|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/3/24: مهار معلوليت هاي بينايي با پرهيز از ازدواج فاميلي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7005
شنبه 4 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6802 24/3/97 > صفحه 15 (توانش) > متن
 
      


مهار معلوليت هاي بينايي با پرهيز از ازدواج فاميلي
يك متخصص بيماري هاي چشم از ضرورت مشاوره ژنتيكي قبل از ازدواج مي گويد

نويسنده: راضيه كباري


    
    کسي که در بزرگسالي به آب مرواريد «کاتاراکت» مبتلا مي شود هر چند درجاتي از نابينايي را به طور موقت تجربه مي کند اما مي داند که با عمل جراحي کوچکي دوباره لذت ديدن را به دست مي آورد. آب مرواريد اما وقتي از بدو تولد با نوزاد همراه باشد مي تواند او را براي هميشه با نابينايي همراه سازد. براي آشنايي با اين بيماري، تشخيص درمان و عوامل بروز آن گفت و گوي ما را با دکتر مصطفي سلطان سنجري فوق تخصص چشم اطفال مي خوانيد.
    
     آب مرواريد مادرزادي چيست؟
    وقتي مي گوييم کودکي آب مرواريد مادرزادي دارد که در سه ماه اول زندگي آن را تشخيص دهيم. علم چشم پزشکي شايد در حال حاضر براي بسياري از بيماري ها مانند اختلالات ژنتيکي شبکيه حرف زيادي نداشته باشد و درمان را به آينده موکول کند اما درمان آب مرواريد مادرزادي به تشخيص هر چه سريعتر آن بستگي دارد. تا آنجا که اگر کودک مبتلا در پنج روزگي مورد عمل جراحي قرار گيرد ممکن است ديد بسيار خوبي پيدا کند ولي همين کودک اگر در سه ماهگي عمل شود ممکن است ديد قابل توجهي پيدا نکند و از لحاظ قانوني نابينا محسوب شود و حتي از عهده انجام امور روزمره و معمولي زندگي خود برنيايد. از اين رو آموزش کادر درماني و والدين کمک مي کند که اين افراد دچار نابينايي نشوند.
    
     راه تشخيص آب مرواريد مادرزادي چگونه است؟
    پزشکان عمومي، ماماها، پزشکان اطفال و همه پزشکاني که براي نخستين بار نوزاد را معاينه مي کنند با افتالموسکوپ مي توانند چشم نوزاد را معاينه کنند و رفلکس قرمز يا نور قرمز را که از چشم خارج مي شود ببينند. در اين حالت مشخص مي شود که نوزاد مبتلا به آب مرواريد نيست. اگر رفلکس قرمز ديده نشود، نوزاد بايد براي معاينه دقيق تر به متخصص چشم ارجاع داده شود. کار چشم پزشکي کودکان خيلي تخصصي است. در حالي که تشخيص بيماري کاري عمومي است که مي تواند توسط هر چشم پزشکي انجام شود.
    
     آيا والدين مي توانند متوجه مشکل بينايي نوزاد شوند؟
    در اين زمان چون انتظار نداريم نوزاد به ما نگاه کند براي همين اغلب مادران متوجه مشکل نوزاد نمي شوند مخصوصاً اگر آب مرواريد يکطرفه باشد که ديگر هيچ علامتي ندارد. مگر اينکه آب مرواريد به حدي پيشرفته باشد که مادر متوجه سفيدي وسط چشم شود که گاه هم همين طور است و مادر متوجه سفيدي در وسط سياهي چشم بچه مي شود.
    
     يک چشم نوزاد مبتلا باشد شرايط بهتر است يا هر دو چشم؟
    در مواردي که آب مرواريد دوطرفه است شانس بهبود بينايي کودک بيشتر است چون هر دو چشم مثل هم است و با هم عمل مي شود ولي در مورد آب مرواريد يکطرفه يک چشم خيلي عالي داريم و يک چشم که حتي اگر عمل شود کيفيت ديدش مثل چشم مقابل نمي شود.
    
     اما آيا در موارد آب مرواريد يکطرفه، چشم سالم مغز را تحريک نمي کند؟
    بله، در اين موارد مغز تحريک مي شود ولي براي ديد مناسب بايد هر دو چشم با هم کار کنند. يک قسمت از مغز مربوط به يک چشم است و قسمت ديگر مربوط به چشم ديگر. وقتي دو چشم با هم کار مي کنند بخش ديگري از مغز تحريک مي شود. براي همين بايد هر دو چشم صاف باشند و با هم کار کنند تا تمام مغز تحريک شود.
    
     اما چرا نوزاد دچار آب مرواريد مي شود؟
    علل مختلفي سبب ايجاد آب مرواريد مادرزادي مي شود. يکي از عوامل مسائل ژنتيکي هستند. بايد تلاش کنيم اين فرهنگ را در جامعه جا بيندازيم که سمت ازدواج فاميلي نرويم. چون بيماري هاي نادر و صعب العلاج بيشتر در ازدواج هاي فاميلي رخ مي دهند.
    
     حتي اگر طرفين هيچ مشکلي نداشته باشند؟
    بله، حتي اگر هيچ مشکلي وجود نداشته باشد چون آزمايش ژنتيک نمي تواند بسياي از اين بيماري ها را تشخيص دهد. مثلاً در نوعي بيماري ژنتيکي چشمي به نام «لبر»؛ حداقل سيزده جهش ژنتيکي ديده شده است اگر ممکن باشد که هر کدام از اين جهش ها را پيدا کنيم بايد هزينه بالايي بپردازيم؛ بعلاوه کيت هاي آزمايشگاهي اين موارد هم در دسترس نيست و بايد از جاهاي ديگر تهيه شود. اين تنها در مورد بيماري لبر است. هزاران بيماري مانند لبر وجود دارد و بهتر است از اول فرهنگسازي شود تا ازدواج فاميلي صورت نگيرد. مجلس بعضي کشورها مانند تاجيکستان در صدد است ازدواج فاميلي را غير قانوني اعلام کند چون مشکلات ناشي از اين نوع ازدواج بار مالي و اجتماعي خيلي زيادي بر جامعه تحميل مي کند. بيماري هاي ديگري نيز مي تواند موجب آب مرواريد مادرزادي شود از جمله بيماري هاي متابوليک مانند بالا رفتن قند خون، بيماري هايي که موجب رسوب مواد در قرنيه مي شود، بيماري هاي عفوني داخل رحمي مانند سرخجه مادرزادي که يکي از علائمش گرفتاري چشمي و ايجاد آب مرواريد است. ضربه ها هم مي توانند باعث بروز آب مرواريد شوند.
    
     سوال اينجاست که چه درصدي از آب مرواريد مادرزادي منشا ژنتيک دارد؟
    درصد مشخصي را نمي توان ذکر کرد ولي معلوم است که سهم ژن در بروز اين مشکل قابل توجه است. به طور کلي نوزاداني که پدر يا مادرشان به آب مرواريد مادرزادي مبتلا بوده اند بررسي هر چه سريعتر نوزاد توسط چشم پزشک توصيه مي شود.
    
     پس آيا مي توان به کساني که مشکل آب مرواريد مادرزادي داشته اند توصيه کرد با فردي که مشکل مشابه خودشان را دارد ازدواج نکنند؟
    البته نمي توان گفت قطعاً احتمال بروز آب مرواريد در اين شرايط وجود دارد. مثلاً مي گوييم سيگار قطعاً براي سلامتي ضرر دارد اما اينگونه هم نيست که هر کسي سيگار بکشد حتماً مشکل پيدا مي کند ولي احتمالش بالاست و مي شود از آن پيشگيري کرد. اما مي توان به قطعيت گفت اگر در اين شرايط کودکي به دنيا آمد نوزاد بايد حتماً توسط چشم پزشک و البته اين بار چشم پزشک داراي تخصص کودکان معاينه شود.
    
     بهترين زمان عمل جراحي آب مرواريد مادرزادي چه زماني است؟
    زمان مناسب براي عمل آب مرواريد چشم نوزاد به وضعيت چشم بستگي دارد؛ اگر آب مرواريد پيشرفته باشد بهتر است هر چه زودتر جراحي شود اما در بعضي موارد آب مرواريد خفيف است که صبر مي کنيم و در اين مدت کودک را تحت نظر قرار مي دهيم تا بزرگتر شود و والدين هم بايد در زماني که گفته مي شود براي معاينه نوزاد مراجعه کنند. عمل جراحي آب مرواريد مادرزادي نوزادان بسيار مشکل است و عوارضش از جراحي افراد بالغ بسيار بيشتر است، زيرا بچه ها به اعمال جراحي پاسخ هاي ناخواسته اي مي دهند و بروز التهابات بعد از عمل جراحي آب مرواريد کودکان بسيار زياد است.
    
     معاينه چشم کودکان در چه زماني ضروري است؟
    بعد از معاينه در بدو تولد؛ کودکي که سالم است در فاصله بين سه تا شش ماهگي بايد معاينه شود و اگر مشکلي نداشت بار ديگر در بين سه تا چهار سالگي از نظر بروز مشکلات چشمي بررسي شود. ايران از نظر توجه به بهداشت چشم و غربالگري يکي از کشورهاي پيشرفته است و با غربالگري که همه ساله براي کودکان انجام مي شود مشکلات بينايي در سنين بالاتر بسيار کاهش يافته است.
    
     اما آيا در حال حاضر براي پي بردن به مشکلات بينايي در بدو تولد غربالگري داريم؟
     بررسي وضعيت بينايي نوزاد در بدو تولد ضروري است ولي گاه انجام نمي شود. قاعدتاً پزشک زنان بايد اين کار را انجام دهد.
    
     آينده استفاده از سلول هاي بنيادي و ژن درماني در چشم پزشکي را چگونه مي بينيد؟
    همان طور که مي دانيد کنگره انجمن چشم پزشکي ايران امسال 21 تا 24 آبان ماه برگزار مي شود. در کنگره امسال چندين گروه فوق تخصصي خواهيم داشت و با وجود مشکلات بين المللي که وجود دارد توانسته ايم ميهمانان خارجي خوبي را دعوت کنيم. در زمينه چشم کودکان، بزرگ ترين متخصصان دنيا را دعوت کرده ايم در بخش قرنيه هم با انجمن بين المللي جراحان قرنيه امريکا برنامه مشترک داريم. مژده مي دهم به شما که پزشکي از اين به بعد در جهت استفاده از سلول هاي بنيادي پيش مي رود؛ مثلاً در مورد اختلال لبر که يک بيماري ژنتيکي چشم است به تازگي دانشمندان توانسته اند يک نوع از 13 مدل اين بيماري را با ژن درمان کنند و درجاتي از بهبودي را شاهد بوده اند. البته الان هزينه هاي درمان فوق العاده بالاست. بيماران ما حتي از عهده هزينه هاي تشخيص بر نمي آيند چه رسد به هزينه هاي درماني هشتصد ميليون دلاري. اميدواريم در سال هاي آينده شرايط به گونه اي شود که تعداد بيشتري بتوانند از اين دستاوردهاي علمي بهره ببرند. به نظر من در آينده وضعيت بهتر خواهد شد و پيشرفت ها بسيار بسيار سريع خواهد بود.
    
     اما آيا بيماران مبتلا به اختلال بينايي لبر مي توانند براي تشخيص نوع آن اقدام کنند؟
    هنوز نمي توان اين توصيه را داشت که افراد ريسک کنند و مثلاً پنجاه ميليون خرج کنند تا بفهمند به کدام نوع لبر مبتلا هستند و هزينه هشتصد ميليون دلاري را تقبل کنند تا شايد مقداري بهبود ديد پيدا کنند. ما در حال حاضر از سلول هاي بنيادي در بيماري هاي اعصاب چشم استفاده مي کنيم و هنوز تا استفاده گسترده از سلول هاي بنيادي و ژن درماني در اختلالات بينايي راه درازي در پيش داريم اما تا زمان رسيدن به اين چشم انداز، فقط يک چيز را يادمان باشد؛ ازدواج فاميلي نکنيم.
    
    
    مهار معلوليت هاي بينايي با پرهيز از ازدواج فاميلي / يک متخصص بيماري هاي چشم از ضرورت مشاوره ژنتيکي قبل از ازدواج مي گويد
    


 روزنامه ايران، شماره 6802 به تاريخ 24/3/97، صفحه 15 (توانش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    آثار ديگري از "راضيه كباري"

  كارت معلوليت يا بوروكراسي فرساينده اداري / گزارش «ايران» از مشكلات معلولان در دريافت خدمات بهزيستي
راضيه كباري، ايران 7/5/97
مشاهده متن    
  بيماري هاي شبكيه نابينايان در كشور ثبت مي شوند / فوق تخصص و جراح شبكيه در گفت و گو با «ايران»
راضيه كباري، ايران 21/4/97
مشاهده متن    
  تجربه كم بينايان در ديد با عينك خاص
راضيه كباري، ايران 14/4/97
مشاهده متن    
  والديني كه <گوش> فرزندان خود مي شوند / «ايران» از ابتكارات يك موسسه در آموزش كودكان مبتلا به افت شنوايي گزارش مي دهد
راضيه كباري، ايران 26/11/96
مشاهده متن    
  شبكيه مصنوعي، اميدي نو براي نابينايان / فناوري جديد براي بازگرداندن بينايي در گفت و گو با محسن فروردين
راضيه كباري، ايران 30/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نخبگان علوم و مهندسي
متن مطالب شماره 6 (پياپي 306)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است