|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 97/3/24: معجزه هايي كه علم جديد با خود به ارمغان مي آورد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3176
شنبه دوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3170 24/3/97 > صفحه 8 (علم) > متن
 
      


معجزه هايي كه علم جديد با خود به ارمغان مي آورد
بررسي اجمالي مشكلات پيوند اعضا و آينده پيش روي اين علم

نويسنده: رضا سعيدي فيروزآبادي *

در دهه اخير، علم پيوند با موفقيت هاي چشمگيري همراه بوده است؛ به طوري که از آن به عنوان يکي از معجزه هاي علم جديد ياد مي کنند. بسياري از بيماران که قبلا به علت نارسايي عضو با مرگ دست وپنجه نرم مي کردند، امروزه با موفقيت بالايي با پيوند امکان درمان دارند، ولي پيوند اعضا مشکلات خاص خود را دارد كه در ادامه به مرور و بررسي آنها مي پردازيم.
    1- يکي از مشکلات بزرگ پيوند، کمبود عضو پيوندي است؛ براي مثال، در کشور ما هر هفت دقيقه يک نفر به علت نبود عضو پيوندي نامناسب فوت مي کند. در آمريکا بيش از ۱۰۰ هزار نفر در انتظار پيوند هستند و فقط ۳۰ هزار نفر در سال پيوند مي شوند و بسياري از بيماران در فهرست هاي انتظار پيوند فوت خواهند کرد. يکي از راه حل هاي اين معضل، ساختن عضو از سلول هاي بنيادي خود بيمار است. اين کار نه تنها مي تواند مشکل کمبود عضو را حل کند، بلکه چون سلول ها از خود بيمار هستند، مسئله رد پيوند را نيز حل مي کند و نيازي به مصرف داروهاي ضد رد پيوند نيست. خود اين داروها عوارض و هزينه هاي بسياري دارند. پزشکان براي اولين بار با استفاده از سلول هاي بنيادي بيمار و روش هاي مهندسي بافتي موفق شدند ناي (مجراي هوايي به ريه) را بسازند و در يک عمل ۹ساعته آن را به کودک دو ساله اي پيوند کنند. اين کار درباره شش بيمار ديگر نيز انجام شده است. محققان در تلاش هستند با استفاده از اين روش ها، اعضاي ديگر بدن را با استفاده از سلول هاي بنيادي خود بيمار بسازند. يکي ديگر از راه حل هاي کمبود عضو، ساختن اعضاي مصنوعي مانند قلب يا کليه است. اگر مي توان فرد مبتلا به نارسايي کليه را با دستگاه دياليز زنده نگه داشت، چرا نتوان با ساختن دستگاه دياليزي کوچک و قابل پيوند به بيمار، او را درمان کرد يا همين کار را با قلب مصنوعي انجام داد. قلب در واقع يک پمپ است. محققان يک قلب مصنوعي کوچک ساخته اند که مي توان آن را به بيمار وصل کرد يا درون سينه بيمار قرار داد تا کار قلب را انجام دهد. محققان دانشگاه کاليفرنيا در سانفرانسيسکو مشغول ساختن کليه مصنوعي هستند که بتوان آن را در بدن بيمار کار گذاشت تا کار کليه را که تصفيه خون از سموم است، انجام دهد. يکي از فناوري هاي جديد که به ساختن عضو پيوند کمک کرده است، پرينت سه بعدي است. محققان در آمريکا موفق شده اند با پرينت سه بعدي مثانه بسازند و به بيمار پيوند بزنند. اگرچه اين فناوري در ابتداي کار است، ولي محققان اميدوارند با پيشرفت آن بتوانند اعضاي پيچيده تري مانند قلب، ريه، کبد يا کليه را توليد کنند. پيوند اعضا از حيوانات از ديرباز در فکر بشر بوده است. بر سر دروازه ملل در تخت جمشيد، تصويري از موجودي با سر انسان و اعضايي از حيوانات متفاوت ديده مي شود. پيوند اعضاي حيوانات در دهه هاي ۷۰ و ۸۰ در پيوند کليه، قلب و کبد آزمايش شده است، ولي به علت نتايج ناموفق و مسائل اخلاقي مرتبط با آن، براي چند دهه متوقف شده بود. به تازگي با استفاده از فناوري مهندسي ژنتيک دوباره بارقه اميدي دراين باره زنده شده است که شايد بتوان از اعضاي حيوانات براي پيوند استفاده کرد.
    2- ازآنجاکه عضو پيوندي غيرخودي است، دستگاه ايمني بدن با آن مبارزه خواهد کرد و قصد تخريب آن را دارد؛ بنابراين اين بيماران تا آخر عمر بايد داروهاي ضد رد پيوند را مصرف کنند. اين داروها بدون عارضه نيستند و هزينه زيادي دارند. در ضمن با وجود مصرف اين داروها، بازهم گاهي رد پيوند رخ مي دهد و منجر به ازکارافتادن عضو پيوندي مي شود. پژوهشگران دانشگاه هاروارد در آمريکا موفق شده اند با استفاده هم زمان سلول هاي مغز استخوان و کليه فرد دهنده، وضعيتي ايجاد کنند که دستگاه ايمني کليه را پس نزند. به اين حالت مدارا يا تولرانس مي گويند. با اين کار، دستگاه ايمني متشکل از هردوي سلول هاي فرد دهنده و سلول هاي فرد گيرنده خواهد شد؛ به طوري که کليه پيوندي را از خود مي داند و پس نمي زند. به اين ترتيب اين بيماران به هيچ دارويي براي جلوگيري از رد پيوند نيازي ندارند. اميد است که از اين روش بتوان در پيوندهاي ديگر نيز استفاده کرد.
    3- عضو پيوندي تا وقتي که به فرد گيرنده پيوند شود، ممکن است ساعت ها از بدن خارج بماند و خون رساني ندارد. اين مسئله منجر به آسيب ديدن عضو پيوندي مي شود. گاهي بايد روزها يا شايد هفته ها صبر کرد تا عضو به کار بيفتد. در اين مدت، مثلا در پيوند کليه، مي توان فرد را دياليز کرد تا عضو به کار بيفتد، اما در پيوند قلب يا کبد، اگر عضو کار نکند ممکن است به مرگ بيمار منجر شود. به تازگي دستگاه هايي ساخته شده است که محيط بدن را در خارج شبيه سازي مي کنند تا عضو آسيب کمتري ببيند. براي مثال، در بريتانيا کليه را روي دستگاه حاوي پمپي قرار مي دهند که تا زمان پيوند به عضو، خون و اکسيژن را مي رساند. همين کار را با قلب، ريه و کبد هم انجام داده اند. به اين ترتيب تا زمان پيوند، عضو در همان وضعيت داخل بدن قرار دارد و به کار خود ادامه مي دهد، مثلا درباره کليه در خارج بدن ادرار توليد مي کند يا درباره کبد صفرا مي سازد.
    اميد است با پيشرفت علم در اين زمينه ها، تعداد بيشتري از افراد مبتلا به نارسايي اعضا پيوند شوند و نتايج پيوند از آنچه كه اكنون شاهدش هستيم نيز بهتر شود.
    
    * جراح پيوند-عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهرانمعجزه هايي كه علم جديد با خود به ارمغان مي آورد / بررسي اجمالي مشكلات پيوند اعضا و آينده پيش روي اين علم
    


 روزنامه شرق ، شماره 3170 به تاريخ 24/3/97، صفحه 8 (علم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    آثار ديگري از "رضا سعيدي فيروزآبادي "

  هوش مصنوعي در خدمت پزشكان
رضا سعيدي فيروزآبادي *، شرق 13/2/97
مشاهده متن    
  وقتي فناوري به كمك علم مي آيد
رضا سعيدي فيروزآبادي، شرق 24/12/96
مشاهده متن    
  دنيا در دست كيست: شركت ها يا دولت ها؟
رضا سعيدي فيروزآبادي *، شرق 12/12/96
مشاهده متن    
  اهداي عضو و كرامت انساني
رضا سعيدي فيروزآبادي *، شرق 10/12/96
مشاهده متن    
  آينده از آنِ كيست؛ربات يا انسان؟
رضا سعيدي فيروزآبادي*، شرق 26/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو هفته نامه موفقيت
متن مطالب شماره 375، نيمه اول تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است