|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/3/24: اتحاد قطب هاي مخالف
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3170 24/3/97 > صفحه 7 (جهان) > متن
 
      


اتحاد قطب هاي مخالف
مقتدي صدر و هادي عامري براي تشكيل دولت عراق ائتلاف كردند    
    اولين گام براي تشکيل دولت ائتلافي عراق با ائتلافي پيش بيني ناپذير برداشته شد. روز گذشته مقتدي صدر، روحاني شيعه و هادي العامري فرمانده سپاه بدر و از گروه هاي نزديک به ايران پس از ديدار در نجف از ائتلاف خود خبر دادند. ائتلاف سائرون به رهبري مقتدي صدر در انتخابات پارلماني ماه مي عراق در جايگاه نخست قرار گرفت و ائتلاف فتح به رهبري هادي العامري نيز دوم شد. ائتلاف اخير اين دو گروه اولين گام جدي در مسير تشکيل دولت پس از هفته ها مذاکره ميان احزاب مختلف بود. توافق روز گذشته دقيقا يک ماه بعد از انتخاباتي رقم خورد که به خاطر مشارکت پايين و اتهام تقلب، اماواگرهاي فراواني را به دنبال داشت. آن طور که ائتلاف صدر و فتح گفته اند، باب گفت و گو براي پيوستن ديگر احزاب و گروه ها براي تشکيل دولت باز است. مقتدي صدر هدف اين ديدار را پايان رنج هاي کشور و مردم عراق عنوان کرد و ائتلاف جديد را ائتلافي ملي خواند. اين روحاني شيعه که زماني کمپيني عليه حضور آمريکا در عراق را رهبري مي کرد، طرفدار سياست خارجي مستقل است و مخالف دخالت کشورهاي منطقه اي و فرامنطقه اي در اين کشور. از همين رو ائتلاف سائرون با يکي از گروه هاي نزديک به ايران بسياري از ناظران را متعجب کرد. ائتلاف صدر پيش از انتخابات اعلام کرده بود که مخالف هرگونه دخالت خارجي در عراق است، چه تهران و چه واشنگتن. مقتدي صدر در سال هاي گذشته کارزاري را عليه فساد دولتي هدايت مي کرد و در ميان قشر فقير و جوان عراق محبوب است. عامري که در استان دياله در شرق بغداد متولد شده، تحصيلاتش در رشته اقتصاد را در دانشگاه تهران به پايان رسانده و براساس گزارش ها به زبان فارسي مسلط است. او در دوره صدام حسين دو سال در ايران زندگي کرده است و در سال هاي اخير هم فرمانده سپاه بدر بود که در کنار نيروهاي دولتي عراق عليه داعش مي جنگيد.
    مقتدي صدر در انتخابات پارلماني اخير از فهرست سائرون حمايت کرد که ترکيبي از حاميان او، حزب کمونيست و نامزدهاي سکولار بود. اين ائتلاف خلاف پيش بيني ها توانست با کسب 54 کرسي از 328 کرسي پارلمان عراق در جايگاه نخست قرار بگيرد. ائتلاف فتح به رهبري عامري هم موفق شد با کسب 47 کرسي در رتبه دوم قرار بگيرد. در اين ميان ائتلاف تحت رهبري حيدرالعبادي، نخست وزير عراق که در نظرسنجي ها پيشتاز بود، در جايگاه سوم قرار گرفت. فتح و سائرون روي هم رفته 101 کرسي پارلمان را در اختيار دارند و براي کسب اکثريت در پارلمان همچنان به 64 کرسي ديگر محتاج اند.
    
    رايزني با نوري مالکي
     در پي اين ديدار سخنگوي فتح با انتشار بيانيه اي از همه گروه ها و احزاب سياسي عراق که کرسي هايي در پارلمان عراق به دست آورده اند، خواسته است در چارچوب برنامه دولت آتي با هادي عامري و مقتدي صدر همکاري کنند. فتح و سائرون در حالي براي تشکيل دولت با يکديگر ائتلاف کردند که مقتدي صدر در توييتي که بعد از پيروزي در انتخابات منتشر کرد، اسامي تمام احزاب را براي تشکيل فراکسيون اکثريت مطرح کرده بود به جز فهرست ائتلاف دولت قانون به رهبري نوري مالکي و ائتلاف الفتح که هر دو از جريان هاي شيعه هستند؛ همين امر باعث شد بلافاصله گمانه زني ها درباره حذف اين دو ائتلاف از دولت آينده مطرح شود. اما اکنون خبر مي رسد که قيس الخزعلي، دبيرکل جنبش عصائب اهل الحق و عضو ائتلاف الفتح با مالکي درخصوص تشکيل ائتلاف ملي فراگير ديدار کرده است. در بيانيه منتشرشده از سوي دفتر مالکي آمده است که مالکي و الخزعلي بر ضرورت همکاري در راستاي تشکيل ائتلاف ملي فراگير و انتقال به فضاي ملي با هدف تاسيس موسسات دولتي و مشارکت دادن همگان در آماده سازي برنامه هاي دولت آتي تاکيد کردند و بر سر حضور و مشارکت تمامي شرکا در روند سياسي عراق به اتفاق نظر رسيدند.
    ائتلاف اخير همچنين ساعاتي بعد از آن شکل گرفت که حيدرالعبادي از مقامات سياسي عراق خواست که با وجود درخواست هاي برخي گروه ها براي شمارش مجدد آرا، گفت و گوها براي تشکيل دولت را ادامه دهند. پارلمان عراق چهارشنبه هفته گذشته در جلسه فوق العاده اي تصميم گرفت کميسيون عالي و مستقل انتخابات را تعليق کند و تمام آراي انتخابات پارلماني در اين کشور به شکل دستي بازشماري شود. هيئتي متشکل از ۹ قاضي براي نظارت بر بازشماري دستي ۱۱ ميليون تعرفه انتخاباتي تشکيل شده بود ولي يکي از چهار انباري که تعرفه ها در آن قرار داشت، در مرکز رصافه بغداد طعمه حريق شد. اين آتش سوزي عراق را با بحران داخلي مواجه کرد. هادي عامري اعلام کرده بود که آتش سوزي در انبار تعرفه هاي انتخاباتي عمدي بوده است. پارلمان خواهان برگزاري مجدد انتخابات شده بود اما نخست وزير مخالفت کرد و گفت که فقط ديوان عالي عراق مي تواند نتيجه انتخابات را باطل اعلام کند. عبادي روز سه شنبه مخالفت خود را با شمارش مجدد آرا اعلام کرد و گفت هرکس بخواهد در روند سياسي کارشکني کند، مجازات خواهد شد. اگر عبادي بتواند با صدر و عامري ائتلاف کند، مي تواند با حمايت آنها همچنان نخست وزير عراق باقي بماند. بااين حال براساس برخي خبرهاي تاييدنشده صدر از العبادي خواسته براي ائتلاف با او از حزب الدعوه خارج شود تا بتواند براي دور دوم نخست وزير شود اما العبادي اين درخواست را رد کرده است.
    روز سه شنبه پليس عراق چهار نفر، از جمله يکي از اعضاي کميسيون نظارت بر انتخابات را بازداشت کرد. سه متهم ديگر خود از نيروهاي پليس عراق اند. صدر روز دوشنبه در پيامي درباره خطرناک بودن اوضاع عراق و تلاش برخي گروه ها براي کشاندن عراق به جنگ داخلي هشدار داده بود. در بخش ديگري از اين پيام مقتدي صدر سياست مداران عراقي را خطاب قرار داد: درگيري براي کسب پست و کرسي و نفوذ و قدرت و حکومت بس است. زمان آن نرسيده است که اشغالگري و نفوذ خارجي متوقف شود؟ آيا زمان براي متوقف کردن درگيري ها و ترورها و انفجارها و تروريسم نرسيده است؟ صدر در واکنش به سوزاندن يکي از مهم ترين انبارهاي صندوق هاي راي انتخابات اخير پارلماني عراق هم گفت آيا زمان آن نرسيده است که در صف واحدي براي ساخت وساز کشور بايستيم؛ به جاي آنکه صندوق هاي راي گيري را بسوزانيم يا انتخابات را براي يک يا دو کرسي دوباره برگزار کنيم؟
    
    استقبال دو حزب اصلي کرد عراق از ائتلاف
     ائتلاف دو جناح سائرون و فتح گرچه بسياري را متعجب کرد، استقبال دو حزب اصلي کرد عراق را به دنبال داشت. براساس گزارش ها حزب دموکرات کردستان عراق و حزب اتحاديه ميهني کردستان، ائتلاف ميان سائرون به رهبري مقتدي صدر و الفتح به رهبري هادي العامري را گامي مثبت ارزيابي کردند و آن را آغاز نقشه راه سياسي خواندند. دو حزب دموکرات کردستان و اتحاديه ميهني کردستان عراق در بيانيه اي اعلام کردند: موضع مشترکمان را در نزديک ترين زمان ممکن اعلام خواهيم کرد و هيئت مشترکي را براي آغاز مذاکرات تشکيل خواهيم داد. دو حزب مذکور تاکيد کردند که به دنبال دورنگه داشتن کردستان و عراق از مشکلات و اينکه بخشي از راه حل براساس قانون اساسي و قوانين انتخابات باشد، هستند. اين دو حزب نسبت به همکاري طرف هاي کرد و بغداد براي نظارت و حفظ مشترکات به جاي اختلافات ابراز اميدواري و اعلام کردند که با هم مسئوليت تشکيل دولت توافق ملي براي انجام ماموريت مشترک و حفاظت از وحدت ملي را برعهده مي گيرند.
    اتحاد قطب هاي مخالف / مقتدي صدر و هادي عامري براي تشکيل دولت عراق ائتلاف کردند
    


 روزنامه شرق، شماره 3170 به تاريخ 24/3/97، صفحه 7 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تاريخ پژوهي
متن مطالب شماره 74، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است