|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/3/24: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21928 24/3/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايعامل گراني هاي اخير منتقدان دولت هستند!
    سرويس سياسي-

    در حالي که بي برنامگي اقتصادي کشور منجر به شرايط تاسف بار اين روزها شده اما ارگان دولت (روزنامه ايران) به جاي عذرخواهي از مردم به فرافکني تازه اي روي آورده و منتقدان دولت را عامل گراني هاي اخير ناميد، اين در حالي رخ داد که ديروز مجلس شاهد تذکرهاي اقتصادي نمايندگان به دولت بود و همچنين يکي از نمايندگان جناح حامي دولت گفت که باتوجه به شرايط موجود خجالت مي کشم بگويم از اين دولت حمايت کرده ام.
    بزک کنندگان برجام و تضمين پنداران امضاي کري که با دوز و کلک خسارت محض برجام را نسخه گشايش اقتصادي جا زدند، منتقدان و دلواپسان را مسبب گراني ها عنوان مي کنند تا خيانت خود به مردم و منافع ملي را کتمان کنند.
    روزنامه ايران ديروز گزارشي را با عنوان «بازار لحظه اي چگونه شکل مي گيرد» منتشر کرد و به نقل از يک به اصطلاح فعال اقتصادي نوشت: «در داخل دلواپسان و در خارج آمريکا و تحريم ها مشکل اصلي محسوب مي شوند. هم اکنون خدشه دار شدن اعتماد به دولت، شرايط ناپايدار و نبود اطلاع رساني دقيق به مردم باعث شده است تا شاهد نوسان شديد در بازار باشيم.»
    
    
    عامل گراني دلواپسان اند يا غربگرايان فريبکار؟
    مشکل و عامل اصلي در گراني و رکود اقتصادي نه دلواپسان اند، نه آمريکا و نه تحريم ها. گرانيگاه مشکل آنجا بود که رئيس دولت تدبير آب خوردن مردم را هم به رسيدن به توافق هسته اي با دشمنان تابلودار کشورش منوط کرد. سياست ‎هاي اقتصاد مقاومتي روي کاغذ و بر لسان مسئولان نشست نه در زندگي مردم. راهکار دولت عقيم ماند و دومينوي تعطيلي مراکز توليدي و بنگاه هاي اقتصادي آغاز شد. بيکاري، گراني، رکود، تورم و کاهش ارزش پول ملي به جان اقتصاد افتاد. همين دلواپسان بارها هشدار دادند؛کليد حل مشکلات کشور نزد اجنبي نيست و مسئولان دولت به حرف آنها رسيدند. آقاي عراقچي مي گويد «ايران برجام را داستاني موفق نمي داند چراکه ايران از آن بهره مند نشده و تحريم ها برداشته نشده است.» دلواپسان گفتند به بيگانه اعتماد نکنيد؛ آقاي ظريف مي گويد يک حساب بانکي هم نمي توانيم در انگليس باز کنيم.» رئيس جمهور مي گويد 4 سال است دلار را با گوني وارد مي کنيم. او مذاکره با آمريکا را ديوانگي خواند. آن وقت مدعيان اصلاحات به دلواپسان مي تازند. آنها با بزک برجام خسارت بار و يکطرفه، آن را نسخه معجره آسا جا زدند و مردم را فريب دادند، نااميدي در جامعه پمپاژ شد، امروز هم با هر حيله و ترفندي در حال فريفتن و توهين به ادراک و درايت و هوشمندي مردم اند. مصاحبه شونده کارشناس اقتصادي است يا عمله سياسي؟
    
    
    فرافکني را تمام کنيد و به امور ملت بپردازيد
    ارگان دولت درباره گراني و وضعيت نابسامان بازار نوشت: «بازارهاي مختلف ايران از ارز و طلا گرفته تا خودرو و کالا با نوسان قيمتي بيگانه نيست، اما طي هفته هاي اخير با نوساني فراگير و گسترده در اکثر بازارها روبه رو هستيم. نوساني که گاه به صورت لحظه اي قيمت ها را بالا و پايين مي کند. در بازار ارز آزاد با وجود ثبات نسبي قيمت ارز تعادلي قيمت ها صدها تومان بالا مي رود و در انتهاي بازار فرومي ريزد. در بازار طلا سکه با بيش از 800 هزار تومان رشد از ابتداي سال خود را به بالاي 2/5 ميليون تومان رسانده است. خودرو نيز از اين نوسان در امان نمانده و فاصله نرخ کارخانه تا بازار براي برخي از خودروها رکورد 100 ميليون تومان را به ثبت رسانده است.»
    ايران افزود: «درپي اين نوسان بازار کالا و مواد غذايي هم واکنش نشان داده و برخي از کالاها با وجود اعلام مکرر مسئولان که هيچ گونه مجوزي براي افزايش قيمت صادر نشده راه افزايش درپيش گرفته و 10 تا 20 درصد گران شده اند. بازار مسکن هم که سال ها در خواب رکود به سر مي برد و فروشنده ها به سختي به دنبال مشتري مي گشتند، حالا به يکباره 30 تا 40 درصد گران شده و همه را غافلگير کرده است. ظاهراً اين نوسان شديد قيمتي و گراني ها باعث عقب نشيني متقاضيان نشده و رو زبه روز بر تعداد مشتري اين بازار ها افزوده مي شود.»
    
    
    تجربه تلخ برجام
    روزنامه زنجيره اي شرق در شماره ديروز خود به ديدار روساي دو کشور آمريکا و کره شمالي با ذوق زدگي هر چه تمام پرداخته و از اين ملاقات با عنوان «افتادن روي دنده راست» ياد کرد.
    در يکي از يادداشت هاي پرونده روزنامه شرق براي اين ديدار آمده است: «دو کشوري که در يک قدمي جنگ اتمي قرار داشتند، در مدت زمان کوتاهي به دوستاني نزديک بدل شدند.»
    نويسنده در عين ذوق زدگي نتوانسته است اين سوال را ناديده بگيرد که: «هنوز بعد از نزديک به دو ماه پس از نخستين اعلام خبر ديدار سران دو کشور آمريكا و کره شمالي، به اين سوال پاسخ داده نشده است که ترامپ و کيم چگونه از جنگ به صلح رسيده اند؟ البته سوال مهم تر اين است که تا چه اندازه صلح وعده داده شده از سوي ترامپ و کيم، بادوام خواهد بود؟»
    شرق به توافق سست صورت گرفته نيز پرداخته وتصريح کرده است: «آمريكايي ها به صراحت اعلام کرده اند خلع سلاح اتمي کره شمالي بايد شامل نابودي و برچيده شدن کامل، قابل راستي آزمايي و غيرقابل برگشت بودن اتمي و موشکي اين کشور باشد. اين در حالي است که براساس برداشت هاي کلي از مواضع کره اي ها، خلع سلاح اتمي شبه جزيره کره بايد برداشته شدن چتر اتمي آمريكا از سر کره جنوبي و ژاپن را نيز در بر گيرد.»
    اين روزنامه که در دو سال گذشته به وظيفه بزک کردن برجام مشغول بود در ادامه به غيرقابل اعتماد بودن آمريکا نيز اشاره مي کند و مي نويسد: «تجربه توافق هسته اي با ايران نشان داد هر لحظه امکان نقض قول و قرارها از سوي آمريكايي ها وجود دارد و کره اي ها نيز قادر هستند باوجود برچيدن بخشي از تاسيسات رآکتور اتمي خود، آن گونه که در اوايل قرن حاضر انجام دادند، به مسير گذشته برگردند.»
    اعتراف دير هنگامي است ولي اين دليل نمي شود که به خاطر ديرهنگام بودن آن را نديد، روزنامه زنجيره اي شرق دچار ابهام شده است که چگونه کره شمالي با وجود سابقه ايران در برجام به آمريکا اعتماد کرده است آمريکايي که هر لحظه امکان دارد زير قول و قرارهاي خود بزند، ظاهرا نويسنده قبل از نوشتن اين يادداشت به آخرين خبرها نيز نگاهي نينداخته بود، خبرهايي که نشان مي داد ترامپ گفته است مشخص نيست چند ماه بعد به توافق با کره شمالي پايبند و معتقد باشم يا نه!
    
    
    برجام، آينه عبرت
    روزنامه آرمان در مطلبي نوشت: «ابعاد تبليغاتي و سياسي ديدار رئيس جمهور آمريکا با رهبر کره شمالي بسيار پررنگ تر از اسناد همکاري بود که ميان طرفين امضا شد. نگاهي به کليات اسناد همکاري ميان ترامپ و اون نشان مي دهد که به جز يکسري کليات نبايد انتظار خروجي مضاعفي در کوتاه مدت از اين اسناد همکاري داشت. پيش از اين نيز مذاکرات 6 جانبه اي در شرق آسيا ميان کره شمالي، چين، ژاپن، روسيه و آمريکا در مورد کره شمالي برگزار شده بود که آن زمان نيز آمريکا به هيچ يک از تعهدات و قول و قرار هايي که با هدف خلع سلاح هسته اي کره شمالي داشت عمل نکرد و همين امر موجب شد تا کره شمالي عملا به سمت خروج از ان پي تي و دنباله گيري برنامه هسته اي خود برود».
    اين روزنامه زنجيره اي در ادامه نوشت: «مقامات کره شمالي نيز به عينه مي بينند آمريکا از برجام که پشتوانه قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل را داشت بدون هيچ تعهد و پايبندي خارج شد. حال چطور مي شود به چنين رئيس جمهور و کشوري اعتماد کرد که در قبال تعهدات خود مبني بر لغو تحريم هاي کره شمالي در ازاي خلع سلاح هسته اي اين کشور پايبند بماند؟».
    در روزهاي گذشته بهرام قاسمي سخنگوي وزارت خارجه گفته بود: «ماهيت سياست آمريکا موضوعي نيست که بشود با خوشبيني به آن نگاه کرد و حوادث اخير هم تاييدکننده اين موضوع است. ما از صلح و امنيت که به نفع مردم شبه جزيره است حمايت مي کنيم ولي به رفتارهاي آمريکا با بدبيني مي نگريم. توصيه مي کنيم کره شمالي مراقب بدعهدي هاي آمريکا باشد.»
    روحاني نيز -آبان 96- در جلسه دفاع از وزراي پيشنهادي نيرو و علوم در مجلس تصريح کرد: «به بعضي از کشورهاي شرق آسيا پيغام مي دهند که با ما مذاکره کن، اين کشورها مگر ديوانه شده اند که با شما مذاکره کنند. شما علناً مذاکره ديروز را زيرپا مي گذاريد و به مذاکره امضا شده اي که به تاييد شوراي امنيت سازمان ملل رسيده بي اعتنا هستيد.»
    اين مهم است که مقامات ارشد دولت و رسانه هاي زنجيره اي پس از تعريف و تمجيدهاي فراوان از برجام و حمله به منتقدان، حال به بي دستاوردي برجام اذعان دارند و به عبارتي به حرف منتقدان رسيده اند و تلويحا برجام را آينه عبرت معرفي مي کنند. اما اذعان به عهدشکني طرف مقابل و اعتراف به بي دستاوردي برجام،کافي نيست.دولت و رسانه هاي زنجيره اي مي بايست ضمن عذرخواهي درخصوص رفتار خود در موضوع برجام يک تغيير اساسي ايجاد کند و تغيير مسير دهد.
    
    
    فردمحوري در اردوگاه مدعيان دموکراسي
    جارزنندگان دموکراسي و رجوع به آراي اکثريت، امروز از فردمحوري در اردوگاه خود گلايه دارند!
    روزنامه ايران در گزارشي با عنوان «اصلاح اصلاحات» نوشت: «صد فعال رسانه اي و سياسي اصلاح طلب در نامه اي سرگشاده به رئيس دولت اصلاحات، خواستار اصلاح ساختار و سازوکار نهاد تصميم گير و تصميم ساز اصلاح طلبان شدند؛ اشاره اي واضح و مستقيم به شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان که اگرچه سال 94 به عنوان يک نهاد انتخاباتي آغاز به کار کرد، اما امروز بعد از سه سال ديگر به پسوند «انتخاباتي» منحصر نيست.»ايران افزود: «نويسندگان نامه که سالگرد 22 خرداد را براي انتشار مکتوبشان مناسب ديدند، در نامه خود هشدار داده اند: «بروز اختلافات و مشکلات جدي در شيوه تهيه فهرست نامزدهاي انتخاباتي در انتخابات پنجمين دوره شوراهاي شهر نشان داد که عملکرد اين شورا و ساختار و ترکيب آن دچار ضعف ها و نقايص جدي است که در صورت بي توجهي به آنها بيم آن مي رود که حتي نام و اعتبار جنابعالي نيز ديگر براي جذب آراي مردم موثر نيفتد.»
    
    
    شوراي عالي سياستگذاري يا لويي جرگه؟
    نويسندگان نامه با اين هشدار خطاب به سيد محمد خاتمي تاکيد کرده اند: «مي دانيم که حضور شما به عنوان رهبر اصلاحات و چهره مورد وثوق همه گروه هاي اين طيف تاکنون موجب تکرار پيروزي هايي در انتخابات مختلف شده است، اما نبايد فراموش کرد جرياني که توسعه سياسي را به عنوان شعار اصلي و برنامه محوري خود انتخاب کرده است بايد از «فردمحوري» به سوي «نهادمحوري» حرکت کند؛ چرا که معلوم نيست همواره بتوان از سرمايه اجتماعي گرانقدر شما بهره برد... از سهم خواهي افرادي که محدوديت هاي ايجاد شده براي چهره هاي مقاوم و شاخص اصلاح طلب را به عاملي براي دوپينگ سياسي خود بدل کرده اند، جلوگيري فرماييد.»
    در بخش ديگري از اين نامه آمده است: «پر بيراه نيست اگر بگوييم تا سال گذشته شوراي عالي سياستگذاري اين همه آماج انتقاد نبود؛ اما انتشار فهرست شوراي شهر تهران همان و آغاز اعتراض ها همان. منتقدان نه تنها معتقد بودند جاي اصلاح طلبان تاييد شده بسياري در فهرست شوراي سياستگذاري خالي است، بلکه به درج برخي نام ها در اين فهرست انتقاد جدي داشتند. از سوي ديگر به گفته منتقدان، سازوکاررسيدن به چنين انتخاب و فهرستي آنقدر شفاف نبود که براي پايگاه اجتماعي اين جريان قانع کننده باشد؛ به زعم اين افراد و گروه ها، چه بسا اگر حمايت لحظه آخري رئيس دولت اصلاحات نبود، بدنه اجتماعي اصلاح طلبان تمايلي به راي دادن به همه اسامي مندرج در ليست نداشتند. همين گروه بعد از انتخابات بلافاصله خواستار اصلاح ساختار شوراي عالي سياستگذاري و تدوين سازوکار روشن تصميم گيري در آن شدند. عده اي از منتقدان، معتقد بودند شوراي عالي سياستگذاري بازگشت به دوران «لويي جرگه» اي است و در دوران حاضر بايد احزاب مياندار باشند نه افراد.» افراد و رسانه هاي مدعيان اصلاحات از روش هاي مشعشع اين طيف در ليست بستن، حکايات جالبي آورده اند. يک روز افشاي گرفتن دو ميليارد تومان پول از متقاضيان حضور در ليست اميد شوراي شهر تهران به تصريح رسانه هاي اصلاح طلب؛ روز ديگر بستن ليست با رانت و پول به گفته الهه کولايي. چند روز قبل هم البته يک نماينده اصلاح طلب مجلس در گفت وگو با آرمان از شرط دشنام بيشتر به احمدي نژاد براي حضور در ليست اميد مجلس خبر داده بود.
    نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21928 به تاريخ 24/3/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تصوير سلامت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 904)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است