|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/3/24: اخبار ادبي و هنري
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22108
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21928 24/3/97 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


اخبار ادبي و هنريورود مجلس به ماجراي مدرک هنري معاون هنري وزير ارشاد
    حجت الاسلام پژمانفر، عضو کميسيون فرهنگي مجلس از ورود اين نهاد به ماجراي مدرک هنري معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خبر داد.
    به گزارش خبرنگار کيهان، جمعي از اساتيد و هنرمندان رشته خوشنويسي اعلام کرده اند که سيدمجتبي حسيني معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، زماني که دبير شوراي ارزيابي هنرمندان، شاعران و نويسندگان کشور بوده، براي خودش مدرک درجه يک هنري در رشته خوشنويسي صادر کرده است.
    در همين زمينه، غلامرضا مشعشعي عضو شوراي ارزشيابي هنري در نامه اي به وزير ارشاد، خط سيدمجتبي حسيني را در حد مرحله «ممتازي» تشخيص داد و آن را فاقد عيار و اعتبار جهت دريافت «استادي» و درجه يک هنري دانست. همچنين کابلي نيز از ديگر منتقدان اعطاي درجه يک هنري به معاون وزير است اما روابط عمومي معاونت هنري وزارت ارشاد، اعلام کرده استاد اميرخاني شايستگي حسيني را براي دريافت اين درجه هنري احراز کرده است در حالي که در نامه منسوب به اميرخاني، اين استاد خوشنويسي صرفا حسيني را به شوراي ارزشيابي معرفي کرده است. با اين حال روز گذشته نيز چند نفر از خوشنويسان، مدرک حسيني را درست ارزيابي کردند.
    معاون وزير از سال 1392 تا سال گذشته دبير شوراي ارزيابي هنرمندان، شاعران و نويسندگان کشور بود. حسيني با حمايت علي مرادخاني معاون سابق هنري وزارت ارشاد که عملکردش منتقدان بسيار داشت، به اين سمت منصوب شد.
    با اوج گرفتن انتقادها و اعتراضات به نشان درجه يک معاون هنري وزير ارشاد، مجلس قصد دارد و ارد عمل شود و به گفته نصرالله پژمان فر رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي قرار است، نمايندگان گفت وگويي با معاون وزير داشته باشند و اگر متقاعد شدند درجه هنري او مورد تائيد خواهد بود اما اگر حسيني نتواند آنها را متقاعد کند، کميته تحقيق و تفحص مجلس در اين باره وارد عمل خواهد شد. اين نماينده اميدوار است پيگيري مدرک درجه يک هنري معاون وزير، مانند شبهه اي که درباره مدرک تحصيلي رئيس جمهور وجود داشت، مورد سهل انگاري قرار نگيرد.
    البته اين نماينده مجلس تاکيد مي کند که بستگي دارد بررسي اين پرونده از طريق آئين نامه 236 داخلي مجلس پيش برود يا نه. پژمان فر توضيح مي دهد: اگر در مسير اين آئين نامه باشد بايد در صحن علني به راي گذاشته شود و ممکن است مانند پرونده رئيس جمهور با راي نمايندگان بسته شود و به تحقيق و تفحص نرسد.
    جايگاه و منزلت اجتماعي بعلاوه ثمرات مادي که مدارک علمي و هنري به همراه دارند از نگاه پژمان فر، اهميت اين پرونده رو دو چندان مي کند. او تاکيد مي کند: اميدوارم همه چيز در مرحله اول با توضيحات آقاي حسيني حل شود اما اگر نشد، بايد به آن رسيدگي شود چون ممکن است شاهد تکرارش باشيم و اعتماد عمومي در اين زمينه از بين برود.
    
    
    فيلم عامل اختلاس به روسيه نرفت!
    فيلمي که به دست يک عامل اختلاس بانکي خصوصي ساخته شده است، از اکران در روسيه و حاشيه جام جهاني بازماند.
    به گزارش کيهان، فيلم «دربي 65» که بدست «م.ص» خواهرزاده يک مقام دولتي و عامل فساد مالي در بانکي خصوصي تهيه شده، قرار بود در حاشيه جام جهاني اکران شود که با اطلاع رساني به هنگام کيهان اين اتفاق ميسر نشد.
    گفتني است برخي چهره ها و آقازاده ها براي فرار از پاسخگويي و يا پولشويي و پاک کردن رد گذشته خود، بدون داشتن تخصص به سينما وارد شده اند.
    کيهان در اين باره باز هم اطلاع رساني خواهد کرد.
    
    
    حضور بازيگر منتسب به فرقه ضاله در رسانه ملي
    در کمال ناباوري يک بازيگر منتسب به فرقه اي ضاله در يکي از سريال هاي ماه مبارک رمضان به ايفاي نقش پرداخته است. اتفاقي که بي شک ابعاد يک مصداق از نفوذ فرهنگي را مشخص خواهد کرد.
    بازيگر ياد شده که در سريال، داراي چهره اي مثبت است، حداقل از يک سال پيش بدليل فعاليت فرقه اي، براي مراجع تحقيق چهره اي ناشناخته به شمار نمي آمد.
    سريالي که با حضور بازيگر مسئله دار تهيه شده، داراي مشکلات اساسي محتوايي است که به نظر مي رسد حاکي از يک شيطنت رسانه اي باشد. اتفاقي که با توجه به سوءسابقه يکي از نويسندگان آن در مخالفت با نظام اسلامي اصلا عجيب نيست. گفتني است کارگردان اين سريال نيز در هنگام مديريت بر خانه سينما، از قانون شکنان و فتنه گران خياباني حمايت مي کرد.
    
    
    همکاري روزنامه نگار اصلاح طلب با وزارت ارشاد در بازي با کلنل
    محمود دولت آبادي برخورد وزير ارشاد با وي درباره رمان توقيف شده اش را يک «طرح» دانست.
    اين نويسنده درباره رفتار سيدعباس صالحي وزير فعلي و معاون وقت امور فرهنگي وزارت ارشاد در مواجهه با رمان «کلنل» در بخشي از مصاحبه با مهر گفت: ايشان خلاف گفت. نبايد اين کار را مي کرد، بايد مي گفت من نمي توانم. مثل «مهاجراني» که گفت نمي توانم. به مهاجراني گفتم شما بوديد به اين کتاب اجازه مي داديد منتشر شود، گفت نمي توانستم، شما هم مي گفتيد نمي توانم. من که اين قدر حوصله پيچاپيچ ندارم. چرا مرا آن جا صدا مي کنيد، دو ساعت مي نشينيم و مي گوييم و مي شنويم و...
    وي افزود: ]عباس صالحي[گفت شب عيد درمي آيد اما فقط من مي دانم و تو، هيچ جا هم رسانه اي نشود. به من گفت شب عيد درمي آوريم که روزنامه ها بسته باشند. من هم گفتم دو ماه درباره اين کتاب حرف نمي زنم؛ يعني توافق. دقيقاً فرداي همان روز يک خبرنگار به من زنگ زد و پرسيد کتاب مجوز گرفت؟ گفتم نه، پس فردا در همان روزنامه عکس نيم قد مرا چاپ کردند و نوشتند کلنل از سد سانسور گذشت. اصلاً اين ادبيات من نبود؛ بعد بلافاصله بعد از اين اتفاق، کتاب به صورت جعلي در خيابان آمد و پخش شد. شما باشيد چه تصوري مي کنيد، جز اين که همه ماجرا يک چيدمان بوده که آن جا دعوت شوم، من را متقاعد کند که درمي آيد، بعد فردا و پس فردا اين اتفاق بيفتد. اين چيزي جز يک طرح بوده است؟
    گفتني است، منظور دولت آبادي از روزنامه مذکور که ظاهرا با هماهنگي وزارت ارشاد دست به اين صحنه سازي زده بود، «آسمان» به سردبيري محمد قوچاني است. نشريه «مهرنامه» به سردبيري محمد قوچاني نيز چند سال پيش اظهاراتي را به هوشنگ ابتهاج نسبت داده بود. اما ابتهاج، مطالب منسوب به خود در نشريه قوچاني را دروغ دانست.
    
    
    فراخوان دومين جشنواره عکس «عيد نيايش» منتشر شد
    فراخوان شرکت در دومين جشنواره عکس «عيد نيايش» به مناسبت عيد سعيد فطر از سوي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران منتشر شد.
    بر اين اساس، از عکاسان حرفه اي، هنرمندان و علاقه مندان به هنر عکاسي در سراسر کشور دعوت شده آثار خود را براساس شرايط مندرج در فراخوان ارسال کنند.
    اين جشنواره در دو بخش عکاسي با دوربين حرفه اي و عکاسي با موبايل پذيراي آثار علاقه مندان است.
    شرکت کنندگان بايد آثار خود را تا ۷ تير ۱۳۹۷ از طريق ايميل جشنواره به نشاني 1837@farhangsara.ir ارسال کنند.
    
    
    گردهمايي فعالان فرهنگي انقلاب در مراسم افطار
    نهمين مراسم افطاري فعالان جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي سه شنبه شب با حضور چهره هاي سرشناس اين عرصه در حسينيه هنر برگزار شد.
    در اين مراسم، چهره هايي چون حسن رحيم پورازغدي، محمدرضا سرشار، حجت الاسلام پژمانفر، وحيد جليلي، ابوالقاسم طالبي، نادر طالب زاده، اسفنديار شهيدي، علي محمد مودب، محمد خزاعي، حجت الاسلام غريب رضا، شهاب اسفندياري، محمد احساني، سليم غفوري و … حضور داشتند.
    در اين مراسم از کتاب «روند پژوهي چهل سالگي انقلاب» به نويسندگي مجيد بذرافکن رونمايي شد.
    در ادامه، سرود سرباز حسينم توسط گروه شهيد فرجي و سرود «بارکد ۶۲۶» که درباره حمايت از کالاي داخلي است، توسط گروه سرود وصال اجرا شد. همچنين محمدحسين ملکيان از شعراي جوان نيز، شعر خود درباره قيام گوهرشاد را که در ديدار با رهبري خوانده بود براي حاضران قرائت کرد. در ابتداي مراسم نيز کليپي مربوط به ادوار گذشته افطاري فعالان جبهه فرهنگي انقلاب پخش شد.
    در حاشيه اين ضيافت افطاري، فعالان جبهه فرهنگي انقلاب در پويشي با عنوان پاسداشت حاميان کالاي داخلي در جبهه فرهنگي شرکت کردند.
    اخبار ادبي و هنري
    


 روزنامه كيهان، شماره 21928 به تاريخ 24/3/97، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيوست
متن مطالب شماره 65، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است