|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/3/24: اصلاح شيوه نرخ گذاري كالا و خدمات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4350 24/3/97 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


اصلاح شيوه نرخ گذاري كالا و خدماتدنياي اقتصاد : شيوه نرخ گذاري کالاها و خدمات اصلاح شد. کالاها و خدمات صنفي به سه گروه تقسيم مي شود که گروه اول و دوم جزو کالاها و خدمات پرمصرف مردم است. در مقابل کالاها و خدمات صنفي که در گروه اول و دوم نام برده نشده در دسته سوم جاي مي گيرد. مطابق مصوبه هيات عالي نظارت نرخ گذاري کل کالا و خدمات صنفي گروه اول و دوم از فرآيند نرخ گذاري توسط کميسيون هاي نظارت و اتحاديه ها خارج و نرخ گذاري آنها راسا از سوي واحدهاي صنفي انجام خواهد گرفت. البته خدماتي چون مشاوران املاک، توقفگاه ها، نان حجيم، نيمه حجيم و صنعتي، خدمات نمايشگاه هاي اتومبيل، خدمات آموزشگاه هاي رانندگي از اين موضوع مستثني هستند.
    شيوه قيمت گذاري کالاها و خدمات همواره محل اختلاف ميان واحدهاي صنفي و دولت بوده است، به طوري که واحدهاي صنفي قيمت گذاري کالا و خدمات را از جمله وظايف اين بخش دانسته و معتقدند که اين بخش قابليت اين را دارد که با توجه به درصدهاي سود قابل قبول نسبت به قيمت گذاري کالا به صورت خرد و کلان اقدام کند؛ با اين حال دولت معتقد است که نرخ گذاري برخي کالاها بايد با نظارت متوليان دولتي صورت گيرد تا به اين طريق شرايط براي نظارت در بازار وجود داشته باشد و از تخلف در بازار جلوگيري شود. اقدام صورت گرفته در حالي صورت گرفته است که در حال حاضر خبرهاي ضدو نقيضي از افزايش قيمت در بازار کالاهاي مختلف به گوش مي رسد. حال بايد ديد اصلاح شيوه نرخ گذاري کالاها و خدمات مي تواند قيمت گذاري در بازار را مديريت کند.
    براساس اين دستورالعمل جديد کالا و خدمات مورد عرضه در واحدهاي صنفي به سه گروه طبقه بندي شده اند. کالا و خدمات صنفي با اولويت يک شامل ۲۰ رسته کالا و خدمات مي شود. قيمت اين کالاها و خدمات پس از پيشنهاد اتحاديه صنف ذي ربط به مجمع امور صنفي و بررسي کارشناسي در کميته نرخ گذاري با مسووليت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها و تصويب در کميسيون نظارت شهرستان قابل اجرا خواهد بود. اين ۲۰ رسته کالاها و خدمات با اولويت يک شامل «انواع شيريني پرمصرف، زولبيا و باميه و ساير انواع شيريني با تشخيص کميسيون نظارت»، «خدمات آرايشگران زنانه»، «خدمات آرايشگران مردانه»، «خدمات پنچرگيري و تعويض روغني»، «خدمات مکانيسين هاي اتومبيل»، «خدمات حمل و نقل شهري»، «خدمات خشکشويي»، «خدمات مشاوران املاک»، «خدمات اتومبيل کرايه (آژانس ها)»، «تالار پذيرايي(فقط خدمات)»، «توقفگاه ها»، «نان حجيم، نيمه حجيم و صنعتي»، «خدمات تاسيسات فني»، «خدمات تعمير موتورسيکلت»، «خدمات نمايشگاه هاي اتومبيل»، «خدمات قاليشويي»، «خدمات وانت بار و پيک موتوري»، «شارژ کپسول آتش نشاني»، «خدمات ساختمان» و «خدمات آموزشگاه هاي رانندگي» مي شود.
    درخصوص نرخ کالا و خدمات صنفي با اولويت دو نيز براساس دستورالعمل قيمت گذاري، با پيشنهاد صنف به اتحاديه و هماهنگي بين اتحاديه با انجمن حمايت از حقوق مصرف کنندگان در قالب تفاهم نامه مشترک و در نهايت تاييد و نظارت رئيس کميسيون نظارت شهرستان تعيين مي شود. کالا و خدمات اولويت دو، شامل «خدمات کامپيوتري»، «خدمات عکاسان (عکس هاي پرسنلي)»، «خدمات تعميرکاران لوازم برقي»، «خدمات تعميرکاران لوازم صوتي و تصويري»، «خدمات فتوکپي»، «خدمات خياط زنانه و مردانه»، «رستوران و تالارهاي پذيرايي (غذا و خدمات)»، «فيلمبرداري از مجالس» و در نهايت «عينک سازي» و «تعمير عينک» است.
    اما درخصوص اولويت سوم، بر اساس گفته معاون نظارت بر کالاهاي مصرفي و شبکه هاي توزيعي و اقتصادي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان، همه کالاها و خدمات صنفي که در گروه اول و دوم نام برده نشده، جزو کالا و خدمات اولويت سوم قرار مي گيرد. سيدداود موسوي در گفت وگو با «ايرنا» اعلام کرد: قيمت گذاري کالا و خدمات اولويت سوم توسط واحد صنفي با رعايت ضوابط و دستورالعمل هاي مربوطه از جمله درصدهاي سود عمده و خرده فروشي و سود پخش کالا صورت مي گيرد. معاون نظارت بر کالاهاي مصرفي و شبکه هاي توزيعي و اقتصادي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان از اصلاح شيوه نرخ گذاري کالا و خدمات صنفي خبر داد و گفت: براساس مصوبه هيات عالي نظارت بر سازمان هاي صنفي کشور، همه کميسيون هاي نظارت مکلف هستند نسبت به تعيين نرخ انواع کالا و خدمات صنفي مطابق با دستورالعمل، اقدام کنند. تغييرات صورت گرفته در شيوه نرخ گذاري کالاها و خدمات در حالي صورت گرفته که چندي پيش حسين دروديان مدير بازرسي و نظارت اتاق اصناف تهران اعلام کرده بود که با واگذاري تعيين نرخ برخي کالاها و خدمات به واحدهاي صنفي، در عمل دست دولت، اتاق اصناف و اتحاديه ها براي کنترل قيمت ها بسته خواهد شد.
    اظهارنظر مطرح شده از سوي مدير بازرسي و نظارت اتاق اصناف در حالي است که معاون نظارت بر کالاهاي مصرفي و شبکه هاي توزيعي و اقتصادي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان در ارتباط با واگذاري تعيين نرخ برخي کالاها و خدمات به واحدهاي صنفي اظهار کرد: بر اساس مصوبه يکصد و چهاردهمين جلسه هيات عالي نظارت، کل کالا و خدمات صنفي گروه اول و دوم به استثناي پنج نوع خدمت شامل خدمات مشاوران املاک، توقفگاه ها، نان حجيم، نيمه حجيم و صنعتي، خدمات نمايشگاه هاي اتومبيل، خدمات آموزشگا ه هاي رانندگي از فرآيند نرخ گذاري توسط کميسيون هاي نظارت و اتحاديه ها (اولويت اول و دوم) خارج و به گروه سوم منتقل شده و نرخ گذاري راساً توسط واحدهاي صنفي انجام مي گرفت.
    معاون سازمان حمايت اضافه کرد: با توجه به اينکه کالاها و خدمات صنفي گروه اول و دوم جزو کالاها و خدمات پرمصرف مردم است، خروج آنها از فرآيند نرخ گذاري توسط کميسيون هاي نظارت موجب افزايش شکايت هاي مردمي و دشوار شدن رسيدگي به تخلفات صنفي شده بود. موسوي افزود: با توجه به پيگيري هاي صورت گرفته از سوي اين سازمان، اتاق اصناف ايران و ساير دستگاه هاي مرتبط و تاکيد وزير صنعت، معدن و تجارت در کارگروه تنظيم بازار مبني بر ضرورت ساماندهي اين بخش و جلوگيري از تعيين خودسرانه قيمت هاي غيرمتعارف، موضوع به طور مجدد در هيات عالي نظارت مطرح و براساس مصوبه يکصد و شانزدهمين جلسه هيات عالي نظارت بر سازمان هاي صنفي کشور تصميمات قبلي لغو و مقرر شد «نرخ گذاري کالا و خدمات کماکان بر اساس دستورالعمل مصوب جلسه ۲۷ شهريور ۱۳۹۱ کميسيون هيات عالي نظارت بر سازمان هاي صنفي اقدام شود.» معاون نظارت بر کالاهاي مصرفي و شبکه هاي توزيعي و اقتصادي سازمان حمايت تاکيد کرد: کل کميسيون هاي نظارت مکلفند نسبت به تعيين نرخ انواع کالا و خدمات صنفي مطابق دستورالعمل مصوب بيست و هفتم شهريور ۱۳۹۱ کميسيون هيات عالي نظارت بر سازمان هاي صنفي اقدام کنند. موسوي تاکيد کرد: براساس دستورالعمل مصوب جلسه ۲۷ شهريور ۱۳۹۱ کميسيون هيات عالي نظارت بر سازمان هاي صنفي، کميسيون هاي نظارت استان ها و شهرستان ها بايد نسبت به نرخ گذاري کالا و خدمات گروه اول اقدام و در ساير موارد نيز اقدام هاي قانوني لازم را انجام دهند. معاون نظارت بر کالاهاي مصرفي و شبکه هاي توزيعي و اقتصادي سازمان حمايت تاکيد کرد: سامانه ۱۲۴ اين سازمان و سازمان هاي صنعت، معدن و تجارت آماده پاسخگويي و دريافت شکايت ها هستند.
    اصلاح شيوه نرخ گذاري کالا و خدمات
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4350 به تاريخ 24/3/97، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 30 (پياپي 1003)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است