|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: هزينه - فايده يك جام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 15 (ورزش) > متن
 
 


هزينه - فايده يك جام
سوت آغاز مهم ترين رويداد ورزشي جهان نواخته مي شود


عكس: AFP
تيم ملي فردا بعدازظهر به مصاف مراکش مي رود
    دنياي اقتصاد : تمام شد. بار ديگر، زودتر از حد تصور رسيديم به «ماه عسل» چند ميليارد هوادار فوتبال در جهان؛ به جايي که يک ماه تمام بوي جام جهاني همه دنيا را مسحور مي کند، به جايي که کل کره زمين چشم مي دوزند به خاک ميزبان جام جهاني تا تقابل هاي ريز و درشت اين تورنمنت را تماشا کنند. وقتي عده اي از اهالي کشورهاي چين و استراليا و... هم بليت هاي مسابقه اي مثل بازي ايران و مراکش را خريده اند و دوست دارند با صرف هزينه اي قابل توجه حتي چنين مسابقه اي را هم از نزديک ببينند، ديگر مي شود به وضوح پي برد جنون فوتبال در اين جام با مردم دنيا چه مي کند! جام جهاني فوتبال احتمالا بالاتر از المپيک، بزرگ ترين و مهم ترين رويداد ورزشي جهان است که از فقيرترين اقشار فرودست ترين کشورهاي جهان تا بزرگ ترين سرمايه گذاران و سياستمداران دنيا را مشغول خودش مي کند. در هر مسابقه اين جام، دو تيم با هم مي جنگند که مسابقه آنها براي مردمان آن دو کشور حکم مرگ و زندگي و نبرد بر سر بخشي از حيثيت و وجهه بين المللي شان را دارد. همين روح گلادياتوري حاکم بر مسابقات هم باعث مي شود بازي هر دو تيم کوچک و بزرگي با هم، براي بسياري از مردمان ساير کشورهاي جهان هم جالب باشد. اين جام جهاني است؛ جايي که بازي آسان نداريم، بازي بي اهميت و کم بيننده نداريم، جايي براي اشتباه و سهل انگاري نداريم و البته بعيد است هيچ کدام از ۹۰دقيقه هايي که صرف تماشاي مسابقات اين جام مي شود، جزو عمر هواداران دو آتشه فوتبال به حساب بيايد. خوش آمديد به نبض تپنده زندگي...!
    
    هفت ونيم غروب جمعه؛ سال تحويل عشق
    بيست ويکمين دوره رقابتهاي جام جهاني فوتبال از ساعت ۱۹:۳۰ امروز به وقت تهران با بازي روسيه و عربستان در خاک روسيه آغاز خواهد شد. قلب ايران اما بي تاب ۲۴ساعت بعدتر است؛ جايي که از ساعت ۱۹:۳۰ روز جمعه، تيم ملي کشورمان در ورزشگاه سن پترزبورگ اولين مسابقه اش را برابر مراکش برگزار خواهد کرد. تيم ملي ايران با هدايت کارلوس کي روش بعد از برزيل، دومين تيمي بود که به جام جهاني۲۰۱۸ صعود کرد. اين دومين حضور پياپي ما در رقابت هاي جام جهاني است و اگر گروه مان آسان تر بود، شايد همه مردم کشور به شکل قابل توجهي به حضور در مرحله يک هشتم نهايي اميدوار مي شدند، چراکه امسال واقعا تيم خوبي داريم. با اين وجود همگروهي با اسپانيا، پرتغال و البته مراکش يکي از دشوارترين قرعه هاي ممکن را براي تيم ملي ايران رقم زد. بدون تعارف، اسپانيا و پرتغال شانس هاي اصلي صعود از اين گروه هستند و ايران و مراکش بايد براي شگفتي سازي بجنگند. از قضا رقيب ما در همين مسير هم تيم بسيار خوب و محترمي است. مراکش، تيمي است که مثل ايران بدون شکست در مسابقات انتخابي به مرحله نهايي جام جهاني رسيد.
    مراکش در دور مقدماتي در گروه چهارم منطقه آفريقا با ساحل عاج، گابن و مالي همگروه بود و نهايتا با ۱۲امتياز از شش بازي به مرحله نهايي صعود کرد. مراکش در تازه ترين رنکينگ فيفا روي پله چهل ويکم ايستاده و از حضور ستاره هايي مثل مهدي بن عطيه، ايوب الکعبي، حکيم زياش، حمزه منديل، امينه هريت و اشرف حکيمي بهره مي برد. نکته اينجاست که مراکشي ها هم به بازي ايران به چشم پلي براي شگفتي سازي نگاه مي کنند و قطعا همه تلاش شان را به کار خواهند بست تا بهترين بازي ممکن را در اولين گام ارائه بدهند. کلا فضا در گروه ايران طوري است که اسپانيا و پرتغال احتمالا برابر هم کمي مماشات خواهند کرد، چرا که اميدوار به جمع آوري امتيازات مقابل رقباي آسيايي و آفريقايي هستند، اما ايران و مراکش مي دانند که اگر شانسي براي کسب يک پيروزي و صعود به کمک يک يا دو تساوي ديگر وجود داشته باشد، اين شانس فقط در بازي اول است. «جونيت چاکر» داور جنجالي ترکيه قضاوت بازي ايران و مراکش را بر عهده خواهد داشت.
    
    ترکيب احتمالي
    واقعيت آن است که کارلوس کي روش آنقدر در طول چند هفته اخير پليس بازي درآورده که حالا هيچ کس هيچ تصوير قطعي و روشني در مورد ترکيب ايران در بازي با مراکش ندارد. لغو بازي دوستانه با يونان، برگزاري بازي با ليتواني پشت درهاي بسته، تغيير شماره پيراهن بازيکنان و پنهان کاري هاي بي پايان در تمرينات باعث سردرگمي دوست و دشمن شده و اين دقيقا همان چيزي است که کارلوس مي خواست! با اين همه اگر قرار باشد قوي ترين فرضيه را با توجه به شواهد چند هفته اخير مد نظر قرار بدهيم، مي توان حدس زد که عليرضا بيرانوند درون دروازه قرار مي گيرد. در قلب خط دفاعي که مناقشه برانگيزترين منطقه در روزهاي اخير بوده، به احتمال فراوان از زوج پورعلي گنجي و روزبه چشمي استفاده خواهد شد. اين دو نفر در تمام مسابقات دوستانه تيم ملي پيش از جام جهاني به طور کامل کنار هم بازي کرده اند و بعيد است کي روش به ترکيب آنها دست بزند. در سمت چپ خط دفاعي ميلاد محمدي بازي خواهد کرد که آلترناتيو خاصي هم ندارد.
    در سمت راست اما در شرايطي که انتظار مي رفت مثل جام جهاني قبلي يک گزينه دفاعي تر مثل پژمان منتظري مدنظر کي روش باشد، شواهد نشان مي دهد او رامين رضاييان را در مسابقه نخست به ميدان خواهد فرستاد. اگر رامين انتخاب نهايي کي روش باشد، پس ديگر شکي باقي نمي ماند که او در ديدار با مراکش براي پيروزي خيز بر خواهد داشت. طبق معمول همه اين سال ها در بازي با مراکش هم دو هافبک دفاعي خواهيم داشت که يکي از آنها احسان حاج صفي است، اما نفر ديگر که معمولا سعيد عزت اللهي بوده به دليل محروميت در اين بازي غايب است. کي روش در اين مدت خيلي تلاش کرد براي عزت اللهي جانشين پيدا کند، اما هنوز گزينه قطعي اين پست معلوم نيست. درحال حاضر بيشترين شانس مربوط به بازي کردن اميد ابراهيمي است. جلوي اين دو هافبک، مسعود شجاعي توپ پخش کن تيم ملي خواهد بود. وينگر راست قطعا عليرضا جهانبخش است و مهاجم نوک هم سردار آزمون خواهد بود. اگر مهدي طارمي سالم بود، او گزينه قطعي حضور در پست وينگر چپ به شمار مي آمد، اما مصدوميت ضمني طارمي ممکن است باعث نيمکت نشيني او شود. در اين صورت شايد وحيد اميري به جاي او در اين سمت به ميدان برود.
    
    اسپانيا- پرتغال؛ تحت تاثير يک اخراج تاريخي
    جمعه جنون اما براي ايراني ها با پايان بازي مراکش به اتمام نخواهد رسيد. همان قدر که اين بازي براي ما اهميت دارد، ديگر مسابقه گروه بين اسپانيا و پرتغال هم حايز اهميت است. اين بازي از ساعت ۲۲:۳۰ در ورزشگاه المپيک فيشت در سوچي روسيه برگزار خواهد شد. اگر قرار است ما صعود کنيم، پس بايد اميد داشته باشيم بعد از پيروزي خودمان برابر مراکش، در ديگر بازي گروه يا امتيازات بين اسپانيا و پرتغال تقسيم شود يا اسپانيا برنده اين بازي باشد. بدترين سناريو اين است که پرتغال موفق به شکست اسپانيا شود، در اين صورت اسپانيا به کسب پيروزي در دو ديدار بعدي نياز پيدا مي کند و پرتغال هم نيمي از راه صعود را مي رود.
    اين بازي بدون شک تحت تاثير اشتباه بسيار بزرگ سرمربي اسپانيا در اعلام رسمي توافقش با رئال مادريد خواهد بود؛ جايي که خوان لوپتگي از قرارداد سه ساله اش با رئال مادريد براي همکاري پس از جام جهاني پرده برداشت. اين تصميم اردوي اسپانيا را به هم ريخت و بعد از ۲۴ساعت گمانه زني منجر به اخراج لوپتگي شد. به اين ترتيب در اتفاقي بسيار نادر در سطح جهان، سرمربي تيم ملي معتبري همچون اسپانيا در فاصله ۲۴ساعت پيش از اولين بازي اين تيم در جام جهاني اخراج مي شود. ديروز بعد از ظهر اما فدراسيون فوتبال اسپانيا فرناندو هيه رو را به عنوان جانشين لوپتگي انتخاب کرد. هيه رو، مدافع اسبق رئال مادريد پيش از اين مديرفني تيم ملي اسپانيا بود.
    
    

    
    هزينه - فايده يك جام / سوت آغاز مهم ترين رويداد ورزشي جهان نواخته مي شود
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 15 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه لعل سرخ
متن مطالب شماره 8، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است