|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


خبريک نماينده مجلس مطرح کرد
    معاملات آتي، قيمت زعفران را واقعي مي کند

    عضوکميسيون کشاورزي مجلس گفت: راه اندازي معاملات آتي زعفران موجب شفاف سازي قيمت اين محصول شده و کشاورز با اطمينان مي تواند محصول خود را با قيمت مشخصي به فروش برساند.
    به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عباس پاپي زاده با بيان اينکه بعضي از محصولات مانند زعفران ظرفيت بيشتري براي عرضه در بورس دارند، اظهار کرد: سال گذشته متوجه شديم که خريداران عمده زعفران افراد محدود و خاصي هستند که اين افراد از ماه ها قبل از آنکه کشاورزان محصول خود را برداشت کنند با آنها به توافق مي رسند که با نرخي مشخص محصول را از کشاورز خريد کنند؛ اما اين عدد توافق شده کفاف هزينه هاي کشاورزان را نمي دهد. اين نماينده مجلس با اشاره به خريد توافقي زعفران از سوي سازمان تعاوني روستايي بيان کرد: در سال جاري سازمان تعاوني روستاني براي خريد زعفران ورود کرد و بخشي از زعفران هاي توليدي توسط اتحاديه هاي تعاوني روستايي جذب شد که اين امر موجب افزايش قيمت زعفران به نفع کشاورزان شد. پاپي زاده راه اندازي معاملات آتي زعفران در بورس کالا را مثبت ارزيابي کرد و گفت: راه اندازي معاملات آتي زعفران موجب مي شود تا قيمت اين محصول به صورت شفاف از طريق بورس کشف شده و کشاورز اطمينان حاصل کند که مي تواند محصول خود را با قيمت مشخصي به فروش برساند.
    وي با بيان اينکه معاملات آتي زعفران مزيت هاي زيادي دارد، تصريح کرد: معاملات آتي زعفران براي بازار اين محصول بسيار مفيد بوده و ريسک را در بازار محصولات کشاورزي کاهش مي دهد ضمن اينکه تعيين قيمت محصول قبل از زمان کشت باعث مي شود کشاورز با خيال آسوده تري برنامه ريزي کند تا بتواند براي توسعه کشت سرمايه گذاري کند. اين نماينده مجلس در پايان تصريح کرد: در اين ميان بهتر است در قالب معاملات آتي در بورس کالا حقي براي کشاورز در نظر گرفته شود تا چنانچه قيمت محصول از حدي در بازار آزاد بالاتر رفت، درصدي از اين افزايش قيمت مجدد به کشاورز برگردد. راه اندازي معاملات آتي زعفران باعث مي شود قيمت اين محصول به صورت شفاف از طريق بورس کشف شده و کشاورز اطمينان حاصل کند که مي تواند محصول خود را با قيمت مشخص و واقعي به فروش برساند؛ در اين شرايط خريد ارزان زعفران از سوي واسطه ها کمرنگ مي شود.
    
    
    نايب رئيس بنيادتوانمندسازي گندم کاران خبرداد
    خريد ۲۹۵۰تن گندم تضميني

    چندي است خبر خودکفايي گندم دل گندم کاران کشور را قُرص کرده و کشاورزان خشنود هستند که محصول توليدي آنها نان سفره مردم خواهد شد و ديگر نبايد نگراني زيادي در زمينه ماندن محصولات روي دستشان داشته باشند.
    دراين باره عطاالله هاشمي، نايب رئيس بنياد توانمندسازي گندم کاران کشور در گفت وگو با «ايانا» مي گويد: «امسال وضعيت کاشت گندم به ويژه در شمال غرب کشور بسيار خوب بوده. بر اين اساس گندم کاران به خوبي توانسته اند محصولات خود را روانه بازار خريد کنند و دولت مشغول خريد تضميني گندم از کشاورزان است. خوشبختانه مدتي است کشور بي نياز از واردات گندم شده و توليدات داخلي نيز به حدي رسيده که نياز کشور را برطرف سازد.» نايب رئيس بنياد توانمندسازي گندم با اشاره به روند مناسب خريد تضميني گندم ادامه مي دهد: «در حال حاضر به ميزان ۲۹۵۰تن گندم تا تاريخ ۲۲خرداد ۹۷خريداري شده. گندم کاراني که محصول خود را تا ۱۰ارديبهشت سال جاري تحويل داده اند به طور کامل تسويه حساب شده اند و آنهايي که تا ۱۸ خردادماه اقدام به تحويل توليدات خود کردند، موفق شدند ۵۰ درصد از مبلغ خريد خود را دريافت کنند.»
    هاشمي تاکيد مي کند، در سال جاري از استان هايي مانند خوزستان، هرمزگان، سيستان و بلوچستان، فارس و... خريد تضميني گندم صورت گرفته و منتظر تحويل محصول گندم از ساير استان ها هستيم. او معتقد است کشور به ميزان بسيار محدودي نياز به واردات گندم دارد و در اين باره مي افزايد: «هم اکنون کشور در وضعيت خودکفايي پايدار گندم قرار دارد و تنها براي برخي از صنايع تبديلي و نيز صنايع شيريني نياز به گندم وارداتي است، البته بايد تاکيد کنم ميزان آن بسيار محدود خواهد بود.» هاشمي معتقد است بارش هاي بهاري براي گندم کاران بسيار خوب بوده و کشت آنها را رونق داده. به ويژه کشاورزاني که گندم را به صورت ديم کشت مي کنند توانستند از اين بارش ها بهره کافي ببرند. بر اين اساس بارش هاي اخير کمک شاياني به توليد گندم کرده است.
    
    
     بازار جهاني سنگ آهن در چه حال است
    رشد تقاضاي سنگ آهن و بهبود بازارهاي فيوچرز فولاد قيمت سنگ آهن وارداتي را در چين بالاتر برد. به گزارش فولاد ايران، آخرين شاخص قيمت موسسه پلاتس براي سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۹۵/ ۶۵ دلار در هر تن خشک سي اف آر ثبت شده و شاخص قيمت متال بولتن نيز ۲۳/ ۶۷ دلار است که هر يک کمتر از يک دلار در هر تن رشد قيمت روزانه داشته است.فعالان بازار انتظار دارند ماه آينده قيمت سنگ آهن صعودي باشد. البته تقاضا واقعي نيست و به نظر برخي ديگر شايد قيمت ها کاهش يابد. در هر حال خريدارها معامله در بازار نقدي را به بستن قراردادهاي درازمدت ترجيح مي دهند.
    
    
     افزايش ظرفيت توليد پودر ويژه پلي آميد فرانسه
    شرکت آرکما فرانسه از سرمايه گذاري براي افزايش ظرفيت توليد پودر پلي آميد با عملکرد فوق بالاي خود خبر داد. به گزارش «نيپنا» به نقل از پايگاه اينترنتي پلاستيک نيوز يوروپ شرکت صنايع شيميايي آرکما فرانسه از سرمايه گذاري ۲۰ ميليون يورويي براي افزايش ظرفيت توليد پودر پلي آميد با عملکرد فوق بالاي خود در سايت توليد اين شرکت واقع در شهر مونت فرانسه خبر داد. آرکما مي گويد: سرمايه گذاري يادشده ظرفيت موردنظر را تا سقف ۵۰ درصد افزايش مي دهد تا تقاضاي بالاي جهاني براي اين محصول از سوي صنايع مختلفي شامل توليدکنندگان انواع پوشش، کامپوزيت ها و پرينت سه بعدي تامين شود.
    انتظار مي رود ظرفيت تازه در نيمه دوم سال ۲۰۱۹ ميلادي به بهره برداري برسد. پودرهاي پلي آميد توليدي تحت نام تجاري Orgasol عرضه مي شوند و به دليل توزيع ساير ذرات شديدا کنترل شده و تافنس مطلوب (toughness) خود بسيار شناخته شده هستند. ارنو پازرون، رئيس شاخه جهاني پليمرهاي فني شرکت آرکما مي گويد: پس از سرمايه گذاري هاي چشمگير صورت گرفته در بازار آسيا براي راه اندازي خطوط توليد محصولات Rilsan polyamide ۱۱ و Rilsamid polyamide ۱۲، در حال حاضر متمرکز بر پورتفوليوي پودرهاي ويژه Orgasol هستيم. آرکما شرکت صنايع شيميايي فرانسوي است که دفتر مرکزي آن در حومه پاريس و در شهر کلومب قرار دارد. اين شرکت داراي عملياتي در اروپا، آمريکاي شمالي و آسيا است و سهام اين شرکت در بازار بورس يورونکست پاريس معامله مي شود.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دنياي چاپ
متن مطالب شماره 153، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است