|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: شوك بزرگ به بازار خودرو
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


شوك بزرگ به بازار خودرو
روند صعودي قيمت ها ادامه دارد    دنياي اقتصاد : مشتريان بازار خودرو کشور اين هفته با دو شوک قيمتي مواجه شدند تا در پي آنها، قدرت خريدشان در اين بازار کمتر و کمتر شود.
    شوک اول، رشد شديد قيمت برخي خودروهاي داخلي و خارجي بود و شوک دوم نيز صدور مجوز افزايش قيمت شوراي رقابت براي خودروسازان. در باب شوک اول اگرچه بازار خودرو هفته هاست با روند صعودي قيمت مواجه است، با اين حال، قيمت ها اين هفته رشدي نامتعارف را تجربه کردند. آن طور که فعالان بازار مي گويند، اين صعود قيمتي سبب تشکيل حبابي بزرگ شده و دلايل مختلفي دارد، از جمله اينکه خودروسازان عرضه را کم کرده اند و همچنين نوسان بازارهاي ارز و سکه نيز در رخ دادن اين ماجرا اثرگذار بوده و هست. نکته عجيب ماجرا اينجاست که افزايش قيمت ها در دوران رکود بازار رخ داده و در حال حاضر مشتري چنداني در بازار به چشم نمي آيد و بيشتر پاي واسطه ها و دلال ها در ميان است.
    در باب شوک دوم نيز شوراي رقابت در نهايت اعلام کرد که سه خودروساز داخلي شامل ايران خودرو و سايپا و مديران خودرو مجوز افزايش قيمت دريافت کردند تا مشتريان به زودي شاهد بالا رفتن قيمت رسمي محصولات آنها باشند. بر اين اساس، ايران خودرو و سايپا مجاز به افزايش قيمت بيش از ۷ درصدي محصولات خود شده و مي توانند از ابتداي تير امسال، مجوز شوراي رقابت را اعمال کنند. در اين شرايط اما وزارت صنعت، معدن و تجارت وعده داده که تا يک ماه ديگر بازار خودرو در اثر افزايش عرضه محصولات از سوي خودروسازان، به ثبات مي رسد و بايد ديد اين وعده عملي خواهد شد يا نه. هرچه هست، آن طور که فعالان بازار عنوان مي کنند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تيپ ۵ قيمتي برابر با ۴۸ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان دارد که اين موضوع از افزايش قيمت دو ميليوني خودرو موردنظر حکايت مي کند. پژو ۲۰۷ اتومات نيز که از افزايش قيمت در امان نبوده، در حال حاضر قيمتي برابر با ۷۵ ميليون تومان دارد. با اين حساب، دو ميليون تومان به قيمت اين محصول طي هفته جاري اضافه شده است.
    همچنين تندر مدل E۲ پارس خودرو هم که چيزي حدود ۷ ميليون تومان افزايش قيمت داشته، هم اکنون شايد بتوان آن را در بازار با قيمت ۵۵ ميليون تومان پيدا کرد. پارس تندر نيز که افزايش قيمت ۷ ميليون توماني در کارنامه اين هفته اش به ثبت رسيده، با قيمتي برابر با ۵۷ ميليون تومان قابل خريد است. موج افزايش قيمت ها گريبان تندر اتومات را نيز گرفته است، چه آنکه اين محصول در حال حاضر ۶۰ ميليون تومان قيمت دارد و اين يعني ۴ ميليون تومان به قيمت آن اضافه شده است. در بين ديگر خودروهاي داخلي، ساندرو استپ وي همچنان در مسير گراني مي رود، به نحوي که اين هفته رکوردي عجيب را از خود به جا گذاشت و قيمت ۹۰ ميليون تومان را در تابلو بازار به ثبت رساند. بنا به گفته فعالان بازار، ساندرو استپ وي چيزي حدود ۱۲ ميليون تومان طي يکي دو هفته گذشته افزايش قيمت داشته است.
    نمايشگاهداران خودروي پايتخت اما در مورد رانا نيز از افزايش قيمت يک ميليون توماني آن صحبت به ميان مي آورند. به گفته آنها، اين محصول در حال حاضر ۳۷ ميليون تومان قيمت دارد. ديگر خودروي داخلي يعني سمند مدل EF۷ نيز با توجه به افزايش قيمتي که داشته، در حال حاضر ۳۹ ميليون تومان خريد و فروش مي شود. فعالان بازار در مورد دناپلاس نيز عنوان مي کنند که اين محصول با توجه به افزايش قيمت سه ميليون توماني اش، ۶۵ ميليون تومان به فروش مي رسد. مدل معمولي دنا اما ۴۸ ميليون تومان قيمت دارد که نشان مي دهد خودرو موردنظر در هفته جاري حدود يک ميليون و ۵۰۰ هزار تومان افزايش قيمت داشته است.
    نمايشگاهداران خودروي پايتخت در مورد تيبا ۲ از تثبيت قيمت اين محصول مي گويند. به گفته آنها، اين خودرو تغيير خاصي نداشته و فعلا با همان قيمت ۲۸ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان خريد و فروش مي شود. همچنين از بازار ساينا هم خبر مي رسد که اين محصول ۲۹ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان قيمت دارد و اين به آن معناست که خودروي موردنظر حدود ۴۰۰ هزار تومان افزايش قيمت داشته است. در خانواده پرايد اما افزايش قيمت خاصي رخ نداده و مدل ۱۳۱ اين محصول در حال حاضر قيمتي برابر با ۲۲ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان دارد. در بين ديگر خودروهاي داخلي کيا سراتوي مونتاژي سايپا نيز مرزهاي گراني را درنورديد و چيزي حدود ۳۰ ميليون تومان افزايش قيمت را تجربه کرد. اين محصول مونتاژي سايپا در حال حاضر ۱۵۰ ميليون تومان در بازار قيمت دارد که از فاصله قيمتي چند ده ميليون توماني آن با نرخ کارخانه حکايت مي کند. فعالان بازار در مورد برليانس اما از ثبات قيمتي آن صحبت به ميان مي آورند، به نحوي که مدل اتومات ۳۳۰ آن قيمتي برابر با ۶۷ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان دارد.
    
    تداوم مرزشکني وارداتي ها
    اما در بازار خودروهاي وارداتي نيز صعود قيمت خودروها کماکان ادامه دارد و خودروهاي خارجي در حال درنورديدن مرزهاي قيمتي هستند. در حال حاضر کيا سورنتو با قيمتي برابر با ۵۰۰ ميليون تومان خريد و فروش مي شود و اين يعني حدود ۶۰ ميليون تومان به قيمت آن اضافه شده است. کيا سراتو نيز که دو ميليون تومان افزايش قيمت داشته، در حال حاضر ۲۴۰ ميليون تومان خريد و فروش مي شود. همچنين اپتيما نيز که افزايش قيمتي بيش از ۷۰ ميليون را تجربه کرده، در حال حاضر ۴۰۵ ميليون تومان به فروش مي رسد. از سوي ديگر مدل هيبريدي و ۲۰۱۸ سوناتا نيز که افزايش قيمتي چند ده ميليوني داشته، در حال حاضر ۳۹۰ ميليون تومان به فروش مي رسد.
    در بين ديگر خودروهاي وارداتي اما تويوتا راو۴ کماکان محصولي گران به شمار مي رود و آن طور که فعالان بازار مي گويند، اين محصول در حال حاضر ۴۵۰ ميليون تومان خريد و فروش مي شود. با اين حساب ۴۰ ميليون تومان به قيمت خودروي موردنظر اضافه شده است. همچنين از بازار سانتافه هم خبر مي رسد که اين محصول بازهم افزايش قيمت داشته و دو ميليون تومان ديگر گران شده است. بر اين اساس، در حال حاضر براي خريد سانتافه بايد ۴۴۰ ميليون تومان هزينه کرد. همچنين تويوتا کمري هيبريد نيز اگر در بازار يافت شود، بايد ۴۵۰ ميليون تومان براي خريد آن هزينه کرد.
    
    شوک بزرگ به بازار خودرو / روند صعودي قيمت ها ادامه دارد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 66 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جغرافيا و پايداري محيط
متن مطالب شماره 28، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است