|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/3/24: چرا بايد انقلابي باشيم و انقلابي بمانيم؟
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22108
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21928 24/3/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


زلال بصيرت 
چرا بايد انقلابي باشيم و انقلابي بمانيم؟نسل کنوني ستم هاي رژيم گذشته را نديده است؛ از همين رو، طبيعتاً روحيه انقلابي در آنها کمرنگ مي شود. از سوي ديگر افزايش زمينه هاي رفاه بعد از انقلاب نسبت به قبل از آن، سبب شده تا نسل امروز به جاي اينكه تکليف مدار باشند، مطالبه گر پرورش يابند و دائماً از ضعف ها و کمبودها گله مند باشند؛ تا جايي که نسبت به اصل انقلاب نيز تشکيک کنند.
    چرايي تاکيد رهبري بر انقلابي ماندن
     گذشته از عوامل طبيعي که سبب کمرنگ شدن روحيه انقلابي در جامعه مي شود، دشمنان نيز روز به روز اهميت اين انقلاب را بيشتر درک مي کنند و در صدد جلوگيري از گسترش انقلاب اسلامي و نهايتاً نابودي آن هستند و در اين مسير تمام توان خود را به کار گرفته و مي گيرند. دشمنان از همان اوايل انتظار داشتند که اين انقلاب به سرعت از بين برود و از همان زمان هم توطئه هاي خود را شروع کردند؛ امروز نيز بعد از چهل سال تجربه زيادي براي دشمني کسب کرده و آماده حملات جدي تري براي ريشه کني انقلاب هستند.
    عوامل طبيعي از سويي و دشمنان خارجي از سوي ديگر زمينه کمرنگ شدن روحيه انقلابي در جامعه را فراهم مي کنند؛ امروز وضع ظاهري بعضي از شهرها تناسبي با جامعه اسلامي ندارد؛ بانک ها در رباخواري از يکديگر سبقت مي گيرند؛ حتي گاهي برخي از مسئولان نظام جمهوري اسلامي سخناني مي گويند که جاي تعجب دارد! طبيعتاً در چنين شرايطي رهبري جامعه اسلامي که اوضاع جامعه را رصد مي کند، بايد به گونه اي که دشمنان نتوانند از آن سوء استفاده کنند، هشدارهاي لازم را بدهند؛ بر همين اساس رهبر انقلاب خطاب به قشرهاي موثر جامعه فرمودند كه بايد انقلابي باشيد و انقلابي بمانيد.
    البته بايد بدانيم جوهر و روح يك انقلاب، فرهنگ حاكم بر آن است؛ اين باورها و ارزش ها و رفتارهاي برآمده از آنها هستند که فرهنگ جامعه ما را مي سازند.
    اگر حضرت امام (ره) در زمينه نظامي، تحرک و هيجان لازم را ايجاد نکرده بودند، امروز وضعيت نظامي ما هم مانند شرايط اقتصادي، نابسامان بود.
    
    معناي انقلابي بودن
    وضعيت فعلي کشور، با وجود همه مشکلات اقتصادي، اصلاً قابل مقايسه با قبل از انقلاب نيست. امروز برخي به دنبال آن هستند كه انقلاب را به عنوان عامل مشکلات اقتصادي معرفي کنند؛ در حالي كه مقصر اصلي اين شرايط، اشتباهات مسئولاني است که انقلابي عمل نکرده اند.
    وقتي رهبري تاكيد مي كنند كه انقلابي باشيد، يک دنيا معنا در آن نهفته است، اگر بخواهيم اين سخن رهبري را گوش داده و از آن اطاعت کنيم، بايد بدانيم انقلابي نبودن ناشي از دو گونه ضعف است؛ ضعف در شناخت و آگاهي و ضعف در اراده و همت.
    بايد اسلام را بشناسيم و بدانيم از ما چه خواسته است؛ مبادا به نگرش ناقصي که قبل از انقلاب از اسلام وجود داشت، برگرديم. پيش از انقلاب مردم تصور مي کردند فقط مسائلي مانند نماز و روزه ، ديني هستند و مسائلي مانند امور اجتماعي، اداره جامعه و روابط بين الملل امور دنيوي هستند که ربطي به دين ندارند و درباره آنها بايد به نظر متخصصان مربوط مراجعه کرد. اين، همان بينش ناقصي است که امام (ره) خون دل بسياري خورد تا توانست با کاري شبيه اعجاز، آن را تغيير دهد و به ما بفهماند که سياست نيز بخشي از دين است؛ اما متاسفانه امروز مجدداً تفکر جدايي دين از سياست، يا همان گرايش سکولاريستي در حال حاکم شدن بر جامعه است.
    معناي انقلابي بودن يعني اينکه ارزش هاي انقلاب را بشناسيم، آنها را تبيين کنيم و در عمل نيز هم خود به آنها پايبند باشيم، هم ديگران را به آن دعوت کنيم.
    امام راحل(ره) عزتي براي ما به ارمغان آورد که در 1400 سال گذشته بي نظير بود؛ امروز در خيابان هاي برخي از كشورها تصاوير امام (ره) و رهبري بيش از عکس مسئولان آن کشورها به چشم مي خورد! اين عزت و نعمت را پاس بداريم و بدانيم در پرتو اين نعمت مي توانيم کارهاي زيادي انجام دهيم؛ مبادا از اين امر غفلت کنيم.
    
    انقلابي بودن و عمل به وظيفه، زمينه ساز رشد و تعالي جامعه
     سنت الهي اين است که همواره عوامل فساد و اصلاح در جامعه وجود داشته باشد تا زمينه انتخاب براي افراد فراهم باشد. اين انتخاب گاهي در سطح بسيار ابتدايي است و خيلي دشوار نيست؛ اما هر چه انسان رشد کند، امتحان ها هم دشوارتر و تشخيص درست و غلط مشکل تر مي شود.
    امروز فساد از در و ديوار مي بارد و با وجود ابزارهايي مثل گوشي تلفن همراه زمينه فساد حتي براي كودكان هم فراهم شده است؛ اما در چنين شرايطي يک محسن حججي ، عالم را مبهوت رفتار خود مي کند و البته جواناني مثل او فراوان هستند. گاهي جواناني را مي بينيم که چه بسا از نظر ما ظاهر نامناسبي دارند، اما عاشقانه در مراسم مذهبي شرکت مي کنند و حتي حاضرند براي انقلاب و رهبري جانفشاني کنند. وجود چنين افراد پاکي در اين دوران بسيار اميدوار کننده است؛ اما آيا مي توانيم آسوده باشيم كه چون اسباب اميدواري وجود دارد، ما وظيفه اي نداريم؟ اتفاقاً ما وظيفه سنگين تري داريم؛ خدا چنين ظرفيتي را قرار داده تا ما هم به وظيفه خود عمل کنيم.
    خوشبيني رهبر انقلاب و پيش بيني ايشان از رشد و تعالي جامعه در آينده به معناي ناديده گرفتن زمينه هاي انحراف در جامعه نيست؛ به اين معنا هم نيست که ما هيچ وظيفه اي نداريم و آينده انقلاب بدون تلاش ما روشن خواهد بود؛ خير؛ رهبر معظم انقلاب در کلام حکيمانه خود، بر لزوم انقلابي بودن و فاصله نگرفتن از ارزش هاي انقلابي هم تاکيد مي کنند؛ چون در سايه انقلابي بودن و عمل به وظيفه است که پيش بيني ايشان محقق مي شود.
     بيانات آيت الله مصباح يزدي (دام ظله) در جمع گروهي از اعضاي انجمن اساتيد انقلابي سطوح مقدماتي حوزه علميه قم؛ قم؛ 17/2/97
    زلال بصيرت روزهاي پنج شنبه منتشر مي شود.
    زلال بصیرت: چرا بايد انقلابي باشيم و انقلابي بمانيم؟
    


 روزنامه كيهان، شماره 21928 به تاريخ 24/3/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام زن
متن مطالب شماره 9 (پياپي 319)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است