|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/3/24: تذكر 276 نماينده به رئيس جمهور پيرامون وضعيت اقتصادي كشور
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22108
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21928 24/3/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


تذكر 276 نماينده به رئيس جمهور پيرامون وضعيت اقتصادي كشور
در جلسه ديروز مجلس انجام شد


ديروز، رنگ و بوي مجلس اقتصادي بود و 276 تن از نمايندگان در تذکرهاي جداگانه به رئيس جمهور پيرامون گراني افسارگسيخته قيمت خودروهاي داخلي و عدم نظارت دولت؛ همچنين کاهش ارزش پول ملي انتقاد کردند، همچنين يکي از نمايندگان اصلاح طلب گفت که به خاطر شرايط اقتصادي خجالت مي کشد بگويد از اين دولت حمايت کرده است.
    
    سرويس سياسي- ديروز جلسه علني مجلس به صورت کامل حال و هواي اقتصادي داشت و نمايندگان از طيف هاي مختلف انتقادهاي خويش را به عملکرد دولت اعلام کردند. آنچه منتقدان در سال هاي گذشته مي گفتند ناظر بر همين روزها بود که متاسفانه شاهدش هستيم. البته کار دشواري نبود وقتي دولت تدبير و اميد را مي نگريستي که تنها راهکارش براي اقتصاد در مذاکرات خلاصه مي شد. حتي به فرض رفع تحريم ها و عمل کردن آمريکا و اروپا به تعهداتشان نيز اين بي برنامگي دولت آسيب زننده بود، چرا که مثلا سرازير شدن پول نفت به جامعه اي که براي اقتصادش برنامه ندارد منجر به بيماري هاي ديگر اقتصادي مي شود.
    
    
    تذکرهاي اقتصادي مجلس
    در جلسه علني ديروز تعداد 68 نفر از نمايندگان به رئيس جمهور و وزير صنعت درباره عدم نظارت بر بازار خودرو و شرکت هاي توليدکننده خودرو در داخل و افزايش حداقل دو برابري خودروهاي توليد داخل و وارداتي در بازار آزاد تذکر دادند.
    همچنين مجيد کيانپور نماينده درود و ازنا در مجلس شوراي اسلامي همراه با ۷۱ نماينده در تذکري به رئيس جمهور، نسبت به کاهش ارزش پول ملي اعتراض کردند. اين نمايندگان در تذکر خويش آورده اند: کاهش ارزش پول ملي 2/5 برابر بوده و امروز هر هزار تومان به اندازه ۴۰۰ تومان ارزش دارد.
    علاوه بر اين، 73نماينده در تذکري به رئيس جمهور و وزراي اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزي نسبت به عدم نظارت بر ثبت کالا در سامانه ها و افزايش دو برابري ثبت سفارش نسبت به مدت مشابه سال گذشته اعتراض کرده و اين امر را موجب ايجاد رانت خواندند.
    
    
    يک روز اقتصادي در هفته آينده
    «سيدتقي کبيري» نماينده مردم خوي در جريان بررسي طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق، طي تذکري با استناد به ماده 110 آيين نامه داخلي مجلس، خطاب به لاريجاني اظهار داشت: با توجه به وضعيت اخير و گراني کالاها از جمله خودرو دستور دهيد مجلس در جلسه علني يا غيرعلني اين موضوع را پيگيري کند؛ خوب بود شما تذکري در اين رابطه مي داديد.
    بر اساس اين گزارش، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به تذکر کبيري عنوان کرد: اين مسئله در هيئت رئيسه مجلس بحث شده است. مقرر شده است هفته آينده جلسه اي در اين زمينه داشته باشيم.
    
    
    خجالت مي کشم!
    مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران در جريان بررسي لايحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق ارز اظهار داشت: وضع قاچاق کالا و ارز طوري است که به عنوان نماينده خجالت مي کشم بگويم که از اين دولت با چنين وضعيت اقتصادي حمايت کردم. وضعيت معيشتي و اقتصادي مردم در حال حاضر مناسب نيست، شب مي خوابيم و صبح بلند مي شويم مي بينيم قيمت ها از اين رو به آن رو شده است. به عنوان مثال؛ تفاوت قيمت خودروها نسبت به يک ماه گذشته 20 ميليون تومان تفاوت کرده است و مردم مي گويند شما براي چه مي رويد مجلس و در آنجا چه کار مي کنيد؟
    عضو فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي همچنين يادآور شد: ما با اين لايحه اي که در مجلس آورده ايم نمي توانيم وضعيت اقتصادي را سر و سامان دهيم، به عقيده من اسکله هاي غيرقانوني در اين لايحه ديده مي شود.
    کواکبيان ادامه داد: برخي به من گفتند منظور تو در مخالفت با اين لايحه در واقع سپاه و نيروهاي نظامي است، خير، هرگز اينگونه نيست، سپاه که نمي رود کالا وارد کرده و تجارت کند، اگر سپاه باشد مسئله دفاعي خود را دنبال مي کند.
    
    
    اميدوارم آمار دولت درست باشد
    کواکبيان در ادامه عنوان کرد: عناصري در اين کشور هستند که واقعا قاچاق کالا را دارند، آنگاه ما به کولبران بدبخت گير مي دهيم و مي گوييم تو که کولبر هستي بيخود کردي که کالا جابجا مي کني. ما سرمنشاهاي اصلي قاچاق را فراموش مي کنيم و به افراد جزئي ايراد مي گيريم.
    اين نماينده طيف اصلاح طلب که اصلي ترين حامي روحاني در جريان انتخابات بودند با اشاره به آمار دولت در حوزه قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: اميدواريم اين آمار درست باشد که مي گويند قاچاق کالا از 25 ميليارد دلار به 15 ميليارد دلار رسيده است، اما وضعيت جامعه غير از اين را نشان مي دهد.
    عضو فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنانش خاطرنشان کرد: علت اصلي مخالفت من با اين لايحه اين است که اين لايحه به دليل اينکه 19 ماه قبل تهيه شده است، با توجه به شرايط فعلي پاسخگو نيست، بسياري از گزارش هاي ما حاکي از اين است که گمرک خود ايکسري ها را به گونه اي طراحي مي کنند که قاچاق کالا به صورت قانوني انجام شود.
    وي ادامه داد: با توجه به اينکه اين تشکيک ايجاد شده است، اين طرح به کميسيون اقتصادي بازگردد و در شرايط فعلي لايحه اي که تمام منافذ قاچاق کالا و به ويژه قاچاق ارز را ببندد، ارائه شود.
    
    
    يک کار خوب نمايندگان
    «همايون يوسفي» نماينده مردم اهواز قصد داشت تذکري را بيان کند درباره حفظ شان مجلس در زمينه اعلام اسامي نمايندگاني که قرار است به جام جهاني بروند اما علي لاريجاني خطاب به همايون يوسفي گفت: الآن زمان بيان اين تذکر نيست، البته حرف شما در جاي خود درست است و نمايندگان انصراف دهنده از سفر به جام جهاني نيز کار خوبي کردند به خاطر شرايط اقتصادي کشور انصراف دادند.
    همچنين نمايندگان کليات لايحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را مورد بحث و بررسي قرار داده و به تصويب رساندند.
    مسعود پزشکيان نايب رئيس اول مجلس پس از تصويب کليات اين لايحه، گفت: تصميم هيئت رئيسه مجلس اين است که اين لايحه به صورت دو شوري بررسي شود به همين دليل لايحه مذکور مجدداً به کميسيون اقتصادي بازمي گردد.
    
    
    جبهه اقتصاد مقاومتي در غيبت فرمانده!
    گزارش کميسيون حمايت از توليد ملي درخصوص نحوه اجراي قانون اقتصاد مقاومتي در نشست علني ديروز قرائت شد. نماينده دولت ضمن آن، گزارش آماري از افزايش توليد در بخش هاي مختلف ارائه کرد و در ادامه علي لاريجاني رئيس مجلس خطاب به نماينده دولت عنوان کرد که قرار بود جلسات هماهنگي اقتصاد مقاومتي با حضور معاون اول رئيس جمهور، معاون اول قوه قضائيه و نايب رئيس مجلس برگزار شود.
    وي همچنين انتقاد کرد که چرا جلسات هماهنگي اقتصاد مقاومتي تاکنون با حضور معاون اول رئيس جمهور، معاون اول قوه قضائيه و نايب رئيس مجلس برگزار نشده است.
    لازم به ذکر است که در ابلاغ رهبر با توجه به مشغله هاي بسياري که رئيس جمهور دارد شخص معاون اول دولت به عنوان فرمانده اقتصاد مقاومتي برگزيده شد. اما چنانکه از شواهد پيداست فرمانده اقتصاد مقاومتي اهتمام چنداني به اين جبهه ندارد!
    
    
    توجيه نماينده دولت پس از چندسال!
    نماينده دولت در پاسخ به لاريجاني گفت: اين قانون در عمل اجرا شده است اما داراي ابهاماتي بود که مشخص نبود چه کسي مسئول اين کار است و دبيرخانه بايد در کجا تشکيل شود.
    سپس لاريجاني در پاسخ گفت: قانون ابهام نداشته، اعلام شده است که ستادي با حضور معاون اول دو قوه و نايب رئيس مجلس تشکيل شود، اگر ابهام داشت در دو سه سال گذشته از ما سوال مي کرديد.
    نماينده دولت پاسخ داد: تلقي دولت اين بود که ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي نهادسازي خوبي است که مي تواند اهداف ستاد هماهنگي اقتصاد مقاومتي را محقق کند. ما عملاً قانون را در اين چارچوب با دعوت از نايب رئيس مجلس و معاون اول قوه قضائيه اجرا کرديم و دولت اقداماتش را انجام داد.
    لاريجاني گفت: در اين رابطه تخلف صورت گرفته، توضيحات شما اشکال عدم اجراي قانون را رفع نکرده است. در سطح قوه مجريه جلساتي برقرار شده، اما قرار بود جلساتي براي هماهنگي قوا تشکيل شود؛ قانون به دولت ابلاغ شده بود و بايد اجرا مي شد.
    
    
    قوه مجريه، اجرا و اين همه مشکل؟!
    مسعود گودرزي عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در جريان بررسي گزارش نماينده دولت درباره نحوه اجراي قانون نحوه پيگيري تحقق سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي، اظهار داشت: بايد با کار تيمي، مشارکتي و استفاده از همه دستگاه ها به دنبال حل مشکلات اقتصادي بود.
    وي افزود: مگر هدف از سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي، پيشرفت اقتصادي، دفع تکان هاي اقتصادي و... نيست؟ مگر اين سياست ها براي تسهيل امر تجارت و رشد اقتصاد تدوين نشده اند که تا اين ميزان در اجرا ناکام مانده اند؟
    گودرزي عنوان کرد: در ايران افق ها به خوبي ترسيم مي شوند، اما در اجرا به شدت مشکل داريم. سياست هاي اقتصاد مقاومتي روشن و شفاف است و اگر چه دولت بايد متولي اجراي اين سياست ها باشد، اما تمام قوا و دستگاه ها بايد در کنار قوه مجريه بوده و آن را حمايت کنند، چرا که اکنون در جريان جنگ اقتصادي قرار گرفته ايم.
    گودرزي در خاتمه از تعصب هاي سازماني در اجراي سياست هاي کلي نظام و اقتصاد مقاومتي انتقاد کرد و گفت: بايد با تمام ظرفيت قوا وارد شويم نه با تعصب هاي سازماني، در واقع مشکل اجراي قانون است.
    
    
    1400قرارداد واردات توسط دو وزارتخانه
    هادي قوامي نماينده مردم اسفراين در جريان بررسي گزارش کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي، اظهار داشت: قانونگذار در قانون اقتصاد مقاومتي چند ماده به تصويب رسانده بود که بايد اجرا مي شد اما در اين زمينه تخلف صورت گرفته چرا که اجرا نشده است.
    وي با طرح اين سوال که آيا اهداف اقتصاد مقاومتي محقق شده است و اقتصاد ما مقاوم سازي شده است، افزود: اگر اقتصاد ما مقاوم سازي شده بود، اين تکانه ها در بازار ارز، سکه و خودرو به وجود نمي آمد. بايد بگويم گزارش نماينده دولت درباره پروژه هاي عمراني هم که اين پرو‍ژه ها عملکرد روتين دولت بوده است. اينکه در پروژه هاي عمراني لباس اقتصاد مقاومتي بپوشانيم، اهداف اقتصاد مقاومتي را محقق نمي کند.
    قوامي با بيان اينکه دو وزارتخانه دولت 1400 قرارداد واردات بسته اند، آيا اين اقدام در راستاي اقتصاد مقاومتي بوده است، ادامه داد: ما دچار خطاي تشخيص در انتخاب پروژه هاي اقتصاد مقاومتي شده ايم. اگر به اهداف اقتصاد مقاومتي مي رسيديم، جلوي خروج ارز از کشور گرفته مي شد.
    تذکر 276 نماينده به رئيس جمهور پيرامون وضعيت اقتصادي کشور / در جلسه ديروز مجلس انجام شد
    


 روزنامه كيهان، شماره 21928 به تاريخ 24/3/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پردازش
متن مطالب شماره 120-121، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است