|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: تغيير قوانين بازار به سبك اپل چيني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 13 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


تغيير قوانين بازار به سبك اپل چيني
الگوي شيائومي در راه ورود به بازار سهام، با رقباي آمريكايي اش متفاوت است

نويسنده: ندا لهردي
برگرفته از: اكونوميست


    دنياي اقتصاد : در سال ۱۹۸۷ «لي جون» که يک دانشجوي علوم کامپيوتري در ووهان در کرانه رودخانه يانگ تسه بود، کتابي درباره استيو جابز خواند و تصميم گرفت او را الگوي خودش قرار بدهد. اگر همه چيز درست پيش برود، تابستان امسال لي جون با عرضه سهام شرکتش جهشي بزرگ به سمت رويايش برمي دارد؛ شيائومي با ارزش بازار بين ۵۰ تا ۷۵ ميليارد دلاري قرار است بزرگ ترين عرضه سهام اوليه جهان را بعد از عرضه سهام اوليه علي بابا در سال ۲۰۱۴، به خودش اختصاص بدهد.
    شيائومي احتمالا موفق ترين برند مصرفي چين است. با وجود اين، در حالي که اين شرکت از سال ۲۰۱۰ شروع به فروش موبايل هاي هوشمندش کرده است، همچنان دسته بندي آن سخت است. بله، لي جون گاه مثل استيو جابز لباس مشکي مي پوشد، اما هرگز مشخص نيست که آيا شيائومي همان اپل چين است يا بيشتر شبيه سامسونگ، سوني، نوکيا يا حتي Costco (يک خرده فروشي ارائه دهنده تخفيف هاي بزرگ) است. با اين همه اما شيائومي شبيه هيچ کدام از شرکت هاي بازارهاي توسعه يافته و پيشرفته نيست. دهه هاي متمادي يک الگوي ايده آل براي شرکت هاي بزرگ و معتبر آمريکايي در ذهن همه وجود داشت: متمرکز، دامنه فعاليت گسترده و روند فعاليت قابل پيش بيني. شيائومي قهرمان بزرگ يک مدل چيني جديد است که در مقابل اين الگوي آمريکايي قرار دارد؛ به شکل آگاهانه رها و نامنظم، تحت کنترل شديد و بيش از حد فعال. «ادوارد تسه» از شرکت مشاوره اي Gao Feng اين شرکت ها را «خرابکاران چيني» مي نامد. عرضه سهام اوليه شرکت شيائومي در واقع آزمايشي براي اين است که مشخص شود سرمايه گذاران فکر مي کنند چقدر چنين الگويي ارزشمند خواهد بود.
    شيائومي اما وراي همه اينها مخلوقي از محيطش است که در چين به معناي کارفرمايان مشهور، قوانين مبهم، رقابت شديد، نزديکي به مرکز توليد و ساخت جهان و رفتار مصرفي به سرعت تغيير کننده است. اين شرکت همان چيزي است که چارلز داروين ممکن است آن را انطباق کامل بداند. فروش تقريبا ۱۸ ميليارد دلاري اين شرکت در طول سه فصل متوالي در سال گذشته از محل فروش موبايل هاي هوشمندش بوده است. اين در حالي است که شيائومي تنها ۷ درصد از کل اين بازار بزرگ و آشفته را در اختيار دارد.
    علاوه بر موبايل هاي هوشمند، شيائومي صدها محصول ديگر هم دارد؛ از جاروبرقي گرفته تا دوچرخه الکترونيکي و حتي ۳۰ درصد از يک بانک کوچک! اين شرکت با خريد مقدار کمي از سهام شرکت هاي تامين کننده قطعات سخت افزاري، فعاليت خودش را گسترش مي دهد. اين کار يک پنجم نقدينگي آزاد اين شرکت در سال هاي ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ را به خودش اختصاص داده است و انتظار مي رود همچنان ادامه هم داشته باشد. اين در حالي است که رقابت شديد در خانه به معناي عملکرد متغير خواهد بود. در سال ۲۰۱۵ شيائومي ضرر چشمگيري را تجربه کرد و در سال ۲۰۱۶ بعد از کاهش سهم بازار خود در چين، شاهد رکود در ميزان فروش خود بود.
    تعداد کم اما در حال افزايش شرکت هاي آمريکايي مانند آلفابت و فيس بوک دو کلاس راي گيري براي سهامداران دارند، اما شيائومي کنترل شديدي در اين زمينه دارد و لي جون بيشترين کنترل بر راي را در اختيار دارد. درست مانند شرکت هاي Baidu، علي بابا و Tencent، شيائومي قوانين سفت و سختي براي داشتن سهامداران خارجي دارد. در واقع ساختار مالکيت شرکت در بسياري از موارد در دستان لي جون است. او تجسم شخصيت اين برند است؛ چيزي که براي مشتريان جوان تر جذاب و بااهميت است.
    شکست هاي شيائومي، ويژگي هاي خاص اين شرکت هستند. کنترل شديد به معناي تصميم گيري هاي سريع و صميميت و نزديکي با بسياري از تامين کنندگان قطعات اوليه است تا در نهايت به تسريع فرآيند توليد محصولات و بالا رفتن کيفيت ساخت آنها منجر شود. به اين ترتيب شيائومي سريع روي پاهاي خودش ايستاد. بين سال هاي ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ که بسياري از شرکت هاي بين المللي هنوز به دنبال ايالت «اوتار پرادش» (ايالتي در هندوستان) روي نقشه بودند، اين شرکت به بزرگ ترين شرکت عرضه کننده موبايل هوشمند در بازار هندوستان تبديل شد و حتي فروش محصولات متنوع آن در اين دوره زماني به سه برابر هم افزايش پيدا کرد. در نهايت فروش اين شرکت در سال ۲۰۱۷ رشد ۶۸ درصدي را تجربه کرد و پيش بيني مي شود که سود در گردش اين شرکت تا پايان سال ۲۰۱۸ بين ۵/ ۱ تا ۲ ميليارد دلار باشد.
    آيا همه اينها توجيه مناسبي براي ارزش بازار بالاي اين شرکت براي عرضه سهام اوليه اش است؟ شيائومي مي گويد که اين شرکت در حال حاضر در ميانه يک روند تجديد ساختار و تبديل از يک شرکت سخت افزاري به يک شرکت اينترنتي است. دليل اين اتفاق هم مشخص است؛ به استثناي شرکت هايي مانند اپل و سامسونگ، سودآوري صنعت سخت افزار به طرز چشمگيري کاهش پيدا کرده است. شرکت هاي سخت افزاري ديگر از سوني در سال ۱۹۹۹ گرفته تا نوکيا در سال ۲۰۰۷ هم سعي کردند خودشان را از اين شرايط نجات بدهند، اما نتوانستند به نتيجه دلخواهشان برسند. حالا برخلاف آن زمان تغيير رويکرد به سمت ارائه خدمات محسوس است. به عنوان مثال، ارائه خدمات موتور جديد درآمدزاي اپل شده است. اين شرکت سال گذشته ميلادي با فروش اپليکيشن، ارائه خدمات پرداخت و تامين محتوا براي ۳/ ۱ ميليارد کاربر آي فون، آي پد و کامپيوترهاي مک، توانسته ۲۶ دلار به ازاي هر دستگاه درآمدزايي کند تا در مجموع ۳۳ ميليارد دلار از اين بخش به دست بياورد.
    تعداد کاربران موبايل هاي هوشمند شيائومي به ۱۹۰ ميليون نفر مي رسد که هر کدام از آنها ۵۴ دقيقه در روز از خدمات آن استفاده مي کنند که اين ميزان برابر ۲۰ درصد از کل زماني است که اين کاربران براي کار با گوشي موبايل شان صرف مي کنند. به اين ترتيب شيائومي از محل تبليغات و کميسيون فروش اپليکيشن ها و بازي ها، از هر کاربر ۹ دلار در هر سال به دست مي آورد. با اين اوصاف اگر شيائومي بتواند سهم خودش از بازار فروش موبايل هاي هوشمند جديد را حفظ کند، همزمان کاربران اينترنت جديدي را اضافه کند و درآمد خودش از محل ارائه خدمات به هر کاربر را در طول يک دهه به ۲۰ دلار برساند، تجارت ارائه خدمات اين شرکت ارزشي برابر۳۵ ميليارد دلار خواهد داشت. با اين همه خطرهاي مختلفي در اين راه وجود دارد. ممکن است سهم شيائومي از بازار موبايل هاي هوشمند دوباره افت کند و ناگهان تعداد کاربران اينترنت آن کاهش پيدا کند. از طرفي مشخص نيست که بخش خدمات اين شرکت بتواند به فراسوي مرزها و کشورهاي ديگر برسد. با اين اوصاف شيائومي احتمالا براي باقي ماندن در اين رقابت، درآمد پيش بيني شده ۱۰ ميليارد دلاري اش از عرضه سهام اوليه را بايد دوباره سرمايه گذاري کند.
    بنابراين شيائومي به روند تجديد ساختار و تغيير و تحولات خودش ادامه مي دهد. از طرفي موج دوم شرکت هاي تکنولوژي در انتظار عرضه سهام اوليه مانند Didi-Chuxing (که ارائه دهنده خدمات سفرهاي اشتراکي است و حالا خدمات پرداخت هم ارائه مي دهد)، Meituan-Dianping (ارائه دهنده خدمات ارسال غذا که حالا به ارائه سفرهاي اشتراکي هم روي آورده)، هم در راه است. شرکت هاي بزرگ چيني اما هويت مشخص و شفافي دارند. علي بابا در حوزه تجارت الکترونيک، Tencent در حوزه بازي هاي ويدئويي و Baidu در حوزه جست وجوي اينترنتي شناخته شده هستند. اينها انتخاب هاي متنوعي را پيش روي سرمايه گذاران قرار مي دهند. اما عرضه سهام اوليه شيائومي مي تواند نشان دهد که چگونه رفتار و شيوه تصميم گيري سرمايه گذاران در برابر غول هاي چيني تغيير کرده است. لي جون اپل چيني را نساخت. در عوض اگر او در عرضه سهام شرکتش به بازار بورس موفق شود، از استيو جابز در زمينه شکستن قوانين رايج الگوبرداري کرده است.
    تغيير قوانين بازار به سبک اپل چيني / الگوي شيائومي در راه ورود به بازار سهام، با رقباي آمريکايي اش متفاوت است
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 13 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "ندا لهردي"

  دنياي رو به افول موبايل هاي هوشمند / لزوم به روزرساني زنجيره تامين قطعات در صنعتي پيچيده و بزرگ
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جغرافياي جديد تكنولوژي / چرا استارت آپ ها در حال ترك سيليكون ولي هستند؟
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  تابستان سختِ تسلا / تاوان شخصي و دردناك ايلان ماسك براي جنجال هاي تسلا
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 4/6/97
مشاهده متن    
  وسواس سيليكون ولي به پول چيني / سرمايه گذاري ميلياردي چين در استارت آپ هاي آمريكايي مشكوك است
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 24/5/97
مشاهده متن    
  بازگشت Dell به بازار سهام / با خريد سهام پايه شركت زيرمجموعه VMware اتفاق مي افتد
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 13/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه كيهان فرهنگي
متن مطالب شماره 386-387، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است