|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: معرفي برندگان جهاني شدن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


معرفي برندگان جهاني شدن
در يك دوره ۲۶ساله صورت گرفت    دنياي اقتصاد : يکي از چالش هاي مهم در رابطه با موضوع جهاني شدن، عدم انتفاع برابر اقتصادهاي جهان به ويژه جوامع آنها از عوايد ناشي از اين اتفاق است. طي ۲۶ سال گذشته پيشرفت هاي قابل توجهي در برخي کشورها در حوزه هاي گوناگون اقتصادي، اجتماعي و سياسي حاصل شده و منجر به رشد درآمد سرانه آنها شده است، ولي مشخص نيست چه ميزان از اين دستاوردها ناشي از جهاني شدن بوده است.
    براساس گزارش بنياد آلماني برتلزمان که معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران ترجمه کرده، نتايج گزارش جهاني شدن ۲۰۱۸ نشان مي دهد که برندگان واقعي جهاني شدن کشورهايي هستند که انتقاد از جهاني شدن در آنجا بيشتر است، يعني کشورهاي صنعتي. اين در حالي است که بررسي ها در اين گزارش نشان مي دهد عقب نشيني از جهاني شدن و روي آوردن به فضاهاي ملي در حال اوج است. بنياد آلماني برتلزمان نيز گزارشي در رابطه با بررسي منافع حاصل از جهاني شدن در ۴۲ اقتصاد منتخب که در مجموع ۹۰ درصد از اقتصاد جهان را تشکيل مي دهند، مشتمل بر برخي اقتصادهاي توسعه يافته و در حال توسعه، تهيه و منتشر کرده است.
    مهم ترين دستاوردهاي گزارش ۲۰۱۸ جهاني شدن را در دو بخش مي توان خلاصه کرد. نخست اينکه بالاترين منفعت مربوط به سرانه توليد ناخالص داخلي ناشي از جهاني شدن در فاصله سال هاي ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ را سوئيس کسب کرده و اين کشور قهرمان جهاني شدن است. بعد از سوئيس، کشورهاي فنلاند و ايرلند قرار مي گيرند. رتبه هاي پايين تر به اقتصادهاي نوظهور تعلق دارد. اگر چه اين اقتصادها از صادرات قوي برخوردارند، ولي در مقايسه با ساير اقتصادها منفعت کمتري از جهاني شدن نصيب آنها شده است. دوم اينکه اقتصادهاي نوظهور به دليل توليد اقتصادي کمتر در سال پايه، از حيث منافع مطلق حاصل از جهاني شدن موقعيت ضعيفي دارند. زماني که مبناي مقايسه به منافع نسبي تغيير مي يابد، رتبه بندي هم تغيير مي کند. در اين حالت منافع تجمعي عايد شده توسط اقتصاد چين يا همان سرانه توليد ناخالص داخلي از جهاني شدن در بازه ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ به سرانه توليد ناخالص داخلي در سال ۱۹۹۰، معادل ۵۱۸ درصد است در حالي که اين رقم براي آلمان ۱۴۸ درصد و براي آمريکا فقط ۳۹ درصد است.
    در بعد اقتصادي، متغيرهايي مانند روابط برون مرزي در زمينه تجارت کالا و خدمات همچنين دستمزدها و جريانات سرمايه را در بر مي گيرد. در رابطه با مبادلات هم محدوديت هاي مبادلاتي و کنترل هاي سرمايه بررسي مي شوند. بعد اجتماعي، متغيرهايي را از حيث نزديکي فرهنگي و ارتباطات شخصي شامل مي شود. بعد سياسي هم به جنبه هاي روابط بين المللي و مشارکت در سازمان هاي بين المللي توجه دارد. سه کشور برتر داراي بالاترين امتياز مربوط به شاخص جهاني شدن در گزارش ۲۰۱۸، ايرلند، هلند و بلژيک هستند که به خصوص در زمينه شاخص هاي اقتصادي و اجتماعي امتيازات بالاتري را کسب کرده اند. از لحاظ بعد اقتصادي بالاترين امتياز متعلق به ايرلند، از حيث بعد اجتماعي متعلق به سوئيس و از حيث بعد سياسي، متعلق به فرانسه است. دو کشور هلند و بلژيک در رابطه با شاخص سياسي هم امتياز خوبي دارند. اين سه کشور جزو اقتصادهايي هستند که از سطح بالاي توسعه يافتگي برخوردار بوده و ضمن ارتباط خوب با ساير جهان جزو کشورهاي نسبتا کوچک اروپا هم محسوب مي شوند. ۱۰ موقعيت برتر شاخص به اقتصادهاي اروپايي تعلق دارد و دو کشور غيراروپايي کانادا و استراليا در رده هاي يازدهم و بيست و يکم قرار دارند. دو اقتصاد بزرگ آمريکا و ژاپن هم به ترتيب در موقعيت بيست و هشتم و سي و سوم قرار گرفته اند.
    ضعيف ترين امتيازها هم به ترتيب متعلق به ۵ کشور هند، آرژانتين، برزيل، چين و مکزيک است که رتبه هاي ۳۸ تا ۴۲ را به خود اختصاص داده اند. بررسي روند تغيير شاخص جهاني شدن برخي از کشورهاي منتخب نشان مي دهد تقريبا روند اکثر کشورها صعودي است. نکته قابل توجه ديگر اين است که شاخص جهاني شدن سه اقتصاد نوظهور روسيه، چين و هند در سال ۲۰۱۶ در محدوده ۳۱ تا ۴۷قرار دارد که فاصله قابل توجهي با ارقام دو کشور ايرلند (۷۳) و هلند (۷۴) در سال پايه ۱۹۹۰ دارد.
    در واقع به رغم اينکه سرعت رشد جهاني شدن در اقتصادهاي نوظهور بيشتر از سرعت رشد اقتصادهاي توسعه يافته بوده، ولي هنوز فاصله معناداري بين سطح جهاني شدن کشورهايي مانند چين و هند با اقتصادهاي پيشرفته وجود دارد. اقتصادهاي بزرگ نوظهور اغلب موقعيت هايي به سمت پايين را در رده بندي شاخص جهاني شدن دارند. در نگاه اول ممکن است کمي عجيب به نظر برسد که اقتصادي مانند چين که ضربان ساز جهاني شدن است در رده هاي پايين قرار بگيرد. در بسياري از اقتصادهاي نوظهور بازارهاي مالي و سرمايه از پيوستگي و در آميختگي کمتري در مقايسه با اقتصادهاي توسعه يافته برخوردارند. مطالعات تجربي نشان مي دهد پيوستن اقتصادهاي نوظهور به بازارهاي مالي جهان کندتر از پيوستن آنها به بازارهاي تجاري است. يکي از دلايل عنوان شده در گزارش براي قرار گرفتن اقتصادي مانند چين در رده پايين رتبه بندي، باز شدن ديرتر اين اقتصادها در مقايسه با بسياري از اقتصادهاي صنعتي است. به علاوه همچنان بسياري از موانع ورود به بازار و تجارت در اين اقتصادها وجود دارد که مانع از کسب امتياز بالاتر از سوي آنها شده است.
    همچنين بايد توجه داشت که استاندارد کردن متغيرهاي مربوط به مبادلات در زيرشاخص اقتصادي از طريق تعديل براساس اندازه اقتصاد، باعث ظهور موقعيت بدتري براي کشورهاي بزرگ تر مي شود. از منظر ارقام مطلق به عنوان مثال چين، قهرمان صادرات است ولي در مقايسه با اندازه اين اقتصاد، بدترين موقعيت را از لحاظ شاخص هاي تجارت دارد. در حوزه مربوط به محدوديت هاي تجاري، چين وضعيت خوبي ندارد و همين وضعيت بر ارزش کل شاخص جهاني شدن آن اثر منفي مي گذارد. محدوديت هاي بازار سرمايه در چين زياد است و در مقايسه با ساير کشورهاي توسعه يافته از تعرفه واردات بالايي برخوردار است. براي دومين اقتصاد بزرگ جهان، امتيازات مربوط به پرتفوليوي سرمايه گذاري معادل ۷ درصد توليد ناخالص داخلي اين کشور است که در رتبه چهل و دوم قرار مي گيرد. در جذب سرمايه گذاري خارجي در رتبه چهل و يکم قرار گرفته و در زمينه تجارت خدمات هم در رتبه چهلم کشورهاي منتخب قرار گرفته است. در حوزه تجارت هم چين در رتبه سي و هشتم قرار دارد. اين در حالي است که از حيث ارقام مطلق با ارزش تجارت ۵/ ۳ تريليون دلاري بعد از آمريکا دومين رتبه جهاني را داراست. در رابطه با تفاوت بين اقتصادهاي توسعه يافته نيز مواردي مانند آلمان و جمهوري چک وجود دارد. از حيث ارقام مطلق، ارزش کل تجارت آلمان در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۳/ ۲ تريليون يورو بوده که تقريبا ۹ برابر رقم مشابه جمهوري چک است. ولي در رابطه با ارقام نسبي، نسبت تجارت به توليد ناخالص داخلي جمهوري چک ۱۳۱ درصد است. در حالي که اين رقم براي آلمان ۶۸ درصد است.
    عقب نشيني از جهاني شدن و روي آوردن به فضاهاي ملي در حال اوج است؛ به خصوص در کشورهاي صنعتي. نتايج گزارش جهاني شدن ۲۰۱۸ نشان مي دهد برندگان واقعي جهاني شدن کشورهايي هستند که انتقاد از جهاني شدن در آنجا بلندتر است يعني کشورهاي صنعتي. در حالي است که مردم اقتصادهاي صنعتي بيشترين منافع را از رشد جهاني شدن کسب کرده اند. نقطه آغاز محاسبه منافع حاصل از جهاني شدن براساس استفاده از شاخص جهاني شدن استوار است. در اين گزارش امتيازات بالا توسط اقتصادهاي صنعتي و امتيازات کمتر توسط اقتصادهاي نوظهور از جمله چين و هند کسب شده است. براساس اين مطالعه در نتيجه جهاني شدن در بازه زماني ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶، به طور ميانگين، سرانه توليد ناخالص داخلي واقعي حدود يک تريليون يورو در ۴۲ کشور مورد بررسي، افزايش يافته است. در همه اقتصادهاي مورد بررسي، رشد سرانه واقعي GDP طي بازه ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ مثبت بوده است. اگر چه ممکن است تفاوت هايي در برخي کشورها وجود داشته باشد. سوئيس بيشترين منفعت سالانه را در رابطه با سرانه GDP از رشد جهاني شدن به ميزان ۱۹۱۳ يورو در فاصله سال هاي ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ کسب کرده است. اين رقم براي هند حدود ۲۲ يورو و براي چين ۷۹ يورو در سال است.
    دليل اصلي که براي تفاوت معنادار رتبه چين در مقايسه با ساير اقتصادها عنوان شده، پايين بودن سطح سرانه GDP اين کشور در دهه اول شروع بازه مورد بررسي يعني ۱۹۹۰ است که در کل بازه، منافع مطلق کمتري نسبت به کشورهاي صنعتي کسب کرده است. يکي از مسائل بنيادي در رابطه با جهاني شدن، توزيع نابرابر منافع آن در بين کشورهاي صنعتي و نوظهور و حتي در بين ايالت ها و استان هاي آنها است. کشورهاي صنعتي همواره عملکرد اقتصادي بهتري داشته اند و براي اين کشورها منافع مطلق جهاني شدن به طور قابل توجهي بالاتر بوده؛ بنابراين رسيدن به سطح اين کشورها براي اقتصادهاي نوظهور دشوار است. روشن است که جهاني شدن مي تواند دستاوردهاي رفاهي را خلق کند. اما طبق نظر کارشناسان بنياد برتلزمان حمايت گرايي در مسير درستي قرار ندارد. بايد جهاني شدن در چارچوبي با تمرکز بر مردم قرار گيرد. اين تنها روشي است که مي تواند به وعده موفقيت آميز بودن فعاليت هاي انجام شده در راستاي افزايش جهاني شدن جامه عمل بپوشاند.
    از جمله توصيه هايي که براي کاهش نابرابري مزبور توسط کارشناسان بنياد برتلزمان ارائه مي شود مي توان به توسعه استفاده از روش هاي استاندارد و قواعد بين المللي ازجمله سازمان تجارت جهاني براي جلوگيري از اعمال نفوذ کشورهاي پرقدرت ضمن بازتر کردن اقتصادهاي نوظهور و کاهش يارانه ها در اقتصادهاي جهان اشاره کرد. در اقتصادهاي صنعتي نياز است تا ضمن روشن تر کردن منافع مشهود جهاني شدن، از توزيع اين منافع در بين کل شهروندان اطمينان حاصل شود. براساس نتايج حاصل از گزارش، جهاني شدن منافع قابل توجهي را براي اقتصادها در برداشته که لازم است آگاهي مردم به ويژه جامعه اقتصادهاي صنعتي نسبت به اين موضوع ارتقا يابد و به اين مورد توجه شود تا پيوسته شدن به اقتصاد جهاني در صورتي که بر اساس پايبندي به قواعد و استانداردها باشد، بدون ترديد منافعي را براي اقتصادها به ارمغان مي آورد.
    
    معرفي برندگان جهاني شدن / در يک دوره ۲۶ساله صورت گرفت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه برزگر
متن مطالب شماره 1139، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است