقه کرد که رابطه با تهران را از سر بگيرد چه آنکه، بخشي از پايگاه راي او، ايرانيان مقيم کانادا بودند. تهران و اتاوا براي ازسرگيري روابط ديپلماتيک وارد گفت و گوهاي اوليه شدند. به تدريج نشست هايي با حضور مقام هاي دو طرف برگزار شد و سرانجام وزيران امور خارجه دو کشور در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در سال 2016 با يکديگر ديدار کردند. اين ديدارها در سطوح کارشناسي نيز ادامه يافت ولي با وجود مثبت بودن ديدارها و نتايج آن هيچ گامي عملي، براي ازسر گيري رابطه انجام نشد. يک کارشناس در اين حوزه به ما مي گويد «اگرچه از سوي دولت کانادا، براي ازسرگيري رابطه ابراز علاقه مي شد، اما هيچ اقدام عملي انجام نگرفت». به عنوان مثال در حالي که مذاکرات وارد مرحله فني شده بود، با وجود رايزني وزيران خارجه دو کشور، ايرانيان مقيم کانادا، امکان شرکت در انتخابات رياست جمهوري را پيدا نکردند. آمارهاي رسمي حاکي از اين است که بين 400 تا 500 هزار ايراني مقيم کانادا هستند که به دليل داشتن تابعيت ايراني، براي مسائل کنسولي با مشکلات مختلفي مواجه هستند. همچنين لابي اسرائيلي در اين کشور پرنفوذ است و عمدتا در طرح هاي ضد ايراني دولت يا مجلس اين کشور نقش دارد. دولت پيشين کانادا، به شدت تحت تاثير لابي اسرائيل بود و بسياري قطع رابطه تهران – اتاوا در آن دوران را تحت تاثير لابي اسرائيلي مي دانند. برخي در تحليل اقدام مجلس نيز معتقدند که اين اقدام به دليل رفتارهاي ضد اسرائيلي اخير ايران است.
    موضوع دوتابعيتي ها و پرونده هاي قضائي آنها و چند مورد ممنوع الخروجي آنها از جمله همسر کاووس سيدامامي نيز از مسائلي است که به نظر مي رسد تصويب اين طرح را دامن زده است.
    
    گره کور مصونيت سياسي
     کانادا در جريان قطع رابطه با ايران، مصوبه اي در مجلس گذراند و مصونيت سياسي اماکن متعلق به ايران در کانادا را لغو کرد. همين مصوبه موجب شد تا راي گيري براي انتخابات هم شدني نباشد. چون کانادايي ها معتقد بودند اين کار بايد در اماکن ديپلماتيک ايران انجام شود. جمهوري اسلامي ايران معتقد است که علاوه بر مصونيت ديپلماتيک موجود فعلي، مصونيت سياسي اماکن متعلق به ايران نيز بايد بازگردانده شود تا رابطه احيا شود اما دولت کانادا مي گويد قادر به تغيير مصوبه مجلس مبني بر لغو مصونيت سياسي نيستند. برمبناي لغو مصونيت سياسي از اماکن متعلق به ايران چندي پيش چند ساختمان ايراني مصادره شد. دستيار وزير امور خارجه پيش تر در گفت وگو با «شرق» درباره اين حکم توضيح داده بود که «در حکم حقوقي دادگاه کانادا مطرح شده که يکي از آنها ساختماني متعلق به وزارت علوم و ساختمان ديگري متعلق به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بوده که آنها مدعي هستند که اين اموال ديپلماتيک نيست؛ از اين رو مصادره شدند؛ اما ما اين حکم را قبول نداريم و مطابق قوانين بين الملل و کنوانسيون وين، به اين حکم اعتراض کرده و وکلاي ما در حال پيگيري حقوقي موضوع هستند».
    از همين رو، مذاکرات کارشناسي بين ايران و کانادا، با وجود اينکه در چهار دور انجام شد، اما بي ثمر بود. برخي رسانه ها يکي از دلايل طرح مجلس عوام را همين بي نتيجه بودن مذاکرات دانسته اند. يک کارشناس که مسائل ايران و کانادا را به دقت دنبال مي کند، درباره اين طرح به «شرق» مي گويد که اين طرح عليه ايرانيان مقيم کانادا است و 400 تا 500 هزار ايراني مقيم کانادا را تحت تاثير قرار مي دهد. دولت ايران در تلاش بود تا مشکل رابطه براي دسترسي کنسولي اين اتباع به سرعت رفع شود.
    
    خطاي راهبردي
     سخنگوي وزارت امور خارجه تصويب طرح محدودکننده روابط با ايران در مجلس عوام کانادا و مطرح کردن برخي ادعاها و اتهامات عليه نهادهاي نظامي کشورمان در خلال آن را محکوم کرد. بهرام قاسمي درباره اقدام مجلس عوام گفت: «هرچند تصويب اين طرح در مراحل اوليه قرار داشته و تا تبديل آن به قانون بايد مراحل ديگري را طي کند، اما در صورت تصويب نهايي، بي شک يک خطاي راهبردي و اساسي با آثاري مخرب خواهد بود». او تصريح کرد: «مطرح شدن چنين طرحي ناشي از فقدان اطلاعات دقيق و کافي قانون گذاران کانادايي از مواضع روشن و منطقي جمهوري اسلامي ايران در مقابله با پديده شوم تروريسم است». به گفته قاسمي، مردم ايران در دهه هاي گذشته، خود يکي از قربانيان تروريسم خشن و افسارگسيخته مورد حمايت برخي کشورهاي خارجي مشخص هستند؛ ازاين رو و با توجه به مباني اخلاقي و آموزه هاي فرهنگي اصيل خود، به خصوص در دوران اخير و به موازات رشد افراط گرايي و تروريسم در سطح منطقه و جهان، همواره پيشگام مبارزه با اين پديده هاي نامبارک بوده و خواهند بود و افکار عمومي جهان، انتساب اتهامات واهي و نادرستي مانند حمايت ايران از تروريسم را هرگز نخواهند پذيرفت.
    سخنگوي وزارت خارجه با هشدار نسبت به پيامدهاي تصويب چنين طرح هاي ناسنجيده و بي پايه اي ابراز اميدواري کرد که دولت کانادا با آگاهي کامل از سياست هاي روشن جمهوري اسلامي ايران و با درک شرايط خطير امروز منطقه و جهان، مانع تصويب نهايي اين طرح و تاثير مخرب آن بر روابط دو کشور شود.
    تصميم كانادايي عليه ايرانيان كانادا / ترودو به مخالفان احياي رابطه با تهران پيوست
    


 روزنامه شرق، شماره 3170 به تاريخ 24/3/97، صفحه 6 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مليكا
متن مطالب شماره 145، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است